Mombasa Hakkında

Mombasa Kenya'nın güneyinde, okyanus kıyısında bulunan ve Kenya için tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkezi olmuş bir liman kentidir. Kent merkezi Mombasa Adası'nda kabul edilse de anakara da Mombasa'ya dahildir. 1.3 milyonluk nüfusa sahip olan Mombasa başkent Nairobi'nin ardından ülkenin en kalabalık ikinci kentidir. Mombasa tarihi binaları, ilgi çekici mimarisi, büyük uluslararası otelleri, plajı ve hayat tarzıyla birçok turistin ilgisini çekmektedir. Kilindini isimli liman Kenya'nın ticaret merkezi olmasını sağlamıştır ve bununla birlikte turizm de önemli gelir kaynakları arasındadır.
Şehir ekvator çizgisindedir. Bununla birlikte yüksekte kurulduğu için aşırı sıcak değil, ılıman bir kenttir. Tropik iklimin etkil olduğu kentte hava her zaman sıcaktır ve yoğun yağışların görüldüğü Nisan ve Mayıs ayları dışında yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Eğer safariye katılmak istiyorsanız ülkedeki her çeşit hayvanın birlikte görülebileceği en uygun dönem Temmuz ayı sonu ile Ekim ayı başlarıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecedir ve şehir ülkenin iç bölgelerine göre daha ılımandır.
Mombasa Swahili halkının kurduğu ve yönettiği bir şehirdir. 1. yüzyıl ile 5. yüzyıl arasında kurulmuş olan şehir oldukça eskidir. Tarihinde Portekizliler, Araplar ve İngilizler tarafından işgale uğraşmıştır. Tarihi Portekiz kalesi olan Forte Jesus ve Eski Kenti gibi tarihi kalıntılar Portekiz ve İslam mimarisinin birer örneğini yansıtmaktadır.
Kentte yoksulluk ve terör nedeniyle güvenlik sorunları yaşanmaktadır. Kentin en güvenli ve hırsızlığın düşük olduğu bölgeler müslüman mahaleleridir. Toplumun genel olarak fakir olması sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Bu yüzden Mombasa'ya gitmeden önce bölgede yaygın rastlanan sıtmaya karşı korunmak için sıtma aşısı yaptırmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte kentin içme suyu temiz değildir ve içilmemelidir. Kentte halkın yarısına yakını AIDS hastası olarak doğduğundan ülkede yaşam süresi kısadır.
Mombasa'da kullanılan para birimi Kenya Şilini'dir ve 1 tl yaklaşık olarak 28 Kenya Şilini'dir. Ülkenin resmi dili İngilizce ve Kiswahili dilleridir. Bu iki dilin dışında Kikiyuca, Luhyaca, Turkanaca, Kambaca gibi yerel diller de kentteki çeşitli etnik kitleler tarafından kullanılmaktadır.  Kentin %83'ü hristiyandır ve bunların da çoğu protestandır. Hristiyanlıktan sonra en yaygın inanç islamdır. Kentin %12'si müslümandır. GMT+3 saat diliminde bulunan kentin Türkiye ile saat farkı yoktur.
Mombasa diyince akla önce safari gelir ve bununla birlikte kentte scuba dalışı için organizasyon düzenlenmektedir. Safaride gün batımını izlemek en çok sevilen aktivitelerdendir. Mombasa'da 1 günden 21 güne kadar uzayan çeşitli safari turlarına katılabilirsiniz. Mombasa'nın plajları kentte tropik bir kaçamak yapmak isteyenlerin adresidir. Plajlarında birçok su aktivitesi sunulur.
Mombasa Vizesi
Kenya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Mombasa Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlerin listesini aşağıda sunmaktayız.
Fort Jesus Müzesi

