Caracas Hakkında

Venezuela'nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Caracas yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve her yıl 600 binden fazla turist uçak ve gemilerle Caracas'ı ziyaret ediyor. Caracas petrodolar zenginlikleri, modern yüksek katlı mimarisi ve gelişen kültürüyle gezginler için ilgi çekici bir şehir. Kıyıya yakın bir konumda bulunan Caracas yaklaşık 800 metre yükseklikte bir vadide yer almaktadır. Bu aynı zamanda Caracas'ın eşsiz ikliminin sırrıdır. Asla sıcak ve asla soğuk olmaz, iklim hep bahardır.
Dağların ardında bulunan konumundan dolayı Caracas yıl boyunca herhangi bir mevsimde ziyaret edilmeye müsait hoş bir bahar iklimine sahiptir. Ülkenin diğer bölgeleri soğukken Caracas daha ılıktır. Ayrıca yıl boyunca yağmur yağabilir bu nedenle uygun kıyafetler getirmeniz tavsiye edilir.
Şehir 1500'lü yıllarda Arnavut kaldırımlı sokakların ve küçük dükkanların bulunduğu bir kent idi. 1755 depremiyle yıkılmadan önce İngiliz korsanları dönem dönem kenti yağmaladı. 1821'de Büyük Kolombiya bağımsızlığını kazandığında Venezuela'nın başkenti seçildi. Başkan (ve diktatör) Blanco geniş caddelerini Paris'ten esinlendi. Ardıl diktatörler altında petrol ihracatı ile ekonomisini geliştiren şehirde gökdelenlerle gecekondular birlikte belirmeye başladı. Kentin yamaçlarında ev kuran binlerce kişi 67 depreminde, 89 ayaklanmasında ve 99 selinde hayatını kaybetti. Bugün hala eşitsizlik ve yoksulluk şikayetler ile protestolar yaygın.
Güney Amerika'nın bağımsızlık kahramanı Simon Bolivar'ın doğum yeri, Venezuela'nın başkenti olan Caracas Güney Amerika'nın en kozmopolit ve en sofistike kentlerinden biridir. Caracas -her ne kadar tüm sakinleri aynı fikirde olmasa da- resmi olarak geçmişinden gurur duyuyor ve gözleri geleceğe sıkı sıkıya bağlı.
Mimari olarak modern bir beton ve cam binalardan oluşan Caracas'ta postmodern tarzda tasarlanmış bazı yeni yapılar ile kültürel açıdan sunabileceği pek çok alternatif bulunmaktadır.
Eğlence hayatına verdiği önemle ün salmış olan Caracas gece kulüpleri ve barlarda vakit geçirmeyi sevenlere zengin bir gece hayatı sunuyor. Gece hayatı yerine gurme restoranları keşfetmek isteyenler için de uluslararası düzeyde yeme içme seçeneklerini Caracas içinde bulabilir.
Şehirde dikkatli olunması gereken bir nokta var: Güvenlik burada göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir meseledir. Kentte suç ciddi bir sorun ve bazı bölgelere giriş kesinlikle yasaktır. Yoksulluğun izleri şehrin her yerinde mevcuttur. Gösterişli alışveriş merkezlerinin arkalarındaki mahallelerdeki fakir aileler sizi şaşırtabilir.
Caracas'ta uygun önlemleri alarak sorunsuz bir seyahat geçirebilirsiniz. Önemli eşyalarınızı Sabana Grande ve El Centro de Caracas'ta güvenli bir yerde bırakın. Şehrin batı kısmından ve doğu kısmındaki Petare bölgesinden uzak durun.
Venezuelalılar sıcakkanlı ve misafirperver davranırlar. İnsanlar birbirlerine öpücükle ya da abrazo (sarılmakla el sıkışmak arasında) ile selamlaşıyorlar. El sıkışmayı sadece yabancılarla yapıyorlar. Kişisel alan daha az sorun kaynağı olduğundan insanlarla konuşurken yakın durmanız problem teşkil etmez.
Caracas'ta gündelik giyim muhafazakar sayılır. Erkekler iş için takım elbise giyer ve şortun plajdan uzakta giyilmesi hoş karşılanmaz.
Caracas Vizesi
Venezuela seyahatlerinde Türk Vatandaşlarında vize talep edilmemektedir. 

