Kolombo Hakkında

Sri Lanka'nın hareketli ticari merkezi olan Colombo ülkenin batı sahilinde yer alıyor ve 1 milyon civarında bir nüfusa sahip. Colombo aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Kelani Nehri'nin ağzındaki doğal limanı başta Arap Tüccarlar, daha sonra Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgecileri olmak üzere tarih boyunca tüccarlar ve fatihler için son derece çekici görünmüş bir şehir. Colombo 19. yüzyılın "Dünya'nın Doğudaki Bahçesi" olan Sri Lanka'da görülmesi gereken duraklardan biri olarak hızla gelişiyor. Colombo eskisi gibi üzerinden geçilip Sri Lanka'nın güney kumsallarına ulaşılan bir geçiş noktası değil, kendi başına bir turizm pazarı olan bir kent haline geldi.
Kent eski sömürge döneminden kalma binaları gölgede bırakan yüksek katlı blokları ve otellerden oluşan merkeziyle ve meyve-sebzeleri, ipek ve pamuklarla dolup taşan sokak pazarlarıyla eski ve yeninin bir sentezidir. Kalabalık sokaklarında Sri Lanka'nın çok uluslu kültürel mirasının sembolü olan ibadet yerleri bulunur. Zarif budist tapınakları, uzun caddeleri boyunca dağılmış minareleri olan Müslüman camileri yanı sıra Hindu heykelleriyle kaplanmış tapınakları sadece bir kaç yüz metrelik bir alanda bir arada bulunuyor. Nüfusu gün boyunca dışarıdan gelen işçiler tarafından artar ancak akşam olduğunda tekrar azalır.
Şehrin merkezi bölgesi halen Fort olarak biliniyor ancak sömürge askerlerinin kalıntıları uzun zamandan beri yıkılmış ve yeni binalarla birleşmiş durumda. Yeni dönem klasik eski parlamento binası, Viktorya Dönemi Başkanlığı Evi (hala Kraliçe'nin evi olarak anılır) ile şehirde hala İngiliz etkilerini yansıtan mekanlar vardır. Bölgenin 19. yy'da Sri Lanka'ya gelen İngiliz çay ekicileri tarafından çehresi değiştirilmiştir.
Geçtiğimiz yüzyıllarda kolonileştirilmiş Colombo'nun bahçeleri yeşilliğin gölgesindeki bulvarları boyunca hala fazla bozulmamış haliyle misafirlerini karşılamaktadır. Kentin Pettah bölgesi pazarları ve ticaret ağıyla ön plana çıkarken bir başka bölgesi olan Fort sömürge olduğu zamanlardan kalma simgesel bir bölge özelliği görüyor. Galle bölgesi ise sahili boyunca yükselen dev otel inşaatlarıyla geleceğin parlak turizm bölgelerinden olmak üzere gelişimine devam ediyor.
Colombo'nun kozmopolit yapısı her zamankinden daha şık hazırlanmış galeri ve müzelerle desteklenmektedir. Eski mahallelerinde leziz yerel yemekler bulabilir ve butik bir dükkan keşfedebilirsiniz. Başkent, Sri Lanka maceranızda mükemmel bir başlangıç ya da bitiş tercihi oluşturabilir.
Şehrin merkezi bölgesi halen Fort olarak biliniyor ancak sömürge askerlerinin kalıntıları uzun zamandan beri yıkılmış ve yeni binalarla birleşmiş durumda. Yeni dönem klasik eski parlamento binası, Viktorya Dönemi Başkanlığı Evi (hala Kraliçe'nin evi olarak anılır) ile şehirde hala İngiliz etkilerini yansıtan mekanlar vardır. Bölgenin 19. yy'da Sri Lanka'ya gelen İngiliz çay ekicileri tarafından çehresi değiştirilmiştir.
Colombo, finans merkezinin şehrin doğusunda bir banliyö olan Kotte'ye taşınmasından sonra bile turistik olarak popülaritesini yitirmemiştir. Tropik ikliminden dolayı yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilen geniş bir şehirdir. Hava genellikle sıcak ve trafik yoğundur. Bu sebeple Colombo dikkatli planlama yapmadan şehre gelenler için kötü bir deneyim olabilir. Bu sebeple şehre geldiğinizde ağır bagaj taşımayın, buzluk, güneş gözlüğü, terlik, güneş koruyucu ve şemsiye getirmeyi unutmayın.
Kolombo Vizesi
Sri Lanka seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Kolombo Gezilecek Yerler

