Bogota Hakkında

Resmi adıyla tam olarak Bogota, Distrito Capital(Bogota D.C) olarak adlandırılan şehir Kolombiya ülkesinin başkenti ve aynı zaman’da ülkenin en büyük kent yapılanmasına sahip olmaktadır. Kent ayrıca Cundinamarca Departmanı’nın merkezi konumunda bulunmaktadır. Yapılan nüfus araştırmalarınca kentte ortalama 7,9 milyon insan yaşamını sürdürmektedir. Metropolitan düzeyde ise bu rakam 10 milyona kadar ulaşabilmektedir. Bu nüfus ile ülkenin en büyük ve en kalabalık kent yapısını oluşturan Bogota, Güney Amerika Bölgesi’nin en hızlı ve en gelişmişlik derecesiyle büyüyen şehri unvanını kazandırmaktadır. Bu hızlı büyüme evresi 2008 senesinde metropoller arasında dünyanın en hızlı büyüyen 36. büyük şehri niteliğini de kazandırmıştır. Rakımsal oranına baktığımız kent, La Paz ve Quilto başkantlerinden sonra dünyanın en yüksek üçüncü başkenti olmaktadır.
Başkent Bölgesi olarak ilan edilen Bogota metropolü, bu kapsamda doğrudan olarak merkez hükümet tarafından yönetilen bir siyasi yapıya sahip olmaktadır. Bu durum büyük bir örneği olan Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C ile aynı özellikleri bulunan bir statü içerisinde yer almasını da sağlamaktadır. Kentte birçok üniversite, devlet ve özel liseler, müzeler ve birçok tarihi yapısıyla muazzam bir metropol olan Bogota bu kapsamda ülkenin ana ulaşım mekanizmasını sağlayan önemli bir kültür ve iktisadi yapı merkezi olarak görülmektedir. Miami ile 1971 senesinde şehir kardeşleşmesi antlaşmasını sağlayan Bogota, Seul ve Madrid başta olmak üzere birçok ülke kenti ile de kardeşleşme antlaşmasına dayalı sözleşmeleri bulunmaktadır.
Bogota Vizesi
Kolombiya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. 

Bogota Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Altın Müzesi:
Bogota’nın simgesi haline gelmiş olan Altın Müzesi, şehrin turistler tarafından en çok ziyaret edilen bir mekanı olmaktadır. Dünya çapında en gelişmiş ve en geniş altın koleksiyonlarının bulunduğu bu müzenin ismi de içeriği gibi altın üzerine olmakta. Altın Müzesi olarak anılan yapının gerçek adı ise Museo del Oro olarak bilinmektedir. Müze içerisinde sadece altından yapılan eserler yer almamakta, bununla birlikte Kolombiya ülkesinin tarihi değerlerini kapsayan ve kronolojik olarak anlatımı sergilendiği muazzam bir iç yapı dekorasyonuna ve içeriğine sahip olmaktadır. Altın Müzesi Bogota şehrinin La Candelaria Bölgesi’nde yer almaktadır.
Ulaşım: Museo del Oro(Altın Müzesi)’ya ulaşabilmek için F23 numaralı otobüs aracılığı ile A-46 durağında inerek ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 
Monserrate Tepesi: Bogota şehrine hakim olan bir tepe statüsüne sahip olan Monserrate Tepesi, toplamda 3152 metre yüksekliğine sahip olmaktadır. Füniküler adıyla bilinen bir araç sayesinde tepeye ulaşım sağlanılabilinmektedir. Turistlerin büyük bir çoğunluğu bu tepeye gidebilmek için gidiş ve geliş ücreti olarak füniküler üzerinden 15.000 Peso ödemesi yapmaktadırlar. Bu tepe üzerinde Bogota kentinin tüm alanını görebilir ve ne denli bir alan üzerine kurulu olduğunu görebilirsiniz. Aynı zaman’da tepe üzerinde çok sayıda kafe ve restoranlar yer aldığı gibi kilise de bulunmaktadır.
Botero Müzesi: Bu müze adından da anlaşılabileceği üzerine ülkesi Kolombiya başta olmak üzere dünyanın en çok tanınmış ressamlarından biri olan Fernando Botero’nun eserlerinin yer aldığı bir müze yapısını oluşturmaktadır. Birçok farklı ünlü isminde eserlerinin yer aldığı bu müze içerisinde hemen her alanda Fernando Botero’ya ait bir sanat eseriyle karşılaşabilirsiniz. Botero’nun meşhur eserlerine göz atmak ve onları yakından görmek istiyorsanız bu müze tamamen ücretsiz bir kural çerçevesinde yer almakta ve belirli saatler içerisinde dilediğiniz kadar müze’de zaman geçirebilirsiniz.
Ulaşım: Botero Müzesi’ne gidebilmek için C12 A numaralı otobüsleri kullanarak CI 7 – Kr 4 durağında inmeniz gerekmektedir. Buradan da müzeye ulaşabilir ve bu harika eserleri yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.
Ulusal Polis Müzesi: Dünyanın en zengin adamların biri olan ve aynı zaman’da dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçısı olarak tanınan Pablo Escobar’ın hayatı ve yakalanma hikayesine ait tüm hikayelerin anlatıldığı bir müze olmaktadır. Eğer gezi listenizin baz aldığınız kalacak zamanınız var ise mutlaka bu müzeye giderek ziyarette bulunmanız size iyi gelecektir. Müze içerisinde gezinmek tamamen ücretsizdir.
Ulaşım: Ulusal Polis Müzesine ulaşmak için 59A ve 252 numaralarına sahip otobüsleri tercih ederek AK 10 – CI 9 durağında inip müzeye ulaşabilirsiniz. 

