Dakar Hakkında

Dakar rallisi olarak dünyaya nam salmış şehir olan Dakar şehri, Afrika Kıtası’nın en gelişmiş kenti olmaktadır. Gelişmişlik açısından oldukça iyi bir refaha sahip olan Dakar, aynı zaman’da bu kıtanın en kalabalık nüfusuna sahiptir. “Yol Dışı Dayanıklığı Yarışması” ile dünyaya nam salmış olan Dakar, her sene düzenlediği bu yarış sayesinde tüm gözleri üzerine çekmekte. Her türevden birçok etnik grup insanın yaşadığı şehir metropol unvanını kazanmıştır. Senegal Cumhuriyeti’ne bağlı olan kent, her sene birçok turistin akın ettiği gerek eğlence, gerek tatil, gerek ise ticari anlamda büyük bir katılımın sağlandığı şehir olmakta. Bu nedenle kılıcı bir nitelik taşıyan şehirde hemen her türlü aktiviteye de denk gelmek oldukça mümkün olmakta. Dakar uçak bileti işlemlerini insanlar daha çok ticari ve turizm etkenli olarak rezervasyon ettirmektedirler.
Senegal ülkesinin en kültürel, ticari, ekonomi, siyasal ve daha birçok yönden gelişmiş kenti olan Dakar, ülkenin 1960 senesinde bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte yine aynı tarihte Senegal’in başkenti olarak ilan edilmiştir. Dünyaca ünlü Dakar Rallisi şehrin daha çok tanınmasına ve her sene çok sayıda ralli tutkununun bu şehre seyahat etmesine olanak tanımıştır. Dakar uçak bileti rezervasyonları sadece yukarıdakiler için değil, aynı zaman’da birçok turistin ralliyi izlemesiyle de rağbet görülen bir gezi işleyişi olmaktadır.
Dakar Vizesi
Senegal seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Dakar Gezilecek Yerler

O kadar çok gezilecek mekana sahip ki, neredeyse hiç boş bir anınız olmayacak. Birçok meydan, katedral, camiler, müzeler ve birçok doğal zenginlikleri sahip olan Dakar’da gezinin tadına fazlasıyla varacaksınız. Bu mekanları ile tüm ziyaretçilerine keyifli bir gezi seyahati planı sunan Dakar, Afrika’nın kültürünü ve tarihini en güzel şekilde sunan bir metropol şehir niteliğini taşımaktadır. Bu tarih ve kültürü yaşamanız için çok sayıda anıt ve müze Dakar’da sizleri bekliyor. Özellikle de Fransız sömürgesi dönemlerinde şehirde bulunan insanlık dramını en iyi şekilde yansıtan Köleler Evi Müzesi, Senegal’de o yıllarda olan köle ticaretinin ana temasını yansıtan bir müze olarak çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Afrika’nın ticari mana da simgesi haline gelen Afrika Sanatları Müzesi ve Afrika Kültürü ile ilişkili birçok eserler sunan müze niteliğini oluşturmaktadır.
Retba Gölü(Pembe Göl): Senegal’in büyüleyici göllerinden biri olan Retba, Dakar şehrinin doğal zenginliklerini yansıtan en önemli temalarından biri olmaktadır. Ziyaretçilerin bir hayli ilgilini çekmekte olan bu göle mutlaka uğramanız gerekmektedir. Cap-Vert Yarımadasında bulunan Pembe Göl, Dakar’ın doğal zenginlikleri açısından önemli bir konuma sahip olmaktadır.
Gorée Adası: Gorée, Dakar şehrinin himayesinde yer alan 19 idari bölgesinden birisi olmaktadır. Dakar’da yer alan ana limanın 2-3 kilometre batısında yer alan bu muazzam ada gezilecek yerler arasında her daim ilk sıralarda yer alan bir madde başlığını oluşturmaktadır.
Parc Zoologique: Dakar’da bulunan bu harika hayvanat bahçesine mutlaka uğramalısınız. Eğer hayvanlara karşı bir ilginiz var ise veya farklı bir aktivite yaşamak istiyorsanız mutlaka Parc Zoologique adlı hayvanat bahçesini gezmelisiniz. Dünya’da eşi benzeri az sayıda bulunan birçok hayvan neslinden tutun, birbirinden farklı hayvanların fazlası ile yer aldığı bu harika hayvanat bahçesinde oldukça hoş vakitler geçireceksiniz.