Sri Lanka'nın zengin bir koloni şehri ve liman şehri olan Colombo farklı din, ırk ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir kültür mozaiği olma özelliği gösterir. Colombo şehri bir kentin sahip olabileceği hem en iyi hem kötü görüntüleri bir arada sunuyor. Kentin gecekondu mahalleleri, kalabalık pazarları, sıkışık trafiği yanı sıra köşkleri, yemyeşil bahçeleri, kaliteli yemek seçenekleri, pahalı markalarla dolu alışveriş merkezleriyle bir kontrast yakalıyor.
Yalnızca 37 km²'lik küçük sayılabilecek yüzölçümüne rağmen tuktuk gezintisi (3 tekerlekli taksi), Pettah Pazarı'na ziyaret ve restoranlarında geleneksel yemeği olan Kottu yiyerek golf oynamak ve Hint Okyanusu'na bakan otellerden şehri izlerken çay içmek gibi çeşitli deneyimler sunmaktadır. Uluslarası markalarla ve yerel kumaşlarla üretilen kaliteli tekstil ürünlerine sahip pek çok butiğiyle Colombo son dakika alışverişleri için en iyi kentlerden biridir.
1. TheRoyalColombo Golf Kulübü'nde golf oynayın.
RoyalColombo Golf Kulübü'nün tertemiz ve bakımlı çimleri 129 yıldır golf sevenleri cezbetmiştir.
2. Şehirde bir eğlence turuna çıkın.
Kolombo'nun cazibesine tanık olmak için Colombo Şehir Turu'na katılın.
3. MtLavinia Plajı'nda Deniz Ürünleri yiyin.
MtLaviniaColombo'nun banliyölerinden biridir ve sahilinde harika deniz ürünleri sunan restoranlarla doludur. İsmini Sri Lanka valilerinden biriyle gizli bir ilişki yaşayan çingene dansçı Lovinia'dan almıştır. Adanın güneyinden farklı olarak şehirden sadece 20 dakika uzaklıkta ve plajlarının yanı sıra küçük koylarında dans pistleri, DJ performansları ve barlarıyla eğlenceli bir gece hayatı alternatifi sunuyor.
4. Uçuş öncesi son dakika alışverişi yapın.
Sri Lanka'nın önemli turistik yönlerinden biri, Colombo kentinin mağazalarında ve serin alışveriş merkezlerinde önemli tasarımcıların giyim, ayakkabı ve çanta ile el sanatları ürünleri bolca bulunmaktadır.
5. Colombo kaplıcalarından birinde masaj yaptırın.
İsveç masajından Shiatsu'ya kadar geniş bir yelpazede masaj hizmeti veren uzmanlarına kaplıcalarda masaj yaptırabilirsiniz.
6. Sanat eserleri satın alın.
Colombo Ulusal Müzesi M.Ö 4. yüzyıldan kalma antik tabloları, heykelleri ve eskizleriyle müthiş örnekler içeriyor. Eğer aradığınız modern sanat ise entin gelişmekte olan bir sanat sahnesi var ve bir çok yaratıcı ressam resimlerini sanat galerilerinde sergiliyor.
7. Bir tapınağa gidin.
GangaramaVihara ülkedeki en değerli tapınaklardan biridir. Pirinç işçiliği, taş oymaları ve diğer Budist sanatı ile süslenmiştir.
8. DehiwalaZoologicalGarden'ı ziyaret edin. 
Kuşların, sürüngenlerin ve balıkların Doğa ile uyum içinde yaşadığı, şık düzenlenmiş 30 dönümlük hayvanat bahçesini mutlaka görmelisiniz.
9. Lesiure World'de Vahşi Doğa'ya katılın.
Sri Lanka'nın ilk eğlence ve su parkı olan Leisure World'de çocuklar ve yetişkinler için bir çok heyecan verici gezi seçenekleri bulunmaktadır.
10. Gece hayatına katılın.
Colombo sabaha kadar parti verebileceğiniz şık gece kulüplerine ve rulet-poker gibi oyunları denemek isterseniz kumarhaneleri ziyaret edebilirsiniz.
11. KothuRotti yiyin.
Colombo'nun meşhur Tavuk eti ya da sığır eti, yumurta, soğan, domates ve yeşil biber ile harmanlanmış, dilimli Rotti'sini denemeyi unutmayın.
13. GalleBahçeleri'ni görün. Fort Bölgesi'nin hemen güneyinde, denize karşı genişçe bir çimen alanı olan GalleFaceGreen bulunur. Başlangıçta sömürgeci Hollandalılar tarafından Fort'taki toplara açık bir ateş hattı oluşturma amacıyla kapatıldı ancak günümüzde geniş çimenleriyle popüler bir buluşma noktası olma özelliği taşıyor. Hafta içi günlerde uçurtma uçuranlar ve yürüyüşçüler tarafından sıklıkla kullanılırken hafta sonu günlerde (özellikle Pazar akşamları) seyyar satıcılar tarafından dolduruluyor.
14. Ulusal müzeyi ziyaret edin.
Sri Lanka'nın önde gelen kültür kurumu olan Ulusal Müze'ye girerken sizleri esrarengiz bir gülümsemeyle büyük bir 9. yy taş Buda heykeli karşılar. Tarihi 1877 yılına dayanan galerilerde Sri Lanka'nın geçmişten gelen sanat eserleri ve heykellerin yanısıra sömürge döneminden kalma kılıçları, tabancaları ve diğer savaş aletlerini görebilirsiniz. Sri Lanka Ulusal Müzesi'nde İngiliz tablolarından oluşan mutlaka görmeniz gereken bir 19.yy koleksiyonu yer alır.
15. Aziz Lucia Katedrali'ni görün.
Bakire ve şehit Aziz Lucy'den ismini alan bu katedral Sri Lanka'daki en büyük ve en eski katedraldir. Katedralin cephesi dev sütunların yukarısında yedi büyük heykel ile süslenmişken mimari tarzı Rönesans ve Barok'u andırır. Çatı katı ve merdivenlerin üzerinde 2150 kg ağırlığında muazzam bir "Anthony Thomas" çanı var.

