Mogadishu Hakkında

Mogadishu Somali Cumhuriyeti'nin başkenti olan Mogadishu 1991-2012 yılları arasında ülkede etkili olan iç savaşta önemli bir savaş alanı olmuştur. O zamandan beri şehir yepyeni bir uluslararası havaalanı, modern yollar, yeni oteller ve uluslararası kurumlar tarafından finanse edilen elçilikler dahil olmak üzere hızlı bir yeniden yapılanma dönemi yaşamıştır.
Savaş ağalarının, teröristlerin ve bir dizi yabancı ordunun elinde 20 yıl geçirdikten sonra Somali'nin başkentinde 2012 itibariyle turizm sektörü de gelişmeye başladı.
Bir zamanlar şık İtalyan mimarisi, katedral, lüks oteller, barlar ve gece kulüpleri ile gelişmekte olan bir sahil şehriydi. 1980'li yıllarda kadınlar Mogadishu sahillerinde güneşin ve beyaz kumsalların keyfini çıkarırdı.
Mogadishu'nun eski ihtişamından eser olmasa da 2012'den beri şehir merkezi bir cephe değil.
Ancak yine de cesur gezginler için savaşla sarsılmış ve yeniden inşa sürecinden olan bir şehri keşfetmek nadir bulunabilecek fırsatlardan biridir.
Mogadishu Vizesi
Somali seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Mogadishu Gezilecek Yerler

Güvenlik görevlileri olmadan Mogadishu'da gezintiye çıkmak tavsiye edilmez. Dilerseniz başkentin İtalyan sömürgesi altında yaşadığı dönemlerde edindiği mimari yapısı, pazarları, plajları ile Black Hawk Down filminde sinemaya yansıtılan Mogadishu Savaşı'nın yaşandığı yerleri görmek için düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Ismarlama geziler ve küçük grup turları düzenleyen şirketler yolculuklarında yemek, güvenlik, konaklama hizmeti sunar.
Kentte çoğu turistin göreceği şey savaşın yoğun etkisidir. Döndüğünüz her yer mermi delikleri ile doludur. Eski meclis de dahil olmak üzere bir çok bina tamamen tahrip olmuştur. Ancak dikkat edici olan şey, bir zamanlar görkemli yapıların kalıntıları içinde ve etrafında bir hayatın sürdüğüdür.
Dindar bir müslüman toplum olarak alkol Somali'de tamamen yasadışıdır. Resmi olarak Mogadishu'nun herhangi bir yerinde hiç bir içki yok ve şehirde saat akşam 5'ten sonra açık yer bulmak kolay değil.
Bakara Market
Suuqa Bakaaraha (Bakara Market) açık bir pazardır ve Somali'nin en büyük pazarıdır. 1970'lerde mal sahiplerinin günlük satışlarını yapmalarına izin vermekti anca iç savaş sırasında silah ve mühimmat talebi yarattı. Silahlardan uçaksavarlara kadar her şey burada satılıyor. Sahte Somali, Etiyopya ve Kenya pasaportları gibi sahte belgeler de satışta. Bu yasadışı pazar ilk sahiplerinden biri olan Cabadalle Shideeye olarak bilinir. Somali'nin silahsızlandırılması için yürütülen çalışmalar ile birlikte son bir kaç yılda bir kaç kez saldırı gerçekleştiği için tehlikeli olarak değerlendirilmelidir. Bu markette talep eksikliğinden dolayı turistlere yönelik pek bir şey yok ama eğer kentle ilgili hatıra eşyası satın almak isterseniz Peace Hotel'de -biraz tuzlu- Mogadishu t-shirt'leri ve Somali bayrakları bulabilirsiniz.
Peace Hotel
Kentteki turizmin büyümesinde önemli etki sahibi olan Peace Hotel 2007 yılında Time Magazine tarafından "cehennemdeki en iyi otel" olarak tanımlanmıştır. Basit ama temiz odalarıyla birlikte size en önemli şeyi, güvenliği vadeder. Otelin güçlü kapıları dışına çıktığınız andan itibaren size eğitimli korumalar eşlik eder. Patlama koruması ve 24 saat silahlı güvenlik görevlileri bulunur. Odalar gecelik 150 usd civarındadır.
Deniz Feneri
Mogadishu'nun en ikonik mimari kalıntısıdır. Savaş sırasında hasar görmüş bu muhteşem İtalyan yapımının hayatta kalması dikkat çekicidir. Şehrin eski görkeminin bir hatırlatıcısı olarak şehre bakıyor.
Liido Beach
Mogadishu'nun ünlü şehir plajı ve en popüler noktalarından biridir. Plaj haftasonları ailelerle doludur. Buradaki Hint Okyanusu'nun suyu davetkar bir şekilde sıcaktır. Turistlerin ana sahilde yüzmeleri henüz güvenli değil ancak komşu Liido Restaurant yabancılar da dahil olmak üzere müşterilerin eğlenebileceği güvenli bir kum sahası sunuyor.
Liido Deniz Ürünleri Restoranı
plajın kendi güvenli, özel bölümünde kurulan bu restoran taze balık ve ıstakoz ile hizmet veren popüler bir noktadır.
Aynı zamanda Liido Plajı, Bakara Market, Gezira Beach, Gezira Hayvan Pazarı, Türk Büyükelçiliği kentin görülebilecek yerleri arasındadır.

