Johannesburg Hakkında

Johannesburg Güney Afrika Cumhuriyeti'nin birinci, Afrika'nın ise üçüncü en büyük kentidir. Yaklaşık 4.6 milyon nüfusa sahip kent Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en ünlü kültür, sanat ve ekonomi merkezidir. Kente altın kenti anlamına gelen igoli de denilmektedir. Altın ve elmas ticareti sayesinde gelişmiş olan bu şehir 1885 yılında bir altın madeni köyü olarak kurulmuştur. Güney Afrika'nın kuzeyindeki Guateng eyaletinin bir parçası olan kent dünyanın en önemli 50 şehri arasında gösterilmektedir.
Johannesburg'da Güney Afrika Cumhuriyeti'nin resmi para birimi olan Güney Afrika Randı (ZAR) kullanılır ve 1 Türk Lirası yaklaşık 3.5 randa denk gelmektedir. Güney Afrika'da resmi olarak tanınmış 11 farklı dil bu kentte de kullanılmaktadır. Bunların en yaygın kullanılanları İngilizce, Afrikanca, Sothoca, Tsongaca, Zuluca'dır. GMT+2 zaman dilimini kullanan Johannesburg'un saati Türkiye'den 1 saat geridedir.
Hint Okyanusu'nun ılıman ikliminin görüldüğü kente yılın her döneminde seyahat organize edilebilir. Turistler genel olarak güney yarımkürede yaz mevsiminin yaşandığı Kasım ile Ocak ayı arasındaki zaman dilimin tercih ettiği için yaz mevsiminde kent son derece kalabalıktır.
Dünyanın suç seviyesi en yüksek kentlerinden biri olan Johannesburg'da turistlere yönelik hırsızlık olayları sık sık görülür. Kent merkezinde gezerken yankesiciliğe karşı tedbirli olunmalı ve özellikle hava karardıktan sonra ıssız yerlerde bulunulmamalıdır. Kentte AIDS virüsü oldukça yaygındır.
Her yerinde bir başka güzelliğin sizi beklediği Güney Afrika Cumhuriyeti'nin altın kentinde birçok etnik yapının ve kültürün bir araya getirdiği sinerjiye hayran kalmamak elde değildir. Bu dinamik ve renkli kentin atmosferinde kaybolacaksınız. Olağanüstü bir doğaya ve kozmopolit bir topluma sahip olan bu kentte sanat galerilerini, müzeleri, tema parklarını ziyaret etmeyi unutmayın.
Johannesburg Vizesi
Güney Afrika seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Gold Reef City
Johannesburg şehir merkezinde bulunan Gold Reef City tema parkı 1800'lü yıllarda altın çıkarmak amacıyla kullanılan bölgenin çevresinde kurulmuştur ve Güney Afrika'nın en büyük eğlence parkıdır. Turistler Gold Reef City'ye girdikleri andan itibaren olağanüstü bir yerde olduklarını söylerler. Bu park eski dünyanın olağanüstü atmosferini bugüne taşımaktadır. Tema parkı genellikle yetişkinlere hitap etmektedir ancak çocuklar için de bölümler bulunmaktadır. İsterseniz parktaki rehberli turlara katılarak keşifte bulunabilirsiniz. Giriş 13 dolardır ve eğer rehberli tura katılmak isterseniz 5 dolar daha ödemeniz gerekir. Park sabah 09:30'da açılır ve 17:00'de kapanır.
Johannesburg Botanical Garden
Johannesburg Botanik Bahçesi kent merkezinden yaklaşık 6 kilometre uzakta Emmerantia bölgesinde bulunmaktadır. 1965 yılında bir gül bahçesi olarak tasarlanan bu park 120 hektarlık bir alanı kaplayacak biçimde genişletilmiştir. Johannesburg Kent Parkları Dairesi'nin idaresi altındaki parkın doğusunda Emmarentia Barajı bulunur. Bu parkta 10 binden fazla gül vardır. 

Johannesburg Hayvanat Bahçesi
Johannesburg Hayvanat Bahçesi 56 hektarlık bir alanda kurulmuş ve 325 hayvan türünden 2000 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 1905 yılında kurulmuş olan bu eski park sabah 08:30'da açılır ve 17:30'da kapanır. Haftanın her günü ve resmi tatillerde de açık olan bu hayvanat bahçesine giriş için yetişkinler 6 dolar, çocuklar 3 dolar ödeyerek girer.
The Old Fort (Constitution Hill)
The Old Fort'un da içinde bulunduğu Constition Hill Braamfontein bölgesinin Kotze Caddesi üzerinde ve kentin batı tarafında bulunmaktadır. Diğer ismi Anayasa Tepesi olan bu yerde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Anayasa Mahkemesi yer alır. İlk inşa edildiğinde hapishane olarak kullanılması düşünülen Old Fort ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.
Top of Africa
Commissioner Caddesi'nde bulunan Carlton Merkezi'nin 50. katı Afrika'nın en yüksek yeridir. Bu noktadan muhteşem bir panoramik Afrika manzarası izleyebilirsiniz. New York'taki Empire State Building kadar ihtişamlı görünmese de özellikle güneşin doğduğu ve battığı anlarda muhteşem görüntülere şahit olmak mümkündür. Sabah saat 09'dan akşam 17'ye kadar açık olan bu binaya giriş için yetişkinler 1.5, çocuklar 1 dolar ödeyerek girebilir.
Sterkfontein Mağaraları (Cradle of Humankind)
Bilimadamları tarafından "İnsanlığın Beşiği" olarak isimlendirilmiş olan bu yer 450 kilometrekarelik bir alanda yayılmıştır. Kent merkezinden 48 kilometre kadar kuzeyde yer alan bölgede birçok kireçtaşı mağarası da bulunmaktadır. Bu bölgedeki en ünlü kireçtaşı mağarası Sterkfontein Mağarası'dır. 1948'te keşfedildiğinde 2.4 milyon yaşında olduğu tespit edilen Australopithecus Africanus fosili bu bölgede bulunmuştur. Birçok eski insan fosilinin burada bulunması buraya insanlığın beşiği adı veirlmesine sebep olmuştur. Aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne eklenmiştir. Haftanın her günü 09 ile 17 arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Johannesburg Konaklama

