Alger Hakkında

Alger şehri Cezayir’in başkentidir. Aynı zamanda ülkemizde Cezayir olarak da bilinir. Alger, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Kuzey’de Akdeniz’e kıyısında yer alan Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık ve en büyük şehridir. Hatta Afrika’nın en büyük şehirlerinden birisidir de diyebiliriz. Şehirde yaşayan nüfusun içerisinde Avrupalı sayısı oldukça fazladır. Aynı zamanda Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin en büyük limanı bu şehirdedir. Şehrin tarihine de göz atacak olursak şehir Fenikeliler tarafından kurulmuştur. İlk kurulduğu zaman adı Ikosim’di. Şehrin Osmanlı İmparatorluğuna bağlanması ise 1500’lü yıllara dayanmaktadır ve yönetimi Barbaros Hayrettin Paşa’ya verilmiştir. Alger şehrinden 1830 yılında Omnalı İmparatorluğu çekilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu şehirden çekildiği zaman şehirde 176 camii bulunuyordu.
Fakat Fransa’nın Alger şehrinde yapığı tahribat sonucunda şehirde bulunan camilerin sayısı 1862 yılında 48’e kadar düştü. Alger şehri çok büyük bir şehirdir. Bu yüzden şehirde görülen iklimde değişkenlik göterir. Alger şehrinde toplam üç tane iklim yaşanır. Alger şehrinde Tell dağları ve  Akdeniz kıyısı boyunca Akdeniz İklimi görülür. Dağların olduğu kısımda ise sert havadan kaynaklı Karasal İklim görülür. Son olarak Sahra Atlaslarının yer aldığı kesimlerde Çöl İklimi kendisini hissettirmektedir. İklim koşulları baz alındığında Alger iline gitmek için en uygun aylar Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır.
Alger ile Türkiye arasında saat farkı ise 2 saattir. Türkiye saati Alger’e göre 2 saat ileridedir. Şehirde resmi dil Arapçadır. Para birimi olarak da Cezayir Dinarı kullanılır. Alger’e gitmek gibi bir planınız varsa şehrin para birimine ve saat farkına hazırlıklı gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Alger Vizesi

Cezayir’e seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Alger Gezilecek Yerler

Alger, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin en fazla tarihi yapıya sahip olan şehirlerinden birisidir. Şehirde birden fazla kültüre ait motifler görebiliriniz. Şehirde özellikle Osmanlı, Arap, Fransız, Bizans ve Roma kültürü çok fazla bulunmaktadır. Alger’de genellikle Fransızlardan kalma ufak beyaz binalar vardır. Bu binalar dışarıdan bakıldığında çok sevimli duruyor. Şimdi sizlere Alger’de gezebileceğiniz birkaç yere örnek verelim.

Makam El Cahit: Şehrin merkezinde 100 metre yüksekliğe kurulmuş olan bu yapı şehrin merkezinde her taraftan görülebilecek şekildedir. Gezmek isteyenler otobüslerle Makam El Cahit’e gidebilir. Burası sabah saat 11.00’de açılıyor ve geç saatlere kadar açık kalıyor. Bir anıt niteliği taşıyan Makam El Cahit Cezayir’in Fransızlara karşı verdiği mücadelenin bir simgesi olarak yapılmış. Anıtın içerisinde ücret ödemeden gezebileceğiniz müze de bulunmaktadır.

Şehir Merkezi ve Büyük Postane: Büyük Postane mimarisi ve iç süslemeleriyle dikkat çekiyor. Şehir merkezinde ise Cezayir’in ulusal karhamı olan Emir Abdülkadir’in heykeli bulunmaktadır.

Notre Dema D’afrigue Kilisesi: Bu kilise 1855 yılında Doğu mimarisinden esinlenerek yapılmış bir Fransız katedralidir. Günümüzde Küçük Vatikan Kilisesi olarak da anılmaktadır. Kilise saat 11.00 – 12.30 arasında ve 15.30 arasında ziyaretçilerin gezmesi için açıktır. Kilisede siyah olrak tasvir edilen bir İsa ile Meryem heykeli de bulunmaktadır. Heykellerin siyah olarak tasvirleşmesinin sebebi ise misyoner Fransızların siyahi Arapları kandırmak için heykelleri siyah yapmasından kaynaklıdır.

