Annaba Hakkında

Annaba, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Kuzey Doğu kısmında yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu son sayımlara göre 250 binin üzerindedir. Annaba şehri Cezayir’in dördüncü büyük şehri olarak geçmektedir. Cezayi Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin tarımsal anlamda büyük bir ihtiyacını Annaba karşılıyor diyebiliriz. Şehri tarih içerisinde belli dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu, Romalılar ve Fransızlar yönetmiştir. Bu yüzden Annaba şehrinde de Cezayir’de çoğu şehirde gördüğümüz çok kültürlü bir yapılanmayı görebiliyoruz. Aynı zamanda bu şehir Cezayir’in önemli bir turizm beldesidir. Özellikle şehirde Akdeniz İklimi’nin olması ve kıyı şehri olması bunun en büyük sebeplerindendir. Annaba şehri kıyı şehri olmasına rağmen içerisinde birçok dağ vardır. Annaba için kısaca dağların, tepelerin ve ovaların yer aldığı bir sahil kasabasıdır diyebiliriz.
Bu özellikleri sayesinde şehre deniz turizmi dışında dağ turizmi için gelen turist sayısı da çok fazladır. Annaba ile Türkiye arasında saat farkı ise 2 saattir. Türkiye saati Annaba’ya göre 2 saat ileridedir. Bu yüzden Annaba’ya gidenler saat farkı çok olmadığı için saat probleAnnabay’ya gitmek gibi bir planınız varsa şehrin para birimine ve saat farkına hazırlıklı gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Eğer Annaba’ya gitmeden önce paranızı Dinar’a çevirmediyseniz burada paranızı dinara bankalardan çevirebilirsiniz. Aynı zamanda çevirim işlemi yapabileceğiniz kişilerde vardır.
Annaba Vizesi
Cezayir seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Annaba Gezilecek Yerler

Annaba yapı gereği tam bir tatil beldesi konumunda. Bu yüzden şehre tatil için gidebilirsiniz. Hem deniz tatili yapabileceğiniz gibi hem de dağ tatili yapabilirisiniz. Annaba şehrinde tatil yaparken gezebileceğiniz birçok birbirinden güzel tarihi eserlerde vardır. Yazımızın devamında sizlere Annaba şehrinde gezebileceğiniz bazı tarihi eserlerden bahsedeceğiz.

ST. AUGUSTİN KİLİSESİ: Saint Augustin Kilisesi’nin yapımına 1881 yılında başlanmış ve 1900 yılında bitirilmiştir. Kilise isminden de anlaşılacağı gibi Aziz Augustin’e adanmıştır. ST. Augustin bir Roma Katolik Bazikasıdır. Bu kilise Leyla Bouna olarak da bilinmektedir. Kilise bir tepe üzerinde konumlandırılmıştır ve çok güzel bir mimariye sahiptir. Ayrıca kilisenin içerisinde Aziz Augustin’in elini de görebilirsiniz.
BARN ENTERTAİNMENT: Cezayir’de bir lunapark olan Barn Entertainment eğer çocuğunuzla gidiyorsanız veya lunaparkları seviyorsanız sizin için bir eğlence merkezi haline gelebilir. Lunapark sabah saat 07.00’de açılıp akşam 20.00’de kapanmaktadır. Bir tatil beldesine göre kapanış saatinin oldukça erken olduğunu söyleyebiliriz.
KASBAH: Kasbah şehrin eski merkezidir. Aynı zamanda Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Kasbah eski kent olarak da geçer ve burada yaşayan kişilerin kendilerinin Osmanlı soyundan geldiğini düşündüğünü söyleyebiliriz. Bu yüzden şehirdeki diğer yerlere göre Kasbah’da daha az Fransız havası hissediliyor. Kasbah’ın en büyük özelliği dar ve labirent şeklinde sokaklara sahip olmasıdır. Kasbah’da Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma birçok esere de rastlayabilirsiniz. Kasbah’ı gezmek istiyorsanız oldukça dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu bölgede hırsızlık olayları çok sık yaşanıyor.
MUSEE HİPPONE: Hippo Müzesi olarak çevirebileceğimiz Musee Hippone Cezayir’in muhteşem mozaiklerle kaplı en güzel müzelerinden birisidir diyebiliriz. Müzede Roma mozaikleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu müze oldukça değerli bir mirastır diyebiliriz. Kazılarda bulunmuş Yüzyıllar öncesine ait heykeller gibi kalıntılar bu müzede sergilenmektedir. Tamamen tarih kokan ve mutlaka görmeniz gereken bir müze diyebiliriz.

Annaba şehrine gitmişken eğer uygun bir mevsimde gittiyseniz mutlaka kumsala giderek yüzmelisiniz. Şehrin Place Toche, Bouna Beach, Plage La Caroube, Plage Ain Achir gibi ünlü kumsalları vardır. Bunlardan birisini tercih etmek istemiyorsanız şehrin dışına doğru yer alan kumsalları tercih edebilirsiniz. Şehir dışında olan kumsallar şehir merkezinde olan kumsallara nazaran daha temiz. 

