Hartum Hakkında

Hartum Mavi ve Beyaz Nil nehirlerinin tam birleştiği yerdeki Sudan'ın başkentidir. Kentin büyük kısmı Beyaz Nil'in yanında yer alır.
Günümüz Hartum kenti 1821'de Kavalalı İbrahim Paşa tarafından yerleşim merkezi haline getirildi. Eski zamanlarda Mısır için bir güvenlik noktası işlevi gören kent zamanla yerel ticaret merkezi oldu. Nil nehri üstündeki limanı, ticaret kervanları yolundaki dinlenme merkezi olması sebebiyle gelişmeye devam etti. Mısır Valiliği zamanında kent yabancı yöneticiler tarafından idare edildi. Kent 1898 yılından itibaren İngiliz sömürgesi oldu ve 1956'da bağımsızlığını ilan eden Sudan'ın başkenti oldu.
Hartum'un ismi Nil'in fil hortumuna benzeyen şeklinden gelir.
Sudan'a gelen tüm ziyaretçilerin vizeye, pasaporta ve 500 dolara ihtiyacı var. Tüm ziyaretçiler varıştan sonraki üç gün içinde kayıt olmalı ve Hartum'un dışına seyahat ediyorsa veya fotoğraf çekiyorsa Fotoğraf ve Seyahat İzni edinmelidir.
Hartum Vizesi
Sudan seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Hartum Gezilecek Yerler

Hartum gezilecek yerlerin listesini aşağıda sunmaktayız.
Souq Arabi Çarşısı
Souq Arabi her türlü hediyelik eşya satın alabileceğiniz ana ticari bölgedir. Çeşitli alışveriş bölmelerine bölünmüştür: kuyumcular çarşısı, pencerelerden satış yapılan pencere-marketler, yılan ve timsah derisi dahil her türlü deri ayakkabılar bulabileceğiniz bir ayakkabı alanı vardır. Kıyafetler, kumaşlar, eşarplar ve daha bir çok kıyafet içeren bir çok dükkan olsa da uygun kabinler olmaması ve dükkanlarda çoğunlukla erkeklerin olması kadın turistleri şaşırtabilir. Çarşı Mescid-i Kabir'e bakmaktadır ve bu bölgedeki karaborsada döviz satabilirsiniz.
Nil Caddesi, Tuti Köprüsü ve Tuti Adası
Nil Caddesi Hartum'un en şık ve en temiz caddesidir. Şehrin bu bölümünde Tuti Köprüsü'nün fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz ancak stratejik bir nokta olarak kabul ettiği için köprünün fotoğrafını çekmek yasaktır. Yakalanırsanız uyarılırsınız ve fotoğraf makinenizdeki fotoğrafları silmek zorunda kalabilirsiniz.
Tuti Adası
Corinthia Oteli'nin tam karşısında yer almaktadır ve Tuti Köprüsü ile bağlantılıdır. Nil Caddesi'nden kolayca erişilebilir ve biraz daha sessiz ve huzurlu bir ortam arayanlar için güzel bir kaçış noktasıdır. Tuti Adası Hartum sınırları dahilinde olmasına rağmen Hartum dışındaki hayata da hızlı bir giriş niteliğindedir. Tuti Adası'nda yapacağınız bir yürüyüşte mavi ve Beyaz'ın birleşimini görebileceğiniz güzel bir uçurum noktası bulacaksınız. Eğer adayı ziyaret meşakkatli gelirse Corinthia Hotel'in en üst katındaki restoranlardan birini kullanabilirsiniz. 18. kattaki restoran Tuti adasının ve Nil'in panoramik manzaralarını görmek için halka açık en popüler yerdir. Sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde Sudan Ulusal Müzesi'ni ziyaret ederek Sudan arkeolojik tarihinin eserlerini görebilirsiniz.