Kasbah: UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer alan Kasbah’ın çevresinde ki surların büyük bir bölümü yıkılmış olduğu için az bir kısmı görülebilmektedir. Eski Kent olarak geçen Kasbah labirenti andıran çok dar sokaklara sahip. Burada yaşayan halk kendisinin Osmanlı soyundan geldiğini düşünüyor. Tarihi buram buram yaşayacağınız Kasbah’da 16. YY..’dan kalma bir kale vardır ve farklı yüzyıllardan kalma camiiler bulunmaktadır. Kasbah balık lokantalarıyla da çok meşhur bir yer. Bu yüzden burada bir lokantada balık yemeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda Kasbah’da deniz kenarında çok güzel camiiler var. Bunları da mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Bu camilerden bazıları şunlardır:

1-Camii El Cedit: Bu camii 1600’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu tarafından yıkılan camii El Kebir’e benzetilerek onun yerine yapılmıştır.

2-Safir Camii: Bu camiinin en büyük özelliği Alger’de yapılan ilk Trük camisi olmasıdır. Camii 1791 yılında yapılmıştır.

3-Keçiova Camii: Bu camii de Alger’de bulunan tarihi camiiler arasındadır. 1794 yılında yapılmıştır.

4-El Kebir Camii: Bu camii Alger’in en eski camisidir.

Alger Konaklama

Cezayir Alger’e gittiğiniz zaman konaklamak için otelleri kullanabilirsiniz. Şehirde konaklamanız için birçok otel vardır. Fakat bazı dönemlerde bu oteller özellikle iş seyahati için gelenler tarafından doldurulmaktadır. Bu durumda en iyi seçenek olarak ufak bir ücret karşılığı evlerinde günlük olarak misafir olabileceğiniz kişilerde kalabilirsiniz. Otel ve günlük ev konaklama ücretleri 35 euro ile 200 euro arasında değişmektedir. Eğer birisinin evinde konaklamak istemiyorsanız Alger’e gitmeden önce mutlaka otel rezervasyonu yaptırmanız gerekiyor. 

Alger Havalimanı

Alger, Houari Boumediene Havalimanı adını eski Cezayir Başkanı Houari Boumediene’den almaktadır. Ülkemizden bu Havalimanına Türk Hava Yolları direk seferler ile hizmet vermektedir. Hava Algerie firması ise Türkiye’de İstanbul’a (Sabiha Gökçen ve Atatürk) karşılıklı seferler yapmaktadır. Alger Cezayir’in bir ilidir ve Cezayir Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasındadır. Gitmeden önce ilk olarak Cezayir Konsolosluğu’ndan yada Konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerinden vize işlemlerinizi halletmeniz gerekir. Başvuru için form doldurmanız gerekecektir. Bu formu Türkçe veya İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Aynı zamanda vize için Konsolosluğa iki adet fotoğrafta vermeniz gerekiyor. Fotoğraf vermediğiniz veya formu doldurmadığınız takdirde başvurunuz onaylanmaz. Başvuru sırasında 10 yıldan daha eski pasaporta sahip olan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Aynı zamanda pasaportunuz yıpranmış veya hasar görmüşse yine başvurunuz kabul edilmez. Ülkemizden Cezayir’in başkenti Alger’e direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçak ile yapılan yolculuğun süresi ortalama 3 saat 45 dakikadır. Aynı zamanda aktarmalı uçuşlarda da bu süre uzuyor. Alger havalimanından şehir merkezine giderken taksi veya otobüslerle gidebileceğiniz gibi arabada kiralayabilirsiniz. Alger, Houari Boumediene Havalimanı IATA kodu ALG ve ICAO kodu DAAG olarak belirlenmiştir.

Alger Ulaşım

Alger ulaşım bakımından Cezayir’in en gelişmiş olan illeri arasındadır. Şehir merkezinden otobüs ve taksiler ile her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. İstediğiniz takdirde arabada kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda başka şehirlerden de Alger’e ulaşım ağı bulunmaktadır. 

Alger Yorumlar

 

 

Etiketler

Alger uçak bileti, en uygun Alger uçak bileti, en ucuz Alger uçak bileti, Alger ucuz uçak bileti, Alger en uygun uçak bileti, kampanyalı Alger uçak bileti, promosyonlu Alger uçak bileti, indirimli Alger uçak bileti, ucuz Alger uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Alger Hava Durumu

Hava Yolları