Entebbe Hakkında

Entebbe bir Afrika ülkesi olan Uganda'nın 1960'lı yıllara kadar başkenti olan bir şehirdir. Ülkenin merkez bölgesinde ve Afrika'nın en büyük gölü olarak bilinen Victoria Gölü'nün kıyısında kurulmuştur ve başkent Kampala'nın 35 km güneyinde bulunmaktadır. Kentte yaklaşık 70 bin kişi yaşamaktadır ve eski İngiliz sömürgesi olduğu için büyük bölümü İngilizce bilmektedir.
Entebbe ismini Buganda Krallığı zamanında kurulan mahkemelerden almıştır. 19. yüzyılın sonlarında İngilizlerin kolonisi iken İngilizler tarafından başkent buraya taşınmıştır ve bu dönemden sonra gelişmeye başlamıştır. Entebbe tarihinde bir diğer önemli olay ise 1976 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü militanlarının Tel Aviv'den kalkan uçağı kaçırıp Entebbe Uluslararası Havaalına indirmesi olayıdır. İsrail buna karşılık giriştiği operasyonda bir saat içinde bütün militanları öldürmüştür.
Kent içinde karşılaşacağınız maymunlar, toplumun temel besini olan muzun onlarca farklı şekilde kullanımı, vahşi hayatının olağanüstü görüntüleri ile Entebbe benzersiz bir Afrika deneyimi yaşamak isteyenler için özel bir şehir. Ekolojik çeşitliliği dünyaca bilinmektedir ve birçok biyolog, zoolog burada gözlemlerde bulunmak için ziyaret etmektedir.
Entebbe Vizesi
Uganda seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Entebbe Gezilecek Yerler

Uganda Vahşi Yaşam Eğitim Merkezi
Sabah 8:30 ile akşam 18:30 saatleri arasında açık olan bu parkta safari turuna katılabilir, Afrika'nın vahşi hayatını gözlemleyebilirsiniz. Çocuklar için oyun parkları da bulunur. Aslanlar, gergedanlar, zebralar, timsahlar, zürafalar, sırtlanlar, şempazelerden oluşan büyük bir yaban hayatı koleksiyonu bulunmaktadır. Burada birçok tarzan tipi film çekilmiştir. Hayvanlar öğle saatinde gölgeye kaçtığı için öğleden önce gelinmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte bölgede ücret mukabilinde rehber tutabilirsiniz.
Entebbe Botanik Bahçeleri
Botanikçilerin ve kuş gözlemcilerin dünyanın dört bir yanından ziyaret etmeye geldiği bu bahçeler Afrika'nın doğal hayatını ve bitki türlerini sergiliyor.
Eski Havalimanı
1976 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü militanlarının rehin aldığı uçak bu havalimanına indirilmişti. İsrail'in operasyonuyla bütün militanların öldürüldüğü bu olayın anısına havalimanı ziyaret edilebilir, duvardaki mermi izlerini görebilir, müzeyi gezebilir ve bir plaket alabilirsiniz.
Victoria Gölü
Afrika'nın en büyük gölü olan Victoria şehri üç tarafından çevrelemektedir. Eğer göl üzerinden güneye doğru bakarsanız Ekvator'un sadece bir kaç km uzakta olduğunu doğrulayabilir ve Güney Yarımküre'yi görebilirsiniz.

Entebbe Konaklama

Kısmen de olsa giderek artan sayıda Birleşmiş Milletler ve sivil toplum kuruluşu ziyaretçilerinin gelmesi sebebiyle son yıllarda Entebbe'de otel sayısında büyük artış yaşanmıştır. Bunların bir çoğu yüksek ücretli ve pek konforlu değildir. Entebbe'de düşük bütçeli otellerde kalmanız tavsiye edilmez zira yataklar ve nevresimler ucuz otellerde pek titizlikle temizlenmez.
Eğer düşük bütçeli bir otel düşünüyorsanız konaklayabileceğiniz bir kaç otel bulunuyor. Entebbe Backpackers ücretsiz internet, büyük temiz bahçe, jeneratör (Entebbe'de sık sık elektrik kesilir) hizmetleri sunar. Havalimanına uzaklığı 6 km'dir. Entebbe Gateway oteli'ni düşünürseniz burada  ücretsiz internet ve televizyon kullanabilirsiniz. Bu otel oldukça sessiz bir bölgede bulunmaktadır. Green Valley Guest House ise büyük ve iyi korunan yüksek duvarlı bir bahçeye sahip, huzurlu bir oteldir.
Orta bütçeli bir otel düşünüyorsanız Imperial Beach Hotel'I tercih edebilirsiniz. Dört katlı betonarme otelde 40'dan fazla büyük yataklı oda bulunur. Tüm odalarda klima ve pencere vardır. Ücretsiz internet ve uydu hizmeti verilir. Bununla birlikte odaya yemek servisi vardır. Kahvaltı ve havalimanı transferi ücrete dahildir. Bethany House Hotel bakımlı bir bahçenin içinde villalardan oluşan odalarda cibinlikli yatak bulunur. Tavanları yüksektir ve tavanda vantilatör bulunur. Odada küçük bir mutfak da yer almaktadır. Havalimanı transferi ücrete dahil değildir ve yaklaşık 10 dolardır. Newhean Guest House emekli memur bir aile tarafından işletilen butik bir oteldir. Odalar konforlu bir şekilde döşenmiştir ve sivrisinek sorununa karşı uygulamaları bulunur. Bahçesinde guava, avokado ve mandalina ağaçları bulunur. Kahvaltıda servis edilen ananas otelin bahçesinden alınır. Otelde internet bedava, kahvaltı ücrete dahil değildir ve kredi kartı kabul edilmemektedir.
Eğer lüks bir otelde kalmak isterseniz Entebbe size bu konuda da alternatif sunacaktır. Boma Guesthouse içinde onlarca yerel kuş türünün yer aldığı, yemyeşil bir bahçeye sahip, özenle tasarlanmış butik bir oteldir. Geniş ve konforlu bir konuk salonu ile konuk bilgisayarları ve tarayıcıları bulunan bitişik bir de oyun odası bulunmaktadır. Tüm yataklar cibinlikli ve odalar dijital güvenliklidir. Televizyonlarında birçok uluslararası kanal yayın yapar ve kişisel kullanıma açık jeneratörü bulunur. Her odada güneş enerjisiyle çalışan su ısıtıcısı bulunur. Otelin hiç bir alanında sigara içilmesine izin verilmemektedir. Imperial Botanical Beach Hotel ise 229 odalı büyük ve lüks bir oteldir. Otelin etrafında ürkütücü görünebilen leylekler gezer. Konferanslar ve toplantılar için kullanılabilecek en uygun otel olan bu otelde birçok büyük toplantı salonu bulunmaktadır. Plajı çok küçüktür ve yüzmek yasaktır ancak otel bünyesinde yüzme havuzu bulunmaktadır. Bill Clinton'ın kaldığı otel olarak da bilinen bu otelde gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 120 dolardır. Bu otel şehirdeki diğerlerine göre daha güzel bir mimariye sahiptir. İçinde her iki ucunda birer asansör bulunan bir avlusu vardır. Hizmet biraz yavaştır ancak Uganda'daki çoğu yerde bu durum böyledir. Arap zenginlerinin tarzına hitap edecek şekilde döşenmiş olan kral dairesinin gecelik ücreti 600 dolardır. Göl kenarı konumuyla birçok turist tarafından tercih edilen bu otelde aynı zamanda Dolby Digital Pro Logic ses sistemine sahip bir amfi tiyatro da bulunmaktadır. 

