Amsterdam Hakkında

Kanalların şehri Hollanda’nın başkenti. Turistlerin en çok ilgi duyduğu şehirlerin başında gelir. Avrupa’da oldukça popüler olan şehir günahlar şehri yada özgürlüklerin şehri olarakta anılır. Tarihi evleri ile farklı mimarisi ile kendine hayran bırakır. Kanal turu yapabilir yada kendine özgü sokaklarında gezerek mimarisini izleyebilirsiniz. Dam meydanı en meşhur yeridir genellikle buluşma noktası olarak seçilen yer turistlerin ilk uğrak noktasıdır. Amstel ırmağının kıyısında 12. Yüzyılda kurulan yer başlarda balıkçı köyü olarak düşünülmüş günümüzde ise Hollanda’nın en kalabalık şehri olmuştur. Yüzen evleri ile çok dikkat çekicidir. Yıllık ortalama 5 milyon turisti ağırlayan şehir ziyaret etmek için birçok sebebe sahiptir. Amsterdam uçak biletlerine karşılaştırmalı olarak sitemizden ulaşın. Sokaklarında gezerken sokak lezzetlerini denemelisiniz özellikle her köşe başında kendine has patates kızartmasını bulabilirsiniz. Amsterdam başkent olmasına karşın Hollanda hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey'den yönetilmektedir. Şehir kurulduğunda ilk ismi Amstel ırmağı üzerine kurulan su bendi Dam olan Amstelredamme zaman içerisinde Amsterdam olarak değişim göstermiştir.
Kendi özgü havası 17 yüzyıldan gelen Amsterdam yapıları ile avrupanın en köklü kent doku ve izlerini taşımaktadır. Kent merkezi iç içe geçmiş kanallar ile dalga dalga büyüyerek açılmaktadır. Aya da benzetilen bu kanallar birbirlerine köprüler ile bağlanmıştır. Aslında kanallar bataklık olan bölgede su alanlarını kontrol altına almak için kazılmıştır. Zaman içerisinde kanalların amaçları çoğalmış ulaşım ve savunma içinde kullanılmıştır. Amsterdam da kanalların ve suların üzerinde yüzen evler görmeniz de mümkündür. Bu evler su üzerine düzenekler kullanılarak inşa edilmiş yaşam alanlarıdır. Karaya yada birbirlerine bağlanarak su üzerinde sabitlenerek oluşturulmuş bu evler için yüksek teknoloji imkanları kullanılmaktadır. Bu evlerin dışında tekne evleri görmeniz de mümkündür. Tekne evler 60 lı ve 70 li yıllarda konut sorununu çözmek için ve konaklama alternatifi olarak teknelerin ev gibi dizayn edilmesi ile ortaya çıkmıştır.  
Çok tanınmış Concertgebouw senfoni orkestrası da Amsterdam da bulunmaktadır. Şehir baştan aşağı sanat, kültür, yenilik, eğitim, farklı çağrışımlar, modern akım, eski yaşanmışlıklar ve bir çok yaşam çeşitliliği ile kendini göstermektedir. İki adet üniversite barındıran şehir de öğrenci nüfusu oldukça fazladır. Amsterdam'ın Çok ekonomik olduğunu söyleyemeyiz popülerliği sayesinde şehirde fiyatlar makul derecenin üzerinde seyir etmektedir. Amsterdam'da tam 165 kanal bulunur ve boyu 100 km lik bir alana yayılmıştır. Lalesi ve kendine özgü peyniri meşhurdur. Şehir senede 180-190 gün yağış almaktadır en güzel hava Haziran - Eylül arasında yaşanmaktadır. Şehride gezerken her köşe başında Patat yani Külahta Patates Kızartması dükkanları bu dükkanlarda patates kızartmasını üstüne çok sayıda sos çeşidi ile servis etmektedirler. Bir başka yemek Çiğ balık, soğan ve turşu dükkanlarını her köşede görebilirsiniz. Mutlaka tadına bakınız.  