Caracas Gezilecek Yerler

Caracas gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Avila Dağı

Ziyaretçiler için en popüler aktivitelerden biri Avila Dağı tırmanışıdır. En tepeye teleferikle ya da yürüyerek yaklaşık 3-4 saatte çıkabilirsiniz.
Alışveriş
Kent kıtadaki en büyük alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada alışveriş yapmak bir zevktir. Centro Sambil çatısında bir anfitiyatro ve küçük bir ulusa yetebilecek kadar ayakkabı içeren mağazalarıyla turistlerin gözde ziyaret noktalarındandır. Caracas'ta mağazalar genelde 09:00 - 19:00 arasında açıktır.
Restoran
Caracas genel olarak Güney Amerika'nın en iyi yemeklerinin olduğu şehir olarak bilinir. Gerçekten Caracas'taki restoranlar ev tipi geleneksel Venezuela yemeklerinden İspanyol mutfağına; suşi ve Çin lokantalarına kadar olağan dışı bir mutfak yelpazesi sunmaktadır. Özel olarak sığır eti biftekleri bulunmaktadır.
Gece Hayatı
Caracas gecelerindeki enerjiyi az sayıda Latin Amerika şehrinde bulabilirsiniz. En iyi kulüpler, barlar ve kafeler Las Mercedes, Altamira, El Rosal ve La Castellana bölgelerinde bulunur. Barlar 19:00 civarı kapılarını açar ancak çoğu yerde 23:00'ten önce pek hareketlilik olmaz. Çoğu kulüp 05:00 gibi kapanır. Şehrin 360 derece manzarasını izlemek için 360 Roof Bar'a gidin.
Ulusal Sanat Müzesi
Doğal Bilim Müzesi ile birlikte şehir merkezinde bulunur ve Venezuela'nın gurur verici geçmişi üzerine 4000'den fazla eser sergilenir. Üst kattaki terasından ise Caracas'ın manzarası seyredilebilir.
Caracas Katedrali
16.yy'ın ortalarında sadece çamurla kaplı küçük bir yapı olarak ortaya çıktı. Daha sonra yerine bir kilise yapılacak o da 1641 depreminde yıkılacaktı. 1700'lerde yeniden inşa edilen "yeni" katedral göz kamaştırıcı altın yaldızlı ve ayrıntılı işlemelerle doludur. Bolivar burada vaftiz edildi.
Bolivar Meydanı
Merkezinde bir Bolivar anıtının olduğu (binicilik heykeli) meydan tutkulu konuşmalarını kitlelere sunan politikacılar ve din adamlarının en sevdiği mekandır. Son yıllarda sol hükümet taraftarlarının Hugo Chavez videoları, resimleri, kitapları ve müzik cd'leri satan tezgahlarla dolmaya başladı.

Caracas Konaklama

Caracas'ta az sayıda karakteristik butik otel veya küçük misafirhane bulunmaktadır. Bununla birlikte konfor içinde konaklayabileceğiniz çok sayıda iyi otel bulabilirsiniz.
Otel Gran Melia merkez konumuna rağmen çevredeki gürültüden uzak kalabilmeyi başarmış olmasıyla öne çıkan görkemli otellerden biridir. Odaları, jimnastik salonu, yüzme havuzu ve restoranı birinci sınıftır.
Caracas'ta otel fiyatları her an değişebilir. En iyi oranları yakalamak için bir seyahat acentesine danışmanızı veya online otel fiyatlarını araştırmanızı tavsiye ederiz.
Caracas Palace Hotel şehrin en iyi otellerinden biri olarak kabul edilir. Büyük bir havuzu, iki mükemmel restoranı ve 115 geniş odası bulunur.
Pestana Hotel Caracas'taki en modern otel olarak tarif edilir. Konforlu oda ve suitleri ile şehirde ideal bir konumda işadamları için tasarlanmıştır. İçerisindeki iş merkezinde toplantı odaları, teknik destek bürosu gibi iş imkanları bulunur. Konaklama ücretleri 50 dolar ile 210 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

Caracas Havalimanı

Havaalanı Caracas merkezine 25 km uzaklıktadır. Bu yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer. Los Angeles, Miami, Paris, Lizbon, Panama, Buenos Aires gibi şehirlerden direk uçuşlar bulunur. Taksi ücreti yaklaşık 4 dolardır ve havaalanındaki ruhsatsız taksilere dikkat edilmelidir.
Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı (CCS)'na Paris üzerinden Air France, Madrid üzerinden Iberia tarafından aktarmalı uçuş düzenlenmektedir. Santa Barbara ve American Airlines da Miami üzerinden uçuş gerçekleştiriyor. Kışın Mayıs-Ağustos arasında Caracas'a ucuz uçuşlar var.
Yolculuk Londra'dan 12 saat 30 dakika, New York'tan 7 saat 30 dakika, Los Angeles'tan 10 saat sürüyor.
Güvenlik kontrollerinden dolayı havaalanına 3-4 saat erken gelinmesi tavsiye edilir. Nakit olarak ödenmesi gereken çıkış ücreti bulunduğunu ve yoksa atm'lerden ya da döviz bürolarından temin edebileceğinizi de hatırlatmak gerekir. İstanbul’dan Caracas’a direk uçuşlar düzenlenmektedir uçuş süresi yaklaşık olarak 18 saat 50 dakika sürmektedir. Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı IATA kodu CCS ve ICAO kodu SVMI olarak belirlenmiştir. 

Caracas Ulaşım

Şehrin cazibe merkezlerinin çoğuna ulaşabileceğiniz toplu taşıma sistemine güvenebilirsiniz. Temiz, ucuz ve verimli metro sabah 05:30 akşam 23:00 saatleri arasında çalışır ve bütün şehir metro ağına dahildir. Hem zamandan hem paradan tasarruf etmek için metro kullanabilirsiniz.
Caracas'ta her üç otomobile karşılık bir taksi görebilirsiniz ve ücretleri de ucuzdur. Yola çıkmadan önce şoförle bir fiyatta anlaşmanız beklenir bu nedenle pazarlık etme kabiliyetinizi ortaya çıkarmaya bakın. Bağımsız taksiler yerine alışveriş merkezlerinin ve büyük otellerin duraklarını kullanmak daha güvenlidir.
Çoğu büyük ulusal ve uluslararası araç kiralama şirketinin havalimanında ve kentte şubesi bulunmaktadır. Çoğu büyük otelde de temsilcilerini bulabilirsiniz. Burada araç kiralamak için en az 21 yaşında olmalısınız.
Bisiklet sürmek Caracas'ta pek önerilmez. Kiralamak da zordur.

Caracas Yorumlar

 

 

Etiketler

Caracas uçak bileti, en uygun Caracas uçak bileti, en ucuz Caracas uçak bileti, Caracas ucuz uçak bileti, Caracas en uygun uçak bileti, kampanyalı Caracas uçak bileti, promosyonlu Caracas uçak bileti, indirimli Caracas uçak bileti, ucuz Caracas uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Caracas Hava Durumu

Hava Yolları