Guangzhou Hakkında

Guangdong eyaletinin başkenti Guangzhou (aynı zamanda Kanton olarak da bilinir) hem modern bir boomtown hem de antik bir liman kentidir. 13 milyondan fazla kişinin yaşadığı bu metropol rekabetçi ve modern bir Çin şehrinin beklenen tüm zenginliklerine sahiptir: gökdelenler, yoğun trafik, verimli metropol hayatı ve büyük kalabalıklar. Guangzhou uzun bir geçmişi olan eski bir şehirdir. Nehir kıyısını, parkları, tapınakları ve pazarları keşfe çıkan turistler karşı konulamaz kültürüne, diline ve mutfağına hayran kalırlar.
Bir zamanlar Batılılar tarafından Kanton olarak bilinen Guangzhou Çin'in en yoğun ticaret merkezi ve ülkenin üçüncü büyük şehridir. Dev bir metropol olan Guangzhou hem parlak püsküllü kuleler hem de yapraklı sokaklara ev sahipliği yapar. Güney Çin Denizi'nde stratejik bir liman olması Guangzhou'nun tarih boyunca kozmpolit ve kültürel açıdan farklı bir nüfusa sahip olmasını sağlamıştır. Buna ek olarak Çin İthalat ve İhracat Fuarı (Kanton Fuarı) -ki Çin'in en büyük ticaret fuarıdır- yılda iki defa Guangzhou'da gerçekleştiriliyor. Fuar döneminde binlerce uluslararası ziyaretçi kente akın ediyor. Kentin Hong Kong'a olan yakınlığı onu ticari olarak Çin'in Hong Kong bağlantısı olmasını sağlıyor.
Guangzhou'nun cazibe merkezleri sınırlı ve genel olarak iş ağırlıklı. Shamian Adası'ndan kente bakıldığında kentin geniş, bakımsız ve inanılmaz derecede kalabalık olduğu görülüyor.
Guangzhou'nun iklimi nemli ve yarı-tropikaldir. Nisan ve Eylül ayları arasında kent beş ay boyunca ortalama 80 cm yağmur gören Doğu Asya musonundan nasibini alıyor. Bu sebeple turistlerin Ekim-Mart ayları arasında gündüz sıcaklığının kabul edilebilir olduğu mevsimlerde Guangzhou'yu ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor.
Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve dükkan bulunuyor. Tee Mall Plaza, China Plaza gibi alışveriş merkezleri dünyanın her yerinden birinci sınıf ürüne kolay erişim sağlar. Alışveriş severler Shangxiajiu Yaya Caddesi ve Pekin Yolu Caddesi üzerinde dolaşmaktan keyif alacaktır. Şehir bir alışveriş sever için cennettir.
Kent ayrıca iyi yemek yemek için de dünya çapında bir üne sahiptir. Çin'deki diğer şehirlerden daha fazla restoran ve çayevi bulabilirsiniz. Çin'in sekiz ünlü mutfağından biri olan Kanton mutfağı (Yuecai) lezzeti ve hoş sunumuyla turistlerin beğenisini kazanmıştır. Çok çeşitli çeşnileri ve baharatlarıyla ünlü Kanton hamur işlerini deneyin.
Çin Yeni Yılı (Bahar Şenliği), Uluslararası İşçi Bayramı gibi geleneksel Çin festivallerinin yanı sıra kentte Kış Gündönümü gibi bazı yerel festivaller de kutlanmaktadır. Kanton halkı bu günü ailelerin birleşmesi gereken bir gün olarak görüyor ve büyük saygı duyuyor.
Guangzhou Vizesi
Çin seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Guangzhou Gezilecek Yerler

Guangzhou'da görmek için bir çok turistik nokta var. Hepsini tek bir ziyarette keşfedemeyebilirsiniz. Çok yönlü bir gezi Ulusal Alışveriş Merkezi'ni ve diğer bazı etkinlikleri de keşfetmeyi içermelidir. Popüler mekanlara ulaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve Guangzhou'da yapılacak eğlenceli şeylerin bazı örnekleri:
Chen Clan Akademisi
Chen Clan Akademisi,Guangdong Halk Sanatları Müzesi olarak da bilinen akademi Zhong Shan Qi Yolu'nda bulunuyor. 16. Qing İmparatoru Guangxu tarafından 1890 yılında inşa edilmiştir ve inşaatı 20 yılda tamamlanmıştır.Chen Clan Akademisi kuzeyden güneye doğru bir düzende ilerler ve burada çeşitli sanat gösterileri gerçekleşir.
Shamian Adası
Şamian Adası Çin Hanedanlığı'nda Guangzhou dış ticareti için önemli bir limandı. 18. yüzyılın ortalarından 19. yüzyılın ortalarına kadar binlerce geminin demirlediği bu liman önemli bir turistik yer. Afyon Savaşları ve Avrupa tarzı mimarinin etkisi burada görülebilir. İngilizler ve Fransızların yaptırdığı evler, villalar, kiliseler ve tenis kortları görülebilir. Adanın ana caddesinin hemen dışında güzel bir park da var.
Altı Banyan Ağaçları Tapınağı
Altı Banyan Ağacı Tapınağı aynı zamanda dünyanın en ünlü Budist tapınaklarından biridir ve 1400 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. MS 537 yılında Xiang Yu tarafından Liang Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. (502 ile 507 yılları arasında) 10. yüzyılda yangınla yıkılan ve 989 yılında yeniden inşa edilen bu tapınak yeniden yapılandırıldıktan sonra Arındırma Bilgelik Tapınağı olarak yeniden adlandırılmıştır.
Zhenhai Kulesi (Yuexiu Parkı)
Zhenhai Kulesi 1380 yılında inşa edilmiştir. Beş katlı yapısı nedeniyle beş katlı kule olarak da adlandırılmıştır. Kulenin önünde çeşitli hanedanlardan gelen yazıtlar ve sağda 12 antik top vardır. 1929'da Guangzhou Belediye Müzesi haline getirildi ve 2000 yılı aşkın bir süreden beri farklı hanedanların Guangzhou kültür kalıntılarını sergiledi. 1950'lerde adı Guangzhou Müzesi'ne dönüştürüldü.
Shangxia Jiu Lu Yaya Caddesi
Burası varlıklı ticaret bölgesi olan Xiguan Liwan Bölgesi'nde yer almaktadır. Guangzhou'nun ilk ticari yaya caddesidir. Bu caddeye doğru yürürken Guangzhou ve çevresindeki alanlarda bulunan eski bina tarzını görebileceksiniz. Güçlü Lingnan Kültürü'nü yansıtan bu bölgede 200'den fazla sayıda mağaza var.

