Durban Hakkında

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg'un ardından ikinci önemli kenti olan Durban Hint Okyanusuna kıyısı olan bir liman kentidir. Zulu dilinde körfez manasına gelen Durban kenti Güney Afrika Cumhuriyeti'nin önemli kültür, sanat, ekonomi ve turizm merkezlerinden biridir. Bununla birlikte Durban'daki liman Afrika'nın en yoğun ticaret hacmine sahip limanıdır.
Durban'da para birimi olarak Güney Afrika Randı kullanılmaktadır. GMT+2 saat dilimini kullanır ve bu Türkiye'den 1 saat geride olduğu anlamına gelir. Ülkenin resmi 11 dili bulunur. İngilizce, Afrikanca, Zuluca ve diğer yerel diller anayasada resmi dil olarak tanımlanmıştır.
Durban kenti 19. yüzyılın ortalarında kurulmuş olsa da yükselişi Witwatersrand bölgesindeki altın madenlerinin keşfedilmesiyle başlamıştır. Madenlerin işletilmesiyle zenginleşen kent daha sonra petrol endüstrisi, şeker rafinerileri, tersaneler ile ekonomik açıdan Afrika'nın en gelişmiş kentlerinden biri haline gelmiştir. İlk kurulduğunda Port Natal olarak bilinen Durban'I kuran İngiliz yerleşimciler yerli halkı uzun yıllar şeker kamışı tarlalarında çalıştırmıştır.
Durban'da yarı tropik iklimin etkisi görülür. Yazlar oldukça sıcak, kışlar ise yumuşak geçer. Kentin yıl boyu ortalama sıcaklığı 20 derecedir ve kış mevsiminde dahi sıcaklık 15 derecenin altına inmez. Durban daha çok yaz mevsiminde (Kasım ile Mart arası) turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
Suç seviyesinin yüksek olduğu Durban'da turistlere yönelik hırsızlık vakalarıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu yüzden kent merkezindeki kalabalık noktalarda ve sahillerde dikkatli olmalı, değerli eşyalar ve yüklü nakit ile dolaşmamalısınız. Gece saatlerinde ıssız noktalarda bulunmanız tavsiye edilmemektedir. Plajda sürekli polisler devriye gezer ve bir sorun yaşarsanız onlardan yardım isteyebilirsiniz. Eğer önemli bir işiniz yoksa gece dışarı çıkmak iyi bir fikir değildir. Sokak çocuklarından uzak durmak en iyisidir.
Durban Vizesi
Güney Afrika seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. 

Durban Gezilecek Yerler

Durban kenti ılıman iklimi, bütün yıl bol güneşli havası ve Hint Okyanusu kıyısındaki olağanüstü plajlarıyla bütün dünyada bilinen bir turizm merkezidir. Golden Mile ismi verilmiş olan kıyı şeridi kentin cazibe merkezi olmakla birlikte ziyaret edilmesi tavsiye edilen birçok müze ve doğal park da bulunmaktadır.
Belediye Binası (City Hall)
Durban Belediye Binası'nı gördüğünüz anda bunun Rönesans dönemi mimarisiyle yapıldığını hemen anlayabilirsiniz. Olağanüstü mimarisiyle kentin en etkileyici binasıdır. 1911 yılında inşa edilmiş bu bina bugün birçok çeşit konser ve aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bina kentin tam merkezinde bulunur ve kent de bu binanın etrafında genişler. Karşısında ise palmiye ağaçlarıyla ünlü Francis Farewell Meydanı bulunmaktadır. Bununla birlikte içinde bir sanat galerisi ve bilim müzesi de ziyaretçilerini beklemektedir. Durban Sanat Galerisi binanın ikinci katında bulunur ve daha çok Zulu sanatına ait eserler barındırır. Saat 8:30-16 saatleri arasında açıktır. Doğa Bilimleri Müzesi ise birçok Afrika'ya özgü kuş, böcek ve hayvan türlerini sergiler. Müzedeki gerçek boyutunun aynısı yapılmış dinazor maketi turistlerin ilgisini çekmektedir. Giriş ücretsizdir.
Phansi Müzesi (Phansi Museum)
Esther Roberts Caddesi'nde bulunan bu müzede Güney Afrika'nın çeşitli el yapımı sanat eserlerini sergileyen büyük bir koleksiyon bulunmaktadır. 2001 yılında açılan bu müzenin koleksiyonu her geçen yıl genişlemektedir. İsmindeki Phansi atalarının ruhlarının bulunduğu yer demektir. Müze haftaiçi saat 08 ile 16 arasında açıktır ve giriş ücreti 3.5 dolardır.
Durban Botanik Bahçeleri (Durban Botanical Gardens)

16 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuş Durban Botanik Bahçeleri Afrika'nın en köklü botanik bahçesidir. 19. yüzyılın ortalarında yapımına başlanan bu bahçe Güney Afrika'nın bütün doğal güzelliklerini yansıtmaktadır. Binlerce bitki türünün yanı sıra egzotik kuş türlerini ve tropik balık türlerini görmek isterseniz burayı saat 08 ile 18 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Golden Mile