Kolombo Konaklama

Colombo otelleri geleneksel ve modern konaklama anlayışını ve misafirperverliği bir araya getiriyor. Şehrin uluslararası gezginlerinden rezervasyon alan Colombo otelleri yılın büyük bölümünde tam kapasite ile çalışıyor. Bu sebeple Colombo'ya gelmeden önce rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız daha iyi olacaktır.
Turistler yıl boyunca Colombo'ya gelir ve bütçelerine göre otellerde kalmayı tercih ederler. Eğer Colombo'ya dar bir bütçeyle gelmişseniz Wellawatte, Fort andPettah ve Kollupitiya gibi alanlara yönelin. Colombo'daki en düşük fiyatlı oteller bu alandadır. Ayrıca Jumma Mescidi, Ulusal Jooloji Bahçeleri ve Ganapati Tapınağı gibi cazibe merkezlerine yakın konumdadır. Bu uygun fiyatlı oteller tüm modern imkanları sunmuyor olabilir ama kesinlikle iyi bir konaklama ve yatak imkanı sunacaktır.
Eğer geniş bir bütçeyle Colombo'ya gelmişseniz ve ortalama üstü bir otelde konaklamak istiyorsanız Kollupitiya, Pellawate, Bandarnaike gibi bölgelerde sizi hayalkırıklığına uğratmayacak lüks otelleri bulabilirsiniz. Ayrıca iş seyahati için gelmişseniz şehrin iş merkezi olan Fort'a bu bölgelerden ulaşabilirsiniz. Kolombo konaklama ücretleri 20 dolar ile 170 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Kolombo Havalimanı

