Buenos Aires Hakkında

Arjantin'in doğusunda yer alan Buenos Aires şehri geniş bir koyda uzanır. Modern bir şehir olan Buenos Aires'in çok az sayıda eski yapısı var. Barrios adı verilen yerleşim alanlarından meydana gelir ve her birinin kendi kiliseleri, bakkalları, pastaneleri, pazarları vardır.
Arjantin'in başkentini büyüleyici yapan şey Avrupa ve Latin Amerika sentezinin çok net bir şekilde ortaya konulmuş olmasıdır. Buenos Aires soluk görülen Avrupa ihtişamını Latin tutkusuyla birleştiriyor. Buenos Aires bir çok insana göre Dünya'ya sevgi ve tutku yayar. Tango bu şehri hareketlendirir.
Buenos Aires'i ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı sıcakların hafiflediği ve otel doluluk oranlarının düştüğü Nisan-Haziran arası ve Eylül-Aralık arasıdır. Ocak ve Şubat aylarında (bu aylar yaz mevsimine tekabül ediyor) açık hava konserleri ve pazarlarının yanı sıra Ağustos ayında Dünya Tango Festivali ve Sirk Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.
Ocak ortalama sıcaklığı 30 derece ile en sıcak; Temmuz ortalama 7 derece ile en soğuk aydır.
Bir çok işletme yaz tatilinde Ocak ayının tamamını veya bir kısmını kapalı geçiriyor. Aksi takdirde restoranlar genelde öğleden sonra saat 12:30'dan 22:00'ye kadar açıktır.
Şehirde İspanyolca konuşulur ve para birimi Arjantin Pezosudur.
Buesnos Aires Vizesi
Arjantin seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. 