Durban şehrinde, kentin doğusundaki Hint Okyanusu'na kıyısı olan 6 kilometrelik plajı kentin en önemli cazibe merkezi olarak bilinmektedir. Her mevsimde suyunun ılık olduğu bu plajda aynı zamanda köpekbalıklarının yaklaşmasını engellemek için ağlar yapılmıştır. Plajda ayrıca açık yüzme havuzu, su ve eğlence parkı ile birçok restoran ve gece kulübü bulunmaktadır.
Ushaka Deniz Dünyası (uShaka Marine World)
Afrika'nın en büyük tema parkı olan uShaka Marine World 2004 yılında hizmete girmiştir. Bu parkta şnorkelle dalış yapabilir, okyanus kıyısında yürüyebilir, akvaryumda köpekbalıklarını izleyerek restoranında yemek yiyebilirsiniz. King Shake Ave bölgesindeki bu parka giriş ücreti 10 dolardır ve akşam saat 17'ye kadar açıktır. 

Durban Konaklama

Durban kentini dörde bölmek ve bu şekilde incelemek daha doğru olacaktır: Merkez, kuzey, batı ve güney. Kentte her bütçeye ve her zevke hitap edebilen otel ya pansiyon bulabilirsiniz. Otellerin büyük kısmı kentin kuzeyinde toplanmıştır. Kent merkezinde daha çok ucuz oteller vardır ancak bu bölge gece saatlerinde tehlikeli bulunduğundan turistlere bu bölgede kalmaları pek tavsiye edilmez.
Eğer kent merkezine yakın olup gün içinde her yere kolayca ulaşmak ve biraz da ekonomik bir tercih yapmak isterseniz Anabel's Bed & Breakfast ve Villa Valencia otelleri tavsiye edilebilir. Eğer bütçeniz düşükse Duikerfontein Bed and Breakfast,  Three Cities Urban Park Hotel and Spa ve Crooked Tree Cottage kentin denenebilecek en ucuz otelleridir. Eğer bütçenizi biraz daha artırırsanız ve orta-üst seviye bir otelde konaklamak isterseniz Akanan Guest House, D3 Sea Lodge ve Searock otelleri oldukça kaliteli otellerdir. 

Durban Havalimanı

Gri ya da bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ziyaretlerinde 30 günlük turist vizesini havalimanından alabilmektedir. Bununla birlikte Pretoria'da bir Türk Konsolosluğu bulunmaktadır.
Türk Hava Yolları'nın Durban'a aktarmasız uçuşları bulunur ve İstanbul'dan Durban'a ortalama seyahat süresi 12.5 saattir. Bununla birlikte Emirates Dubai üzerinden, Qatar Airways de Doha üzerinden aktarmasız uçuş imkanı sunmaktadır.
Durban Uluslararası Havaalanı'nın Durban kent merkezine uzaklığı yaklaşık 34 kilometredir. Havalimanı çıkışından kalkan shuttle araçlarıyla bazı otellere, sahillere ve kent merkezine gitmek mümkündür. Bu araçlar sabah 05 ile akşam 22 saatleri arasında çalışır ve biniş ücreti 7 dolardır. Durban King Shaka International Havalimanı IATA kodu DUR ve ICAO kodu FALE olarak belirlenmiştir. 

Durban Ulaşım

Kent için bir yerden bir yere gitmek isterseniz taksi, dolmuş, otobüs ya da yerel ulaşım araçları olan rikşaları kullanabilirsiniz. Yerli halk toplu taşıma hatlarını yoğun olarak kullanır, bunlar kalabalıktır ve turistlere tavsiye edilmez. Durban'da suç seviyesi yüksek olduğundan turistlerin kalabalık yerlerde dikkatli olmaları gerekir. Bu kentte ulaşım için en güvenli tercih araç kiralamaktır. Kentte Europcar, Avis, Herts, Sixt, Budget gibi ulusalararası araç kiralama firmaları hizmet vermektedir. Havalimanında hepsinin ofisini bulabilirsiniz.
Eğer kent içi ulaşımda otobüs kullanmak isterseniz belediyenin "Durban People Mover" ismini verdiği bir toplu taşıma ağı vardır. Otobüsler temiz ve modern olmakla birlikte sabah 6 ile gece 11 saatleri arasında çalışır. Bütün hatlar kentin turistik noktaları ve sahil şeridini kent merkezine bağlar. Biletinizi otobüse bindiğinizde temin edebilirsiniz. Tek biniş 40 cent, günlük bilet ise 1.5 dolardır.
Taksi kullanmak isterseniz bölgede lisanslı taksi firmaları bulunur. Bunlar ucuz ve güvenli taşıma hizmeti sunarlar. Kentin en büyük taksi firmaları Eagle Taxi Cabs, Durban Taxi Co, Zippy Cabs, Mozzie Cabs olarak sıralanabilir. Taksiden daha ucuz bir alternatif düşünürseniz de dolmuş ya da rikşaya binebilirsiniz ancak bunlar pek güvenli değildir. 

Durban Yorumlar

 

 

Etiketler

Durban uçak bileti, en uygun Durban uçak bileti, en ucuz Durban uçak bileti, Durban ucuz uçak bileti, Durban en uygun uçak bileti, kampanyalı Durban uçak bileti, promosyonlu Durban uçak bileti, indirimli Durban uçak bileti, ucuz Durban uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Durban Hava Durumu

Hava Yolları