Lagos Hakkında

Lagos şehri Nijerya’da yer almaktadır. Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos aynı zaman da Nijerya’nın eski başkentidir. Dünya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Lagos Afrika kıtasın da ana ticaret merkezi olarak kendisini göstermektedir. Şuanda Lagos şehrinin kurulu olduğu kısımda 15. yüzyılın sonlarına doğru Portekizliler bulunmuştur. Portekizliler 1800’lü yıllarda da bu bölgeye bir köle ticaret merkezi kurmuşlardır. Daha sonra bölgeye İngilizler yerleşmiş ve 1861 yılı ile 1960 yılları arasında İngiliz egemenliğinde kalmıştır. 1914 yılın da ise Lagos şehri Nijerya’ya başkentlik yapmıştır. 1991 yılında Lagos, başkentlik unvanını kaybetmiştir. Lagos şehri Gine Körfezinin girinti kısmı olan Benin Körfezi kıyısını da içine almaktadır. Lagos şehrin de gelişen sanayi alanları; biracılık, sabun, gemi onarımı, baskı, otomobil montajı, lastik ve mobilya gibi alanlardır. Lagos şehrin de balık ve deniz ürünleri sanayisi de çok önemli bir yer tutmaktadır. Lagos şehrinin iklimi oldukça sıcaktır. Tropikal iklime sahip olan şehir de hava sıcaklığı ortalama 25-28 derece arasın da değişmektedir. En fazla sıcaklık kasım ve mart ayların da görülmektedir. Lagos şehrine gitmek için en uygun zaman ise mayıs ve ekim ayları arasındadır. Bu zaman aralığında hava sıcaklığı tüm yıldaki gibi bunaltıcı değildir. Hızlı artan nüfusundan dolayı altyapı hizmetleri şehrin gereksinimlerini karşılamamaktadır. Şehir de elektrik ve su dağıtımın da aksaklıklar yaşanabilmektedir. Şehir nüfusu 21.000.000’dur. Şehrin yüzölçümü de 999,6 kilometrekaredir.
Lagos Vizesi
Nijerya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.  

Lagos Gezilecek Yerler

Lagos’ta gezilecek çok yer bulunmaktadır. Lagos uçak bileti alarak bu şehre ait en güzel yerleri gezmek için seyahat edebilirsiniz. Gezilecek yerler;
Bar Beach, Lagos şehrinin hatta Nijerya’nın en ünlü plajıdır. Lagos şehrinin Victoria adasın da Atlas okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Plaj da kendine özgü kum bariyerleri yer almaktadır. Bar Beach plajı şehre yakın olduğu için de en popüler plaj konumundadır.
National Museum (Nijerya Ulusal Müzesi), Lagos adasının Onikan kısmında bulunmaktadır. Müze Nijerya’nın saygın bir sanat koleksiyonu konumundadır. Müze de heykel parçaları, oymalar bulunan arkeolojik ve etnografik sergiler bulunmaktadır. Aynı zaman da bu müzede yerel Nijerya mutfağının lezzetlerini denemek mümkündür. Her gün ziyarete açık olup, saat 09.00 ile 16.00 arasında ziyaretçilerine açıktır.
Nike Art Gallery (Nike Sanat Galerisi), Nijerya’nın en önemli sanatçısı Nike Davies Okundaye tarafından kurulmuş olan galeri Nijerya’nın en ender örneklerini sunmaktadır. Dört katlı bir sanat galerisidir. Çağdaş ve geleneksel Nijerya sanatlarının yanı sıra Nijerya kültürünün belgeselleri de gösterilmekte ve eğitim programları da düzenlenmektedir. Her gün ziyarete açık olan müze saat 10.00 ile 17.00 arasın da ziyaretçilerine açıktır.
National Theatre (Ulusal Tiyatro), farklı mimari yapısı ile Lagos adasına yaklaşık olarak yarım saat mesafede Mainland bölgesinde yer almaktadır. 1977 yılında inşa edilmiştir. Ulusal tiyatro sahne sanatları gösterimi alanında esas merkezdir. 700 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Aynı zaman da ulusal tiyatronun içinde iki adet sinema salonu, bir adet bar ve bir restoran bulunmaktadır.
Lagos Freedom Park (Lagos Özgürlük Parkı), şehir merkezinin tam göbeğinde yer almaktadır. Lagos özgürlük parkı mimar Theo Lawson tarafından dizayn edilmiş olan bir anıt ve şehir parkıdır. Parkta bulunan anıtlar Nijerya tarihini yansıtmaktadır. Ekim 2010 yılın da Nijerya’nın bağımsızlığının 50. yıl dönümü için inşa edilmiştir. Pazartesi ile cumartesi arası saat 11.00 ile 23.00 arası, Pazar günü de saat 14.00 ile 23.00 arası ziyaretçilerine açıktır.
Cathedral Church of Christ (Lagos Katedrali), mimar Bagan Benjamin tarafından tasarlanmıştır bu katedral. Katedral 1946 yılında tamamlanmıştır. Nijerya’nın en eski Anglikan kilisesidir.
Tarkwa Bay (Tarkwa Plaj), Lagos da yaşayanların ve şehre dışarıdan gelen kişilerin en gözde eğlence ve dinlenme noktası olan bir plajdır. Bu plaj su sporları için en ideal merkezdir. Aynı zaman da bu plaj yerel satıcıların Nijerya’ya özgü el işlerini sattıkları cıvıl cıvıl bir plajdır.
Eleko Beach (Eleko Plajı), Lagos kentinin Lekki kısmında yer almaktadır. Eleko beach plajı, Lagos şehrinin 50 km doğu kısmında bulunmaktadır. Doğa ile bütün olunabilecek eşsiz bir yerdir. Restoranları, sahil evleri ile son derece meşhurdur. Bu plaj da günlük sahil kulübeleri kiralanabilir. Bu plaj da sahil kenarı barbekü için ve ilgi çekici sanat eserlerinin bulunduğu pazarları ile tam ziyaret edilmelik eşsiz bir yerdir.

