Nairobi Hakkında

Nairobi şehri 19. yüzyılın sonlarında İngilizler tarafından ülkenin güneyinde bulunan Nairobi Nehri üzerinde, 1660 metre yükseklikte kurulmuştur. İngiliz kolonisi döneminde Kenya İngiliz Doğu Afrikası idaresindeydi. Nairobi bölgesine Uganda Demiryolları adına bir depo inşa edildi ve bu bölgedeki şehirleşmenin ilk adımı oldu. 1907 yılında Kenya'nın başkenti Machakos ilan edildi. 1963 yılına gelindiğinde ise Kenya İngilizler'e karşı girdiği bağımsızlık mücadelesini kazanarak bağımsız bir devlet oldu ve bu yeni devletin başkenti Nairobi olarak belirlendi.
Nairobi Doğu Afrika bölgesinin en kalabalık kentidir. 685 kilometrekarelik bir alana kurulu bu kentin nüfusu 2.2 milyondur. Nairobi yerel dilde sulak yer anlamına gelir. Ekvator'un 138 kilometre güneyinde bulunan şehir tamamen yeşil alandan oluşan 114 kilometrekarelik Nairobi Ulusal Parkı tarafından çevrelenmiş durumdadır. Kentte kullanılan para birimi Kenya Şilini'dir (KES) Eğer döviz bozdurmak isterseniz bankalara başvurabilirsiniz ancak eğer 100 dolardan daha küçük banknotları bozdurmak isterseniz ekstra komisyon ödemeniz gerekebilir. Bununla birlikte eğer elinizde 2006'dan önce basılmış bir Amerikan doları varsa bunu kentte kullanmanız mümkün değildir. Ülkede anayasada tanınan resmi diller İngilizce ve Svahili'dir. Svahili dili aynı zamanda Tanzanya ve Uganda'nın da resmi dilidir. Nairobi ile Türkiye aynı saat diliminde yer aldığından aralarında zaman farkı bulunmaz.
Nairobi ekonomisi geçmişte kahve ve çay üretimi ile gelişmiş; ancak bu sömürge döneminde Nairobi halkı İngilizler tarafından yerlerinden edilerek gecekondulara ve şehrin en kötü semtlerine atılmış ve onlardan kalan yerlere gökdelenler, rezidans oteller ve alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Kenya 1963 yılında bağımsızlığını kazanmış olsa da ekonomik olarak İngiliz hiyerarşisi altında ezilmektedir. Yerli halkın ekonomik durumu bugün pek iç açıcı değildir ve bu sebeple kentte suç oranı yüksektir.
Nairobi bugün Afrika'nın politik ve ekonomik açıdan önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir. Birçok uluslararası firmaya ve organizasyona ev sahipliği yapan Nairobi Afrika'nın iş merkezlerinden biri haline gelmiştir. Küreselleşme ve Dünya Kentleri Çalışma Grubu Nairobi'yi son dönemlerin gözde sosyal merkezi olarak nitelendirmiştir. Kent kozmopolit yapısı, canlı kültürel hayatı, muhteşem restoranları ve renkli gece hayatıyla gelişen bir Afrika turizm bölgesidir.
Nairobi'de tropikal iklim etkilidir ve turistlere ziyaretleri için Ocak ve Şubat ayını değerlendirmeleri tavsiye edilir zira bu aylarda kent yemyeşildir. Nisan ve Mayıs ayları ise yoğun yağışlı geçtiğinden bu dönemde yapılan ziyaretlerde programınız aksayabilir. Ağustos ayından sonra ise kentte kurak bir iklim görülmektedir.
Nairobi Vizesi
Kenya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Nairobi Milli Parkı
Bu parka gittiğinizde kendinizi bir National Geographic setinde hissedebilirsiniz. Safarisiyle meşhur Nairobi'de vahşi yaşam bölgeleri sanki bir gezi dergisinden ya da belgeselden görüyormuşsunuz gibi hissetirebilir. Şehrin hemen yanında bulunan bu park her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Nairobi Milli Parkı 1946'da Kenya'nın ilk parkı olarak inşa edilmiştir. Downtown'a yalnızca 7 km uzaklıkta bulunan bu parktan kent merkezindeki gökdelenleri görebilirsiniz. 118 kilometrekarelik bir alanda kurulmuş bu parkta aslan, zebra, gergedan, timsah, zürafa gibi Afrika'yla özdeşleşmiş hayvanları görebilir ve bir safari turuna katılabilirsiniz. Parka giriş ücreti yetişkinler için 50, öğrenciler için 25 dolardır.
Nairobi Milli Müzesi
1963'te Kenya bağımsızlığını kazanınca eski ismi Coryndon Müzesi olan müzeye Milli Müze ismi verilmiştir. Bu müze bölgenin en gösterişli yapılarından birinde bulunur ve dünyaca ünlü koleksiyonları sergiler. Eğitim ve eğlencenin birlikte yaşandığı bu müze Kenya kültürünü tanımak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Müzeye giriş ücreti 15 dolardır.
Karen Blixen'in Evi
Afrika'nın en meşhur yazarı olan Karen Bixen'in çiftlik evi Nairobi'de müze haline getirilmiştir. 1914-1931 yılları arasında burada yaşayan yazarın lakabı "Afrika'nın Yazarı"dır. Ancak İngiltere sömürüsünün sonlanmasıyla müzeye çevrilebilen bu çiftlikte ücretsiz rehberle gezebilirsiniz(bahşiş talep edebilir). Langata'dan 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan müzeye Kanyatta Ave'ye giden matatuları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Nairobi Konaklama

