Darüsselam Hakkında

Darüsselam Arapça Barış Cenneti anlamına gelir ve 1862 yılında Zanzibar Sultanı Seyyid Mecid tarafından kurulmuştur. Bugünkü Darüsselam'ın kökenleri sayısız Sultandan, Almanlardan ve İngilizlerden etkilenmiştir. 19. yüzyılın ortalarında bir balıkçı köyü olarak kurulan kent bugün Tanzanya'nın en büyük kenti olmakla birlikte Doğu Afrika'nın da en önemli liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir.
Darüsselam Tanzanya'nın eski başkentidir. Başkentliği 1973 yılında Dodoma'ya kaybetmesi yalnızca resmiyette gerçekleşmiştir. Kent hala Tanzanya'nın ekonomik ve politik merkezi olmaya devam ediyor. Kentin nüfusu yaklaşık olarka 2.5 milyondur. Tanganika Gölü ve Victoria Gölü arasındaki Afrika Demiryolu ağının bu yöndeki son istasyonu Darüsselam kentidir. Ülkede para birimi şilindir ancak Amerikan doları da ticarette kullanılmaktadır. Resmi dili Svahili'dir ancak mahkemelerde, okullarda kullanılan dil İngilizce olarak belirlenmiştir. Türkiye ile arasında saat farkı yoktur.
Darüsselam'ın coğrafyası genel olarak düzlüktür ve doğuda Hint Okyanusu ile sınırlanmıştır. Darüsselam'ın nemli bir iklimi vardır ve gece/gündüz ya da yaz/kış sıcaklık farklılıkları yüksek değildir. En kurak ve serin geçen aylar Haziran ile Ekim ayları arasıdır. Kasım ayından Şubat ayına kadar kısa süreli yağışlar görülürken, Mart ayından Mayıs ayına kadarki dönemde muson yağmurları etkisi altına girer. Bu yüzden turistlere bu dönemde Tanzanya'ya gitmeleri tavsiye edilmez. En sıcak ay Ocak'tır. Yaz mevsiminde sıcaklıklar 30 derecenin üzerine çıkabilir ve yüksek nem sebebiyle rahatsız edici olabilir. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran ile Eylül ayları arasıdır. Bu dönemde yağışlar diner, nem azalır ve hava çok sıcak değildir.
Harika atmosferi, üzerinde taşıdığı Afrika/İslam/Güney Asya sentezi, pitoresk limanları, plajları, kaotik pazarları ve tarihi binalarıyla Darüsselam her yıl yüzbinlerce turisti ağırlıyor.
Darüsselam Vizesi
Tanzanya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Darüsselam Gezilecek Yerler

Balık Pazarı
Balık Pazarı bu kentin belki de en meşhur yeridir. Kluvkani balık pazarında sabahın erken saatlerinden itibaren hareketlilik başlar ve resmen bir borsa gibi piyasa işler. Balık almak isteyenlere balık temizleme ve pişirme hizmeti de sağlanmaktadır. Aynı zamanda burada deniz kabuklarından yapılmış hediyelik eşyalar da satılmaktadır. Otobüs kullanarak Ardhl durağında inerseniz buraya ulaşabilirsiniz.
Köy Müzesi
Tanzanya'nın geleneksel bambu yapımı evlerinin sergilendiği bir tür açık hava müzesi olarak nitelendirebileceğimiz bu küçük köy Tanzanya halkının yaşam biçimini yansıtma işlevi görür. 1997 yılında açılan müzeye gelen turistler için çeşitli organizasyonlar, konserler, gösteriler yapılmaktadır. Akşam 6'ya kadar açık olan müzeye giriş ücreti 7000 Şilindir.
Darüsselam Ulusal Müzesi
Oldpai Gorge bölgesinde yer alan müzede meşhur Fındıkkıran Adam fosili ve birçok arkeolojik önemli parçanın sergilenir. Tarih odasında Tanzanya tarihini öğrenebilir, Zanzibar dönemi köle ticaretini ve sömürge dönemine şahitlik eden anlatıları dinleyebilirsiniz. Müzeye otobüsle gelebilirsiniz. Balık pazarı durağında inmeniz gerekir. Kapı saat 9.30'da açılır ve giriş ücreti 7000 şilindir. 

Bagamoya
Darüsselam'ın yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Bagamonya tarihi 1700'lü yıllara dayanan önemli bir ticaret limanıdır. İlk dönemlerine Hintli ve Arap tüccarların ticaret merkezi olmuştur. Doğu Afrika'nın ilk katolik kitleleri buraya yerleşmiştir. Nüfusu 30 bin olan liman kasabası Unesco Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.
Igamboni Plajı
Mbudya Adası'nın hemen kuzeyinde bulunan Bongoyo adasındaki bu plaj oldukça ünlüdür. Adaya merkezden tekneyle ulaşabilirsiniz. 