Amsterdam Vizesi

Türk Vatandaşlarının Amsterdam’a seyahatlerinde mutlaka Hollanda Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Amsterdam Gezilecek Yerler

İlk olarak görmeniz ve başlangıç noktası tabi ki Dam Meydanı olacaktır. Havalimanından metro ile şehir merkezine geldiğinizde Central Station dan 4 dakika yürüyerek Dam meydanına ulaşabilirsiniz. Şehir adete uyumayan bir havaya sahiptir gece hayatı oldukça hareketli olan şehir gezilecek yer bakımından da fazla sayıda alana sahiptir. Sokaklarda gezerken kendinizi sokak sanatçılarının performansları arasında bulabilirsiniz. Dam meydanı girişinde yer alan Bijenkorj alışveriş merkezi ve meşhur Madame Tussaud's Balmumu Müzesini gezebilirsiniz.
Dam meydanında yer alana Kraliyet Sarayı 1655 yılında belediye Binası olarak hizmete açılmıştır ziyarete açıktır mimarisi ile göz kamaştıran sarayı gezebilirsiniz. Parkları ile meşhur olan Amsterdam da yılda 10 milyon ziyaretçi ağırlayan VondelPark en meşhur parkıdır. Doğa ve hayvanlarla iç içe olan parkta sincap, kuş türleri, inek, koyun ve at gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz. Park gezinizden sonra sosyalleşmek için gidilebilecek en güzel yer Leidseplein ünlü kafelerin bulunduğu ve bir çok etkinliğin düzenlendiği meydandır. Sabahları kafeleri akşamları barları ile sosyalleşme ve kültürel etkinlikler için oldukça uygun bir yerdir. Müzeler bölgesinde yani Museunplein yer alan Van Gogh Müzesi, Anne Frank Müzesi, RijksMuseum ve Stedelijk Müzesi bu bölgede yer almaktadır. Dam meydanı aşağısında yer alan Red Light District görmeniz gereken bir başka alandır ve sıra dışı bir gezi olabilecek bir alandır. Red Lİght District yer alan bar ve kafeler de oldukça meşhurdur burada yer alan kafeler için Warmoesstraat sokağına gidebilirsiniz. Bir çok resimde görmüş olduğunuz Hollanda'nın yel değirmenleri araçla merkezden 30 dakika uzaklıkta bulunan Zaanse Schans'ta yer almaktadır. 18. yüzyıla kadar 600 kadar yel değirmeni çalışırken şu an sadece 10 adet yel değirmeni çalışır durumdadır. Meşhur peyniri ve lale bahçelerini görmek için gidilmesi gereken bir başka durak Volendam olacaktır.
Tadım yapmak için peynir fabrika ve satış noktalarını gezebilirsiniz. Geldiğinizde aynı zaman da Lale bahçelerinde gezebilirsiniz. Bunların dışında şehir merkezinde yer alan kanal turu tekneleri ile kanal gezisi satın alarak gezinti yapabilirsiniz 9 euro ile 13 euro arasında değişen tekne firmalarından turu satın alabiliyorsunuz. Otobüs ile şehir turu için şehir merkezinde bulunan şehir turu satış ofislerinden otobüs turunu satın alıp şehir turuna katılabilirsiniz ortalama 17 euro ile 35 euro arasında güzergah ve süreye bağlı olarak otobüs turuna dahil olabilirsiniz.   
Kesin görülmesi gereken yerler; Van Gogh Müzesi, Anne Frank Müzesi, Rijkmuseum, Rembrandthuis, Jordaan, Red Lİght District, Stedelijk Müzesi ve Madame Tussauds Müzesidir. 

Amsterdam Konaklama

Amsterdam'da konaklama fiyatları oldukça değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyatlar 30 euro ile 400 euro arasında değişiklik gösterirken erken yapılan rezervasyonlarda fırsat yakalama şansınız olacaktır. Amsterdam uçak biletinizi uygun fiyatlar ile sitemizden alınız. Şehir merkezine yakın noktalarda konaklama sağlanmak istenmesi durumunda fiyatlar artmaktadır. Aslında hostellerin meşhur olduğu Amsterdam da genellikle gençler hostel konaklamasını tercih etmektedir ve oldukça ekonomiktir. Hostel konaklama ücretleri yatakhane sisteminde ortalama 15 euro ile 38 euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu konaklamalarda yatakhane sistemi uygulanmaktadır duş ve tuvalet misafirler tarafından ortak kullanılmaktadır. Amsterdam da konaklama için daire kiralama imkanları da mevcuttur. Ortalama bir otelde kalmanız durumunda gecelik 70 euro gibi bir bütçe ile konaklama sağlanabilmektedir.