Diğer Gezilecek Yerler;

 • ·         Oceanium Dakar
 • ·         Les Barbus
 • ·         Henriette-Bathily Women's Museum
 • ·         IFAN Museum of African Arts
 • ·         Deux Mamelles
 • ·         Îles des Madeleines
 • ·         Faro Mamelles
 • ·         ZIPPY LAND
 • ·         African Renaissance Monument
 • ·         Grand Mosque of Dakar
 • Dakar Konaklama

  Bu konuda pek bir zorluk çekmeseniz de öncesinden planlama yapmanız gezi planınızı geciktirmeyecektir. Dakar gerek ekonomik, gerek ise daha konforlu ve pahalı konaklama alanlarına yönelik her zevke ve her bütçeye uygun çok sayıda konaklama merkezi noktaları ile ziyaretçilere rahatlık sağlıyor. Konaklamaya ilişkin çok sayıda alternatifin yer aldığı metropol şehirde, çok sayıda lüks oteller ve bütçe dostu pansiyon niteliği taşıyan ekolojik otel mekanları yer almaktadır. Bunların yanı sıra doğa kampları ve köy kulübeleri de turistler açısından en çok tercih edilmekte olan konaklama yerleri olmakta.
  Eğer merkeze yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız; Hann Marinas, Place de I’Indépendance, Avenue Abdoulaye ve bunlar dışında Dakar’ın Warar bölgelerinde yer alan diğer otelleri tercih edebilirsiniz. Daha ekonomik ve rahat edebileceğiniz ekolojik oteller tercih etmek istiyorsanız; 35 Rue Abdoul Karim Bourgi, Amadies ve Y off route de I’Aéroport bölgelerinde yer alan otel mekanlarını tercih edebilirsiniz. Dakar’da konaklama ücretleri 35 dolar ile 180 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

  Dakar’da Bulunan Diğer Konaklama Merkezleri;

 • ·         Le Feto
 • ·         Terrou-Bi
 • ·         Via via
 • ·         Hotel De L’Arsenal
 • ·         Appartement Sacre Coeur 2
 • ·         Residance Panafricaine
 • Dakar Havalimanı

  Dakar’a seyahat etmek için ülkemizden direkt olarak geçişler sağlayabilirsiniz. 7317 kilometrelik mesafede yer alan İstanbul-Dakar seyahati için aktarmasız direkt olarak şehre varabilirsiniz. İstanbul’dan Dakar’a uçuş süresi 7 saat 30 dakikalık bir zaman mesafesi var olmaktadır. Dakar’dan İstanbul’a gelen uçakların varış zaman süresi ise yaklaşık 6 saat 40 dakikalık bir zaman çizelgesi yer almaktadır. Dakar uçak bileti işlemlerinizi bu süreler zarfına bağlı olarak isteğiniz doğrultusunda rezerve ederek tatil yada iş seyahati başlangıç işleyişlerinizi planlı olarak yapabilirsiniz. Dünya’nın en gelişmiş havalimanlarından birine sahip olan Dakar’ın bünye işletmeciliği çok uluslu bir ticari zincir ile yürütülmektedir. Konforlu ve güvenli uçuş keyfi sunan Dakar Havalimanı’nda bir takım Türk firmaları da işleyiş gösterenler arasında yer almaktadır. Dakar, Leopold Sedar Senghor Havalimanı IATA kodu DKR ve ICAO kodu GOOY olarak belirlenmiştir.  

  Dakar Ulaşım

  Dakar’da şehir içi ulaşımı için yerel halkında sıklıkla kullanmakta olduğu Dakar Dem Dikk adını taşıyan otobüs sistemlerini kullanmanız gerekmektedir. Şehir içi ulaşımlar ancak bu şekilde işleyiş göstermemekte aynı zaman’da farklı sistemlerle de şehri gezebilirsiniz. Otobüslerin şehir içi ulaşım ücretleri 150 CFA frangı olarak derecelendirilmektedir. Yol güzergahı için ise Corniche de I’Ouest boyu tamamıyla 10 numaralı otobüs hattı ile gezilebilmektedir. 1 numaralı otobüs ise sizi VDN boyunca gezdirecek bir güzergah üzerinde taşıyacaktır.
  Otobüs dışında farklı bir alternatif arıyorsanız bir diğer ulaşım sistemi ise taksiler üzerine olmaktadır. Oldukça ekonomik bir yapıda bulunan taksi ücretleri ile şehri rahatlıkla gezinebilirsiniz. Şehir içi ulaşım olarak daha konforlu bir seçim yapmak için taksiyi tercih edebilirsiniz. Güvenlik açısından iyi bir dereceye sahip olan taksilerin ücretini yolculuğa başlamadan evvel şoför ile konuşarak anlaşın. Dakar’da bulunan taksilerde taksimetre uygulaması bulunmaktadır. Fakat turist olduğunuz için sizden daha yüksek bir fiyat sunabilirler. Bunun için şehirde genel olarak gezinmek için öncesinden bilgi sahibi olmanız lazım ve yerli halk ile konuşarak bu fiyatlar hakkında net bilgi alıp, taksilerle bu kapsamda bir anlaşma sağlamanız faydanıza olacaktır. Otobüs ve taksi dışında bir diğer ulaşım sistemi ise gemi seferleri üzerine olmaktadır. Özelliklede Goree Adası’na ulaşım sağlamak için yapacağınız seferlerde adaya gidiş-geliş ücreti ise 5000 CFA frangı olmakta.  

  Dakar Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Dakar uçak bileti, en uygun Dakar uçak bileti, en ucuz Dakar uçak bileti, Dakar ucuz uçak bileti, Dakar en uygun uçak bileti, kampanyalı Dakar uçak bileti, promosyonlu Dakar uçak bileti, indirimli Dakar uçak bileti, ucuz Dakar uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Dakar Hava Durumu

  Hava Yolları