Johannesburg suç oranının yüksek olduğu şehirlerden biridir ve bu nedenle kent merkezi dışındaki yerlerde konaklamak tehlikeli bulunmaktadır. Kent merkezindeki otellerin ücretleri kentin en kalabalık olduğu yaz mevsiminde yükselmektedir. Eğer daha ucuza konaklamak isterseniz Nisan ile Eylül ayları arasında gelmeniz tavsiye edilir. Bu dönemde kent hem daha tenhadır hem de oteller oldukça ucuzdur.
Kent merkezinden ayrılmamak ve bu bölgede bir yerde kalmak isterseniz Intercontinental Johannesburg Sandton Towers ya da Ruby Homes - Morningside Village Estate'ten birini; eğer düşük bütçeli bir otelde konaklamayı düşünürseniz Legacy Guest Lodge, Blackheath Manor Guest House ya da Sandton Lodge Inanda oldukça ucuz otellerdir. Eğer bütçeniz biraz daha genişse bizim tavsiyemiz Craighall Executive Suites, Golden Gate Guest House ya da Cahateau de Carolle Guesthouse olacaktır. 

Johannesburg Havalimanı

Türk Hava Yolları İstanbul'dan Johannesburg'a aktarmasız olarak seferler düzenlemektedir. Bu uçul yaklaşık olarak 9.5 saat sürer ve dilerseniz birçok havayolu firmasıyla da kente aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz ve bu genellikle daha ucuza mal olur.
Johannesburg Ulusalararası Havalimanı'ndan kent merkezine 21 kilometre uzaklıktdır. Buraya hızlı tren ile ulaşmak isterseniz 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilir ve bu yolculuk 10 dolar tutar. Eğer taksi kullanırsanız bu yolculuk 30-35 dakika sürer.
Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 güne kadar olan turistik amaçlı ziyaretlerinde vize uygulamamaktadır. Eğer otel rezervasyonunuzu, seyahat biletinizi ve varsa davet mektubunuzu sınırda ibraz ederseniz vizeniz onaylanır. Herhangi bir sorun yaşarsanız Pretoria kentindeki Türkiye Büyükelçiliği'ne başvurabilirsiniz. Johannesburg Oliver Reginald Tambo Uluslararası Havalimanı IATA kodu JNB ve ICAO kodu FAOR olarak belirlenmiştir. 

Johannesburg Ulaşım

Johannesburg geniş caddeleriyle ünlüdür ve kent oldukça geniş bir alana yayıldığından otomobil en çok kullanılan ulaşım aracıdır. Kent içinde ulaşım için araç kiralayabilir, otobüs, tren ya da taksi kullanabilirsiniz. Kentte otobüs kullanamak pek tavsiye edilmez çünkü otobüslerde özellikle turistlere karşı çeşitli güvenlik sorunları yaşanmaktadır. Yine de gündüz saatlerinde kullanmak isterseniz Reaveya ve Metrobus kentin iki farklı otobüs ağıdır.
Kent geniş bir alanda bulunduğundan toplu taşıma ağı henüz tamamlanamamış, gelişme aşamasındadır. Bu nedenle kentte araç kiralamak en makul çözümdür. Johannesburg'da Cabs Car, First Car, Pace Car, Europcar, Exeque ve Xtreme firmaları araç kiralama hizmeti vermektedir.
Eğer taksi kullanmak isterseniz Johannesburg'da hem müstakil hem de paylaşımlı taksiler hizmet vermektedir. Bizim tavsiyemiz paylaşımsız taksilerin kullanılmasıdır. Kentte taksi kullanımı sınırlı olduğundan her yerde taksi durağı yoktur. Taksi bulmak isterseniz havalimanına, Sandton'a ya da kent merkezine bakmanız önerilir. Unutulmamalıdır ki Johannesburg'da taksiler Avrupa standartlarına göre oldukça pahalıdır.
Malboro, Havaalanı, Rosebank, Centruion ve Pretoria taraflarına gitmeniz gerekiyorsa Johannesburg'un hızlı tren hattı olan Gautrain'I kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken hızlı tren hattının haftasonularında ve resmi tatillerde çalışmadığıdır. 

Johannesburg Yorumlar

 

 

Etiketler

Johannesburg uçak bileti, en uygun Johannesburg uçak bileti, en ucuz Johannesburg uçak bileti, Johannesburg ucuz uçak bileti, Johannesburg en uygun uçak bileti, kampanyalı Johannesburg uçak bileti, promosyonlu Johannesburg uçak bileti, indirimli Johannesburg uçak bileti, ucuz Johannesburg uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Johannesburg Hava Durumu

Hava Yolları