Kazablanka Hakkında

Kazablanka bir liman kenti olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Fas’ın batısında Atlas Okyanusu’na kıyı olan şehir Fas’a bağlıdır. Aynı zamanda Fas’ın en büyük şehridir. Kazablanka’nın güncel nüfusu 3 milyon 800 bin civarındadır. Şehrin son yıllarda popülerliği çok fazla artmıştır. Aslında bu popülerlik 70 -80 yıl öncesinden itibaren arttı. Sebebi ise 1942 yılında Hollywood’a çekilen Casablanca filmidir. Bu film Kazablanka’yı bütün dünyaya tanıttı ve popülerliğini artırdı diyebiliriz. Şehir bu filmden sonra bir değerlendirmeye alınmış ve dönemin modern mimarisinin başkenti haline gelmiştir. Bu unvanı almasını ise 20. YY.’ın başlarında yaptığı mimari restorasyona borçludur diyebiliriz. Şehrin mimari değiştirilirken Paris’de Güzel Sanatlar Akademi’sinden mezun olanların öğrendiği modern mimari teorileri şehrin mimarisinin güçlendirilmesinde önemli rol oynamıştır. Kazablanka’da bir dönem Fransız işgaline uğramıştır. Şehir, Fransız yönetimindeyken Fas’ın en gelişmiş ve büyük limanı haline geldi. Kazablanka’nın iklimi ise yumuşak bir iklim olan Akdeniz İklimidir.
Şehre en fazla yağış Kasım ve Mart aylarında olmaktadır. Aynı zamanda Atlantik Okyanusunun serin akımlarından da etkilenen şehir de sıcaklık dalgalanmaları, orta ve düşük eviyede mevsimsel sıcaklık değişimleri de görülmektedir. Fakat bu değişimler aşırı sıcak ve aşırı soğuk olmamaktadır. Kazablanka’nın son derece yumuşak bir iklimi vardır.
Kazablanka şehri 1910 ile 1960 arasında büyük bir gelişme kaydetmiş ve adeta bir çeki merkezi haline gelmiştir. Bu özelliği ile de Fas’ın uzun süre ekonomik anlamda baş şehri olmuştur. Yaşanan bu gelişmeler mimari alanda da oluşturulmuş ve şehir adeta bir mimari deneme şehri gibi kullanılmıştır.
Kazablanka şehrinde zamanın değişik mimarileri kullanılmıştır. Fas’ın resmi para birimi Fas dirhemidir Kazablanka şehrinde de Fas dirhemi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasındaki saat farkı ise 2 saattir. Türkiye, Kazablanka’nın iki saat ilerisindedir. Fas Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Bu yüzden Kazablanka’ya giderken YC vatandaşlarının vize almasına gerek yok. Fakat pasaportun temdit süresi en az 6 ay olması gerekiyor ve pasaportta en az 1 sayfalık boş yer olması gerekiyor. Kazablanka’ya gitmek isteyen kişiler Eylül, Ekim, Kasım, Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmelidir. Çünkü şehrin iklimi bu aylarda gezmeye daha müsaittir.
Kazablanka Vizesi
Fas’a seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

Kazablanka Gezilecek Yerler

Kazablanka gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bu yüzden Kazablanka’ya giderseniz canınız sıkılmayacaktır. Bizde yazımızın devamında sizlere Kazablanka’da gezebileceğiniz birkaç noktayı belirteceğiz.

Muhammed V Meydanı: Tartışmasız şehrin en dikkat çekici noktalarından birisidir. Bu yapıda hem Fransız sömürgesi olmanın etkilerini hem Endülüs’e yakınlığı hem de şehirde yer aldığı bölgenin izlerini görebilirsiniz. Bu meydanda alışveriş yapılacak birçok noktada bulunmaktadır.
Place Des Nations Unies: Buraya şehrin modern ve lüks yüzü diyebiliriz. 20. YY’a kadar pek kalabalık olmayan bölgenin zamanla kalabalıklığı arttırmıştır. Kemerli apartman ve lüks restoranların bulunduğu bölgede Casablanca filminin çekildiği Hyatt oteli de bulunmaktadır.
Twin Center: şehrin en modern mekanlarından birisi olan Twin Center’ın yüksekliği 115 metreyi bulmaktadır. 1999 yılında yapılan binada 5 yıldızlı bir otel, iş merkezleri ve ofisler bulunuyor.
Parc De La Ligue Arabe: Kazablanka’dasınız ve temiz bir havaya mı ihtiyacınız var? O zaman Parc De La Ligue Arbe’ye gelebilirsiniz. Burası şehrin en büyük parkıdır temiz hava ve yeşil alanıyla ünlüdür. Aynı zamanda çevresi palmiye ağaçları ile çevrilidir.
II. Hasan Camii: Kazablanka’da bulunan en önemli İslami eserler arasında yer alan II. Hasan Camii toplam 105 bin kişi kapasitelidir ve mimarı Fransız mimar Michel Pinseau’dur. Camiinin yapımı ise 1980 yılında başlamış 1993 yılında bitirilmiştir.
Korniş Bölgesi: Şehrin en hareketli bölgelerinden birisi lan Korniş Bölgesi plajları, restoranları ve kafeteryaları ile ünlüdür. Eğer buraya yüzmeye geldiyseniz plajlarda bulunan havuzları tercih edebilirsiniz.
Casablanca Katedrali: geçmişte Hıristiyan Katolik Katedrali olarak kullanılan Casablanca Katedralinin yapımına 1930 yılında başlanmıştır. Katedral Fas’ın Fransa ve İspanya kontrolünden çıkmasına yani 1956’ya kadar hizmet vermiştir. Tam inşası ise 1962 yılında bitmiştir. Günümüzde kültür merkezi olarak hizmetine devam ediyor.

