NDjamena Hakkında

Çad ülkesinin başkenti olan Ndjamena şehri görkemli ve harika manzaraları ile muazzam bir kent niteliğini oluşturmaktadır. Günümüz ortalaması ile 1 milyona yakın nüfusa sahip olan Ndjamena, 1973’teki adıyla “Fort-Lamy” olarak anılmaktaydı. Çok kültürlü bir insan topluluğunun yer aldığı şehirde camiler, kiliseler ve farklı din evleri bulunmaktadır. Logon Nehri’nin bağlı olduğu Chari Nehri’ne bağlantılı bir şekilde birleştiği alan üzerine kurulu olan kent, Kamerun ülkesinin Kousséri şehrine komşu bir köprü bağlantısı kurmaktadır. Kentin iklimi ise tamamen şehrin yüksek bir bölgede olmasıyla ilişkili olmaktadır. Yarı kurak bir iklime sahip olan Ndjamena kentinde senelik ortalama yağış miktarı 750 mm seyrinde ilerlemektedir.
Ndjamena uçak bileti alarak bu şehri gezmek ve kültürel değerlerini keşfetmek istiyorsanız tüm planlarınızı bilet almadan evvel yapmalısınız. Özelliklede birçok kişinin merak ettiği yol güzergahı ise direk ve aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Ülkemizden Ndjamena şehrine direk uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda Paris şehrine buradan da direk uçuş olarak Ndjamena şehrine gidebilirsiniz. Bu doğrultuda Türkiye’de aktif olarak işleyiş gösteren Ethiopian Airlines ve Air France uluslararası hava yolu şirketleri aracılığıyla aktarmalı olarak Ndjamena kentine rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer bunlar dışında farklı bir alternatif uçuş planı istiyorsanız, Afrika kıtaları üzerinde faaliyet gösteren Trablus, Hartum, Addis Ababa ve Johannesburg’dan direkt olarak Ndjamena şehrine uçuş düzenleyebilirsiniz.
Ndjamena Vizesi
Çad seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

NDjamena Gezilecek Yerler

Ndjamena şehrine gitmeye karar veren kişiler gezilecek yerler konusunda oldukça araştırma yapmalıdır. Ndjamena uçak bileti rezervasyon işlemlerinden önce gelen düzenli bir plan ile şehirde hiç zorluk çekmeden gezebilir ve dilediğiniz yerleri rahatlıkla gezebileceksiniz. Şehrin en çok turist çeken noktası Zakouma National Park olmakta, her turistin mutlaka görmesi gereken bir güzelliğe sahip olan Zakouma National Park toplamda 305,000 hektar alana sahip olmakta. Yıllar boyunca iç savaş dışında ve yasadışı avlanma nedeninden ötürü büyük bir tehlike atlatan uluslar arası park, Avrupa’nın desteğiyle tekrardan canlanarak daha görkemli bir hal almakta olup, çok sayıda hayvan türü ve doğan yaşantılarına özgü biçimlendirilmiş görsellerle turistleri büyülemektedir.
Bu şehre gelmek isteyenlerin büyük bir turist bölümü genel olarak fotoğrafçılık üzerine akınlarda bulunmaktadır. Fotoğrafa aşık olan kişiler özelliklede Gaoui’nin çok sayıda renklere bürünmüş bu harika evlerini görmek ve fotoğraf çekmek için bu şehri seçmektedir. Ndjamena kentine birkaç kilometrede yer alan bu şirin kasaba’ya mutlaka uğramalı ve dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Gerek etkileyici görüntüyü yaşamak adına, gerek ise fotoğraf albümünüzde mutlaka bulunması için gideceğiniz Sarh bölesi ise Chari Nehri’nde yer alan harika bir yer olmakta. Devasa boyutlarda bulunan ağaçlar tüm kasabayı kaplıyor ve gölgesi altına alarak muazzam bir görünümü turistlere sunuyor. Bunun yanı sıra çok sayıda eski el emeği silahlar, müzik aletleri ve maskelerin bulunduğu tarihi görsel şölenlerde bu kasaba içerisinde yer almaktadır.
Şehrin Afrika’da yer alması akla sıcaklık durumunu da getirmektedir. Eğer daha hareketli ve sıcak bir döneme denk gelmek istiyorsanız yaz aylarında Ndjamena uçak bileti işlemlerini hallederek bu şehre yolculuk düzenleyebilirsiniz. Bu tarihlerde özelliklede Ndjamena katedralini ve diğer dini mimari yapıları gezerek hoşça vakitler geçirebilirsiniz.
Chari Nehri: Shari olarak adlandırılan nehir, 949 kilometre boyunca Afrika’da bulunan bir akarsu olmaktadır. Orta Afrika bölgesinden akarak Çad ülkesine kadar akmaya devam eden Chari Nehri, başkent Njdamena kentine kadar gelmektedir. Sarh şehri de dahil Ndjamena ile birlikte birçok halk nüfusu bu büyük nehrin kıyılarına yoğunlaşarak yaşamlarını sürdürmektedir. Birçok turistin nehrin kıyısına gelerek gün batımını izlemektedir, hatta burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir kısmı fotoğraf meraklılarından oluşmaktadır.
Camiler: Şehirde baskın inanç türü İslam dini olmaktadır, daha çok Müslümanların yer aldığı kente gelen turistlerin büyük bir kısmı şehirde bulunan tarihi bir mimariye sahip olan camilere akın etmektedir. Camilere yapılan turistik akınlarının büyük bir çoğunluğu Müslüman olmaktadır. Özelliklede 2009 yılında İslam Kültür Başkenti seçilen şehre bu dönemden sonra Müslüman turistler daha da çok seyahat etmiştir.
Çad Ulusal Müzesi: Çad tarihi başta olmak üzere, Afrika tarihinin de bol bir miktarda bulunduğu müze içerisinde çok sayıda obje sergilenmektedir. Bu müzeyi ziyaret ederek halkın geçmişine ait bilgiler ve aynı zaman’da şehir tarihi hakkında net detayları da öğrenebilirsiniz. 

