Asmara Hakkında

Eritre tanımlaması biraz zor bir ülkedir. Afrika'da olmasına rağmen tamamen Afrikalı olarak nitelendirilemez. Geniş sahil şeridi Ortadoğu'ya bakmasına rağmen Arap da değildir. Aynı zamanda modern başkenti Asmara Avrupa ekolünü çağrıştırıyor olsa da Avrupa'dan da uzaktır.
Böylesine küçük bir ülkenin başkenti için Asmara ziyaretçilerine şaşırtıcı bir çeşitlilik sunar ve arkeologlardan mimarlara; bilim adamlarından dalgıçlara bir çok meslekten ziyaretçisini cezbedebilir.
Asmara kısmen Osmanlı ve Mısır hakimiyeti altında yaşadıktan sonra 1885 yılında İtalyanların gelişiyle Avrupalı bir mimariyle gelişmeye başladı. Yabancıların mirası dokuz yerel etnik grubun mozaiği ile birleşince Afrika, Ortadoğu ve Avrupa etkilerini üzerinde taşıyan bir kültürel manzara yarattı.
Kent nüfusu ortodoks hristiyanlar ve müslümanlar tarafından yarı yarıya paylaşılmakta ve bazı bölgelerde animist azınlıklar bulunmaktadır.
Asmara oldukça güvenli bir Afrika şehridir. İnanılması biraz güç ama güvenlik düzeyinde Bern, Cenevre, Helsinki, Singapur ve Lüksemburg gibi gelişmiş şehirleri geride bırakmış durumda. İnsanların evden çıkarken kapılarını açık bırakabilecekleri bir şehirdir. Eritre'nin başkentidir ve şehrin güzelliklerinden biri dürüst insanlarıdır.
Asmara'da kahve bir inceliktir ve yerliler konukseverliklerini kahve ikram ederek gösterirler. Bu onları onurlandırma sembolüdür. Sigara pek popüler değildir ve eşcinsel davranış yasadışıdır. Devlet veya askeri binaların fotoğraflarını çekmenize izin verilmez.
Kentte Tigre, Arapça ve İngilizce konuşulmakta ve İngilizce hızla iş dünyası ve eğitimin ana dili haline gelmektedir.
Asmara'nın iklimi kenti yılın her vaktinde ziyaret edilebilir kılıyor. Mart ve Nisan aylarında kısa yağmurlar ve Haziran ayı sonundan Eylül ayı başlarına kadar olan yağışlar seyahat ve tatil keyfini engelleyecek seviyede değildir.
Asmara'nın büyük bir Müslüman nüfusu vardır ve kadınlar dizlerini ve omuzlarını kapatacak şekilde giyinmelidir.
Asmara Vizesi
Eritre seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Asmara Gezilecek Yerler

Önemli kent merkezlerine aşağıda yer vermekteyiz.
Asmara Katedrali kentin kalbinde yer alan ve Eritre'nin geçmiş savaş yıllarını yansıtan simgesel bir bina olma özelliği taşır. Mimari tasarımı ve huzur veren atmosferiyle ünlüdür. Yakınında hediyelik alışverişi yapmak için dükkanlar bulunur.
Cinema Imperio
Eğer iyi bir film izleyicisiyseniz Cinema Imperio'ya asla hayır diyemeyeceksiniz. İtalyan yönetimi sırasında inşa edilen bu İtalyan mimari tarzı ile süslenmiş ve o zamandan beri orjinalliğini korumuştur. Binada 1930'lu yıllarda ait bir çok poster ziyaretçilere sergilenir.
Eritre Ulusal Müzesi
Müze Eritre tarihine hüzünlü bir bakış sunar. Eritre'nin tarihi ayrıntılarından oluşan sunumlar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
Denkalya Çölü
Ziyaret etmeye değen yerlerden biri olan Denkalya Çölü Dünya üzerindeki Mars olarak kabul edilir. Mavi, kırmızı, mor, yeşil gibi farklı renklerden kayalar bulunur ve hava sıcaklığı gün boyunca 60 dereceye kadar farklılık gösterebilir. Buraya yapılacak geziler mutlaka iyi planlanmış olmalı ve yolculuk boyunca günde altı litre su tüketilmelidir.
Asmara-Keren Bisiklet Yolu
Bisiklet ülkenin popüler sporlarından biri bisiklettir ve her yıl Asmara-Keren yolu boyunca zorlu bir bisiklet turuna ev sahipliği yapıyor.
Asmara'nın Modernist Mimarisi
Asmara İtalya'nın Doğu Afrika İmparatorluğu'nun merkezi idi. İtalya'nın Etiyopya'yı işgal etmesinin ardından Asmara yükselen bir kent oldu ve Afrika'nın en modern şehirlerinden birine dönüştü. Zamanla silinmesine rağmen bugün dünyanın en yoğun ve en kapsamlı Modernist mimari koleksiyonuna sahip şehirlerinden biri gibi görünüyor.
Filfil
Asmara'nın kuzeydoğusunda etkileyici kuş ve memelilere ev sahipliği yapan tropik ormanların son kalıntılarını içerir. Bu yoğun ormanın Afrika'nın bu bölgesinde var olduğunu hayal etmek gerçekten zor.
Asmara Yürüyüşleri
Asmara yürüyerek keşfedilmek gibi basit zevkler için uygun bir şehir. İklim mükemmel, sokaklar temiz ve ferah, suç çok nadir, mimari çarpıcı, mesafeler kısa, turistik yerler çeşitli ve insanlar sıcaktır. Şehri yürüyerek keşfedebilir ve 1930'lardan kalma sinemalara kadar pek çok enteresan yer görebilirsiniz.
Eski Vali Sarayı
Asmara'daki Harnet Ave'nin batı ucunda görkemli bir konuma sahip olan ve ilk İtalyan Valisi tarafından 1897'de inşa edilen saray şehirdeki görkemli İtalyan mimarisinin bir özetidir. Şu an resmi bir kurum tarafından kullanılan bu imparatorluk binasını hayretle izleyebilirsiniz.