Annaba Konaklama

Annaba turistlik bir bölge olduğu için konaklama için birçok otel mevcut. Bu otellerin fiyatları ise ortalama seviyelerde diyebiliriz. Fakat konaklama için bazı dönemlerde boş tel bulmak çok zor olabilir. Özellikle tatil sezonunda Annaba’da boş odası bulunan bir otel bulmak çok zordur. Bu yüzden her ihtimale karşı gitmeden önce mutlaka bir otele rezervasyonunuzu yaptırın. Eğer otel rezervasyonu yatırmadıysanız veya gitmek istediğiniz günde boş otel bulunmuyorsa bu durumda misafir ağırlama sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bu sitelerde sizleri ücretsiz veya ufak bir meblağ karşılığında misafir olarak ağırlayabilecek kişiler mevcuttur. Bu kişilerle iletişime geçerek onlarda kalabilirsiniz. Bu işlemi girmeden birkaç gün hatta birkaç hafta yapmanız en doğru tercih olacaktır. Konaklama ücretleri 50 euro ile 270 euro arasındadır.

Annaba’da kalabileceğiniz oteller arasında birisi şu şekildedir:

Sheraton Annaba Hotel: Şehrin çok önemli bir yerinde bulunan Sheraton Annaba Hotel, Saint Augustin kilisesine arabayla ortalama 5 dakika, Musee Hippone’ye arabayla ortalama 3 dakika ve Annaba Limanı’na 400 metre uzaklıkta yer almaktadır. Sheraton Annaba Hotel çok lüks olmakla beraber bir gece konaklama fiyatları tek kişi için 500 – 600 TL arasında değişmektedir.

Annaba Havalimanı

Annaba, Rabah Bitat Havalimanı’na Türkiye’den Türk Hava Yolları direk seferler düzenlemektedir. Aynı zamanda Türk Hava Yolları Annaba’dan Türkiye’ye de yolcu getirmektedir. Uçuşlar İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılır. Annaba, Rabah Bitat Havalimanı, Alger Havalimanına göre biraz daha geride kalsa da yurtdışına uçuş sağladığı için oldukça fazla kullanılan bir havalimanıdır. Havalimanı çok büyük olmamakla beraber genellikle yolculuk yapacak olan kişiler havalimanı işleyişinden memnunlar. Annaba, Rabah Bitat Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve taksilerle gidebilirsiniz. Eğer otobüs ve taksi ile gitmek istemiyorsunuz ve şehirde gezerken kullanabileceğiniz bir araç arayışındaysanız bu arabayı Annaba Havalimanı’ndan kiralayabilirsiniz. Araba kiralama fiyatları ise kiralayacağınız arabaya göre değişiklik göstermektedir. Annaba, Rabah Bitat Havalimanı IATA kodu AAE ve ICAO kodu DABB olarak belirlenmiştir.

Annaba Ulaşım

Annaba’da ulaşım için genellikle otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer otobüs ve taksilerle yolculuk yapmak istemiyorsanız araba kiralaması yapabilirsiniz. Araba kiralaması yapacağınız yerleri mutlaka araştırınız ve şirketlerden kiralamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca Annaba bir kıyı şehri olduğu için başka şehirlere giderken vapurlarda kullanılmaktadır. Annaba’nın Cezayir’e bağlı olduğunu yazımızda belirtmiştir. Cezayir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen ülkeler arasındadır. Bu yüzden Annaba’ya gitmeden önce vize başvurusunda bulunmalısınız ve vize çıkarmanız gerekir. Cezayir’e vize almak için Cezayir Konsolosluklarına ve Cezayir Konsoloslukları tarafından belirlenmiş vize verme yetkisi olan noktalara giderek vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvurusu için ilk olarak bir form doldurmanız gerekir. Bu formu İngilizce ve Türkçe doldurabilirsiniz. Ek olarak 2 adet vesikalık fotoğrafta vermeniz gerekir. Eğer vesikalık fotoğraf vermezseniz veya formu doldurmazsanız vize başvurunuz onaylanmaz. Aynı zamanda vize başvurunuzun onaylanması için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve yırtılma gibi deformasyonların olmaması gerekir. Cezayir konsolosluklarından ve konsoloslukların yetkilendirdiği noktalardan başvuru yaptığın takdirde başvurunuz en fazla 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Annaba’ya yaptığınız seyahat planına bu süreyi de ekleyerek plan yapmanız ve hazırlıklarınızı yapmanız daha iyi olacaktır.

Annaba Yorumlar

 

 

Etiketler

Annaba uçak bileti, en uygun Annaba uçak bileti, en ucuz Annaba uçak bileti, Annaba ucuz uçak bileti, Annaba en uygun uçak bileti, kampanyalı Annaba uçak bileti, promosyonlu Annaba uçak bileti, indirimli Annaba uçak bileti, ucuz Annaba uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Annaba Hava Durumu

Hava Yolları