Akra Hakkında

Afrika kıtasında yer alan Gana ülkesinin başkenti ve aynı zaman’da ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak hafızalara giren Akra(Accra), başlı başına ülkenin ticari ve sanayi alanları da dahil olmak üzere gelişmiş bir kültür merkezidir. Bu durum aynı zaman’da Akra şehrini, Afrika kıtasının en modern şehri yapmaktadır. Karıncalar anlamını taşıyan “Nkran” kelimesinden türeyen Akra ismi yerel halk tarafından benimsenmiş ve bu doğrultuda Afrika’nın sayılı şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bu isim Akra şehrinin çevresinde yer alan birçok tümsek biçiminde bulunan karınca yuvalarından aldığı belirtilmektedir. Afrika’nın hem sıcaklık bakımından hem de serinlik bakımından ideal bir hava ikliminin olduğu Akra şehri, ziyaretçilerin bu kapsamda pozitif bir not almasını sağlamaktadır.
Afrika’nın Savannah bölgesinde yer alan Akra şehri, tropikal bir iklime sahip olmaktadır. Bu sebeple Akra uçak bileti işlemlerinizi şehrin serin ve sıcak tarihlerine göre ayarlamanız sizin açınızdan daha mantıklı olacaktır. Şehrin ortalama yıllık sıcaklık derecesi ise 26.8 derece olmaktadır. En sıcak ayı 28 derece oranı ile Mart ayı, serinlik olarak 24 derece hâkimiyeti ile Ağustos ayı gelmektedir. Şehirde sadece 2 yağmurlu sezon bulunmakta, bunlar Mayıs/Temmuz ortası ve Ağustos ayının sonlarına doğru denk gelmektedir. Nem oranı serin dönemlerde sıcak dönemlere göre daha fazla bir yükseliş grafiği göstermektedir. 
Akra Vizesi
Gana seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Akra Gezilecek Yerler

Akra şehrini merak edenlerdenseniz Akra uçak bileti üzerine rezervasyon yaptırmadan evvel mutlaka gezeceğiniz yerleri öncesinden ufak bir not defterine işlemeniz gerekmektedir. Çok sayıda özel ve güzel yerlere sahip şehrin ana damarı “Black Star Meydanı” olarak ta bilinen Bağımsızlık Meydanı olmaktadır. Akra’da gezilecek yerler niteliğini taşıyan güzergahların başında gelen bu meydan diğer yerlere göre daha kalabalık olması ve günlük yaşamın genel halini yansıtmasından ötürü en çok tercih edilen yeri olarak bilinmekte. Kalabalık ortamlar kapsamında gezilmesi gerekilen bir diğer yer ise kentin özgü yerel pazarlarının olduğu bölgelerdir. Bağımsızlık Meydanı’nı ziyaret ettikten sonra Gana Ulusal Müzesi’ni(National Museum of Ghana) ziyaret edebilirsiniz. Ulusal müze tamamen Gana’nın kültürünü ve tarihini sanata yansıttığı muazzam güzellikte bir örnek olarak ziyaretçilere yansıtmaktadır.

Akra Plajları

Eğer denizi ve güneşi seviyorsanız mutlak suretle Gana’nın meşhur plajlarını ziyaret etmelisiniz. Buna hitaben “Labadi Pleasure Beach” şehrin en çok tercih edilen gözde plajı olmaktadır. Bunun haricinde Akra şehrine ortalama 25 kilometrelik bir mesafede yer alan “Kokrobite Beach” plajı da en gözde plajlar arasında yer almakta. Akra’da gezilecek yerler hususunda vaktiniz var ise mutlaka Bojo Beach ve Coco Beach plajlarına da gitmelisiniz. Coco Beach her ne kadar harika bir manzaraya sahip olsa da gezide bulunan kişilerin büyük bir kısmı plajın kirli olduğuna dair şikayetlerde bulunduğu bilinmektedir.

Akra’nın Tarihi Yerleri, Sanat Akademileri ve Meşhur Pazarları

Tarihi kapsamda Akra uçak bileti rezervasyonunuzu çoktan yapmış biriyseniz listenize mutlaka “Kwame Nkrumah Memorial Park” seçeneğini de eklemelisiniz. Şehrin tarihi Anıt Parkı sıfatını taşıyan Kwame Nkrumah Anıt Parkı, dünyanın birçok ülkesinden gelen turistlerin gezdiği tarihi yerlerinden birisi olmaktadır. Gezebileceğiniz bir diğer mekan ise Afrika Müzik ve Sanat Akademisi olan (Academy for African Music and Art)’ı mutlaka görmelisiniz. Oldukça ünlü olan Makola Market bir tür sokak pazarı olarak faaliyet göstermekte ve burada rengarenk tablolar, el yapımı ağaçtan oymalı ürünler, Afrika oyuncak bebekleri ve geleneksel kıyafetleri satın alabilirsiniz. Diğer gezilecek yerler listesine aşağıda bulunan yerleri ziyaret edebilirsiniz.

