Bombay Hakkında

Türkçe adıyla Bombay olarak anılan Mumbai şehri, dünyanın kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’ın Maharaştra eyaletine ait başkent olmakta. Bombay şehri başkent olmasının yanı sıra aynı zamanda Hindistan ülkesinin en büyük kenti ve dünya çapında en büyük dokuzuncu şehri olmaktadır. Dünyaca ünlü Bollywood sinema endüstrisi de bu kentte yer alan bir diğer nitelik olmaktadır. Birçok alternatife sahip olan Bombay, tüm bunların yanı sıra Hindistan ülkesinin kültür, finans ve ticaret merkezi olarak yüksek potansiyelde bir işleyiş göstermektedir. “İyi Körfez” adıyla bilinen Bombay’a bu isim 1534 senesinde Portekizlilerin kenti ele geçirmesiyle ortaya çıkan bir isim olmaktadır. Bu ismin bir diğer anlamı ise halk arasında “Bom Bahia” adıyla telaffuz edilmektedir.
Birçok telaffuzla adlandırılan kentin ismi son olarak İngilizceleştirilerek “Bombay” adını almıştır ve akabinde 1995 senesinde ise Hint tanrıçası Mumba’dan esinlenerek “Mumbai” adı türetilmiştir. Şehirdeki ilk kentsel yerleşim tarihi 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1534 ile 1661 yılları arasınca Portekizlilerin hükümdarlığı altında olan kent, bu tarihten itibaren ise İngilizlerin kontrolüne geçmiştir. Günümüze kadar sömürülen bir kent olarak dimdik ayakta duran kentin günümüz ticaret ana merkezlerinden biri olacağı ise tahmin edilememiştir. Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birlikte daha iyi bir sükse yaratan kent ticaret konusunda yüksek bir artış grafiği sergilemiştir.
Bombay Vizesi
Hindistan seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.  

Bombay Gezilecek Yerler

Bombay kentinde çok sayıda gezilecek mekanlar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Lüks restoranların yer aldığı kentte hemen her cadde üzerinde bir restoranda denk gelmek oldukça mümkün olmakta. Muhteşem bir kıyı şeridi olan kentin, aynı zaman’da görkemli tarihi yapılarak, gökdelenleri ve modern harmanlanan şehir tasarımı sayesinde birçok turistin her sene ziyaret etmesini sağlamaktadır. İngiliz ve Hint kültürlerinin hat safha da olduğu kentte Budizm ve Hinduizm gibi dinsel kavramları da görmekten kaçınamamaktasınız.
Hindistan Geçidi(Gateway of India)
Kentin en görkemli, en tarihi ve en önemli parçalarından biri olan Hindistan Geçidi, Bombay şehrinin güney kısmında yer alan deniz kıyısına konumlandırılmış 26 metrelik bir yüksekliğe sahip olan yapıyı kapsamaktadır. Sarı bazalt taşları ile inşa edilen bu tarihi yapı turistlerin oldukça beğenisini toplamaktadır. Hint mimari dünyasının önemli parçalarından biri olan bu yapı 1911 senesinde İngiltere Kralı V. George ve Kraliçe Mary emri üzerine inşa edilmiştir.
Galler Prensi Müzesi
Bir diğer adı olan Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya olarak ta bilinen bu müzenin tarihi binası 1905 senesinde Galler Prensi olan V. George tarafından inşa edilmiştir. 1905 senesinde yapımına başlanılan tarihi bina 1914 senesinde hazır hale getirilerek sonlandırılmıştır. I. Dünya Savaşı döneminde başta askeri birlikler için bir hastane olarak kullanılan bina 1923 senesine tekabül ettiğinde ise bir müze halini alarak halka açılmıştır. Genellikle Arkeolojik, sanat ve doğal tarih üzerine sergilenen tarihi eser öğeler yer almaktadır. Müze içerisinde turistler tarafından en çok ilgi gören alan ise Hint tarihi çerçevesinde yer alan kültürün ilk zamanlarına ait sanat eserleri olmaktadır. Budist el yazmaları da müze içerisinde oldukça rağbet görmektedir.
Gandhi Müzesi
Bir diğer adı Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya olarak bilinen tarihi müzede kentte gezilecek yerler arasında dikkat çekici bir diğer müze özelliğine sahip olmaktadır. Dünya tarihi içerisinde yer alan ve Hintlilerin babası olarak ta tabir edilen Mahatma Gandhi’nin evi olan bu tarihi müze 1917 senesinde büyük lidere ev sahipliği yapmıştır.
Churcgate(Kilise Geçidi)
Bombay’ın merkezi olan ve kentin güneyinde yer alan bu bölge turistlerin çoğunlukla gezi rehberinde tuttuğu bir adres olmakta. Asıl adını tarihi Churcgate Tren İstasyonu’ndan almaktadır. Bu alan özelliklede finansal ve birçok farklı iş sektörü üzerine ev sahipliği yapmaktadır. Kentin en prestijli caddesi olan Nariman Point bu alanda yer alırken, dünyaca ünlü Mumbai Üniversitesi ve Marine Drive de bu bölgede yer almaktadır.
Haji Ali Dargah(Hacı Ali Camii)
Dünyaya nam salmış Müslüman derviş Hacı Ali’nin defnedildiği yer alan bu muazzam görüntüye sahip Cami’yi her sene ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçi akını ile dolup taşmaktadır. Bunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından akın eden özelliklede Müslüman turistler burayı ziyaret etmektedirler. Ufak bir ada üzerine inşa edilen bu muazzam dini yapıt etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır. Hacı Ali Camii olarak geçen bu yapı 1431 senesinde içerisinde kabrinin de bulunduğu Hacı Ali tarafından inşa edilmiştir. 

