Constantine Hakkında

Konstantin, Cezayir’in Kuzeydoğusunda bulunur. Şehrin nüfusu 540 bindir ve Başkent Alger ‘den ve Oran’dan sonra Cezayir’in en büyük üçüncü şehri olarak karşımıza çıkar. Şehir 640 metre yüksekliğinde bir platonun üzerinde kurulmuştur ve denize uzaklığı yaklaşık olarak 80 KM uzaklıktadır. Konstantin şehrinin çevresi ise derin bir vadiyle çevrilmiş durumdadır. Konstantin, Cezayir’in en güzel şehirlerinden birisidir ve üzerinde çok fazla köprü vardır. Konstantin şehrinin kurulması MÖ 203 yılına dayanır. Şehir Yunan Kalonistler ve Numidyadlılar tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiş. MS 311 yılında ise İmparator Maxentius’le beraber eski vali Domitius Alexander arasında iç savaş çıktı ve şehir yıkıldı. MS 313 yılında ise şehir yeniden yapılarak İmparator Büyük Konstantin’in adını aldır. Şehrin tarihi sürekli hareketlidir. 432 yılında da Vandallar tarafından ele geçirilen Konstantin 534 ile 697 yılları arasında ise Bizans İmparatorluğu’nun Afrika eyaletlerinden birisi haline geldi. Şehir 7. YY.’da ise Arapların eline geçti. Konstantin şehri Arapların eline geçtikten sonra ismi Kusantine olarak değişti.
Şehir Arapların eline geçtikten sonra sürekli gelişti ve 12. YY’da Pisa, Ceneviz ve Venedik ile ticaret yapmaya başladı. Şehir 1529 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve şehir Cezayir Dayısı tarafından kontrol edildi. Osmanlı İmparatorluğu mimariye verdiği önemi şehirde de göstererek özellikle 1770 ile 1792 yılları arasında Salah Bey tarafından yapılan mimari eserlerle beraber günümüze kadar gelen önemli mimari eserler yapılmıştır. Konstantin şehri en son Osmanlı Bey’i ise Ahmet Bey İbni Muhammed Şerif’tir. Ahmet Bey İbni Muhammed Şerif Fransızlara karşı çok büyük bir mücadele yürüttü. Hatta şehir Cezayir’de Fransız işgaline en fazla dayanan şehirdir. Şehrin düşüşü yani Osmanlı’dan ayrılarak Fransa’ya geçişi ise 1837 yılında oldu. 1848 yılında ise şehir resmi olarak Fransa’nın Cezayir sömürge şehirleri arasına girdi.
Konstantin Vizesi
Cezayir’e seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Constantine Gezilecek Yerler

Konstantin şehri yukarıda da belirttiğimiz gibi çok tarihi bir şehirdir ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehrin bu özelliği Konstantin’e birçok kültürü ve mimariyi barındırma özelliği katmaktadır. Özellikle şehirde bulunan köprüler ve camiiler çok dikkat çekiyor. Fakat bu camii ve köprülerin bir bölümü Fransız kuşatması altındayken hasar görmüştür veya zaman içerisinde yenilenmeyerek tahrip olmuştur. Yazımızın devamında sizlere Konstantin şehrinde gezebileceğiniz birkaç tarihi mekana örnek vereceğiz.

Asma Köprü: Konstantin şehrinde çok fazla asma köprü var ve bu köprülerin hepsi de birbirinden güzel. Aynı zamanda bu köprülerde tarihi motiflerde bulunmaktadır. Şehirde bulunan bazı asma köprüler hatta en güzel asma köprüler şehre girişte bulunuyor. İsterseniz şehre girmeden önce bu köprüleri ziyaret ederek ondan sonra otobüslerle şehir merkezine gidebilirsiniz.
SUUK ve Şehir Merkezi:  Konstantin şehrinde mutlaka gezmeniz gereken çok renkli ve çok güzel çarşılar bulunuyor. Bu çarşıları mutlaka gezmelisiniz.
Cirta Ulusal Müzesi: Bu müzenin eski adı Gutave Mercier Müzesi’dir. Müzede çok önemli arkeolojik eserler bulunmaktadır. Bu eserlerin bazıları tarih öncesi döneme aittir. Bazıları ise  Roma, Osmanlı, Numidya ve Kaloni dönemlerine aittir. Müzenin kendi kuruluş tarihide çok eskidir. Cirta Ulusal Müzesi 1852 yılında kurulmuştur. Haftanın her günü sabah 08.30 ile 16.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti ise 20 dinardır.
Büyük Camii: 15 bin kapasiteli Büyük Camii Konstantin şehrinin en büyük camisidir. Camii’nin kurulma fikri İslami Bilimler Üniversitesi kurulma fikriyle ortaya çıkmıştır. Büyük Camii için Cezayir’in son yıllarda yapılan ve görülmeye layık en görkemli mimari eserlerdendir diyebiliriz.
Masinissa Mozolesi: Buraya bir anıt mezarlık diyebiliriz. Burada Massili kabilesinin şefi ve ilk Numidya Kralı olan Masinissa gömülüdür. Tarihi bir özellik taşıyan bu mezarlık Konstantin’de görülmeye değer yerler arasındadır.
Ahmed Bey Sarayı: Bu sarayın inşası 1826 yılında başlamış ve 1835 yılında bitmiştir. Dönemin Konstantin hükümdarı Hacı Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır ve saray adını da Hacı Ahmet Bey’den almaktadır. Bu saray Konstantin’de bulunan en güzel Osmanlı dönemi mimari örneklerinden birisidir. Fakat saray ne yazık ki 25 yıldır ziyarete kapalı. Eğer gittiğiniz zaman ziyarete açılmış olursa mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.
Sidi M’cid Köprüsü: Bu köprü dünyanın en yüksek ikinci köprüsüdür ve 175 metre yüksekliğe sahiptir. Köprü 1912 yılında açılmıştır ve Konstantin şehrinin en turistik bölgeleri arasında yer alır.
Ciddis: Burası Konstantin şehrinin antik Roma’sıdır diyebiliriz. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Ciddis kaya yazıtları ve tarihi çanak çömleklerle eski bir Roma kenti olduğu anlaşılmıştır. Ciddis’de bulunan eserlere bakıldığında 7. YY’da Arapların şehre yerleşmesiyle Romalılar tarafından terk edildiği anlaşılıyor.