Amsterdam Havalimanı

Amsterdam Schiphol Havalimanı şehrin 17 km dışarısında yer almaktadır. Trafik açısından dünyanın en işlek havalimanları listesinde yer almaktadır. Amsterdam daki tek havalimanı olma özelliğini taşıyan havalimanına İstanbul dan direk uçuşlar bulunmaktadır. Amsterdam uçak biletinizi sitemiz üzerinden satın alınız. Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır havalimanı içerisinde yer alan metro sayesinde rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanından şehir merkezine her 15 dakikada bir metro gelmektedir. Havalimanından ortalama 22 dakika sonra şehir merkezine ulaşmış olacaksınız bilet ücreti 5.40 euro dur. Bir başka alternatif ise otobüs olacaktır havalimanı hemen çıkışında yer alan 197 nolu otobüsler ile yaklaşık 30-35 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti 5 euro dur ve size bir ücretsiz adet şehir haritası vereceklerdir. Amsterdam Havalimanı IATA kodu AMS ve ICAO kodu EHAM olarak belirlenmiştir.   

Amsterdam Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine otobüs ve metro ile ulaşımınızı sağladıktan sonra bisiklet kiralayarak şehri gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşım oldukça rahat ve kolaydır. Otobüs ve tramvaylar sayesinde her noktaya ulaşmanız mümkündür. Tramvay ve otobüs tek biletleri 2.60 euro günlük kullanımlar 7 euro ve haftalık alınan biletler ise 30 euro dur. Bisikleti şehrin her noktasında bulunan bisiklet kiralama şirketlerinden alabilirsiniz bisikletlerin günlük kiralama bedelleri 10 euro ile 17 euro arasında değişiklik göstermektedir. Şehir içinde taksi çok tercih edilmemektedir ve fiyatı biraz yüksek kalacaktır.     

Amsterdam Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Amsterdam Yorumlar

 

 

Yurtdışı hayalim

Yıllarca herkesten duyduğum ve merakla görmek istediğim şehir Amsterdam.. Bu şehire gitmek benim için yalnızca hayal değil yaşamak istediğim bir hayaldi. Öyle ki Hollanda'nın yasalarını bile açıp okurdum hayretle. Her türlü eğlencenin başkenti olan bu şehire gittikten sonrası kolay diye düşünürdüm hep. Türkiye'den çıkmak çok masraflı olacağı için gidemezdim. Siteniz üzerinden oldukça uygun bir fiyata bilet bulana dek tabiki.

cruise
Fazıl Kara

Amsterdam Hayali

Öyle bir şehir düşününki siyah takımlı beyaz yakalı politikacılar yerine her tarafı rengarenk turistlerle dolu böyel okuduk böyle izledik. İçecekleri yiyecekleri dünyaca meşhur olan bu şehire gitmek hayallerimi süslese de imkanlar el vermez diye kendimi kandırırdım. Merak işte hep gitmek istedim. Meğer boş yere yıllarca kendimi kandırmışım. Bu siteyle bugün tanıştım ve kendim için Amsterdam bileti satın aldım, hepinize çok teşekkür ederim bana bu imkanı sağladığınız için. Vize sorunum yok yeşil pasaport sahibiyim. Başarılar biletska.com

cruise
Tayfun Korkmaz

Balayı Bedava!

Eşimle balayı hayallerimiz hep Amsterdam'da geçiyordu. Şehrin şöhreti eskiden beri bizi hep çekiyordu. Fakat hayallerinizi yaşamak Türkiye'de çok pahalı olduğu gibi yurt dışına çıkıp orada gezmekte az buz değildi. İnternette her gün Amsterdam hakkında araştırma yaparken sitenize denk geldim ve yorumlar da beni cesaretlendirdi bende uygun fiyata iki bilet aldım ve sayenizde hayallerimizi yaşayacağız çok teşekkürler.

cruise
Hakan Şentürk

Amsterdama uçuş!

Yıllar önce Erasmus programı ile Üniversitenin bir dönemini okuduğum şehir olan Amsterdam'ın tadı damağımda kaldığı için tekrar gitmek için planlar yaparken siteniz hakkında duyumlar aldım. Bende bir göz gezdirmekte fayda var diye düşündüm ve girdiğimde gördüklerime inanamadım. Yıllar önce verdiğim fiyata hala bilet bulabilmek beni gerçekten şaşırttı. Güvenilirliğinden şüphe etmenize gerek yok denedim gördüm bir sorun olmuyor.

cruise
Neslihan Şahin

Etiketler

Amsterdam uçak bileti, en uygun Amsterdam uçak bileti, en ucuz Amsterdam uçak bileti, Amsterdam ucuz uçak bileti, Amsterdam en uygun uçak bileti, kampanyalı Amsterdam uçak bileti, promosyonlu Amsterdam uçak bileti, indirimli Amsterdam uçak bileti, ucuz Amsterdam uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Amsterdam Hava Durumu

Hava Yolları