Nairobi kent merkezi olan Downtown bölgesinde birçok otel bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerle birlikte tam pansiyonlar ve apartlar da bu bölgede bulunur. Kente gelen yabancılar genellikle bu bölgede konaklar zira şehrin diğer bölgelerinin güvenli olduğu söylenemez. Bu bölgenin dışında bir yerde konaklamanız tavsiye edilmez. Tom Mboya Caddesi şehrin otel merkezi sayılır ve burada güvenle dolaşabilir, birçok otel bulabilirsiniz.
Eğer düşük bütçeli bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız Wildbeest Kampı uygun bir seçim olabilir. Kamp alanları, çadırlar ve ortak alanların bulunduğu  bu kampta fiyatlar oldukça uygundur. Kahvaltı ücrete dahildir ve wifi son derece hızlı çalışır. Buranın tek olumsuz yanı merkeze biraz uzakta olması olsa da bu Nairobi Ulusal Parkı'na gitmeyi kolaylaştıyor. Bölgedeki diğer benzer kamp alanı da Milimani Backpackers'tır. Ucuz bir otel düşünürseniz de Yeni Kenya Lodge tercih edilebilir ancak pek temiz olmadığı yönünde yorumlar yapılıyor. Otel ayrıca 300 dolar karşılığı sizi safariye çıkarıyor.
Bütçenizi biraz daha artırmayı düşünürseniz Ole Sereni Otel Nairobi Milli Parkı'nı gören çok katlı bir oteldir. Ole Sereni ayrıca restoranıyla ve yemekleriyle de ünlü tarihi bir oteldir. Geceleri sessizdir ve fiyatları makuldur. Eğer apart tutmak isterseniz de Savannah Sands Nairobi Baptist Kilisesi'nin arkasında yer almaktadır ve mobilyalı dairelerin yanısıra daha ucuz fiyata mobilyasız daireler de sunmaktadır. 
Eğer bütçeniz yüksekse ve lüks bir otelde kalmayı düşünüyorsanız The King Post Oteli belki de Doğu Afrika'nın en iyi otellerinden biridir. Daireler şehir merkezinin dışında benzersiz bir manzarayla tertemiz olarak sunulmaktadır ve otelin kendi güvenlik hizmeti bulunmaktadır. Dilerseniz ücretsiz olarak safari turuna katılabilirsiniz. 

Nairobi Havalimanı

Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı bölgenin en büyük havalimanıdır. Nairobi'nin iş merkezi olan Downtown'a yaklaşık 18 km mesafededir. Havalimanından aktarmasız olarak Avrupa'ya Ortadoğu'ya ve Asya'ya uçabilirsiniz.
Nairobi Eylül 2015'e kadar kapıda vize veren ülkelerden biriydi ancak bu uygulama kaldırıldı ve artık Kenya'ya seyahat etmek istiyorsanız online vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Vardığınızda ise aldığınız vizenin yazıcı çıktısı, en az 180 gün geçerli bir pasaport, konaklama rezervasyonu ve varsa davet mektubu hudut güvenliğine ibraz edilmelidir. Kentte 30 Gigiri Caddesi'nde Türk konsolosluğu bulunmaktadır. Nairobi'ye İstanbul'dan Türk Hava Yolları aracılığıyla gidilebilir haftanın her günü uçulabilir ve bu yolculuk yaklaşık 7 saat sürer.
Havalimanından kent merkezine ulaşmak için iki seçeneğiniz bulunur. Eğer taksi kullanırsanız bunlar havalimanı kapısının dışında beklerler. Downtown'a taksiler genellikle 20 dolara götürür. Eğer otobüs kullanmak isterseniz de yaklaşık 75 cent ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı IATA kodu NBO ve ICAO kodu HKJK olarak belirlenmiştir. 

Nairobi Ulaşım

Nairobi'de trafik son derece yoğundur. Şu an kentte düzenli bir toplu taşıma sistemi kurulamamıştır ancak Digital Matatus isimli bir proje ile şehirde bir toplu taşıma ağı inşası devam etmektedir.
Yerli halk tarafından matatu ismi verilmiş otobüsler ile şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Matatuların küçük olanları 14, büyük olanları 30 koltukludur. Yerliler ucuz olduğu için bu otobüsleri kullanır ancak turistlere bu otobüsleri kullanması pek önerilmez. Matatuda ücret gideceğiniz mekana göre değişmekle birlikte ortalama seyahat ücreti 40 şilin kadardır.
Kentte taksiler de hizmet vermektedir ancak taksimetre uygulaması yoktur. Bu yüzden taksiye bindiğinizde sürücüyle pazarlık etmeniz gerekir. Taksiler genellikle pahalıdır ve dilerseniz telefonla taksi çağırabilirsiniz.

Nairobi Yorumlar

 

 

Etiketler

Nairobi uçak bileti, en uygun Nairobi uçak bileti, en ucuz Nairobi uçak bileti, Nairobi ucuz uçak bileti, Nairobi en uygun uçak bileti, kampanyalı Nairobi uçak bileti, promosyonlu Nairobi uçak bileti, indirimli Nairobi uçak bileti, ucuz Nairobi uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Nairobi Hava Durumu

Hava Yolları