Lagos Konaklama

Lagos şehri iki coğrafi kısımdan oluşmaktadır. Lagos şehrinde ki adalar köprüler ile hem birbirlerine hem de kıyılara bağlı bir konumdadır. Lagos Island kısmında çok fazla üç yıldızlı, dört yıldızlı ve beş yıldızlı oteller ve apart daireler bulunmaktadır. Tesis fiyatları da yaklaşık olarak 100 ile 350 dolar arasında değişmektedir. Lagos da kalınabilecek oteller Lakeem Suites, Golden Tulip Festac Lagos, Linton Host Hotels, Camelot Rest House, Maidaville Hotel and Suites, Embassy Court Hotel’dir. Konaklama fiyatları 50 dolar ile 180 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Lagos Havalimanı

İstanbul’dan aktarmasız bir şekilde Lagos uçak bileti bulmak mümkündür. Yaklaşık olarak 6 saat 40 dakika civarında yolculuk süresi sürer. Lagos’a direk olarak uçuş hizmeti sunulmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda uçuş süresi aktarma süresine bağlı olarak 15 saat kadar sürebilmektedir.
Lagos da bulunan Murtala Muhammed Uluslar arası havalimanı şehir merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeybatısında Ikeja kısmında yer almaktadır. Murtala Muhammed Uluslar arası havalimanından şehir merkezine ulaşım taksi ile yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Havalimanı dışında bekleyen taksiler ile şehir merkezine kolaylık ile ulaşım sağlanabilir. Aynı zaman da havalimanın da bulunan araç kiralama merkezlerinden araç edinilerek şehir merkezine kolaylık ile ulaşım sağlanır. Havalimanında dünyaca ünlü birçok araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Lagos, Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı IATA kodu LOS ve ICAO kodu  DNMM olarak belirlenmiştir.

Lagos Ulaşım

Lagos şehrinde ulaşım taksi, otobüs, kiralık araç ve okada diye adlandırılan motosikletler ile ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Lagos şehrinde toplu taşıma sistemi tam olarak gelişmemiştir. Lagos da otobüs ile şehir içi ulaşımda otobüslere özel olarak güzergâhlar bulunmaktadır. Bu sayede otobüs ile çok hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmış olunur. Lagos şehrin de çok fazla sayıda otobüs güzergâhı bulunmaktadır. Adalara, şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Otobüs biletleri otobüse binilen duraklarda ki satış noktalarında satılmaktadır. Bilet fiyatları da ulaşılacak mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Otobüs ücretleri 70 ile 120 Nijerya nairası arasında farklılık göstermektedir.
Lagos şehrin de en kolay ve güvenli şekilde ulaşım taksi ile gerçekleşmektedir. Tabi ki otobüslere göre biraz daha pahalıdır taksiler. Şehrin her yerinden rahatlık ile taksi bulmak mümkündür. Taksiye binmeden önce bir fiyatta anlaşmak en mantıklı olanıdır. Yaklaşık olarak taksi fiyatları açılış ücreti 500 naira, kilometre başına da 500 naira yazmaktadır.
Lagos da birkaç günlük kalınacak ise ulaşım için en ideal çözüm araç kiralamak olacaktır. Lagos da çok sayıda araç kiralama yerleri yer almaktadır.
Lagos şehrin de kısa mesafeli ulaşım için okada denilen motosikletler ideal bir seçim olacaktır. Çok ucuz bir seçim ve hızlı bir ulaşım kaynağıdır. Fakat oldukça tehlikeli bir ulaşım seçeneğidir. Lagos da sürücüler sürüş ile ilgili güvenlik yasalarına gerekli hassasiyeti göstermektedir.

Lagos Yorumlar

 

 

Etiketler

Lagos uçak bileti, en uygun Lagos uçak bileti, en ucuz Lagos uçak bileti, Lagos ucuz uçak bileti, Lagos en uygun uçak bileti, kampanyalı Lagos uçak bileti, promosyonlu Lagos uçak bileti, indirimli Lagos uçak bileti, ucuz Lagos uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Lagos Hava Durumu

Hava Yolları