Bandaranaike Uluslararası Havalimanına İstanbul Atatürk havalimanından karşılıklı olarak direk seferler düzenlenmektedir. İstanbul - Colombo uçuş süresi yaklaşık 10 saat 50 dakika olarak sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda bu süre yaklaşık olarak bekleme süresi dahil 20 saati ve üzerini bulmaktadır. İsmini dünyanın ilk kadın başbakanı olan Sirimavo Bandaranaike'den alan havalimanı Colombo'ya yaklaşık 30 km mesafededir ancak yoğun Sri Lanka trafiğinde bu yolculuk 1-1.5 saat sürüyor.
Havalimanına ulaşım taksiyle 3000 rupi (70 tl) kadar tutar. Yine de binmeden önce ücret konusunda anlaşmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca Kangaroo Taksi isminde havalimanına daha ucuz ulaşım sağlayan bir taksi firması bulunmaktadır.
Eğer otobüs kullanmayı düşünüyorsanız havalimanından çıkın, sola dönün ve bütün taksi şoförlerini yok sayarak binanın sonuna kadar yürüyün. Buradaki otoparkta bir otobüs göreceksiniz. Buradan 120 rupiye (5 tl) şehre ulaşabilirsiniz ve bu yolculuk yaklaşık 30 dk sürer. Sabah saat 4.30'dan gece 11'e kadar 187 numaralı otobüs yarım saatte bir havalimanına gider. 
Havalimanında eğer uçuşunuz yoksa sizi içeri almazlar. Eğer girmek istiyorsanız girişteki bilet satış ofisinden bilet almalısınız. Havalimanına girdikten sonra uçuşunuza 3 saat ve daha fazla süre varsa bu sefer de kontuarların bulunduğu kısma geçemiyorsunuz. Colombo Bandaranaike Uluslararası Havalimanı IATA kodu CMB ve ICAO kodu VCBI olarak belirlenmiştir. 

Kolombo Ulaşım

Üç tekerlekli, motorlu araçları Sri Lanka'da ulaşımın belkemiğidir. Ulaşım için bu sevimli araçları kullanın. Tak tuklar  şehir etrafında kısa mesafelerde gezinmek için iyi bir yoldur. Yalnız unutmamanız gereken şey sürprizlerle karşılaşmamak için yolculuğa başlamadan önce fiyat sormak olmalı.
Colombo'dan havalimanına yolculuk için otobüs kullanırsanız yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ancak akşam iş çıkış saati olan 18:00'de bu yolculuk trafik sebebiyle 1.5 saate çıkabiliyor. Bu yolculuk 110 Rupi yani 6 liraya denk gelir.
Tren, Sri Lanka'daki verimli ulaşım yollarından bir diğeridir. Colombo içinde seyahat eden trenler de var. Ancak Colombo'dan geçen trenler zaman zaman aşırı kalabalık olabiliyor. Fort istasyonundan çıkıp Colombo dışındaki bir kaç kente giden lüks trenler var. Bunlar normal trenlere oranla çok daha tenha ve konforlu.

Kolombo Yorumlar

 

 

Etiketler

Kolombo uçak bileti, en uygun Kolombo uçak bileti, en ucuz Kolombo uçak bileti, Kolombo ucuz uçak bileti, Kolombo en uygun uçak bileti, kampanyalı Kolombo uçak bileti, promosyonlu Kolombo uçak bileti, indirimli Kolombo uçak bileti, ucuz Kolombo uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Kolombo Hava Durumu

Hava Yolları