Bogota’da Gezilecek Diğer Yerler;

 • ·         Torre Colpatria
 • ·         Kolombiya Ulusal Müzesi
 • ·         Jose Celestino Mutis Botanik Bahçesi
 • ·         Primada Katedrali
 • ·         Eje Ambiental
 • Bogota Konaklama

  Bogota şehrine gelen turistler konaklama konusunda oldukça şanslı olmaktadırlar. Her statüye özel olarak hazırlanan çok sayıda konaklama seçeneği ile bütçelerine uygun olarak konaklamak isteyen turistler kendilerine göre bir yer mutlaka bulabilmektedirler. Temel ihtiyaçları karşılayabilecek bir pansiyon odasından tutun, rezidans otel odalarına kadar birçok farklı lüks konaklama merkezlerinin de bulunduğu Bogota kenti diğer Avrupa başkentleri gibi oldukça gelişmiş bir konaklama statüsüne sahip olmaktadır. Şehrin kuzey kesiminde yer alan oteller ve diğer konaklama seçenekleri, güney kesime göre daha fazla pahalı bir yapı içerisinde olmaktadır. Bu durum aynı zaman’da kentin kuzey kısmının daha güvenli bir çerçeve de yer almasını sağlamaktadır. Bu nedenle az biraz daha ücret olarak fazla ödeme yapıp kuzey kısmında konaklamanız daha mantıklı olacaktır. Her ne kadar pahalı bir kesim olarak bilinse de kuzey kısmında her bütçeye uygun otel ve hostellere rastlamanız mümkün. Konaklama ücretleri ortalama 25 dolar ile 180 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

  Bogota’da Tercih Edebileceğiniz Konaklama Merkezleri

 • ·         Harrington 63 Hotel
 • ·         Hostel La Sabana
 • ·         Aparta Suite Casa Regis
 • ·         Charleston Bogota
 • ·         Fatima Suites
 • ·         Hotel Imperial 34
 • Bogota Havalimanı

  Kolombiya’nın başkenti olan Bogota bu kapsamda dünyanın en gelişmiş havalimanları arasında yer alan El Dorado Uluslararası Havalimanını bünyesinde barındırmaktadır. Ülkenin en işlek havalimanı statüsünde yer alan El Dorado Havalimanı, aynı zaman’da en büyük havalimanı olma özelliğini de taşımaktadır. Dünyanın birçok yerinden seferlerin düzenlendiği havalimanı yıllık bazda 25 milyonun üzerinde yolcuya hizmet ederek ülkeye büyük bir ekonomi desteği sağlamaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en işlek 50’nci havalimanı statüsüne sahip olmaktadır. 1959 senesinde faaliyetlerine başlayan havalimanı dünya standartlarında bir hizmet sunmaktadır. Bogota şehir merkezine ortalama 15 kilometrelik bir mesafede yer alan havalimanına özel araç, otobüs ve taksi aracılığı ile ulaşım sağlayabilmek mümkün. Türkiye’den direkt olarak aktarmasız bir şekilde Bogota’ya uçuş düzenlenmektedir. Bogota, El Dorado Uluslararası Havalimanı IATA kodu BOG ve ICAO kodu SKBO olarak belirlenmiştir.  

  BOGOTA (EL DORADO) HAVALİMANINA UÇUŞ SAĞLAYAN HAVA YOLU ŞİRKETLERİ

 • ·         Türk Hava Yolları
 • ·         Delta Air Lines
 • ·         Avianca
 • ·         Air France
 • ·         JetBlue
 • ·         Lan Chile
 • ·         KLM
 • ·         Tame
 • ·         CemAir
 • ·         Iberia
 • ·         Lufthansa
 • ·         British Airways
 • ·         United Airlines
 • ·         US Airways
 • Bogota Ulaşım

  Bogota şehrinde birçok farklı ulaşım yolu türü bulunmaktadır. Kent içerisinde hızlı ve aynı zaman’da güvenli bir yolculuk yapmayı planlıyorsanız taksileri tercih edebilirsiniz. Harita okuma alışkanlığınız var ise kentin adresleri konusunda pratiklik yaşayabilirsiniz. Şehirde yer alan adres sistemi sayesinde kaybolmanız neredeyse imkansız olmaktadır. Bogota adres sistemi dikey ve yatay olarak numaralandırılmış bir kapsamda turistlerin rahat etmesini sağlamaktadır. Dilediğiniz adrese ulaşabilmeniz için sadece numarayı kullanmanız yeterli olmaktadır. Taksilerin dışında araç kiralayarak veya otobüsleri de tercih ederek dilediğiniz adrese rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

  Bogota Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Bogota uçak bileti, en uygun Bogota uçak bileti, en ucuz Bogota uçak bileti, Bogota ucuz uçak bileti, Bogota en uygun uçak bileti, kampanyalı Bogota uçak bileti, promosyonlu Bogota uçak bileti, indirimli Bogota uçak bileti, ucuz Bogota uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Bogota Hava Durumu

  Hava Yolları