Hanoi Hakkında

Hanoi şehir merkezi Hoan Kiem Bölgesi olarak da bilinen ve doğudaki Red River setiyle kuzey ve batıfaki demiryolu hattı arasında kalan alanı kapsar. Kafa karıştırıcı bir şekilde Batı Gölü olarak adlandırılan geniş bir su kütlesi şehrin kuzeyinde yer alıyor. Ancak onun etrafındaki köyler şimdi büyük ölçüde lüks yerleşim alanlarına ve lüks otellere dönüştü.
Modern Hanoi Vietnam zenginlerinin her yerine yayıldığı; lüks restoranlar, kafeler, tasarım butikleri, çok katlı alış veriş merkezleri ve şarap mahzenlerine sahip bir şehir haline geldi. Şehirde güzellik salonları çok popülerdir ve bazı ciddi pahalı spor arabalar sokakta seyrederler. Hemen hemen herkes bisiklet sahibidir.
Kırmızı Nehir Deltası'nın bereketli alüvyon toprağı güneydoğu Asya'daki en yüksek kırsal nüfus yoğunluğu olan bölgeyi desteklemekte, çeltik tarlaları arasında köylerde yaşamaktadır. Bu toplulukların bazıları seramik, marangozluk ve yılan yetiştirme gibi nesiller boyunca devam eden geleneksel meslekleri yaparlar.
Tang Çin orduları 7. yüzyılda Vietnam'ı işgal edince bu bölgenin başkenini Kırmızı Nehir olarak belirlediler. Ly Thai To ve halefleri şehrin doğu duvarının yanında esnaf ve tüccarlar için bir kasaba kurdular ve modern Hanoi'nin temellerini atan süreçte ülkenin ilk üniversitesini kurdular. 1887'de Fransız sömürgesi olan bölge 1945 Ağustos devrimiyle başlayan olaylar sonucu 1954 yılında bağımsızlığını kazandı. 1990'ların başlarından bu yana liberal ekonomi politikaları ile turist akını birleşince özel olarak işletilen otellerde ve restoranlarda büyük bir büyüme yakalandı.
Hanoi'yi ziyaret etmek için en uygun zaman sıcaklığın ve nem seviyelerinin %80'in altında olacağı Ekim ayından Aralık ayına kadar olan üç aylık süreç olarak tavsiye edilir. (Bu dönemde geceler serin olabilir.) Ocak ayından Mart ayına kadar Çin'den gelen soğuk rüzgar yüksek nemle birleşerek yoğun bir sis oluşturur. Ağustos ayında zirveye ulaşan muson fırtınaları Ekim ayına kadar sürebilir ve bu da delta boyunca ciddi sel baskınlarına neden olur.
Kent Asya'nın en güçlü yerli mutfaklarından birine sahip ve şaşırtıcı bir sokak yeme-içme kültürü var. Yerli mutfağıyla birlikte çeşitli uluslararası yemek alternatifleri de şehirde mevcut. Eski kent merkezinin kalabalık ve dar sokakları Vietnam'ın küçük bir portresi.
Hanoi Vizesi
Vietnam seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Hanoi Gezilecek Yerler

1000 yılı aşkın tarihe sahip Vietnam'ın başkenti Hanoi ülke çapında çok sayıda turist çeken bir çok kültürel ve tarihi mekana ev sahipliği yapıyor.
Tran Quoc Tapınağı
Batı Gölü'nün doğu kıyısında bulunan Vietnam'daki en eski tapınaklardan biridir. Mimarisi çok etkileyicidir ve tarihi 1842 yılına uzanmaktadır. Tapınak Batı Gölü ve Truc Bach gölünü ayıran yolun hemen dışında yer alır. Ülkedeki Budizmin en önde gelen sembolüdür. Bu simgesel yapı olağanüstü bir atmosfer fotoğraflar için dikkat çekici kareler sunar.
West Lake (Batı Gölü)
Eski yerleşimin kuzeyinde yer alan bu göl yaklaşık 17 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir ve bölgenin en büyüğüdür. Çevresinde bir çok otel ve villa rekreasyonları yer alır.
Hoa Lo Hapishanesi
Burası Vietnam'daki Fransız sömürgeciler tarafından siyasi tutsaklar için kullanılan cezaeviydi ve daha sonra Vietnam Savaşı esnasında Amerikan esirler için Vietnam tarafından kullanılmış ve o günlerde "Hanoi Otel" olarak adlandırılmış bir cezaeviydi. Şu an müze olarak sergilenmektedir. Senatör John McCain, James Stockdale ve Bud Day gibi ünlü isimler bu cezaevinde kaldı.
Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi
Vietnam kültürünün bir görüntüsü için ülkenin Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret etmek iyi bir fikir. Müze Vietnam'ın güzel sanatlarını her tarihi dönemden sergiliyor. Geniş bir resim, heykel, el işleri ve eser koleksiyonu içeriyor.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı
Saray 1900-1906 yılları arasında Fransız Vali için inşa edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı kompleksi her gün 07:30-20:00 saatleri arasında halka açık.
Hoan Kiem Gölü
Hanoi göller şehridir ve Hoan Kiem turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Muhteşem manzarası ve sessiz gölü yumuşak kabuklu deniz kaplumbağaları için bir yaşam alanı sağlar. Antik Hanoi'nin tarihi merkezi olan bu gölde yerel sakinler her sabah saat 6 civarında toplanıyor ve Tai Chi yapıyor.
Ho Chi Minh Türbesi
Dünyadaki en dikkat çekici mezarlarından biri olan Vietnam'daki en ünlü liderin Moskova'daki Lenin'in mezarıyla paralellik gösteren bir anlamı var.
Büyük Opera Binası
Hanoi Opera Binası Hoan Kiem Gölü ve Vietnam Tarih Müzesi yakınlarında, Ağustos Devrimi Meydanı'nda yer almaktadır. Fransızlar tarafından tasarlanan ve denetlenen tiyatro 1901'de inşa edildi ve 1911'de bitirildi. Fransız sömürge döneminde Vietnam'ın mimari gelişiminde etkili oldu. Bina Hanoi Devrimi'nin tarihi bir tanıklığıdır.
Edebiyat Tapınağı
Hoan Kiem Gölü'nün 2 km batısında, Van Mieu Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ünlü ve kültürel bir eserdir ve Vietnam'ın ilk üniversitesidir. Tapınak Konfiçyüsçüler tarafından 1070 yılında yaptırılmıştır.
Hanoi Gece Hayatı
Hanoi'nin yoğun bir gece hayatı Özellikle Old Quarter'da ve Hoan Kiem Gölü çevresinde barlara sahiptir. Bölgenin merkeindeki meşhur Bira Köşesi'ni bulun ve plastik taburede oturarak bira içenlere katılın.