Green Yard
Green Yard genellikle konser ve spor müsabakaları için bir etkinlik mekanı olarak kullanılsa da önceden planlanmış halka açık bir etkinlik olmadığında bahçe akşamları park işlevine dönüşür ve kentin ana sosyal mekanı haline gelir. Sudanlılar Batılılar gibi akşam restoranlara değil parklara gitmeyi tercih ederler.
Yerli halkla karışmak ve Hartum'daki akşamların adını çıkarmak istiyorsanız akşam saat 7 ile 11 arasında arkadaşlarıyla ya da aileleriyle buluşup çimlerin üzerinde vakit geçiren yerlilere katılabilirsiniz. Giriş ücreti cuzidir ve havaalanına yakındır. Zaten park üzerinde alçaktan uçan uçaklar görürsünüz.
Omdurman Market
Hartum'un diğer bölgelerinden farkı tamamen hissedilen ve Afrika'da olmasa da Sudan'daki en büyük pazar olarak biliniyor. Sonsuz gibi görünen, daracık, labirenti andıran tezgahları ile Souq Arabi'den daha ucuz bir fiyata aklınıza gelen her şey satılıyor.
Hamed El-Nil Camisi
Hartum'da ve Cuma günü vaktiniz varsa Hamed El-Nil camisinin önünde döneni sufileri mutlaka görmelisiniz. Etkinlik saat 16'da başlar ancak gerçek sufiler saat 5.30 ile 6 arasında görünür. İlk iki saat beyaz elbiseler giymiş iki adam diğer insanların oluşturduğu çemberin içinde döner, dolaşır ve şarkı söyler. Kalabalıktaki insanlar onlara katılabilir ancak küçük bir miktar parayı sufilerin kesesine bırakmaları uygun olur.
Güçlü davul ritmleri olan bu gürültülü atmosfer, alkışlar ve şarkılar sizi sufi töreninin içine çekecektir. Tabi ki bazı kurallar var. Sufiler etrafında daire oluştururken kadınların çemberin ancak ikinci sırasında olmasına izin veriliyor.
Buraya toplu taşıma ulaşmanın en kolay yolu Arabi Otobüs Terminali'nden başlayıp Hamed El-Nil Camisi'ne giden minibüsleri öğrenmektir. Camiye ulaşmak eğer herhangi bir trafik sıkışıklığı yoksa yaklaşık 20 ya da 30 dakika sürmektedir. Otobüsle gitmek kolaydır ama dönüş biraz zordur. Gece otobüsleri daha az sıklıkla çalışır.
Cuma Deve Pazarı
Çoğunlukla Juhanya Arapları tarafından üretilen develerin satıldığı pazar da Hartum'un görülmesi gereken yerlerinden biridir. Çoğu deve etlerine yüksek talebi olan Mısır pazarına yöneliktir ve bir kısmı da yarış amaçlı Körfez ülkelerinde değerlidir ve bu bölgelerden müşterileri vardır.
Nuba Güreşi
Kuzey Hartum'da her Cuma akşamı saat 16.00 civarlarında gerçekleşir. Modern Nuba Güreşi antik ve özgün biçiminden oldukça farklıdır. Güreşçiler günümüzde şort ve t-shirt giyerek güreşiyorlar ancak eskiden kül kaplı ve çıplak halde dövüşürlerdi. Güreş müsabakası genellikle Hartum'un doğusunda Hacı Yusuf'da 6 no'lu pazarda gerçekleşir.
Tuktuk Gezisi
Bir tuktuk kiralayarak (üç tekerli taksi) Hartum'un konut bölgelerini ziyaret edin ve şansınız varsa yerli halkın kentin ve mahallenin gizli bölgelerini göstermesine izin verin.