Hint Okyanusu'na yakın sahil şeridinde bulunan bu görkemli hisar müze olarak da ziyaretçilere açıktır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen müze Mombasa'nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biridir. Büyük ve yüksek duvarları fresklerle süslüdür ve 16. yüzyılın sonlarında bölgeyi kolonileştiren Portekizliler tarafından yapılmıştır.
Mandhry Camisi
Kentin eski mahallelerinin bulunduğu bölgede yer alan Mandhry Camisi beyaz rengi ve bölgedeki diğer camilere göre farklı mimarisiyle ilgi çekici yerlerden biridir. Svahili mimarisinin örneklerinden biri olan bu camide Arap mimarisinin etkileri de görülmektedir.
Baharat Pazarı
Eski mahallelerinin bulunduğu eski kent bölgesinde Nehru ile Langoni arasında bir yerde bulunan baharat pazarı ülkenin yerel tatlarını yansıtan baharatlarını görmek ve satın almak için görebileceğiniz bir yerdir. Burada alışveriş yaparken birkaç mağazaya fiyat sorun ve mutlaka pazarlık yapın.
Eski Mahkeme Binası
Kent merkezinde, Nikrumah Caddesi'nde bulunan eski mahkeme binası 20. yüzyılın hemen başında inşa edilmiştir. Bugünlerde resmi bir kullanım amacı olmasa da bir sanat galerisi gibi işlev görmektedir. Burayı ziyaret etmeye gelen turistlere eserlerini göstermek ve satmak isteyen yerel sanatçılar da burada sergi açmaktadır.
Eski Kent (Old Down)
Eski kent Mombasa adasının doğusunda, Digo Yolu ve Jamhuri Parkı'nın doğusunda yer alan kent bölümüdür. Tarihi 19. yüzyılın başlarına kadar uzanan bölgede camiler ve yüksek binalar arasındaki dar sokaklarda gezmek turistlerin sevdiği aktivitelerdendir. Swahili mahallesinde dolaşırken saat 18'den sonra ortaya çıkan sokak satıcılarından fast-food alabilirsiniz.
Bombolulu Atölyeleri (Bombolulu Workshops)
Bombolulu Atölyeleri 1969'da kurulan Kenya'daki Fiziksel Engelliler derneğinden hayata geçirilmiş bir projedir. Bu merkez turistler için bir cazibe merkezi olmakla birlikte mücevher, tekstil, ahşap, deri ve el sanatları üreten 150 engelli çalışana sahiptir. Kenya'nın en büyük rehabilitasyon merkezidir.
Hindu Tapınakları (Hindu Temples)
Mombasa kültürel çeşitliliğini yansıtan mekanlardan biridir. Turistler tapınakta birer rehber eşliğinde dolaşabilirler. Tapınağın içinde sanat eserleri, putlar ve kültürel resimler ile tablolar görülebilir.
Mombasa Fildişleri (Mombasa Tusks)
Moi Caddesi'nde bulunan bu yer Prenses Margeret'in Mombasa'yı ziyaretini kutlamak için 1956 yılında yapılmıştır. Kentin girişinde bulunan bu mekan düşünüldüğü gibi fildişinden değil alüminyumdan yapılmıştır. Dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta da gövdelerin Margaret'in ilk harfi M şeklinde olmasıdır. 

Mombasa Konaklama

Mombasa'da birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Eğer kent merkezinde konaklamak isterseniz tavsiyemiz Mei Place Apartments ile Travellers Beach Hotel'den  birini tercih etmeniz olacaktır. Eğer bütçeniz düşükse kentin ucuz ama güvenli ve tercih edilebilir otelleri Makwetu Resorts, The Planet Apartments ve Mei Place Bandari Villas'tır.
Eğer orta bütçeli ve kaliteli bir otelde konaklamayı düşünürseniz Jacyjoka Apartments Nyali, Georgville Holiday Home ve Voyager Beach Resort'tan birinde kalabilirsiniz. Bu tesislerin müşteri memnuniyeti yüksektir ve geniş bahçeleri bulunur. Aynı zamanda yüzme havuzu imkanı da bulunmaktadır.
Eğer evde kalmak isterseniz Mombasa'da kıyı şeridi boyunca kiralık evler bulunmaktadır. Kijiji, Warandale ve Coral Kenya Beach Cottages 1 kişiden 5 kişiye kadar konaklayabileceğiniz kısa süreli evler kiralamaktadır. 

Mombasa Havalimanı

İstanbul'dan Mombasa Moi Uluslararası Havaalanı'na aktarmasız uçuşlar düzenlenmektedir. Bununla birlikte kente Nairobi üzerinden aktarmalı olarak da uçabilirsiniz ve bu genelde daha ucuza malolur. Türk Hava Yolları Nairobi'ye haftanın her günü uçmaktadır ve bu yolculuk yaklaşık olarak 7 saat sürer. Mombasa uçuşları 8 saat 20 dakika kadar sürmektedir. Kenya'yı ziyaret etmek için öncelikle Kenya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinden online vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Vize süreci yaklaşık 2-3 gün sürmekle beraber Kenya'ya vardığınızda bu vizenin yazıcı çıktısıyla birlikte otel rezervasyonunuzu, en az 180 gün geçerli pasaportunuzu ve varsa davet mektubunuzu sınır polisine ibraz etmeniz gerekir. Eğer sorun yaşarsanız Türk Büyükelçiliği Nairobi kentinde Gigiri Caddesi'nde bulunur. Mombasa Moi Uluslararası Havaalanı IATA kodu MBA ve ICAO kodu HKMO olarak belirlenmiştir. 

Mombasa Ulaşım

Mombasa kentinde toplu taşıma aracı olarak matatus denilen dolmuşlar kullanılır. Biket fiyatları ucuzdur ancak bu araçlar oldukça kalabalıktır. Bu yüzden ülkeyi ziyarete gelen turistler taksi kullanmayı tercih ederler. Bildiğimiz otomobil taksilerden ayrı olarak tak-tuk denilen üç tekerlekli bisiklet şeklindeki taksiler de kullanılabilir. Bunlar nispeten daha ucuzdur.
Mombasa'da trafik soldan akar ve toplum trafik kurallarına pek uymamaktadır. Altyapı yetersizliği de eklenince kentte araç kullanmak bir hayli zordur. Taksi kullanmanız tavsiye edilir ancak kentte taksimetre uygulaması yoktur. Bu yüzden taksiye binerken pazarlık yapmanız tavsiye edilmektedir. 

Mombasa Yorumlar

 

 

Etiketler

Mombasa uçak bileti, en uygun Mombasa uçak bileti, en ucuz Mombasa uçak bileti, Mombasa ucuz uçak bileti, Mombasa en uygun uçak bileti, kampanyalı Mombasa uçak bileti, promosyonlu Mombasa uçak bileti, indirimli Mombasa uçak bileti, ucuz Mombasa uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Mombasa Hava Durumu

Hava Yolları