Abuja Hakkında

Abuja Nijerya’nın başkenti olmak ile birlikte kent aynı zamanda memurlar şehri olarak da bilinmektedir. Abuja öncesinde Nijerya’ya başkentlik yapan Lagos şehri Abuja’nın özel olarak inşa edilmesinin ardından başkentlik unvanını bu yeni şehre devretmiştir. Başkentin Lagos’tan Abuja’ya taşınması ile birlikte Lagos’ta konsolosluğu olan ülkeler konsolosluklarını yeni başkente taşımış olsalar da ülkenin ticaret merkezi olarak halen Lagos görülmektedir.  Şehir merkezi yeni inşa edilmenin verdiği etkiyle olsa gerek oldukça modern bir çizgi taşır şehrin kenarda kalmış mahalleleri için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün olmamaktadır. Düşük gelirli bölge halkının yaşadığı bu mahallelerde insan yaşamı için oldukça gerekli olan su ya da elektrik gibi hizmetlerinde olmaması dikkati çeken ayrıntılardandır. Bu bölgeler bilinen Afrika şehirlerinden farklı değildir.
Abuja geçmişte İngiltere’nin sömürgesinde olmuş olmanın verdiği etkiden olsa gerek resmi dil olarak İngilizceyi kabul etmiştir. Abuja şehir merkezinde nüfus da 400 bin civarındadır. Atatürk havalimanından direk uçuşlar olması sebebi ile Abuja uçak bileti bulmak oldukça kolaydır. Atatürk havalimanından Mısır ya da Dubai’den gibi ülkelerden aktarma yapılarak ulaşım imkanı da alternatifler arasındadır. Nijerya başkenti Abuja diğer pek çok diğer Afrika şehrine göre daha güvenlidir.
Abuja Vizesi
Nijerya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Abuja Gezilecek Yerler

Abuja’ya ziyarette bulunacak olanlar için 90 günlük ziyaretlerde kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri için vize gerekmezken bordo pasaport sahiplerinin konsolosluklardan vize işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Abuja uçak bileti almaları gerekmektedir. Abuja genellikle en çok ziyaretçisini mart nisan dönemi ya da ekim kasım dönemi arasında yani bahar aylarında çekmektedir bunun sebebi ise de Abuja’nın iklim özelliklerindendir. Bu dönemlerde bölge yağmurlu ve nemlidir. Diğer dönemlerde ise bölgedeki sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkabilmektedir.
Seyahat tarihlerinin buna göre belirlenmesinde fayda vardır. Abuja bahsettiğimiz gibi kısa bir süre önce inşa edilmiş yeni bir şehir olduğu için (inşası 1980 yılında büyük ölçüde tamamlanmıştır) gezeceğiniz yerlerde ki mimari eserler genellikle modern mimarinin yansımaları olacaktır. Abuja’ya gidecek olanlar için Aso Kayaları, Ekümenlik Merkezi, Meclis Binası görülmeye değer olduğu gibi Ulusal camisi hatta Millenium parkı da gibi pek çok parkı da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.
Şehirde bulunan birçok kamu kurumunun da Aso Kayalarının etrafında bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var. Nijeya Ulusal Hıristiyan merkezi de Abuja bölgesini ziyaret eden turistlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunmaktadır. İçindeçok farklı kültürleri bir arada bulunduran başkent Abuja’da birçok müze bulma imkanına da sahip olduğunuz gibi dini yapılardan siyasi yapılara kadar gezebileceğiniz alternatifler de bulunmaktadır.
Şehre yaklaşık olarak 1 saat kadar uzaklıkta bulunan Guarara Şelalelerine giderek güzel bir gün geçirebilir ya da Abuja’nın giriş kapısı olarak bilinen Zuma Kayası’na da çıkabilirsiniz. Geziniz esnasında acıkıp da bir yemek için bir mola verecekseniz eğer yiyeceklerin nasıl hazırlandığını mutlaka sormanızı tavsiye ederiz. Yemek yediğiniz mekanları da seçerken damak tadınıza uygun olmasına dikkat etmenizin yanında ortamın hijyenik olmasına da oldukça dikkat etmelisiniz.
Kente ziyaretinizi eylül ayında gerçekleştirirseniz eğer Abuja uluslararası film festivaline de katılabilirsiniz. Kentte ki bu tür film festivalleri daha çok Abuja’da bulunan etnik kökenli guruplar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Abuja Konaklama