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Buenos Aires sokaklarında keyif ile gezeceğiniz yerlerin bazılarını aşağıda belirtmekteyiz.
Mayıs Meydanı
1580'deki inşaatından bu yana Arjantin'in 25 Mayıs 1810'da İspanyol sömürge yönetimine karşı ayaklanma da dahil olmak üzere Arjantin'in en politik ve çalkantılı anlarına ev sahipliği yaptı. Burada göreceğiniz piramit aslında 1811'de Mayın Devrimi'nin yıldönümünde inşa edilimiş orjinalinin 1911 uzantısıdır. Arjantin bayrağının tasarımcısı General Manuel Belgrano'nun bronz atlı heykeli 1873 yılından kalma ve plazanın doğu ucunda ziyaretçilerini bekliyor.
Meydan her dönem törenler, mitingler ve protestolar için geleneksel bir anlam taşımaya devam ediyor. Her Perşembe günü 3:00'te Arjantin'de 1976-1983 diktatör askeri idaresi döneminde kaybolan çocuklarını arayan annelerin (Mayıs anneleri) protestosuna sahne olur.
Colon Tiyatrosu
Büyüklüğü, görkemi, akustiği ve kültürel zenginliğiyle dünyanın ilk beş opera ve tiyatro binası arasında yer alıyor. Sezonlar Nisan'dan Aralık'a kadar geçer ancak bir çok koltuk sezonluk bilet sahipleri için ayrılmıştır. Ana tiyatronun sanat faaliyetleri oda müziği konserleri, senfoni orkestraları ve uluslararası orkestra organizasyonlarından oluşur.
Dilerseniz binanın görkemini yakından görebilir ve tiyatronun son derece popüler rehberli turlarıyla sahne arkası etkinliklere katılabilirsiniz. Performans gününde ücret 10 peso (ayakta) ve bu ücret üç saatlik operaların mükemmel görülebildiği (ayakta olmasına rağmen) üst balkon içindir.
Costanera Doğal Parkı
Bu 350 hektarlık doğa rezervi hafta sonu piknik, yürüyüş yapmak ve bisiklet gezintileri için oldukça popüler bir hale gelmiş durumdadır. Kuşsever iseniz yanınızda getireceğiniz dürbünle 300'den fazla kuş türü, nehir kaplumbağaları, iguanalar ile birlikte izlenebilir. Rezervin doğu kıyılarında Rio de la Plata bataklığını da görmek mümkün.
Feria de San Telmo
Pazar günleri San Telmo'nun ana caddesi trafiğe kapatılır ve cadde hem yerlilerin hem de turistlerin alışveriş yaptığı yer tezgahlarında ve el arabalarında satış yapılır. Kalabalık sizi rahatsız edebilir ve çantanıza dikkat edin.
La Bombonera Stadyumu
Boca Juniors'un La Bombonera'da oynadığını görmek özellikle de oyunun River Plate'e karşı (el clasico) dünyanın en keyifli spor deneyimlerinden biridir. Bilet bulmak genellikle zordur ancak çeşitli aracılar turistlere bu konuda hizmet vermektedir. Maç günlerinde La Bombonera çevresindeki sokaklar sarı ve maviye boyanır. Maça gitmemiş olsanız bile sokaklardaki tutkulu seslerden, şarkı söyleyip tezahürat yapan taraftarlarının mutluluğundan Boca'nın kazandığını anlayabilirsiniz.
de la Recoleta Mezarlığı
Bu mezarlık belki de Buenos Aires'in en gözde cazibe merkezidir. Sokaklarda etkileyici heykeller ve mermer anıt mezarlar bulunur. Tozlu tabutların içinde sakinlerinin geçmişini inceleyebilirsiniz. Geçmiş cumhurbaşkanları, askeri kahramanlar, güçlü politikacılar, zenginler ve ünlülerin mezarlarını ziyaret etmek Buenos Aires'te turistlerin yoğun ilgi gösterdiği turlarla gerçekleşiyor. Ücretsiz turlar Salı'dan Cuma'ya saat 11:00'de İspanyolca olarak sunulmaktadır. Şehir yönetimi mezarlığa Salı ve Perşembe günleri 11:00'de ücretsiz rehber eşliğinde ziyaret imkanı sunar. İspanyolca ziyaretleri Salı ile Pazar 9:30, 11:00, 14:00 ve 16:00 saatlerinde yapılmaktadır. Gruplar girişte toplanmaktadır. Bağımsız turu tercih ederseniz girişteki ofisler genellikle ücretsiz olarak fotokopisi çekilmiş bir harita sağlayabilir ve çevredeki ziyaretçiler de bölgedeki ilgi çekici mezarları bulmanıza yardımcı olabilir. Bu ünlü mezarlar aynı zamanda girişteki bir haritada gösterilmektedir. Mezarlıkta kaybolmak kolaydır. Bu yüzden kapanış saatinden önce turunuzu bitirmeye dikkat edin.
Gece Hayatı
Gündüz Buenos Aires'in meşhur Parilla(steakhouse)'larında sığır eti bifteklerinin tadına baktıktan sonra Bir kahve içip aşağıya bir gece kulübü kestirin ve bütün gece ayakta kalmaya hazır olun. Bu şehir hiç bir gece uyku moduna girmez. Restoranlar sabah 9'da açılırken gece kulüpleri programlarına gece 2:00'de başlıyor. Hatta çoğu clubber gece 04:00 civarı gelir. Buenos Aires gece hayatında caz, blues, latin müziklerinden DJ performanslarına kadar geniş bir yelpazede seçenek sunuyor.
Tango
Arjantin'in ünlü dansı -muhtemelen şehri dünya mirasına en büyük katkısı- tango uzun zaman önce Buenos Aires sınırları içinde başladı. Bugün gösterişli tango şovlarını Milongo(dans salonu)'larda bulabilirsiniz.
Sanat ve Mimari
Yakından baktığınızda şehrin mimarisini çok beğeneceksiniz. Büyük Fransız ve İtalyan tarzı saraylar dikkat çeker. Günümüzde de geleneksel Buenos Aires mahallelerinde sokak sanatçıları boyanan renkli duvarlarla zenginleştiriliyor. Duvarlar bu şehirde yetenekli kişiler için birer tuvaldir.

