Dhaka Hakkında

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık metropol şehirleri arasında yer alan Dakka, yine aynı düzlemde yer alan dünyanın en kalabalık 8.ülkesi olan Bangladeş ülkesinin başkenti olmaktadır. Büyük bir nüfus oranına sahip olan metropol kentte yaşayan nüfusun büyük bir kısmı Müslümanlardan oluşmaktadır. Bangladeş ülkesinin en büyük ve en kalabalık şehri olmasının yanı sıra aynı zaman’da siyasi, eğitim, kültür, ticaret ve endüstri alanında da merkezi olmaktadır. Tarihi açıdan ele aldığımız şehrin geçmişi de oldukça karanlık çağlara gitmektedir. Arkeologlar tarafından yapılan ve halen günümüzde devam eden kazı çalışmaları neticesinde şehrin M.Ö. 10.000 yıllarına kadar dayandığı belirtilmektedir. Bu yıllarda bile yerleşim alanı olarak kullanılan Dakka, günümüz dünya ülkelerinin en sık rastlanılan şehirlerinden biri olmaktadır.
Dakka kentinin gelişim aşaması ise 17.yüzyılda Fransız, Danimarka ve İngilizlerin bu kente gelmesiyle başlamaktadır. Bu dönemde fabrikalar şehirde yükselerek iş potansiyelini güçlendirmiş ve günümüz metropol şehrine dönüşmüştür. 18 milyon insanın yaşamını sürdürdüğü harika kent, kalabalık sokakları ve sürekli hareketli caddeleri ile bilinen aynı zaman’da rengarenk kent görünümüyle birçok turisti büyüleyen harika bir atmosfere sahip olmaktadır. Turistlerin özelliklede çekçek adı verilen insanı taşıma araçlarının arasında yürümeyi çok sevdiği ve şehrin bu nabız ile yoklandığı bilinmektedir. Şehri keşfetmek için çekçeklerin peşinden giderek muazzam bir yaya yolculuğuna tanıklık edebilirsiniz. Bu kapsamda gezdikçe şehrin hem zengin, hem de yoksul bölgelerinden geçerek insanlık mertebesine de tanıklık etmiş olacaksınız. Aradaki mal varlığı uçurumunu görebilecek kadar yakın olacaksınız. Eğer bu şehre turist olarak gelip bu muhteşem tarihi kenti keşfetmek istiyorsanız Dakka uçak bileti işlemlerinizi gezilecek yerlere göre planlayarak rezervasyon yaptırmanız daha mantıklı olacaktır.
Dakka Vizesi
Bangladeş seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Dhaka Gezilecek Yerler

Dakka şehri aslında Türklere hiç yabancı olmamakta. Hatta durum öyle bir hal almış ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan sokağa bile denk düşebilirsiniz. Türkleri seven ve onlarla iyi anlaşan bir halkın içerisinde turistik maceranızı tatmak sizin açınızdan iyi bir başarı olacaktır. Dakka şehrini gezmek istiyorsanız öncelikli olarak Dakka uçak bileti rezervasyonunuzu buna göre yapmalısınız. Nedeni ise belirli tarihlerde gelmeniz hem serin bir hava da hem de açık olan bir çok kapalı mekanı keşfetmenizde yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle şehrin ne denli bir gezi planı içerisinde gezileceğine karar vermeniz gerekmektedir. Nedeni ise Dakka şehrinde gezilecek çok sayıda tarihi ve günümüz önemini taşıyan birçok yapı yer almaktadır. Dakka insanlarının kültürünü, tarihini ve tüm yaşantılarına ortak olabilmek için bu şehirde bolca vakit geçirmeniz size pozitif bir duygu yükleyecektir. Bu başlığımızın devamında sizlere Dakka şehrinde gezilebilecek muazzam yerlerden bahsedeceğiz.
Lalbagh Kalesi: Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan Lalbagh Kalesi eski Arap yapılarını andıran ve günümüzde halen modern bir görünüme sahip olan muazzam bir kale olmakta. 1677 yılında Bengal Prensi Mohammed Azam tarafından yaptırılan Lalbagh Kalesi, Babürleri andıran büyük bir bahçeye sahip olmaktadır. Şehrin simgesi haline gelen bu muazzam kalenin bahçesinde birçok kez şehrin ışık gösterileri yapılmaktadır. Bu kale aynı zaman’da Bangladeş ülkesinin yapı olarak en büyük kalesi olmaktadır.
Dhaka Hayvanat Bahçesi: Dhaka şehrinin en çok ziyaret edilen bir diğer durağı ise Dakka Hayvanat Bahçesi olmakta. Özelliklede fillere binerek ayrı bir heyecan yaşamak isteyen gezginler Dakka kentinin dünyaca ünlü hayvanat bahçesine akın etmektedir. Bir diğer adı Mirpur Hayvanat Bahçesi olan bu muazzam durakta birçok hayvan türüne rastlayabilirsiniz. Yaşam alanlarından, kendi kıtalarına özgü birçok görünümü esirgemeyen bölge sorumluları hayvanların daha iyi şartlar altında hayvanat bahçesinde yer almasını sağlamaktadır. Belgesellerde gördüğünüz tüm hayvan türlerine burada rastlayabilirsiniz.
Bangladeş Ulusal Müzesi: Kentin en önemli ve en muazzam mimari yapılarından biri olan ve günümüze kadar tarihi dokusunu kaybetmeyen Müze binası diğer adıyla Ahsan Manzil olarak ta anılmaktadır. Dhaka Sarayı nihayetinde yer alan bu muazzam binanın stili İngiliz mimarisine dayanmakta olup, İslami kültürü de yansıtan bir doku içerisinde yer almaktadır.
Bangabandhu Anma Müzesi: Dakka başta olmak üzere aynı zaman’da tüm Bangladeş ülkesi içinde önemli bir yer olan Bangabandhu, şehre gelecek olan gezginlerin mutlaka görmesi gereken bir anıt olmakta. Bangabandhu Anma Müzesi, Bangladeş’in ilk başbakanı ve aynı zaman’da devlet başkanı olan Şeyh Mucibur Rahman’ın ikametgahı olmaktadır. Bangladeş halkının gönlünde taht kuran ve tüm halk tarafından sevilen büyük başkanın evinde kendisine ait fotoğraflar ve birçok kişisel şahsi eşyalar yer almaktadır. 