Darüsselam Konaklama

Eğer düşük bütçeli bir otelde konaklamayı düşünürseniz Econo Lodge Libya Caddesi üzerinde özel banyolu, küçük ama temiz oda imkanı sunar. Hint sömürge döneminden kalma eski bir binada bulunan bu otelde uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Otel her yere yürüme mesafesindedir. Yer bulmak istiyorsanız erken rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Bir başka tavsiye edilebilecek düşük bütçeli otel ise Safari Inn'dir. Bu otel de her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mesafededir ve odalarında özel banyo bulunur.
Orta bütçeli bir otel düşünüyorsanız şehir merkezindeki Peacock Hotel bütün odalarında klima bulunan restorana, yüzme havuzuna ve internet erişimine sahip ortalama bir oteldir. Heritage Motel ucuz temiz odaları bulunan orta karar otellerden biridir. Liman manzarasına sahiptir ve restoranında Hint yemekleri bulunur. Çatısından panaromik kent manzarasını izleyebilirsiniz.
Ben lüks otelde kalmak istiyorum derseniz de Birleşmiş Milletler  ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinin geldiğinde kalmayı tercih ettiği Paradise City Hotel Tanzanya şehir merkezinde, açık büfe kahvaltılı, spa merkezli, konferans ve toplantı salonlu, odaları geniş ve klimalı son derece lüks bir oteldir. Bununla birlikte Sea Cliff Hotel de deniz manzaralı havuzu, restoranı ve spor tesisiyle kaliteli bir oteldir. Hint Okyanusu'na bakan bu otelde bir de bar bulunur. 

Darüsselam Havalimanı

Darüsselam'a gelen ziyaretçilerin çoğu şehir merkezinin yaklaşık 10 km batısındaki Julius Uluslararası Havalimanı üzerinden ulaşır.  Türkiye'den gelen yolcular buraya vardıklarında 50 dolar karşılığında vize alabilirler. Bu ücret nakit ödenmelidir.
Kentteki çoğu büyük otel istek üzerine havalimanı transfer hizmeti sunmaktadır. Havalimanından kent merkezine bir taksiye binerseniz bu size 30.000 TSH'ye mal olacaktır ve ayrıca gece tarifesi bulunmaktadır. Eğer otobüsle gitmeyi düşünürseniz kapı çıkışında nereye gideceğini gösteren tabelaların altında bulabilirsiniz.  Havaalanına ulaşım özellikle akşam iş çıkışı saatlerinde oldukça zordur. Kentte trafik sorunu vardır ve eğer check-in için erken yola çıkmazsanız uçağı kaçırabilirsiniz.
Darüsselam'a Türk Hava Yolları İstanbul'dan günlük olarak uçmaktadır. Bu yolculuk yaklaşık olarak 8 saat sürer. Bununla birlikte Emirates Dubai üzerinden, Katar Havayolları Doha üzerinden, Egypt Air ise Kahire üzerinden Darüsselam'a uçmaktadır. Eğer Tanzanya içinde seyahat etmek isterseniz de Air Tanzania ülkedeki bütün havalimanlarına uçuş planlamıştır. Darüsselam Julius Nyerere International Airport IATA kodu DAR ve ICAO kodu HTDA olarak belirlenmiştir. 

Darüsselam Ulaşım

Darüsselam kent merkezi sıkışık bir planda yapılmıştır ve aynı zamanda düzlük bir şehirdir. Kent merkezini gündüz saatlerinde yürüyerek gezmek keyiflidir ancak unutmayın ki yollarda pek kaldırım olmaz. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.
Eğer araba kiralamayı düşünürseniz çoğu otel araba kiralama firmalarıyla bağlantılıdır ve size bir araba temin edebilirler. Tanzanya trafiği ve altyapısı batı standartlarının altındadır. Bu yüzden araba kullanacaksanız dikkatli olmanız önerilir. Trafik yoğun, yollar çukurlu, ışıklandırmalar yetersizdir. Tavsiyemiz Darüsselam'da araç kullanma işi burada tecrübe kazanmış şoförlere bırakılmalıdır.
Darüsselam'da resmi taksi şirketleri yok ve günün 24 saati ulaşabileceğiniz herhangi bir iletişim numarası mevcut değil. Taksi şoförleri bağımsız çalışırlar ve beyaz plakaları vardır. Taksi ücretleri sabit değildir bu yüzden binmeden önce sormanız gerekir. Gece boyunca taksiler çalışır ancak gece tarifesi ödemeniz gerekir. Darüsselam'da klimalı taksi bulmak biraz zordur. Havaalanına gitmek isterseniz 20 dolar, şehir merkezine gitmek isterseniz 10 dolar ödemeniz gerekecektir.
Bajaj üç tekerlekli, küçük, Hint asıllı ulaşım araçlarıdır ve genel olarak taşıma ücreti taksinin yarısı kadardır. En önemli avantajı ise sıkışan trafikte aralardan geçerek ilerleyebilmesidir. Bajaja en fazla üç kişi binebilir.
Minibüs kullanmayı düşünürseniz daladala adı verilen minibüsler belli bir rotada ulaşım himeti veriyor. Her durakta yolcu almak için dururlar ve genellikle kalabalık olurlar ancak ucuzdurlar. Dajaja ücreti yaklaşık 30 cent'tir.
Bodabodalar ise bir tür motosiklet taksidir ve bajajalar kadar yaygın olmasa da yoğun olarak kullanılmaktadır. Trafik sıkıştığında sürücü zikzaklarla sizi gideceğiniz yere hızlıca ulaştırır. Ucuz ve verimli olsalar da tehlikelilerdir. Eğer sürücü kask vermiyorsa o bodabodayı kullanmayın. 

Darüsselam Yorumlar

 

 

Etiketler

Darüsselam uçak bileti, en uygun Darüsselam uçak bileti, en ucuz Darüsselam uçak bileti, Darüsselam ucuz uçak bileti, Darüsselam en uygun uçak bileti, kampanyalı Darüsselam uçak bileti, promosyonlu Darüsselam uçak bileti, indirimli Darüsselam uçak bileti, ucuz Darüsselam uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Hava Yolları