Bamako Hakkında

Afrika Kıtası’nın şirin ülkelerinden biri olan Mali’ye bağlı Bamako şehri, ülkenin en hızlı gelişim gösteren kenti olmaktadır. Mali ülkesinin en gelişmiş şehri olan Bamako, özelliklede ticaret, konferans ve yönetim erbabında oldukça gelişmiştir. Ülkenin başkenti ve aynı zaman’da en kıymetli şehri olmaktadır. Afrika bölgesi ve ülke için oldukça kıymetli olan Bamako, tarihin ilk zamanlarından günümüze kadar insanların yaşam sürdürdüğü ve yerleşke sağladığı bir kent olmaktadır. Fransızların şehre girmesinden evvel basit bir köy olan Bamako, 1883 senesinde Fransızların şehre gelişi ile birlikte oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir kent yapısını oluşturmuştur.
Bir zamanlar 1000 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir günümüzde her ne kadar Fransızların geliştirmesiyle göç alan ve her geçen gün daha da kalabalık bir şehir yapısına kavuşsa da Fransız sömürgesinden kurtulan bir yer olamadı. Fransız sömürgesinin yer aldığı kentte uzun yıllar boyunca çatışmalar, direnişler ve ayaklanmalar durulmadı. Fransızların Sudan kenti olarak nitelendirilen şehir 1920 senesinde büyüme evresine geçmiş ve 1960 senesinde ise Mali ülkesinin başkenti ünvanını almıştır. Günümüz tarihinde dünyanın birçok yerinden turist çeken Bamako ülkesi bu gelişimi sayesinde Afrika’yı görmek isteyen turistlerin ve aynı zaman’da bu bölgede yaşamak isteyen insanların adresi olmuştur. Sizlerde bu kente seyahat etme amaçlı bilgi ediniyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz ve hemen konu altında sizlere belirteceğimiz bilgiler doğrultusunda Bamako uçak bileti işlemlerinize başlayabilirsiniz. 
Bamako Vizesi
Mali seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Bamako Gezilecek Yerler

Bamako şehrinin birçok turistik ve ticari gezinti alanları bulunmaktadır. Özelliklede kalabalık ve hareketli bölgelerde bulunmak istiyorsanız, kentin birçok yerinde bu bölgeler mevcut olmaktadır. Bunun yanı sıra diğer geri kalan yerler ise genelde ıssız ve sığ bir şehir görünümünü nüksetmektedir. Bamako’da gezilecek yerler üzerine bir liste hazırlıyorsanız mutlaka bu işleminizi bir an önce yapmalısınız. Bunun nedeni ise şehirde çok sayıda gezilecek yerin olması ve buna dayalı olarak güvenli-güvensiz bölgeler hakkında bilgi edinmeniz üzerine olacaktır.
Mali Ulusal Müzesi: Fransız Sömürge dönemlerinden kalma küçük bir müze olmaktadır. Açılış tarihi 14 Şubat 1953 olan müze içerisinde büyük bir çalışma sonucunda bir araya getirilen çok sayıda koleksiyon yer almaktadır. Müze içerisinde yaklaşık 3000’den fazla eser ziyaretçilere sergilenmektedir. Bağımsızlığının kazanılmasından sonra halk tarafından daha da sevilen ve geliştirilip gurur tablosu haline getirilen müze yeni binasına taşınarak hizmetlerini turistlere buradan vermeye devam etmektedir. Ritüel eşyalar, yerel objeler, yerel kıyafetler, müzik aletleri ve maskeler gibi birçok tarihi kaynak bulunmaktadır.
Mali Ulusal Parkı: Kentin en ihtişamlı ve en doğal güzelliklerini sunan Mali Ulusal Parkı, herkesin dinlenebileceği, piknik yapabileceği ve huzurlu bir çerçevede temiz ortamda bulunmasını sağlamaktadır. Bu park şehrin en çok ziyaret edilen mekanları arasında ilk sıralar yer almakta olup, birçok turist tarafından ilgi görmektedir.
Mali Ulu Camii: Fransız sömürgesi öncesinden var olan tarihi bir mimari yapı olmaktadır. Şehrin merkezinde yer alan bu harika yapı kerpiç malzeme türünden yapılmıştır. Bamako şehrinin en yüksek uzunluğa sahip olan yapılarından biri olmaktadır. Bu mimari tarihi yapı şehrin birçok kesiminden rahatlıkla görülebilinen ve her sene çok sayıda Müslüman turistin akın ettiği bir mekandır.
Bamako Hayvanat Bahçesi: Sizlerde hayvanları ve doğayı seven biriyseniz mutlaka Bamako Hayvanat Bahçesi’ne uğramanız şart. Bu bahçede özelliklede çocuk sahibi olan aile bireylerinin hep birlikte eğlendiği ve hoşça vakitler geçirdiği bir alan olmaktadır. Hayvanları tamamen doğal yaşam ortamlarında yaşatabilmek için tasarlanan bu harika hayvanat bahçesinde görebileceğiniz çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Aslan, kaplumbağa, kaplan, fil, maymun, primatlar, balık türleri, sürüngenler ve daha birçok çeşide sahip hayvan türevi bulunmaktadır.
Medina Pazarı: Kentin en hareketli ve aynı zaman’da en kalabalık pazarı olan Medina, şehrin yerel halkının yanı sıra çok sayıda turistinde ilgisini gören büyük bir alışveriş Pazarı olmaktadır. Turistlerin ortak noktası haline gelen bu Pazar içerisinde hemen her şeyi bulmak oldukça mümkün olmaktadır. Birçok turist geri dönüş zamanlarına yakın bu pazara gelerek alışverişlerini tamamlamaktadırlar. Bu pazarda aynı zaman’da yerel halkın davranışlarını, alışkanlıklarını ve aynı zaman’da hareketlerini daha rahat kavrayabilirsiniz.
Muso Kunda Müzesi: Bamako şehrinde toplamda iki müze bulunmakta ve bu müzelerden biri olan Muso Kunda kadınlara adanmış bir müze olmaktadır. Kentte yaşayan kadınların yaşam biçimlerini ve aynı zaman’da kentin olanaklarına tanıklık edebileceğiniz muazzam bir müze olan Muso Kunda, ziyaret edilecekler arasında mutlaka yer alması gerekilen bir şık olmalıdır. 