Yukarıda sizlere Kazablanka’da gezilecek birkaç yere örnek verdik. Bunların dışında Kazablanka limanını da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu liman dünyanın en büyü limanları arasında bulunuyor ve tam bir ticaret merkezi durumundadır.

Kazablanka Konaklama

Kazablanka şehri turizm açısından çok gelişmiş bir şehir olduğu için konaklama açısından da oldukça gelişmiştir. Şehirde kalabileceğiniz lüks ve orta sınıf birçok otel bulunmaktadır. Bu otellere aşağıda birkaç örnek vereceğiz. Otelde kalmak istemediğiniz takdirde veya otellerde boş yer yoksa misafir kabul sitelerinden sizleri günü birlik veya birkaç günlüğüne misafir edecek kişilere ulaşabilirsiniz. Bu kişilerden bazıları ücret talep ederken bazıları etmemektedir.

Grand Mogador City Center Casablanca: Kazablanka’da alabileceğiniz en iyi oteller arasında yer alan bu otelin bünyesinde 3 restoran vardır. Tek kişi tek gece konaklama için oda fiyatları ise ortalama 48 TL ile 550 TL arasında değişiklik göstermektedir.
İbis Casablanca City Center: Bu otel Kazablanka’da konaklayacağınız uygun fiyatlı ve ortalama bir oteldir. Tek kişi tek gece kalmak için oda fiyatları ortalama 190 TL ile 250 TL arasında değişiklik göstermektedir.
Four Season Hotel Casablanca: Casablanca’nın en lüks ve modern otellerinden birisidir diyebiliriz. Ortalama olarak fiyatları çift kişi konaklama için 1.100 TL ile 1.200 TL arasındadır.
Eurostars Sidi Maarouf: Ortalama bir bütçe ile konaklamak isteyenlerin tercihleri arasında ilk sırada bu otel gelmektedir. Fiyatları uygun olan otelde çift kişi konakla tek gece için 250 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

Kazablanka’da konaklanabilecek birçok otel var. Biz sizlere sadece bir kısmını listeledik. Konaklamak isteyeceğiniz oteli sizlerde seçebilirsiniz.

Kazablanka Havalimanı

Casablanca Havalimanı ismi Muhammed V Havalimanıdır. Havalimanı şehir merkezine 30 KM mesafededir. 3 adet terminali bulunan havalimanı Fas’ın en işlek havalimanıdır. Bu havalimanından Casablanca şehir merkezine gitmek için tren, otobüs ve taksilere binilebilir. Trenle şehir merkezine inmek isteyenler burada şehir merkezine 30 dakikada gidilmektedir ve her saat tren vardır. Eğer otobüs ile inmek isterseniz şehir merkezine 1 saat içerisinde inersiniz. Taksi ile ulaşmak isterseniz gelen yolcu bölümünde birçok taksi vardır. Bu taksilerden birisi ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Casablanca Muhammed V Havalimanı IATA kodu CMN ve ICAO kodu GMMN olarak belirlenmiştir.

Kazablanka Ulaşım

Şehirde gezebileceğiniz yerler şehrin çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Bu yüzden görülecek yerler biraz sıkıntı yaratsa da şehrin ulaşım ağı çok iyi olduğu için problem oluşturmuyor. Şehrin bir noktasından bir noktasına taksi, otobüs, tramvay ve trenlerle gidebilirsiniz. Aynı zamanda toplu taşıma ile gitmek istemiyorsanız araç kiralama işlemi de yapabiliriniz. Casablanca’da ulaşım için kullanabileceğiniz birçok otobüs firması vardır. Ortalama otobüs ile ulaşım ücreti 3 dirhemdir. Fas’ta ve Kazablanka’da şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma araçları trenlerdir. Trenler özellikle havaalanına sağladığı ulaşım imkanıyla çok fazla tercih edilmektedir.

Kazablanka Yorumlar

 

 

Etiketler

Kazablanka uçak bileti, en uygun Kazablanka uçak bileti, en ucuz Kazablanka uçak bileti, Kazablanka ucuz uçak bileti, Kazablanka en uygun uçak bileti, kampanyalı Kazablanka uçak bileti, promosyonlu Kazablanka uçak bileti, indirimli Kazablanka uçak bileti, ucuz Kazablanka uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Kazablanka Hava Durumu

Hava Yolları