Entebbe Havalimanı

Entebbe Uluslararası Havaalanı başkent Kampala'nın 35 km güneyinde bulunmaktadır ve her yıl ortalama 1.5 milyon yolcuyu ağırlamaktadır. Bu havalimanına Türkiye'den aktarmasız olarak uçabileceğiniz gibi Brussel Airlines ile Brüksel'den, Emirates ile Dubai'den, KLM ile Amsterdam'dan, Kenya Airways ile Nairobi'den ulaşabilirsiniz. En ucuz fiyatlı ulaşım Kenya'dan gerçekleşir ve Nairobi'den buraya günde dört uçuş gerçekleştirilir.
Oldukça eski olan havalimanının tadilata ihtiyacı göze çarpıyor. Havalimanında ATM'lerin yanı sıra bir kafe ve birkaç hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. VIP salonuna ücret karşılığında girebilir ve kahve, internet, bilardo gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Terminal çıkışı taksiye binmek isterseniz park yerinin dışına doğru yürüyerek bekleyen taksilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgede birçok hamal bavullarınızı taşımaya yardım etmek için beklemektedir. Entebbe Uluslararası Havalimanı IATA kodu EBB ve ICAO kodu HUEN olarak belirlenmiştir. 

Entebbe Ulaşım

Entebbe'de üç farklı toplu taşıma çeşidi vardır: boda-boda, matatu ve özel transfer hizmeti.
Entebbe'de boda-boda ismi verilen bir çeşit motosiklet-taksiler kullanılır ve bu oldukça tehlikelidir zira size kask vermezler. Şehir genelinde gördüğünüz boda-boda sürücüleri durup sizi istediğiniz yere götürmeyi teklif edebilir. İlgilenmiyorsanız hayır demeniz yeterli olacaktır. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız yolculuğa başlamadan fiyat üzerinde anlaşmaya varın ve pazarlık yapın. Boda-boda şoförleri sizi gideceğiniz yere bırakıp yeni müşteri almak istediğinden oldukça hızlı ve tehlikeli araç kullanırlar. Entebbe'deki hastanelere trafik kazası sebebiyle gelenlerin çoğu boda-boda kullanıcılarıdır.
Matatu şehrin genelinde hizmet veren önceden belirlenmiş güzergahlarda çalışan bir dizi lisanslı dolmuş olarak tanımlanabilir. Yolları genellikle 7 Seasons Hotel'inin arkasındaki matutu parkı ve Kampala arasında bulunur. Matatular dolana kadar park yerlerinde bekler ve dolunca harekete geçer. Aşağı yukarı 15 dakikada bir kalksa da gece saatlerinde bu 1 saate kadar çıkabilir. Her matatuda bir şoför ve bir muavin bulunur. Muavine gitmek istediğiniz yeri söylersiniz ve o da size ücreti bildirir. Bu minibüslerde ön koltuğa oturmak için iki katı ücret ödemeniz gerekir. Türkiye'deki dolmuşlarla benzer çalışma sistemi olan matatulardan istediğiniz yerde muavini uyararak inebilirsiniz. Matatu kentte kullanılabilecek en güvenli toplu taşıma aracıdır.
Eğer taksi kullanmak isterseniz matatu parkının hemen yanında taksi durakları bulunmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki binmeden önce mutlaka pazarlık yapın aksi takdirde sürpriz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. 

Entebbe Yorumlar

 

 

Etiketler

Entebbe uçak bileti, en uygun Entebbe uçak bileti, en ucuz Entebbe uçak bileti, Entebbe ucuz uçak bileti, Entebbe en uygun uçak bileti, kampanyalı Entebbe uçak bileti, promosyonlu Entebbe uçak bileti, indirimli Entebbe uçak bileti, ucuz Entebbe uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Entebbe Hava Durumu

Hava Yolları