 • ·       Meşhur Akra Deniz Feneri
 • ·       Christianborg Kalesi
 • ·       Akra Ulusal Kültür Merkezi
 • ·       Akra Ulusal Tiyatro Binası
 • ·       Ohene Djan Stadyumu
 • Akra Konaklama

  Turistik bir değere sahip olduğu için şehrin genel iç yapısında çok sayıda oteller bulunmaktadır. İlginç ve farklı tasarımlara sahip otelleri tercih etmek istiyorsanız Villa Monticello Boutique Hotel, Faculty GH Apartments ve Omanye Lodge adlı otellerde konaklayabilirsiniz. Hem şehir merkezine yakın olmak, hem de ekonomik otelleri tercih etmek istiyorsanız; Soriania Hotel ve African Sun Amber Hotel Accra Airport konaklama merkezlerini tercih edebilirsiniz. Konaklama ücretleri 40 usd ile 200 usd arasındadır. Akra uçak bileti rezervasyon işlemlerinizden önce mutlaka konaklama yerini belirlemeniz gerekmektedir. Böylelikle planlarınız daha yerinde olacağından ötürü zorluk çekmeden Akra’ya vardığınız gibi otelinize yerleşmiş olacaksınız. Daha ekonomik otel tercihlerinde bulunmak istiyorsanız Paloma Hotel Ring Road, Midindi Hotel veya Central Hotel OSU konaklama yerlerini de tercih edebilirsiniz. Diğer Akra otelleri;

 • ·        Hotel Obama
 • ·        Pink Hostel
 • ·        Roots Apartment Hotel
 • ·        Niagara Inn
 • ·        Laparadiseinn
 • ·        Golden Tulip Accra
 • Akra Havalimanı

  Akra, Kotoka Uluslararası  Havalimanı hakkında net bilgileri sunmadan evvel Akra’ya nasıl gidileceğini dair bilgiler sunmak istiyoruz. Akra’ya seyahat etmek için ülkemizden direkt olarak uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye’den Akra’ya gitmek için diğer uçuşlar Emirates ile bağlantılı bir biçimde Dubai aktarmalı olarak Akra’ya hava yolculuğu sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca Ethiopian Airlines ile Addis Ababa ve Alitalia ile Roma aktarmalı olarak Akra’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Türkiye üzerinden uçuşlar için Akra uçak bileti rezervasyonunuzu direk ve aktarmalı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Gelelim şehrin havalimanına; Akra’ya ulaşım yolu için kullanılan Kotoka Uluslararası Havaalanı (Kotoka International Airport) şehre gelmek isteyenlerin durağı olarak bilinmektedir. Akra, Kotoka Uluslararası Havalimanı IATA kodu ACC ve ICAO kodu DGAA olarak belirlenmiştir.

  Akra Ulaşım

  Şehir içi ulaşım için “Trotos” adıyla anılan şehre özgü geleneksel toplu taşıma araçlarını kullanarak Akra şehri içerisinde gezinti yapabilirsiniz. Bu araçlarla şehri gezerken işaret diliyle kendinizi ifade etmeniz yeterli olacaktır. Farklı bir işaret dili kullanan şehir halkıyla gideceğiniz yer üzerine anlaşmanız ise şu şekilde olmakta; Başparmağınızı yukarıya doğru kaldırırsanız Akra’nın merkezine doğru gitmek istediğinizi belirtirsiniz. Eğer başparmak aşağı doğru işaret edilirse “Kwame Nkrumah (bir diğer anlamıyla Akra’nın çevresi) bölgesini işaret etmiş olursunuz. Şehri gezmek için hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere kentin ana meydanı olarak bilinen Bağımsızlık Meydanı veya Oxford Caddesi’nden başlayabilirsiniz. Gana’da yeme ve içme üzerine ulaşım sağlamak istiyorsanız yöresel yemeklerin yapıldığı mekanlara uğramalısınız. Fufui Kenkey, Ampesi, Banku, Garito ve Tsintsinga adı verilen Gana kebabından tadabilirsiniz. Yöresel yemeklerin oldukça lezzetli olmasının yanı sıra gezintilerinize atıştırmalık yiyecekler tüketmek için Tatale ve Kelewele adlı en çok tüketilen yiyecekleri deneyebilirsiniz.
  İçecek türünden alkol üzerine tercihler yapacak olursanız eğer, şehrin kendine has yerli alkol üretimi olan Akpeteshie adlı %40 alkol bazı olan cin’i tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra oldukça ünlü bir kıvama sahip Palm şarabı ve Pito adı verilen darı şarabının da tadına bakmadan şehri terk etmeyin. Alkollü içeceklerin yanı sıra alkol barındırmayan şaraplarda yine yerli üretim olarak tercih edilebilir bir seçenek olarak karşınıza çıkmakta. Mısır şarabı olarak ta bilinen “Asaana” ve Zencefil şarabı “Lamujii” olarak adlandırılan yerel şaraplardır. 2 adet yöresel restaurant olan Ragal ve Dynasty şehrin en çok tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Bunlar dışında tercih edilen diğer cafe ve barlar;

 • ·        Fusion
 • ·        Don’s Place
 • ·        Afrikiko
 • ·        Jokers
 • ·        The Office
 • ·        Vibe
 • Akra Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Akra uçak bileti, en uygun Akra uçak bileti, en ucuz Akra uçak bileti, Akra ucuz uçak bileti, Akra en uygun uçak bileti, kampanyalı Akra uçak bileti, promosyonlu Akra uçak bileti, indirimli Akra uçak bileti, ucuz Akra uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Akra Hava Durumu

  Hava Yolları