Houston Hakkında

Büyük restoranları, araçla kolay ulaşımı ve ülkedeki en iyi kongre merkezlerinden biri olan Houston hem yerli hem yabancı turistlerin zaman geçirmek için tercih edebileceği bir Texas şehridir. Şehrin kendisi 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. (Banliyölerle birlikte 5 milyon) Houston'da diğer şehirlerden farklı olarak sıcak, samimi bir toplum hayatı sunar.
Houston kenti 1837'de Buffalo ve White Oak'ın buluştuğu bataklık arazi üzerinde kuruldu. New York'taki iki kardeş burayı Texas Cumhuriyeti'nin başkenti olarak düşünüyorlardı. Kentteki salgın 1839'da sermayenin Austin'e kaymasına sebep oldu. Houston daha sonra tekrar kendisini bir ticaret merkezi olarak konumlandırmayı başardı ve öyle de kaldı. 1901'de burada petrol keşfedildi ve o zamandan bu yana kentin gelişimi petrol fiyatlarıyla birlikte yükseldi ve düştü.
Teksas'ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Houston her yıl çok miktarda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Turist mevsimi daha çok memleketlerinin soğuk kış havasından uzaklaşmak isteyen ziyaretçilerin geldiği Aralık ve Mart ayları arasında yoğunlaşır. Houston nemli bir yarı-tropikal iklime sahip olduğundan kışlar hafiftir. Çok nadiren kar yağar ve Ocak ayında bile sıcaklık 20 derece civarında seyreder. Turizm sezonu boyunca oteller, restoranlar ve etkinliklerdeki fiyatlar önemli derecede yükselir ve şehir çok kalabalık olur. Düşük sezonun fiyat avantajlarından yararlanırken özellikle kasırga sezonundan ve tehlikeli sellerden kaçınmak için Nisan ayında seyahat etmek tavsiye edilmektedir.
Yaz mevsimi insanların Houston'a gitmesi için tavsiye edilen bir zaman değildir. Sıcaklık genellikle 35 derecenin üzerinde ve nem oranı yüksek olur. Bu gezinizi rahatsız edebilir ve hatta Houston'da çok yaygın görülen sıcak çarpması riski altına sokabilir. Yaz aylarında plaj ve havuz dışındaki etkinlikler kesinlikle önerilmemektedir. Sabahları nem %90'a yükselir ve kasırga da yaz mevsiminde görülen doğal afetlerdendir.
Sonbaharda hava daha iyidir ancak Ekim ayı boyunca kasırgalar görülür. Bu sebeplerden dolayı çoğu turist kış aylarında Houston'ı ziyaret etmektedir.
Amerika'nın dördüncü büyük şehri olan Houston uzay teknolojisi ve tıp alanında araştırma için önemli bir merkezdir. Ayrıca önemli bir ticaret merkezidir. Çarpıcı mimarisi, mükemmel müzeleri ile ziyaretçilerini karşılar.
Houston Galleria alışveriş için en iyi tercihtir. Her çeşitten 300'den fazla mağazası ve alt katında bir paten pisti de var. Her yıl 16 milyon kişi burayı ziyaret ediyor ve alışveriş merkezine henüz geçen yıl yeni bir blok daha eklendi. Houston ayrıca restoranlarıyla da ünlüdür. Kişi başı düşen restoran sayısında dünyanın en yükek istatistiğine sahip olan kentte çeşitli restoranlar bütün dünya mutfaklarını (etnik olanlar dahil) müşterilerine sunmaktadır. Aradığınız ne tür yemek olursa olsun bunu Houston'da bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bölgede 6000'den fazla restoran var.
Houston Vizesi
Amerika seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Houston Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listesini aşağıda bilginize sunmaktayız. 

Downtown

1981'de inşa edilen Chase Towers'ın gözlem güvertesinden şehrin en iyi manzarasını sunmaktadır. Aya ilk insanın inişi şerefine Tranquality Park'ı ziyaret edin. Theatre District'te şehrin bale ve operasına ev sahipliği yapan Wortham Tiyatro Merkezi'ni görebilirsiniz. Downtown ayrıca mimari olarak şehrin en çarpıcı bölgesidir. Burada bir çok dikkat çekici gökdelen ve sokaklardaki stratejik noktalarda modern heykeller bulunur.
The Gallery Uptown

Rice Üniversitesi ile bitişik olup yürüyerek gezilebilir. Buradaki göz alıcı müzeler her yaştan gezginin ilgisini çeker. Holocaust Museum Houston ve Çağdaş Sanatlar Müzesi'nin göz alıcı binasındaki koleksiyonlar bütün dünyadan koleksiyonerlerin ziyaretine açıktır. Ayrıca müzedeki 14 Rothko resimli Rothko Şapeli ve Bizans Freski görülmeye değer diğer eserlerdir.
Rothko Şapeli

Dini modern sanatın başyapıtı olan Rothko Şapeli Menil koleksiyonunun önemli bir parçası. Rothko'nun sekizgen yapıdaki her cephesinde, tasarımında ve mimarisinde sanatçı Şapel'in etkisi yer almaktadır. On dört anıtsal tuval ve Rothko'nun siyah tabloları her tarafı kaplıyor. Şapel mezhep dışı bir ibadet evi olarak işlev görmesine ek olarak bir müze ve forum özelliği de taşıyor. Yılın 365 günü ücretsiz olarak ziyaret  edilebilir.
NASA Johnson Uzay Merkezi