Dhaka Konaklama

Konaklayacağınız yeri iyi seçmelisiniz, nedeni ise Dakka şehrinde yoksulluk oranının yüksek olması birçok bölgede hırsızlık durumunu da ve aynı zaman’da kavgaların çıktığı bölgelerden kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle bu harika şehirde güvenli ve konforlu bir yer tercih etmek istiyorsanız bunlardan biri Gulshan, bir diğer ise Baridhara bölgesidir. Her ne kadar Bangladeş’in en güvenli şehri Dakka olsa da, birçok bölgesinde suç oranı bir hayli bulunmaktadır. Baridhara Konsoloslukların olduğu bir bölgede yer aldığından ötürü sıkı bir denetim altında olmaktadır. Bu bölgede kalmak daha güvenli ve daha rahat bir şekilde gezi planınızı devam ettirmenizi sağlayacaktır. Dakka konaklama ücretleri 40 dolar ile 150 dolar arasında değişiklik göstermektedir.
Bardihara bölgesinin dışında Gulshan bölgesi de en az Baridhara kadar güvenli ve sıkı bir denetim kapsamında olmaktadır. Bu her iki bölge dışında yer alan diğer bölgeler ise genellikle yoksul insanların yaşadığı yerler olduğundan ötürü turistler açısından sıkıntılı evreler yaratabilmektedir. Bu bölgeler dışında şehirde birçok lüks oteller, hoteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bütçenize göre hareket ederek diğer bölgede yer alan ucuz otellerde de ekonomik bir biçimde seyahat planınızı sürdürebilirsiniz. 

Dhaka Havalimanı

Dhaka, Shahjalal Uluslararası Havalimanı Afrika kıtasının en önemli ve en görkemli havalimanlarından biri olmaktadır. Türkiye’den Dhaka şehrine direkt olarak aktarmasız uçuş seferleri bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanından – Dhaka, Shahjalal Uluslararası Havalimanına direk uçuşlarda, uçuş süresi yaklaşık olarak 7 saat 15 dakika sürmektedir. Dhaka uçak bileti rezervasyonu yaptırmanız için bir diğer seçenek aktarmalı uçuşlardır. Bunun için dilerseniz aktarmalı uçuş seferleri düzenleyen farklı firmaları da tercih edebilirsiniz. Eğer aktarmalı uçuşlardan birini seçerseniz bu süre 10 ila 15 saat arasında değişebilmektedir. Dhaka, Shahjalal Uluslararası Havalimanı IATA kodu DAC ve ICAO kodu VGHS olarak belirlenmiştir.  

Dhaka Ulaşım

Dakka şehri tam anlamıyla güvenli bir kent olmadığından ötürü hırsızlık olayları oldukça yüksek seviyede olmaktadır. Özelliklede şehirde bulunan 3 tekerlikli taşıma araçları turistler tarafından tercih edilmeyen fakat gezinti için takip edilerek şehrin tamamını görebilmenizi sağlayan araçlar olmaktadır. Bu araçlar özelliklede sabah ve akşam saatlerinde kalabalıktan ötürü neredeyse hiç ilerlemeyen bir trafik aksamını oluşturmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için “shutte” servisler aracılığıyla gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Bunun yanı sıra kiralayacağınız özel şoförlü araçlarda sizi güvenli bir biçimde şehir merkezine götürmeyi sağlayacaktır. Şehir içi ulaşım konusunda Dhaka uçak bileti işlemlerinizi yapmadan evvel mutlaka şoförlü araç kiralama hizmet talebinizi oluşturmalısınız. 

Dhaka Yorumlar

 

 

Etiketler

Dhaka uçak bileti, en uygun Dhaka uçak bileti, en ucuz Dhaka uçak bileti, Dhaka ucuz uçak bileti, Dhaka en uygun uçak bileti, kampanyalı Dhaka uçak bileti, promosyonlu Dhaka uçak bileti, indirimli Dhaka uçak bileti, ucuz Dhaka uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Dhaka Hava Durumu

Hava Yolları