Buenos Aires Konaklama

Şehrin içinde bile mahallelerin kendine özgü kişiliği ve ruhu vardır ve oteller mahallelerin kimliğini yansıtmaya ve geliştirmeye eğilimlidir. Buenos Aires'teki konaklama seçenekleri uluslararası rakipleriyle yarışabilecek düzeydedir. Lüks otellerden samimi butiklere her türlü otel mevcuttur. Son yıllarda tırmanan fiyatlara rağmen Buenos Aires hala konaklama seçenekleri makul bir ücretle karşılanabiliyor. Otel işletmecileri ve çalışanları turistlere saygılı ve şehrin kültürünü paylaşmaya isteklidir.
Ne tip bir odada kalırsanız yaz geceleri klima önemli bir ihtiyaçtır. Klimasız odaları tercih etmeyin. Özellikle bir kaç günden fazla kalacaksanız fiyatlarda indirim yapılacaktır. Kahvaltı orta bütçeli otellerde pek bulunmaz ancak her durumda yakınlardaki bir kafede damak zevkinize uygun bir kahvaltı bulabilirsiniz.
Downtown Centro'da ve yakınlarındaki Puerto Madero'da yükselen zarif oteller bulabilirsiniz. Palermo, Soho ve Hollywood mahallelerinde yoğunlaşan butik oteller Arnavut kaldırımlı sokaklar ve şık köşklerle çevrilidir. Konaklama fiyatları 25 dolar ile 200 dolar arasında değişiklik göstermektedir.  

Buenos Aires Havalimanı

Buenos Aires Ministro Pistarini havaalanı uluslararası ve yerel olarak iki alana ayrılmıştır. Birbirine bağlı dört terminali bulunan bu havaalanında geceleri restoranlar kapalıdır. Aeroparque Inn & Suites havaalanına 5 dakika uzaklıkta yer alır ve ücretsiz servisleri bulunur. Havaalanında atm, araç kiralama, döviz büroları 24 saat açıktır. Gümrüksüz alışveriş (duty free) 1. katta bulunur ve bolca dükkan seçeneği vardır.
Uluslarası uçuşlar için Buenos Aires'e giden ve buradan seyahat eden ana havaalanı Buenos Aires'in yaklaşık 35 km güneyindeki Ezeiza Uluslararası Havaalanı'dır. Burada ayrıca kiralık uçuşlar ve özel uçaklara ayrılmış çok sayıda küçük havaalanı da bulunmaktadır. İstanbul’dan direk uçuşlar yaklaşık 16 saat 50 dakika sürmektedir.
Avrupa'dan British Airways, Lufthansa, Frankfurt, Türk Hava Yolları gibi firmalar Buenos Aires'e düzenli uçuşlar düzenlemektedir. Buenos Aires, Ministro Pistarini Uluslararası Havalimanı IATA kodu EZE ve ICAO kodu SAEZ olarak belirlenmiştir. 

Buenos Aires Ulaşım

Buenos Aires düzayak bir şehirdir. Metro ücreti 0,67 dolar, otobüs tarifeleri ise 0,30-0,35 dolar arasındadır. Manyetik bir kent kartı 2,57 dolar tutarındadır ve her türlü toplu taşıma aracında kullanılabilir. Ayrıca EcoBici alanında bisiklet kiralayabilirsiniz (kayıt gereklidir) veya taksi tutabilirsiniz.

Buenos Aires Yorumlar

 

 

Etiketler

Buenos Aires uçak bileti, en uygun Buenos Aires uçak bileti, en ucuz Buenos Aires uçak bileti, Buenos Aires ucuz uçak bileti, Buenos Aires en uygun uçak bileti, kampanyalı Buenos Aires uçak bileti, promosyonlu Buenos Aires uçak bileti, indirimli Buenos Aires uçak bileti, ucuz Buenos Aires uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Buenos Aires Hava Durumu

Hava Yolları