Havana Hakkında

Havana'yı Karayipler'in en seçkin şehri yapan gizemli bir şey var. Eski kuyruklu otomobiller, pastel binalar, restorasyon altında İspanyol mimarisi, bisikletli kalabalıklar, Che'nin efsanevi şahsiyeti ve pembeye çalan görkemli bir gün batımı...
Güneş batarken sokaklar İspanya ve Afrika'nın Küba'yla karışan karma kültürünü kutlamak için hareketlenirler. Havana'da her akşam salsa ve rumba sesleri yankılanır. Küba'nın başkenti Havana kaşiflere meydan okuma vaadeden bir gezgin şehridir.
Havana Karayiplerin en doğal limanlarından birinde kurulmuş ve İspanyollar zamanında burayı keşfettiklerinde kıtadan taşıdıkları altınları taşıyan gemilerinin demir atabileceği bir şehir olarak tasarlanmıştı. Havana liman kenti her dönem Meksika ve Peru'ya giden kargo gemileri için önemli bir mola noktası olarak kullanıldı. 19. yüzyıldaki bağımsızlık savaşları Havana'yı beklenmedik bir şekilde yaralamadan bitti. 1959'da komünistler iktidara geldiğinde kırsal bölgelere yönelik kamu harcamaları yapıldı. Şehir ancak 90'lı yıllarda eski ihtişamına yaklaştı.
Havana'yı ziyaret etmenin en güzel zamanı Nisan ve Mayıs aylarıdır. Bu süre boyunca iklim nispeten hoş; hava sıcak ve az miktarda yağışlıdır. Paskalya Bayramı'ndan sonra gelirseniz çok uygun otel ve uçak ücretleriyle karşılaşabilirsiniz.
Havana'nın en yoğun dönemi Aralık ile Mayıs ayının başları arasındadır ve kurak mevsim olarak da bilinir. Bu tabi ki yağmur yağmadığı anlamına gelmez; Küba'da her zaman yağmur yağar (özellikle öğleden sonraları) Ortalama sıcaklığın 30 derece olduğu bu dönemde şehir dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla dolup taşar. Bu dönemde rezervasyon yaptırmak pahalı olabilir.
Haziran'dan Kasım'a yağışlı mevsimdir. İklim bu dönem çok yağışlı olur. Kasırgalar özellikle Eylül Ekim aylarında etkilidir. Bir çok turistik tesis bu dönemde açık değildir ve açıkçası turistik seyahat için de pek uygun olduğu söylenemez.
Havana kenti, Havana Karnavalı, Havana Tiyatro Festivali gibi pek çok festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Nisan ayında Havana, Küba'nın tarihi ve kültüründen esinlenen Old Havana ile hareketlilik yaşıyor. Küba Uluslararası Turizm Fuarı en önemli turizm olaylarından biridir. Küba Disco Mayıs ayında yapılan bir müzik etkinliğidir. Müzikle ilgileniyorsanız katılmanız tavsiye edilir.
Havana Vizesi
Küba seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Havana Gezilecek Yerler

Hareketli bir tarihe ait hatıralar ve anıtlarla dolu renkli bir kültürün manzaraları ile dolu olan Havana tam bir gezi cennetidir!
Habana Veija
Havana'nın eski kısmı olan Habana Veija kentin en nezih bölgesi. 1762 Yedi Gün Savaşı'ndan sonra güçlenen şehrin en önemli kısmı Habana Vieja olarak kaldı. 1982'de UNESCO Dünya Mirası ilan edildikten sonra başlayan restorasyon çalışmaları bu alanı önemli ölçüde geliştirmiştir. Çağdaş sanatla ilgilenen kişiler için Habana Vieja'da sanat galerileri var. Çoğu yerde alışveriş saatleri 09:00-18:00 arasındadır.
Plaza de Armas
Kentin tam merkezindeki en eski meydanı olan Havana'nın en ilginç ikinci el kitap pazarının Pazar hariç her gün açıldığı sokaklarla çevrilidir. 1988 yılına kadar olan İspanyol hükümeti etkilerini burada bulabilirsiniz.
Calle 23
Che kül tablaları, Che tişörtleri, Che posterleri, Küba romu, salsa müzikleri, kahve ve puro gibi bir çok Afrika mirasını yansıtan el yapımı ürün grubundan birini seçebilirsiniz. En büyük Amerikan tarzı alışveriş merkezleri Vedado ve Cento Habana'da bulunur.
Plajlar
Santa Maria Del Ma'nın doğu bölgesinde en iyi plajları bulabilirsiniz. Mar Azul, Playa Boca Ciega ve Playa Guanabo turizm sezonunda en yoğun ziyaret edilen kumsallara sahiptir. Paraşüt, jet ski, kayak, kano, scooter ver rüzgar sörfü gibi plaj aktiviteleri de bulunmaktadır.
San Francisco De Paula
Havana'ya 15 km (20 dakika) uzaklıkta Ernest Hemingway'in yaşadığı, avlandığı, içtiği ve 20 yıl boyunca çalıştığı ev bu bölgede bulunuyor. Ziyaretçilerin eve girmesine izin verilmiyor ancak bahçede yürüyebilir ve Hemingway'in balıkçı teknesini görebilirsiniz. Müze Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesileri sabah 9 ile akşam 4 arasında; Pazar günleri ise sabah 9 ile öğlen arasında açıktır ve giriş ücretlidir.
Vinales Vadisi
1999'da UNESCO Dünya Kültür Mirası ilan edilen Vinales Vadisi Havana'dan 180 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yeşil vadinin çarpıcı bir manzarası var. Tecrübeli dağcılar ve mağaracılar burasının Küba'nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olduğunu söyleyecektir. Burada dinozorlardan kalma fosiller ve muazzam bir biyolojik çeşitlilik bulunur. Aynı zamanda bu bölgedeki puro fabrikaları uluslararası fiyatlardan çok daha ucuza puro sunar.
El Cristo de la Havana
Casablanca kasabasının yukarısındaki tepede diktatörün karısı Marta Batista tarafından yaptırılan ve 17 metre yüksekliğindeki mesih figürü İtalyan heykeltraş tarafından mermerden yapılmıştır. Heykelin kendisinin en iyi perspektifi akşamları özellikle körfeze bakarken Havana Vieja bölgesinden görülüyor.