Hartum Konaklama

Mavi Nil Yelken Kulübü Hartum otellerine alternatif olarak nehrin doğu kesiminde ve bir çadır kampına ev sahibi yapıyor. Kulüp çitlerle çevrilidir, güvenlidir ve ucuzdur.
Acropole Hotel mağazalar, bankalar ve önemli ticaret firmalarının yakınında, Zübeyir Paşa caddesinde şehrin en eski otelidir. Direk telefonlu ve büyük balkonlu klimalı odaları vardır. Yunan ve İtalyan spesiyaliteleri ile dünya mutfaklarından hizmetler sunmaktadır.
Dandas International Hotel öncelikle Afrikalı işadamlarının uğrak yeri olan temiz ve konforlu bir oteldir. Her odada klim ve uydu Tv vardır ve suittir.
Hartum'daki otellerde faturanıza %5 turizm vergisi ve %15 KDV sonradan eklenebilir. Rezervasyon sırasında herhangi bir gizli ekstra ücret olup olmadığını sormayı unutmayın. Konaklama fiyatları ortalama 25 dolar ile 200 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

Hartum Havalimanı

Hartum Havalimanı'na (KRT) çeşitli Avrupa, Ortadoğu ve Afrika havayou firmaları tarafından sefer düzenlenmektedir. Hartum'a Londra, Kahire, Dubai, Nairobi, Frankfurt ve İstanbul üzerinden uçulabilir. Türk Hava Yolları salı, cuma ve pazar günleri uçuş düzenlemektedir. Sudan'ın ulusal havayolu Sudan Airways'in de bölgedeki iç havalimanlarına seferleri vardır.
Sudan'a uçuş vergisi yoktur. Havalimanı biraz kalabalık olduğundan erken gitmenizde yarar vardır. Uzun bekleme süresi ve kuyruklara hazır olun. Göçmenlik işlemleri ve diğer güvenlik kontrolleri biraz uzun sürebilir. Ekranlarda bilgi sınırlıdır ve kadın-erkek sıraları ayrıdır. İstanbul’dan Hartum’a direk uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi ortalama 4 saat 25 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda ise süre 7 saat kadar sürmektedir.
Hartum Uluslararası Havalimanı Al-Amarat şehrinin yakınlarında bulunmaktadır. Taksiler yerlilere daha ucuz olmakla birlikte kenti içindeki her noktaya aynı ücretle görürler. Ayrıca havaalanı terminalinden yaklaşık 200 metre ilerideki ana yola çıkarak yol boyunca seyreden minibüslerden birini de kullanabilirsiniz. Hartum Uluslararası Havalimanı IATA kodu KRT ve ICAO kodu HSSS olarak belirlenmiştir.  

Hartum Ulaşım

Eğer Hartum'da toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız bu büyük şehrin iki noktası arasında yer değiştirmek için çok fazla zaman kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bu büyük şehri dolaşırken iki bölgesinden birini seçmek daha doğru bir tercih olacaktır. Özel aracınız var ise Hartum'da etkin bir şekilde hareket etme özgürlüğünüz olacak ancak trafik özellikle havaalanı caddesinde çok sıkışık olabilir.
Hartum'da ulaşım hem kolay hem zor olarak nitelendirilebilir. Kentin yolları yeterlidir ancak çok geniş bir alana kurulduğundan yaya olarak gezilmesi çok zordur. Yerel haritaları okumak çok zor ama dilerseniz Google Earth yüksek çözünürlüklü bir harita hizmeti sunuyor.
Taksi şoförleri ile daima pazarlık yapılması tavsiye edilir. Havalimanı taksileri bu şehirdeki en iyi hizmeti veren taksilerdir. Her zaman her yere güvenle götürürler ve 24 saat hizmet verirler. Şoförlerin çoğu turistlere karşı samimi ve yardımcıdır. Unutmamanız gereken şey nehri geçmenin genellikle fiyatı iki katına çıkardığıdır. Sudan'da taksi şoförlerinin İngilizcesi yetersiz olarak nitelendirilebilir ancak hepsi akıllı telefon ve watsapp kullanıyor. Böylelikle gitmek istediğiniz yerin konumunu akıllı telefonunuz üzerinden gösterebilirsiniz.
Minibüsler özellikle şehrin üç farklı yakası arasında dolaşmanın en ucuz yoludur. Kentte binlerce minibüs bulunur ve hepsi Büyük Cami'ye yakın bir yerde toplanır. Bununla birlikte kullanımı oldukça karmaşıktır. Hiçbirinde hedef işaretleri yoktur ve hangi minibüsü kullanmanız gerektiğini öğrenmek için Arapça konuşmak gerekir. Daima ağzına kadar doludur ve ucuzdur.
Şehirde araba kiralama seçenekleri var ve fiyatı Afrika ortalamasının biraz üzerinde. Hartum'un trafiği kaotik bir haldedir. Hartum'un aşırı yoğun trafiğinde araç kullanmaya hazır hissetmezseniz taksi kullanmanız daha iyidir.
Tuktuklar taksilerden daha ucuz ve otobüslerden biraz daha pahalıdır. Şehrin üç bölgesinin her birinde kısa iç geziler için kullanılabilirler. Köprüyü geçmelerine izin verilmez.
Karayolu köprüleri ile iyi bağlantılar bulunduğu için şehir içinde tekneyle ulaşım mümkün değil. Yalnıca Tuti Adası'na Cuma günleri hariç feribot seferleri var.

Hartum Yorumlar

 

 

Etiketler

Hartum uçak bileti, en uygun Hartum uçak bileti, en ucuz Hartum uçak bileti, Hartum ucuz uçak bileti, Hartum en uygun uçak bileti, kampanyalı Hartum uçak bileti, promosyonlu Hartum uçak bileti, indirimli Hartum uçak bileti, ucuz Hartum uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Hartum Hava Durumu

Hava Yolları