NDjamena Konaklama

Birçok gezide turistlerin düştükleri hatalardan biride gidecekleri bir yerde gezilecek alanlar ve konaklama üzerine yanlış planlamalar veya eksik planlamalar üzerine oluşmaktadır. Aslında bu her iki işlemden özelliklede konaklama kısmı seyahat ederken not defterinizin kabarık olması gereken en önemli bölümüdür. Eğer klasik ve aynı zaman’da konforlu bir mekanda konaklamak istiyorsanız Hotel La Residance, güneş, deniz ve harika manzaralara karşı bir otel odasında kalmak istiyorsanız mutlaka Hilton Ndjamena merkezini seçmelisiniz.
Bunlar dışında lüksünüze ve aynı zaman’da konforunuza düşkünseniz Ledger Plaza Ndjamena veya ekonomik standart ücretlere tabi olarak konaklamak istiyorsanız Mercure Ndjamena Le Chari, Novotel Ndjamena La Tchadienne, Soluxe Hotel Ndjamena Tchad, Tropical Hotel gibi yerleri de tercihler listenizde bulundurmakta fayda olacaktır. Hem şehir merkezine yakın hem de iyi bir otel tercihi için sıraladığımız oteller arasından dilediğinizi seçerek bilet işlemlerinizi daha sonradan yaparak muazzam bir gezinin tadını çıkarabilirsiniz. İslami bir ülke niteliği taşıyan Ndjamena alkollü mekanlar bulmak oldukça zor, fakat bazı kesimlerde barlar bulabilir veya kaldığınız otelde mini barlardan faydalanabilirsiniz. Tamamen kendi istekleriniz doğrultusunda size uygun birçok otelden biri tercih ederek tatilinizin diğer planlarını gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Ndjamena konaklama fiyatları 45 dolar ile 190 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

NDjamena Havalimanı

Ndjamena Uluslararası Havalimanı ismiyle anılan Ndjamena Havalimanına, ülkemizden direkt olarak uçuşlar düzenlenmektedir. Gelişmiş bir düzeyde yapılan ve son teknoloji cihazlarla donatılan havalimanına ulaşabilmek için Paris veya Avrupa’nın birçok kentinden kalkan uçaklar vasıtasıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Türkiye’den direk ve aktarmalı seferinin bulunmasından ötürü buradan Ndjamena şehrine uçmak isteyen kişiler rahatlıkla seyahat planı yapabilirler. Paris ve bir takım Avrupa kentleri veya Afrika Kıtasında yer alan birkaç ülke üzerinden de aktarmalı olarak rahatlıkla Ndjamena kentine uçuş seferleri düzenlenmektedirler. İstanbul Atatürk Havalimanından - Ndjamena Uluslararası Havalimanına direk uçuşlar ortalama 9 saat 30 dakika sürmektedir. Aktarmalı olarak uçuş süreleri 15 saat ile 19 saat arasında bekleme süresi dahil olarak gerçekleşmektedir. Çad ülkesinin en gelişmiş havalimanlarından biri olan Ndjamena Uluslararası Havalimanı konumundan kent merkezinin tamamına ulaşım sağlamanızda oldukça kolay. Seyahat işleminizi yaparken tüm notlarınızı planlı olarak alın ve buna dayalı olarak gezinizi gerçekleştirin. Ndjamena Uluslararası Havalimanı IATA kodu NDJ ve ICAO kodu FTTJ olarak belirlenmiştir. 

NDjamena Ulaşım

Ndjamena şehrine vardığınızda mutlaka bir diğer plan notlarınız arasında ne gibi bir ulaşım süreci geçireceğinize dair bilgiler yer alacaktır. Bu bilgiler sizin Ndjamena şehrinde daha rahat ve zorluk çekmeden tüm gezi planınızın ana hattını sağlayacaktır. Şehrin içinde ulaşım sistemleri olarak ilk otobüsler göze çarpmakta. Halk arasında da yaygın bir şekilde işleyiş gösteren otobüs sistemleri şehrin hemen her bölgesine giden bir hat güzergahına sahip olmaktadır. Bunun dışında uygun fiyatlarla taksileri tercih edebilir ve daha konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz. Fakat öncesinden yerel halk ile taksi ücretleri üzerinden muhabbete girerek fazladan ücret ödemeyin. Nedeni ise turistlere daha yüksek fiyatların biçilmesi üzerine olmaktadır. 

NDjamena Yorumlar

 

 

Etiketler

NDjamena uçak bileti, en uygun NDjamena uçak bileti, en ucuz NDjamena uçak bileti, NDjamena ucuz uçak bileti, NDjamena en uygun uçak bileti, kampanyalı NDjamena uçak bileti, promosyonlu NDjamena uçak bileti, indirimli NDjamena uçak bileti, ucuz NDjamena uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

NDjamena Hava Durumu

Hava Yolları