Guangzhou Konaklama

Geçtiğimiz yıllarda Guangzhou ve Shenhen'deki oteller hızla büyümüş; yerel oteller, makul fiyatlı pansiyonlar ve uluslararası otel zincirleri aynı anda şehirde hizmet vermektedir. İngilizce artık birçok orta fiyatlı otelde dahi personeller tarafından bilinmektedir ve lüks otellerde ise bütün personel İngilizce konuşur.
Şehirdeki lüks odalara ve sonsuz olanaklara sahip cesur oteller genellikle Ekim ve Nisan ayının son 2 haftasında ticaret fuarlarına katılmak için kente gelen işadamlarına hizmet verir. Lüks oteller pek indirim sunmaz.
Guangzhou oldukça pahalı olabilir. Ana ticaret fuarları açıkken Nisan veya Ekim aylarında ziyaret etmeniz tavsiye edilmez. Çok fahiş fiyatlar ödemeniz gerekebilir. Temmuz ve Ağustos aylarında tur gruplarıyla indirimli fiyatlarla rezervasyon yapılabilir. Bununla birlikte Kasım'dan Mart'a doğru ve Aralık ayında Çin Yeni Yılı'nan sonra oda fiyatları düşüyor. Fiyatlar 20 usd ile 210 usd arasında değişklik gösterebilir. 

Guangzhou Havalimanı

Çin Güney Havayolları Guangzhou'ya hizmet veren en büyük havayolu şirketidir. Çin'deki büyük şehirlere uçuşlar Guiin, Şangay ve Pekin üzerinden yapılmaktadır.  Bununla birlikte bir çok uluslararası varış noktasına da planlı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Baiyun Uluslararası Havaalanı şehrin yaklaşık 28 km kuzeyinde yer alır.
Garden Hotel ve Tianhe otobüs durağı da dahil olmak üzere bir çok konumdan havaalanı servis otobüsü kalkmaktadır. Servis sabah 5 ile akşam 11 arası çalışır ve durağa göre 30 ile 60 dakika arasında ulaşır. Havaalanına taksi ücreti 20 dolardır.  2 numaralı metro hattı havalimanının güney terminaline ulaşır. Yolculuk 40 dakika sürer. Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı IATA kodu CAN ve ICAO kodu ZGGG olarak belirlenmiştir. 

Guangzhou Ulaşım

Guangzhou'nun 9 farklı metro hattına sahiptir ve bunların tamamında İngilizce haritalar bulunur. (6 numaralı hattı atlayan eski haritalara dikkat edin) Çalışma saatleri 6.20 ile 11.30 arası ve ücretler 20 cent ile 2 dolar arasında değişmekte.
Transit geçiş kartları metro istasyonlarında 10 dolara temin edilebilir. 2 dolarlık depozito bir çok istasyonda iade alınabilir. Bu kart sarı taksiler de dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Ayrıca bir günlük kartı 2 dolara üç günlülk kartı 5 dolara alabilirsiniz.
Pearl River'a binmek faydalı ve ziyaretçilerin gözden kaçırabildiği bir yoldur. Burada nehir turunun maliyeti yaklaşık 20 cent eder ve bir çok feribot iskelesinden geçer.
Şehirde taksiler boldur ama talep yüksektir. İş gidiş ve dönüş saatlerinde taksi bulmak zordur. Şehirde bir çok şehri pek bilmeyen göçmen taksi şoförü vardır. İlk 2.5 km için 3 dolar sonraki her kilometre için ise 20 cent ödersiniz. Uber gibi uygulamalar Guangzhou'da son yıllarda popülerlik kazandı ve Çinliler bu uygulamayı sık kullanıyor.

Guangzhou Yorumlar

 

 

Etiketler

Guangzhou uçak bileti, en uygun Guangzhou uçak bileti, en ucuz Guangzhou uçak bileti, Guangzhou ucuz uçak bileti, Guangzhou en uygun uçak bileti, kampanyalı Guangzhou uçak bileti, promosyonlu Guangzhou uçak bileti, indirimli Guangzhou uçak bileti, ucuz Guangzhou uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Guangzhou Hava Durumu

Hava Yolları