Abuja havalimanına iniş sağladıktan sonra 45 dakika gibi bir süre içerisinde Abuja kent merkezine ulaşım sağlamanız mümkündür. Bu bölgede özellikle kalacak yer konusunda bölgeyi ziyaret eden turistler zaman zaman lokasyon açısından sıkıntılar yaşamaktadır. Bölgede turistlerin yoğunlukla tercih ettiği konaklama bölgeleri arasında şehir merkezinde bulunan, Maitama, Wuse 2 gibi birkaç yer vardır fakat bu yerler arasında turistlerin en çok tercih ettikleri konaklama bölgeleri zona 3 ve zona 4 civarıdır. Çünkü bu bölgeler turistlerin gezip eğlenebileceği mekanlara ulaşım imkanlarının olduğu uygun bölgelerdendir.
Abuja ziyareti yapmak ve bu bölgeleri görmek isteyenler için tavsiyemiz konaklama işlemlerinizi seyahatiniz öncesinde mutlaka halletmeniz yönündedir. Konaklama fiyatları ortalama 55 dolar ile 185 dolar arasında değişiklik gösterir.
Abuja’da konaklamak için 2 türden otel bulabilirsiniz. Bunlardan biri lüks olarak tabir edilirken diğeri ise ekonomik otellerdir fakat lüks oteller bile en çok 4 yıldızlı otellerden oluşmaktadır. 

Abuja Havalimanı

Nijerya’nın başkenti olan Abuja Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı ismini Nijerya’nın ilk cumhurbaşkanı olan Dr. Nnamdi Azikiwe'den aldı. Başkent Abuja’ya uluslararası ulaşım hizmeti veren havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır ve havalimanına inişten sonra 30 ile 45 dakika gibi bir zamanda şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Abuya’ya seyahat etmek isteyen turistler Abuja uçak bileti rezervasyonlarını yaptırdıktan sonra uçuşlar Atatürk havalimanından sağlanmaktadır. İstanbul’dan Abuja’ya direkt olarak uçuş yapan sadece Türk Hava Yolları şirketidir. İstanbul Abuja arası mesafe toplamda 4.150 km iken bu mesafe 5 saatten fazla süren bir uçuş ile kat edilerek Abuja’ya varılabilmektedir. Tercihe göre Lagos’tan Abuja’ya aktarma ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Abuja şehrinin gelişmesinde ülke başkentinin buraya kaydırılmasının yanı sıra uluslararası havalimanının da bu bölgede yer alıyor olmasının etkisi oldukça büyüktür. Ayrıca Abuja ve Federal Başkent bölgesi olarak bilinen bölge son yıllarda oldukça büyüme göstermiş bu da haliyle bölgede ciddi bir nüfus patlamasına sebep olmuştur. Abuja Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı IATA kodu ABV ve ICAO kodu DNAA olarak belirlenmiştir.

Abuja Ulaşım

Bunun için dilerseniz havaalanında bulunan rent a car aracılığı ile araç kiralayabilir ya da taksiler aracılığı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat araç kiralarsanız şehri gezmeniz ya da gece de dışarı çıkmanız daha kolay olacaktır. Taksi ücretleri ise zannettiğiniz kadar fiyatlı değildir fakat sabit bir ulaşım ücreti olmadığından taksi ücretlerinde yaşayabileceğiniz değişkenlikler sizleri şaşırtmasın. Bunların yanı sıra sizi havaalanından şehir merkezine götürebilecek otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Abuja’daki şehir içi ulaşım için bilgi edinebileceğiniz resmi bir site bulunmazken şehir içi ulaşımınız için çok da alternatif olduğunu söyleyemeyiz fakat şehirde gezebileceğiniz yerler birbirlerine yakın olduğundan çok fazla ulaşım aracına da ihtiyaç duymayacaksınız. Fakat sizlere tavsiyemiz gezmek istediğiniz yerlere ulaşımı taksiler ile sağlamayı planlıyorsanız yanınızda önceden edindiğiniz bir gezi rehberinin bulunmasında yarar olacaktır çünkü şehirde taksicilik yapan bazı şoförlerin şehri pek de bildikleri söylenemez. Tüm bunlara rağmen şehir düzenli ve iyi planlanmış bir şehir olması sebebi ile taksi ya da taksi motosikletler aracılığı ile yapacağınız yolculuklarda ulaşımınız kolay olacaktır. Şehri gece gezmek isteyenler ya da gece de dışarıda olanlar için gidecekleri yerler yakın bile olsa ulaşım araçlarını tercih etmeleri gerekmektedir.

Abuja Yorumlar

 

 

Etiketler

Abuja uçak bileti, en uygun Abuja uçak bileti, en ucuz Abuja uçak bileti, Abuja ucuz uçak bileti, Abuja en uygun uçak bileti, kampanyalı Abuja uçak bileti, promosyonlu Abuja uçak bileti, indirimli Abuja uçak bileti, ucuz Abuja uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Abuja Hava Durumu

Hava Yolları