NASA'nın resmi ziyaretçi merkezi olan Space Center Houston ziyaretçilerini bilgilendirmek ve eğlendirmek için etkileşimli sergiler ve sunumlar düzenlemektedir. Burada kısa filmlerle uzay araştırması tarihi hakkında bilgi edinebilir ya da bir ay parçasına dokunabilirsiniz. Mission Control, Astronot Eğitim Tesisi ve bir Saturn V roketinin sergilendiği Rocket Park'a tramvay turu yapın.
Kemah Boardwalk

Bu karnaval benzeri park Houston kent merkezinden sadece 30 km uzakta ve bir çok sporu tesisine sahiptir. Her gün açıktır ve her yaşa göre eğlence alternatifi sunar.
Texas Tıp Merkezi
Dünyanın bu en büyük tıbbi kompleksinde insan vücudunun iç işleyişini aydınlatan bu müze her yaştan turistin ziyaret ettiği çarpıcı bir tecrübe sunar. Devasa beyin modelini gezmek sizi düşüncelere sevkeder. Ayrıca geçici sergiler, bir 4D tiyatro ve velilerin çocuklarına almaya çekinmeyeceği bilimsel oyuncak dükkanları bulunuyor.

Houston Konaklama

Houston hemen her bütçeye uygun lüks, orta seviye ve ucuz otel imkanı sunmaktadır. Zarif suitlerden oda kahvaltıya hemen her türlü lüks hizmeti Omni Hotel'de bulabilirsiniz. Romantik bir haftasonu için Houston Hotel Club ve Spa'dan daha iyi bir seçenek yoktur. Bu iki oteli Houston'ın Galleria semtinde bu oteli bulabilirsiniz. Ayrıca Hanson Galerileri'ni ve Su Sandığı'nı ziyaret etmek isterseniz bu otellere kısa bir sürüş mesafesindedir.
Durury Inn and Suites bütçe dostu seyahatler ve aileler için iyi bir tercihtir. La Quinta Inn and Suites ve Houston Arboretum'u e Doğa Merkezi'ne çok yakın mesafedir. Bu otelde kalırsanız bu yerleri mutlaka ziyaret edin.
Mart ayında Houston Havacılık Fuarı ve ITEC gibi büyük ticaret fuarları sırasında Houston'daki otel odaları doludur. Bu yüzden erken rezervasyon önemlidir. 2004 yılı Super Bowl'a ev sahipliği yaptığı günlerde şehirde oda kalmadı ve kent sakinleri evlerini kiraya vermeye başladı. Konaklama fiyatları 50 usd ile 190 usd olarak değişiklik göstermektedir.

Houston Havalimanı

George Bush Uluslararası Havaalanı Continental Airlines'ın merkezidir. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olduğu gibi iyi otopark ve bagaj hizmeti sunar. Houston kentinin bir saat kadar kuzeyinde yer alır. Amerika dışından gelenler için en iyi seçenektir.
Hobby Havaalanı küçük bir tesistir. Bir çok büyük Amerikan şehrinden ve turistik bölgelerden Hobby'ye direk uçuşlar yapılır. Çoğu zaman Hobby sorunsuz uçuş isteyenlerin adresidir. Rahat, tenha ve rötar olasılığı düşük. Burbank, CA gibi havalimanlarına bu yönüyle benzer. Hobi Havaalanı Houston'In güneyinde, Bush'tan daha yakın bir yerdedir. Galveston ya da NASA'yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız mükemmel seçim. George Bush Uluslararası Havalimanı IATA kodu IAH ve ICAO kodu KIAH olarak belirlenmiştir. 

Houston Ulaşım

George Bush Intercontinental Havalimanı'na taksi ve özel servis otobüsleri her zaman mevcuttur. Hobby Havalimanı'na ise otobüs tercih etmek daha güvenilirdir. Her iki havalimanında da araç kiralama acenteleri bulunmaktadır.
100'den fazla otobüs hattı ve metro ağı IAH'in kuzeyinden Clear Gölü'ne kadar Houston bölgesine hizmet veriyor.Ulaşım sistemi genel olarak hafta sonu için gidip gelenler ve şehir merkezinin dışına çıkmak isteyenler için tasarlanmıştır. Bu da haftasonu Clear Lake ve Johnson Uzay Merkezi gibi uzak alanlara verilen toplu taşıma hizmetinin iyi olmadığı anlamına geliyor. Hafif raylı sistem şu anda hizmet veriyor ve Reliant Park'tan Medical Center bölgesi yakınlarındaki şehir merkezine gidiyor.
Houston'da dolaşmak için en iyi yol bir arabadır. Park yeri bol ve genelde ücretsizdir. Kentin cazibe merkezleri dağınık olduğu için arabasız dolaşmak yorucu olacaktır. 

Houston Yorumlar

 

 

Etiketler

Houston uçak bileti, en uygun Houston uçak bileti, en ucuz Houston uçak bileti, Houston ucuz uçak bileti, Houston en uygun uçak bileti, kampanyalı Houston uçak bileti, promosyonlu Houston uçak bileti, indirimli Houston uçak bileti, ucuz Houston uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Houston Hava Durumu

Hava Yolları