Constantine Konaklama

Konstantin’de konaklamak için genellikle eski şehir bölgesi yani Kasbah bölgesi tercih edilmektedir. Şehirde çok lüks otellerin sayısı çok azdır genellikle orta sınıf oteller ve pansiyon tarzı oteller bulunmaktadır. Bu otellerde şehrin merkezine ya çok yakın konumda yer alıyor yada şehir merkezinde yer alıyor. Bu yüzden şehrin her yerine otellerin konumunda rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer otelde kalmak istemiyorsanız misafir kabul sitelerinden evinde misafir ağırlamayı kabul eden kişiler ile iletişime geçerek Konstantin’de yaşayan birisinin evinde misafir olarak kalabilirsiniz. Ortalama konaklama ücretleri 40 euro ile 120 euro arasındadır. 

Constantine Havalimanı

Konstantin Mohamed Boudiaf Uluslararası Havalimanına ülkemizden Türk Hava Yolları direk seferler düzenlemektedir. Seferler sadece direk olarak İstanbul’dan düzenleniyor ve yaklaşık olarak uçuş süresi 4 saattir. Kontantin Cezayir’e bağlı olduğu için ve Cezayir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istediğinden dolayı gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekir. Yalnız yeşil pasaport sahibi olan kişilerin vize almasına gerek yok. Vize almak için Cezayir Konsolosluğu veya Cezayir Konsolosluğu’nun anlaşmalı olduğu yerlerden vize başvurusunu yapabilirsiniz. Vize başvuru sürecinden sonra onaylanma aşaması maksimum 10 gün sürmektedir. Aynı zamanda vize başvurusu yapabilmek için bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formu Türkçe veya İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Ek olarak da iki adet vesikalık gerekli. Bunlardan birisi eksik olursa veya pasaportunuz yırtılmış veya hasar görmüş olursa vize başvurunuz onaylanmayabilir. Bu yüzden vize başvurusu yapmadan önce bunları hazırlamalısınız. Aynı zamanda pasaportu 10 yıldan eski olanlara da vize verilmemektedir. Konstantin Mohamed Boudiaf Uluslararası Havalimanı IATA kodu CZL ve ICAO kodu DABC olarak belirlenmiştir.

Constantine Ulaşım

Konstantin şehri tarihi ve turistik bir şehir olduğu için ulaşımı da gelişmiştir. Hatta diğer Afrika ülkelerine kıyasla Konstantin şehrinin ulaşımı gayet gelişmiştir diyebiliriz. Şehir içinde ulaşımlar genellikle tramvay, taksi ve otobüsle yapılmaktadır. Ek olarak Konstantin’de teleferikle ulaşım imkanı da bulunuyor. Eğer bu tarz toplu taşıma araçlarıyla uğraşmak istemiyorsanız araba kiralayabilirsiniz. Fakat şehrin ulaşımı gayet iyi olduğu için çoğu kişi araba kiralama yöntemini tercih etmiyor.

Constantine Yorumlar

 

 

Etiketler

Constantine uçak bileti, en uygun Constantine uçak bileti, en ucuz Constantine uçak bileti, Constantine ucuz uçak bileti, Constantine en uygun uçak bileti, kampanyalı Constantine uçak bileti, promosyonlu Constantine uçak bileti, indirimli Constantine uçak bileti, ucuz Constantine uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Constantine Hava Durumu

Hava Yolları