Havana Konaklama

Havana'da çok çeşitli turistik konaklama tesisleri bulunur. Kalacak en iyi yerler Habana Vieja, Vedado ve Miramar'dır. Habana Vieja düşük bütçeli turistlerin uğrak yeridir. Kentin uğultusunun ortasında yaşamak ve ana cazibe merkezlerine giderken yolda yorulmak istemiyorsanız burası sizin için en iyi seçimdir. Burada günde 35 dolara kalabilirsiniz. Dünya standartlarında birinci sınıf lüks tesisler vaateden ve özellikle işadamlarının tercihi Klasik Nacional gibi oteller ise nezih semt Vedado'da bulunmaktadır. Vedado'da lüks otellerin yanısıra orta seviye otel seçimleri de mevcut.
Turistlerin yanı sıra mahallelerde yerlilerin arasında da kalabilirsiniz. Bunlar yabancılarla yerlilerin etkileşime girmelerine fırsat yaratmak ve turistlere temin edilimiş özel evlerdir. İçeride fiyatlar 15-20 dolar düzeyindedir. Ücret vergilendirileceği için pasaport numaranızı hükümet yetkililerine vermeniz gerekir. Reklam yapmalarına izin verilmediğinden özel ev bulmanız turist olarak zordur. Ortalama konaklama fiyatları 15 dolar ile 100 dolar arasında değişiklik gösterebilir. 

Havana Havalimanı

Jose Marti Uluslararası Havaalanı Havana'nın 18 km güneyinde yer alır. Küba için planlanan uluslararası uçuşların neredeyse tamamı bu havaalanı üzerinden gerçekleştirilir. Havana'ya Kanada, Karayipler, Güney ve Orta Amerika, Avrupa ve Meksika'dan uçuşlar düzenleniyor. Uluslararası uçuşların yapıldığı 3 numaralı terminal en iyi konfora ve imkanlara sahip. Bir banka, otel rezervasyonu yapan bir turistik bilgi standı, araba kiralama ve gümrüksüz satış mağazaları var. Havaalanından otobüsle (yaklaşık bir saat sürer) ve taksi ile (30 dakika) gidebilirsiniz. İstanbul’dan Havana’ya direk seferler düzenlenmektedir. Uçuş süresi ortalama 13 saat 50 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda is süre 18 saat kadar sürebilmektedir. Seyahat saatleri ve gidiş noktası için turistik bilgi standına uğrayabilirsiniz. Jose Marti Uluslararası Havalimanı IATA kodu HAV ve ICAO kodu MUHA olarak belirlenmiştir. 

Havana Ulaşım

Havana'nın Vedado bölgesindeki semtleri raylı sistemle çevrelendiği için gezinmesi kolaydır. Havana sokaklarında dolaşırken dikkatli olun çünkü çoğu sokağın iki ismi ve her evin de iki rakamı vardır. Kuzeyden güneye doğru uzanan sokaklara çift sayılar verilir veya A ile P arasındaki harflerden biriyle işaretlenir. Doğudan batıya doğru uzanan sokaklar ise tek sıralıdır. En önemli meydanı Habana Vieja'daki Centrale Park'tır. Capitolio binası da bu parka bakmaktadır. Havana'nın ilgi çekici mahalleleri arasında dolaşmak isterseniz taksi rezervasyonu yapmalısınız.
Resmi ve gayri resmi taksiler bolca ve çoğu gün sokaklarda dolaşmaya yetecek kadar ucuz. Eğer bir süre taksi bulamazsanız onları Vedado'daki Hotel Nacional veya Centrale Park'taki taksi duraklarından temin edebilirsiniz.
Otobüsler ucuz ama sadece dışarıda kalan bölgelerden birine gitmek için kullanmanız tavsiye edilir. Çoğu otobüsün son durağı Fraternidad'dır ve oradan şehrin çeşitli yerlerine dağılır. Şehir dışına çıkan otobüslere de buradan binilebilir. Turist otobüsü (ücreti 1 dolar) de bölgede hizmet verir ve şehrin bir çok önemli noktasında istasyonu vardır.
Havana'nın kalabalık semtlerinde scooter ve araba kiralamak da kolaydır. Şehrin dışındaki plajlara sık sık gitmeyi planlıyorsanız araba kiralamak daha mantıklı olur.

Havana Yorumlar

 

 

Etiketler

Havana uçak bileti, en uygun Havana uçak bileti, en ucuz Havana uçak bileti, Havana ucuz uçak bileti, Havana en uygun uçak bileti, kampanyalı Havana uçak bileti, promosyonlu Havana uçak bileti, indirimli Havana uçak bileti, ucuz Havana uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Havana Hava Durumu

Hava Yolları