Kinsasa Hakkında

Kinsasa Afrika kıtasında bulunan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti ve aynı zamanda en kalabalık kenti olan Kinsasa'nın nüfusu 10 milyonun üzerindedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti arasındaki doğal sınır olan Kongo Nehri kıyısında kurulmuştur ve ülkenin en batı noktasıdır. Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan kent Paris'ten daha kalabalık olduğu için dünyanın en büyük frankofon şehri olarak da bilinmektedir.
Kinsasa'da tropik bir iklim hüküm sürdüğünden yıllık ortalama sıcaklık 24 derecedir. En sıcak aylar 27 derece ortalama ile Mart ve Nisan aylarıyken en soğuk ay 21 derece ortalama ile Temmuz ayıdır. Haziran ile Ağustos ayı arası tropik iklimin sorunlarından olan yağmurların görülmediği dönem olduğundan turistler bu şehri genellikle bu aylarda ziyaret etmeyi tercih etmektedir. Ekim ile Mayıs ayları arasında bölgeye gitmeniz tavsiye edilmez.
Kinsasa GMT+2 zaman diliminde yer alır ve GMT+3 zaman diliminde yer alan Türkiye ile arasında 1 saatlik fark bulunur. Kinsasa saati Türkiye'den 1 saat geridedir. Ülkenin para birimi Kongo Frangı'dır ve 1 Türk Lirası yaklaşık 342 Franka denk gelir. Her ne kadar ülkenin para birimi Kongo Frangı olsa da kentin her noktasında Amerikan Doları geçerlidir. Kentte kredi kartı büyük oteller ve restoranlar dışında kabul edilmemektedir. Yanınızda nakit bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Ülkenin resmi dili Fransızca'dır ancak kentte Swahili, Lingala, Kikongo gibi diller de konuşulmaktadır.
Kinsasa bundan 20 yıl önce Afrika'nın en tehlikeli kentlerinden biri olarak tanınmaktaydı. Bununla birlikte yükselen eğitim düzeyi ve ekonomisi ile bu imajdan sıyrılmaya çalışıyor. Her ne kadar güvenli bir kent olarak tanımlanamasa da turistler tarafından son yıllarda ilgiyle ziyaret edilmektedir. Komşusu Kongo Cumhuriyeti ile onyıllar boyunca süren savaşın ardından ülke yaralarını sarmakta, altyapısı restore edilmektedir. Çinli şirketler kent genelinde sayısız yeniden yapılanma projelerinde yer almaktadır.
Kentteki çeşme suyu kesinlikle içilmemelidir ve pet şişede satılan sular da biraz pahalıdır. Gelirken sarı humma aşısı yaptırmak zorunludur ve tifo aşısı yaptırılması da tavsiye edilmektedir. Sivrisinekler kentin önemli sorunlarındandır. Otomobil ile seyahat ederken camlarınızı kapalı ve kapılarınızı kilitli tutmanız tavsiye edilir zira kapkaççıların saldırısına uğrayabilirsiniz. Kentte özellikle hükümet binalarının olduğu bölgede fotoğraf çekerken dikkat etmelisiniz. Burada yabancıların fotoğraf çekmesi polisler tarafından pek hoş karşılanmaz. Kentte ayrıca sahte polis kimliği göstererek sizi dolandırmak isteyenlere karşı dikkatli olmalısınız. Tavsiyemiz kentte gece arabayla dışarı çıkmamanızdır. Sahte polisler sizi durdurup rüşvet isteyebilir.
Kinsasa Vizesi
Demokratik Kongo Cumhuriyeti seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Kinsasa Gezilecek Yerler

Zongo Şelalesi
Dünyanın en derin nehri 230 metreye ulaşabilen derinliğiyle Kongo Nehri'dir. Angola'dan başlayıp Afrika kıtasında orağa benzeyen bir şekil çizerek ve iki defa ekvator çizgisini keserek ilerleyen Kongo Nehri bölgedeki ormanları besliyor ve sonunda Atlas Okyanusu'na ulaşıyor. 4750 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın 9., taşıdığı saniyede 40 metreküp suyla da dünyanın en büyük 3. nehri olarak tanımlanmaktadır. Bu büyük nehir iki komşu ülkeyi (Kongo Cumhuriyeti ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti) birbirinden doğal sınır olarak ayırmaktadır. Nehir üstündeki Zongo Şelalesi kente 135 km mesafede, Bas Congo bölgesinde bulunuyor. Tur şirketleri bu şelalenin olduğu bölgeye safari turları düzenlemektedir. Bu güçlü şelalenin sebep olduğu bembeyaz köpükleri izlemek turistlerin ilgisini çeken aktivitelerdendir.
Lolo ya Bonobo
Vahşi hayat ve tropik canlılar bakımından son derece zengin bir ülke olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Afrika'daki en geniş yağmur ormanlarına sahip ülkedir. Bununla birlikte UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve dünya kültür mirasları listesine eklenmiş 4 farklı park ve doğal yaşam bölgesi bulunmaktadır. Bu parklardan biri de Lolo ya Bonobo'dur ve yerel dilde Bonobo Cenneti manasına gelmektedir. Lolo ya Bonobo bir tür hayvan koruma ve rehabilitasyon merkezidir. Koruma altına alınmış bir maymun türü olan Bonobolar son derece rekabetçi canlılar. İnsanların onları avlaması yüzünden de sayıları hızla azalmakta. Yarası olan, grubundan dışlanmış ya da annesini kaybetmiş yavru bonobolar bu parkta rehabilite ediliyor ve tekrar doğaya bırakılıyorlar. 