Bamako Konaklama

Bamako uçak bileti işlemlerinizin mutlaka öncesinden yapılması gerekilen planlar içerisinde konaklama etkeni yer almalıdır. Şehre ilk defa giden biriyseniz, mutlaka şehirde bulunan konforlu ve rahat edebileceğiniz bir otel seçimi yapmanız gezi planınızın yerinde gittiğine işarettir. Birçok turist sadece Bamako değil, dünyanın neresine olursa olsun konaklama konusunda son dakikaya bıraktığı işlemlerden ötürü hayal kırıklıklarına uğramaktadırlar. Bamako kentinde çok sayıda konaklama alternatifi bulunmakta, özelliklede dilerseniz lüks veya isteğinize göre bütçenize uyum sağlayan birçok otel bulunmaktadır. Uluslar arası standartlarda hizmet veren otel kuruluşlarından tutun, normal temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak pansiyon tipi konaklama merkezlerine kadar birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Avrupa şehirlerinde yer alan otellerde geri kalmayan hizmetleriyle 5 veya daha altı yıldızlı birçok otelden konaklama hizmeti alabilirsiniz. Öneri olarak sizlere hem şehir merkezine yakın hem de bütçe dostu iki otel olan La Venise Mailenne ve Le Babemba konaklama merkezlerini öneriyoruz. Konaklama ücretleri ise 50 euro ile 200 euro arasındadır. 

Bamako Havalimanı

Bamako şehrine seyahat etmeden evvel mutlaka bilmeniz gereken birkaç önemli detay bulunmakta. Bu detaylar özelliklede Bamako uçak bileti işlemlerinin öncesinden göz önünde bulundurulması gerekilen bir konu olmaktadır. Bamako kentine seyahat etmek isteyen kişilerin Türkiye’den direkt olarak seyahat etmesi mümkündür. İstanbul Atatürk Havalimanından - Bamako Senou Havalimanına karşılıklı seferler bulunmaktadır. İstanbul Bamako uçuş süresi direk uçuşlarda yaklaşık olarak 7 saat 05 dakika olarak sürmektedir. Bamako’ya aktarmalı uçuşlar sayesinde erişebilmeniz de mümkün olmaktadır fakat direk uçuş yapmanız zaman ve konfor açısından daha uygun olacaktır. Aktarmalı uçuşlar içinde ya Paris veya Fas aktarmalı olarak uçuş seyahati yapıp kente ulaşabilirsiniz. Bamako Senou Havalimanı IATA kodu BKO ve ICAO kodu GABS olarak belirlenmiştir. 

Bamako Ulaşım

Şehrin her bölgesinde rahatlıkla görebileceğiniz “Sotrama” adı verilen yeşil otobüslerle kentin en büyük ulaşımları yapılmaktadır. Aynı zaman’da bu araçlar kentin ücret bakımından en uygun toplu taşıma araçları sınıfını oluşturmaktadır. Yerel halkın yanı sıra birçok turist bu otobüsleri tercih ederek şehir içi yolculuklarını yapmaktadırlar. Fiyatları ise 150 CFA ve 250 CFA aralığında değişiklik sağlamaktadır. Bu otobüslerin en güzel yanı ise durağa gerek kalmadan dilediğiniz yere durabilme özgürlüğüne sahipsiniz, bu durum turistlerin en çok sevdiği konu olmaktadır. Otobüslerin yanı sıra iki farklı taksi seçeneği de şehir içi ulaşımında yer almaktadır. Renkleri genel olarak sarı olan bu iki tür taksinin biri sadece size özel olarak hizmet vermekte, bir diğer ise otobüs gibi fazladan müşteri alarak az sayıda müşteri oluşumu içerisinde hizmet vermektedir. 

Bamako Yorumlar

 

 

Etiketler

Bamako uçak bileti, en uygun Bamako uçak bileti, en ucuz Bamako uçak bileti, Bamako ucuz uçak bileti, Bamako en uygun uçak bileti, kampanyalı Bamako uçak bileti, promosyonlu Bamako uçak bileti, indirimli Bamako uçak bileti, ucuz Bamako uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Bamako Hava Durumu

Hava Yolları