Mogadishu Konaklama

Hotel Nasa Hablod'un içindeki Hasa Hablod Restaurant'ta ve Sahafi Hotel'de dünya mutfaklarından yemekler servis edilir ve bunlar muhtemelen ziyaretçiler için en güvenli seçenektir. Nasa Hablod Somali'nin geri kalanıyla dramatik şekilde farklı bir güvenlik imkanı sunan kentin mola bölgesidir.
Abdille Nuradin's Bar 8-18 saatleri arasında açıktır ve oldukça ucuzdur.
Mogadishu Airport Hotel ağırlıklı olarak iş amaçlı gelen misafirlerini ağırlar ve havaalanından 1.6 km uzaklıkta yer alır.
City Plaza Hotel de güvenli bir bölgede yabancı misafirlerine hizmet vermektedir.
Aaron Konukevi de ağırlıklı olarak İngiliz misafirlerini ağırlayan bir oteldir.
Sahafi Hotel Mogadishu'nun en iyi otellerinden biridir ve kentin merkezinde yola yakın bir noktadadır.
Şehir yalnız gezginler için son derece tehlikelidir. Herhangi bir beyaz insan sokakta hedef olabilir. Sokaklar yalnız gezilmemelidir. Şehirdeki gezintiler özel güvenlik firmaları tarafından sağlanmalıdır.
Elektrik gibi temel hizmetler günün pek çok saatinde güvenli değildir ve çeşme suyu içilmemelidir. Şehirde yemek yemeden önce rehberinizin tavsiyelerini takip edin. Sağlık ve konsolosluk hizmetleri sınırlıdır. Konaklama ücretleri ortalama 30 dolar ile 120 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

Mogadishu Havalimanı

Şehir merkezinin sadece bir kaç kilometre güneyindeki Aden Adde Havalimanı Türkiye Cumhuriyeti'nin yardımıyla kurulmuş ve güvenliği sağlanmaktadır. Buradan her gün bir kaç uçuş gerçekleşir. Mogadishu'ya en güvenli ulaşım hava yoluyladır. Kara ve deniz yolu güvenli değildir.
Düzenli uçuşlar şimdilik Dubai, İstanbul ve Nairobi üzerinden gerçekleşiyor ve ağır güvenlik önlemleri, sınırlı hareket özgürlüğü gibi olumsuz özellikleri kabul etmeye hazırsanız Mogadishu'yu ziyaret etmek genel olarak çok uygun fiyatlıdır. Türk Hava Yolları İstanbul'dan Hartum veya Cibuti üzerinden haftada iki kez uçuş imkanı sunuyor. Atatürk Havalimanı'ndan Salı ve Perşembe günleri gerçekleşiyor. İstanbul üzerinden Mogadishu’ya direk uçuşlar bulunmaktadır. Direk uçuşlar yaklaşık 7 saat 45 dakika sürmektedir. Mogadishu Aden Adde Havalimanı IATA kodu MGQ ve ICAO kodu HCMM olarak belirlenmiştir. 

Mogadishu Ulaşım

Yağmur yağdığında yolların çamurlu olması, trafik düzeninin dünya standartlarının altında olması ve düzenli bir toplu taşıma sistemine sahip olmamakla birlikte Mogadişu'daki yol ağı her geçen gün tamir edilip geliştirilmektedir. Şehir içi ulaşımda kendi sürücüsü ve silahlı muhafızları olan bir araç şarttır. Yolculuk ederken değerli eşyaların açıkça gösterilmesinden kaçınılmalıdır.
Mogadishu'da yalnız gezintiye çıkmak tehlikeli olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte, şehrin ilginç yerleri arasında tarihi Mogadishu antik kenti ve Mogadishu camisi bulunmaktadır. Ziyaretçilere kalış süreleri boyunca içerde kalmaları tavsiye edilir. Şehrin etrafında dolaşırken hırsızlık ya da saldırı olasılığı bulunmaktadır.
Şehir içinde bir kamyonetin arkasında beş veya daha fazla ağır silahlı korumayla birlikte gezilir. Şehirdeki militanlar özellikle yabancı uyruklu kişileri fidye amaçlı kaçırabilir bu yüzden bu korumalara ihtiyacınız var.
Şehirde güvenlik önlemleri sinir bozucu olabilir. Rahatça fotoğraf çekemezsiniz ve yerel halkla sohbetiniz kısa kesilir.

Mogadishu Yorumlar

 

 

Etiketler

Mogadishu uçak bileti, en uygun Mogadishu uçak bileti, en ucuz Mogadishu uçak bileti, Mogadishu ucuz uçak bileti, Mogadishu en uygun uçak bileti, kampanyalı Mogadishu uçak bileti, promosyonlu Mogadishu uçak bileti, indirimli Mogadishu uçak bileti, ucuz Mogadishu uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Mogadishu Hava Durumu

Hava Yolları