Kinsasa Konaklama

Kentte hostel, apart ya da yıldızlı oteller gibi her bütçeye ve her zevke uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Şehir merkezinde de, dışında da otel bulmak mümkündür. Bununla birlikte en popüler oteller Kongo Nehri kıyısında bulunur. Kentin iç bölgelerindeki otellere göre biraz daha pahalı olan bu otelleri daha çok şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak isteyen misafirler tercih etmektedir.
Kinsasa'da otel fiyatları ülke ve bölge ortalamasına göre biraz daha pahalıdır. Geçmişteki savaş bu sektörü de etkiledi ve şu an kentte uluslararası standartlarda iki otel bulunduğu söyleniyor. Bu iki otel Memling ve Grand otelleri. Bu iki otelin fiyatları gecelik kahvaltı dahil olarak 300 dolar civarındadır. Bununla birlikte Hotel Royal isminde yeni ve lüks bir otel daha açıldı. Bu modern butik otelde 200-250 dolar gibi bir fiyata konaklayabilirsiniz.
Eğer bütçeniz darsa ve ucuz bir otelde konaklamak isterseniz Hotel Phenix'te odalar gecelik 20 dolar civarındadır ancak bu otelde elektrik yoktur ve su kovayla getirilir ve tuvaletler paylaşımlıdır. 

Kinsasa Havalimanı

Kinsasa Uluslararası Havaalanı'na Türkiye'den, İstanbul üzerinden Türk Hava Yolları'nın haftada beş gün uçuşu vardır. Eğer aktarmalı gitmeyi düşünürseniz Johannesburg, Kazablanka, Paris ya da Brüksel üzerinden gidebilirsiniz ve bu muhtemelen daha ucuza mal olur. Avrupa'ya bağlantılar Paris'ten Air France ile, Kazablanka'dan Royal Maroc ile yapılabilir.
Kinsasa Uluslararası Havaalanı eskiden yetkililerin yolculardan rüşvet istediği kötü üne sahip bir yerdi. Şu an bu sorun aşılmış ve iyileştirilmiş gibi görünüyor. Havaalanının dışında size yardım etmek için çantalarınızı taşımayı teklif eden insanlara dikkat edin. Buradan kent merkezine taksiyle ulaşmak isterseniz bu size yaklaşık olarak 40 dolara malolur ve takside klima yoktur. Bu 1 saatlik yolculuk için en iyi yöntem gelen yolcu kapısının sağında bulunan bir seyahat firması tarafından sunulan servis hizmeti almaktır.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden biridir. Türk vatandaşları vize için istenen dökümanları tamamladıktan sonra İstanbul'daki büyükelçiliği aramalı ya da mail ile başvuruda bulunmalıdır. Kinsasa vizesinin şartlarından biri yolculuktan en az 10 gün önce sarı humma aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Kentte bir sorun yaşarsanız Avene Pumbu Caddesi'ndei Türkiye Konsolosluğu'na başvurabilirsiniz. Kinsasa N’djili Uluslararası Havalimanı IATA kodu FIH ve ICAO kodu FZAA olarak belirlenmiştir. 

Kinsasa Ulaşım

Kinsasa'nın toplu taşıma ağı otobüs ağırlıklıdır. Bununla birlikte önceden belirlenmiş güzergahta çalışan ve taksi ismi verilse de dolmuş gibi çalışan taksiler de mevcut. Eğer isterseniz normal taksi de bulabilirsiniz.
Kinsasa Avrupa'da oldukça tehlikeli bir kent olarak bilinir. ABD Dışişleri Bakanlığı'da vatandaşlarını bu kentte gece dışarı çıkmamaları hususunda uyarmaktadır. Baştan söylemeliyiz ki Kinsasa'da gezmek pek kolay değildir zira otobüsler çok bakımsız ve eski, taksiler ise belli güzergahlarda çalıştığından gideceğiniz yere birkaç aktarmayla götürür ve bu araçlar rahatsız edici derecede kalabalıktır.
Dolmuşa benzeyen taksiler yaklaşık olarak 50 centtir ancak iş çıkış saatlerinde trafik oldukça yoğun olur. Bu araçlara binmek için gideceğiniz yöne doğru bir el işareti yapmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yerlileri izleyebilirsiniz. Sürücüler İngilizce bilmediğinden Fransızca bilen birinden yardım almanız gerekebilir. 

Kinsasa Yorumlar

 

 

Etiketler

Kinsasa uçak bileti, en uygun Kinsasa uçak bileti, en ucuz Kinsasa uçak bileti, Kinsasa ucuz uçak bileti, Kinsasa en uygun uçak bileti, kampanyalı Kinsasa uçak bileti, promosyonlu Kinsasa uçak bileti, indirimli Kinsasa uçak bileti, ucuz Kinsasa uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Hava Yolları