Asmara Konaklama

Asmara'daki bir çok otel her fiyat aralığına ve konfor seviyesine hitap etmektedir. Konaklamadan önce mutalaka rezervasyon yapılmalıdır. Asmara otellerinde odayı tutmadan önce incelemek yaygın bir durum. Duş ve tuvaletlerin iyi durumda olup olmadığını ve sıcak suyun durumunu kontrol edin.
Bazı oteller resepsiyonda belirtilen fiyatlara %10 satış ve hizmet bedeli ekler. Fiyatlar kapasite durumu, sezon, konaklama süresi ve grup indirimine bağlı olarak değişebilir.
Asmara'daki bir çok talep üzerine seminer salonu ve sergi alanı temini sağlayan otel bulunmaktadır. Ancak, önceden rezervasyon yapılması önerilir. Tüm oteller yemek sunmaktadır. Küçük kasabalarda da otel ve pansiyonlar bulunur. Otel faturaları yerel para birimiyle ödenmelidir.
Asmara Palace Hotel havaalanı yolu üzerinde, Expo'ya yakın konumu ve mermer banyolar, konferans salonları, mağazaları, yüzme havuzu ve tenis kortuyla Asmara'da birinci sınıf hizmet veren otellerden biridir.
Embasiora Hotel kentin alışveriş merkezine sadece 200 metre uzaklıkta sinemalara ve devlet dairelerine ulaşım açısından avantajlı bir konumdadır. Makul fiyatlarla lüks konfor ve şehirdeki en geniş yelpazeli Dünya mutfağını sunar.
Selam Hotel Başkanlık Sarayı ve Ulusal Müze'den sadece bir kaç blok ötede ve ilgi çekici bir bahçeye sahiptir. Konaklama ücretleri gecelik 35 dolar ile 140 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

Asmara Havalimanı

Asmara Uluslararası Havaalanı şu anda ülkenin operasyonel havalimanıdır. Mısır, Yemen, Riyad, Nairobi, Dubai gibi şehirlere direk uçuşlar sağlanmaktadır. Turistlerden 20 dolar havaalanı kalkış vergisi alınır, yabancı para birimiyle de ödenebilir. Türkiye'den aktarmalı uçuş süresi 12 saat civarındadır. Asmara’ya İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır. Yaklaşık uçuş süresi 6 saat 20 dakika kadar sürmektedir.
Ülkeye vizesiz olarak giriyorsanız ülkeye giriş yaptıktan sonra yedi iş günü içinde Asmara'daki Göçmenlik Bürosu'na kayıt yaptırmanız gerekir. Asmara Uluslararası Havalimanı IATA kodu ASM ve ICAO kodu HHAS olarak belirlenmiştir.   

Asmara Ulaşım

Asmara kent merkezinde 10 farklı şehir içi otobüs hattı var. Otobüs durakları kolayca bulunabilir ancak otobüsler akşamları oldukça erken bırakıyor (yaklaşık 7) Gün boyunca 15-30 dakika aralıklarla çalışırlar ancak net bir planlamaları yoktur. Yollar iş gidiş ve dönüş saatlerinde kalabalık olur.
Şehir merkezi ve çevre bölgeler arasında hareket ederken dönüş saatinizi erken tutmaya dikkat edin çünkü toplu ulaşım planını sadece yerliler -o da ağızdan ağıza yoluyla- bilirler. Yine de İngilizce bilen bir yerli bulursanız size yardım edecektir.
Kentin belli başlı caddelerinde çalışan sabit minibüs hatları var. Genellikle otobüs duraklarında dururlar. Binerken inmek istediğiniz yeri söylemeniz gerekir.
Sarı taksilerin minivanlara benzer bir sistemi vardır ve genellikle yolculuğunuzu üç kişi ile paylaşırsınız. Bu taksiler bir uçak geldiğinde havaalanının dışında beklemektedir.
Otomobil planlamak son derece pahalı ve yakıt fiyatları Avrupa'dan yüksektir. Şehir dışına yapacağınız bir gezi biraz tuzlu olacaktır. Bu durumlarda tur acentelerinden biriyle iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Asmara Yorumlar

 

 

Etiketler

Asmara uçak bileti, en uygun Asmara uçak bileti, en ucuz Asmara uçak bileti, Asmara ucuz uçak bileti, Asmara en uygun uçak bileti, kampanyalı Asmara uçak bileti, promosyonlu Asmara uçak bileti, indirimli Asmara uçak bileti, ucuz Asmara uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Asmara Hava Durumu

Hava Yolları