Bombay Konaklama

Hindistan’ın en önemli kenti olduğu gibi fiyatlar konusunda da oldukça pahalı bir seyir içerisinde bulunan bir şehir statüsüne sahip Bombay’da konaklamak için biraz daha fazla para harcamanız gerekmektedir. Kentte bulunan otel fiyatları ülkenin diğer kentlerine göre daha fazla ücrete tabii olmaktadır. Kent içerisinde 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı lüks otellerin bulunması her bütçeye uygun bir yapıda olduğunu göstermektedir. Bunların yanı sıra temel ihtiyaçların karşılanmasını yeterli bulan turistler için apartlar, pansiyonlar, konukevleri ve hosteller gibi birçok ucuz yerlerde bulunmaktadır.
450’den fazla konaklama merkezinin yer aldığı kentte hemen herkes kendi bütçesine uygun bir otel ve benzeri daha ucuz konaklama merkezlerini bulabilmektedir. Konaklamak için birçok turistinde tercih ettiği Güney Bombay en ideal konaklama alanlarına sahip olmaktadır. Ayrıca kentte bulunan toplu taşıma araçları pek gelişmemiş olduğundan ötürü güney kısmında oteller ve diğer aktiviteleriniz için olan alanların mesafesi birbirine yakın olmaktadır. Ücretler 15 usd ile 150 usd arasında değişbilmektedir.

Bombay’da Kalabileceğiniz Oteller;

 • ·         Rama Krishna Hotel
 • ·         Laurent & Benon Premium Serviced Apartment Parel Mumbai
 • ·         Grand Residency Mumbai
 • ·         Hotel Kohinor Elite
 • ·         Hotel Suba International
 • ·         Hotel Everest
 • Bombay Havalimanı

  Hindistan ülkesinin ikinci el işlek havalimanı olan Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı kentin önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Dünyanın sayılı en büyük havalimanlarından biri olan bu hava yolu alanı sayesinde milyonlarca kişi her sene kente giriş çıkışlar düzenlemektedir. 2014 yılı istatistiklerine göre kente yaklaşık 35 milyondan fazla yolcu ağırlamıştır. Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Avrupa’da bulunan 50’den fazla noktaya uluslararası uçuş hizmeti veren havalimanı bu kapsamda kent ve ülke için önemli bir değere sahip olmaktadır. Bombay Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı IATA kodu BOM ve ICAO kodu VABB olarak belirlenmiştir. 

  Bombay Ulaşım

  Bombay şehri içi ulaşım adına oldukça pratik ve kolay adres bulunabilir bir özelliğe sahip olmaktadır. Kentin genel kapsamında bakıldığında toplu taşıma alanı üzerine yapılan sistem ve buna dayalı olarak tabela ve diğer yönlendirmeler kente gelen turistler için özel olarak düzenlenmiş bir yapıda kendilerine yardımcı olmaktadır. Bu konuya dayalı olarak buraya gelen turistler genellikle otobüs ile şehir içi gezintilerini yapmaktadırlar. Otobüsler bu konuda yararlı olurken, en ideal ulaşım araçları arasında ise ilk sıralarda taksiler ve trenler gelmektedir. Kentte daha rahat dolaşabilmek adına taksileri tercih edebilirsiniz, fakat tren ve otobüse hitaben daha fazla ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer daha makul ve ekonomik bir boyutta gezinti yapmak istiyorsanız otobüs veya tren tercih etmeni daha iyi olacaktır.  

  Bombay Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Bombay uçak bileti, en uygun Bombay uçak bileti, en ucuz Bombay uçak bileti, Bombay ucuz uçak bileti, Bombay en uygun uçak bileti, kampanyalı Bombay uçak bileti, promosyonlu Bombay uçak bileti, indirimli Bombay uçak bileti, ucuz Bombay uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Bombay Hava Durumu

  Hava Yolları