Hanoi Konaklama

Hanoi'de eski kent merkezinde küçük aileler tarafından işletilen bir oteller sokağı vardır. Bunların çoğu basit odalara sahip olmakla birlikte hareketli bir şehir hayatının ortasında bulunurlar. Bununla birlikte zengin, mermer kaplı lobileriyle kişisel hizmet ve lüks odaların bulunduğu uluslararası otel zincirleri de bölgede şube açmaya hızla devam ediyor.
Tesisler ve temizlik seviyeleri genel olarak yüksek seviyededir ve bir gece fiyatının 15 doların üzerinde olan otellerin çoğunda telefon, klima, kasa bulunmaktadır ve 11 yaş altı çocuklar genelde ücretsiz konaklayabilirler. Sezon dışında %50'ye varan indirimler yakalanabilir. Belirtilen otel fiyatlarına genelde %20 vergi dahil değildir. Hanoi de konaklama ücretleri ortalama 20 dolar ile 200 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Hanoi Havalimanı

Vietnam Havayolları İngiltere'den Hanoi'ye direk uçuşlar yapıyor. Frankfurt, Bangkok, Kuala Lumpur veya Singapur gibi şehirler üzerinden aktarmalı bir çok uçuş seçeneği bulunur. ABD'den direk uçuş yoktur. Okul tatilleri, Noel, Yeni yıl dönemlerinden kaçınırsanız Hanoi'ye daha ucuz uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz.
Londra'dan 11 saat, New York'tan 19 saat (aktarma dahil), Sydney'den 13 saatlik yolculukla Hanoi'ye ulaşılır. Havaalanı şehrin yaklaşık 35 km kuzeyinde yer alır. Vietnam Havayolları Quang Trung Caddesi'ndeki şehir merkezine ve burada bulunan ofisine otobüs hizmeti veriyor. Ofis pazartesiden cumaya 07:00-16:30 saatleri arasında açıktır. Bir turist bilgi standı da havaalanında bulunur. İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır ve uçuş süresi 9 saat 30 dakika sürmektedir.
Oteliniz üzerinden transfer hizmeti almadıysanız bir havaalanı taksi ücreti 10 dolar civarındadır. Eğer tasarruf etmek isterseniz minibüsü tercih edebilirsiniz. Bunun için de 2 dolar ödemeniz gerekir. Hanoi Noi Bai Uluslararası Havalimanı IATA kodu HAN ve ICAO kodu VVNB olarak belirlenmiştir.  

Hanoi Ulaşım

Hanoi'deki halka açık otobüs sistemi ucuz ama kafa karıştırıcıdır. Çeşitli otobüs operatörleri tarafından işletilen yaklaşık 70 otobüs güzergahı var ve Hanoi Şehir Ulaşım Merkezi'nin web sitesini ziyaret etmeniz tavsiye edilir.
Taksiler Hanoi'de dolaşmanın en iyi yoludur. Restoranlar, barlar ve oteller sizin için taksi çağırmayı teklif edeceklerdir. Taksimetrenin doğru açıldığını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Kentin en güvenilir taksi durakları Havaalanı Taksi ve Hanoi Taksi'dir.
Hanoi'de araç kullanmak istiyorsanız şoförlü bir araç kiralamalı ve yoğun trafiğe hazır olmalısınız. Exo Travel ve Vidotour operatörlerinden temin edebilirsiniz. Şoförsüz araç kiralamanız yasal değildir.
Şehir trafiğinde binlerce bisiklet sizi şaşırtabilir. Hanoi'de bir gün ya da daha fazla süre bisiklet kiralamak için Hang Bac Caddesi'ndeki dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

Hanoi Yorumlar

 

 

Etiketler

Hanoi uçak bileti, en uygun Hanoi uçak bileti, en ucuz Hanoi uçak bileti, Hanoi ucuz uçak bileti, Hanoi en uygun uçak bileti, kampanyalı Hanoi uçak bileti, promosyonlu Hanoi uçak bileti, indirimli Hanoi uçak bileti, ucuz Hanoi uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Hanoi Hava Durumu

Hava Yolları