Niamey Hakkında

Afrika Kıtası’nda yer alan ve Kıta’nın en fakir ailelerin barındığı ülkelerden biri olan Nijer ülkesinin başkenti Niamey’i bu yazımızda sizlere ele alacağız. Nijer ülkesinin başkenti olduğu gibi siyasi merkezi statüsünü de elinde barındıran Niamey kenti, beş farklı ilçeyle bütünlenen ve büyükşehir statüsüne sahip olan bir kent yapısına sahip olmaktadır. Kent, Nijer Nehri kıyısında yer almakta olup, şehrin siyasi tabakası olduğu gibi aynı zaman’da ticaret merkezi olarak ta bilinmektedir. Yoğun bir nüfus bazına sahip olan kent her ne kadar iş üzerine olanakların az olmasına rağmen ülkenin en sık göç alan bir kent yapısını oluşturmaktadır. Hayvancılık alanında oldukça büyük bir gelişim sağlayan şehir, bu kapsamda ülkenin en işlek et ticaret merkezi olarak bilinmektedir. İklimsel olarak yarı kurak bir iklim yapısına sahip olan Niamey, kışları yağışlı ve ılık bir hava sergilerken yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir hava iklimi yaşatmaktadır.
Nijer ülkesinin en verimli kenti olan Niamey bu kapsamda ülkenin ekonomi ve turizm alanındaki en önemli şehir yapısını oluşturmaktadır. Her yıl milyonlarca insanın şehre akın etmesi kentin ekonomik seviyesine olabildiğince destek olmaktadır. Buraya seyahat düzenlemek isteyen kişilerin mutlak suretle hava koşullarını göz önünde bulundurarak seyahat planlarını kurmaları daha mantıklı olacaktır.
Niamey Vizesi
Nijer seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Niamey Gezilecek Yerler

Niamey gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Cathedral de Maorey:
Maorey katedrali olarak tanımlanan bu eşsiz yapı şehrin turistsel açıdan en çok ziyaret edilen mekanlarından biri olmaktadır. Her sene birçok yerli ve yabancı turist katedrali ziyaret etmektedir. Tarihi bir yapıya sahip olan bu yapıt içerisinde aynı zaman’da eşsiz tablolar ve çok sayıda tarihi eser objeler yer almaktadır.
Muséé Nationale and Zoo(Ulusal Müze ve Hayvanat Bahçesi): Eğer hem tarihi değerleri incelemek, hem de eğlenmek istiyorsanız bu alanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehrin merkezinde yer alan bu bölgede hem hayvanat bahçesine giriş yaparak hem de Nijer ülkesinin ulusal müzesini ziyaret ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hayvanat bahçesinde birçok arklı türeve sahip hayvanı canlı olarak görebilir ve hemen ardından dilerseniz ulusal müzeyi ziyaret ederek Nijer tarihine tanıklık edebilirsiniz.
Grande Mosquéé: Grande Camii genellikle başta Müslüman turistler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden kenti ziyarete gelen turistler tarafından ziyaret edilen tarihi bir ibadet merkezi olmaktadır. Eski dönemlere ait bir yapı görünümünü günümüze kadar koruyan bu eşsiz yapıt turistlerin ilgi odağı çerçevesinde yer alan bir diğer merkez olarak gezilecekler listesinde yer almaktadır.
Centre Culturel Franco-Nigerien(Nijer Kültür Merkezi): Nijer ülkesinin kültürel miraslarının tek bir çatı altında toplanarak sergilendiği bu eşsiz müzeye mutlaka uğramalısınız. Gerek binanın tarihi yapısı, gerek ise iç mimarisi ile turistleri adeta büyüleyen bir güzelliğe sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra ülkenin kültürel mirasının da yer aldığı eşsiz bir yapı olması turistlerin buraya akın etmesini sağlamaktadır.
Centre Culturel Oumarou Ganda(Kültür Merkezi): Kentte yer alan bir diğer kültür merkezi ise genellikle kentin kültürel miraslarının sergilendiği tarihi bir yapı çerçevesinde var olmasını sağlamaktadır. Birçok turist tarafından gezilecekler listesine eklenen bu yapıyı sizde mutlaka keşfetmeniz gerekmektedir.
Island Campement of Boubon Adası: Kendilerine ülkenin ilk insanlarının geldiği bir soydan geldiklerini ifade eden bölge halkı adaya olabildiğince değer vermektedir. Bu adada yerde bir çöp bulmanız neredeyse imkansıza yakın olmakta. Tarihi değerlerinin yanı sıra eşsiz bir manzaraya da sahip olan bu harika adaya yolculuk yapmanız için hiçbir engel yok. Burada birçok otel ve restorandan yararlanabilirsiniz. 

Niamey Konaklama

Niamey şehrinde konaklama üzerine birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu şehre gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu olası hırsızlıklar ve konforsuz konaklama yerlerinden şikayetçi olsalar da daha rahat, güvenli ve aynı zaman’da konfor kapsamında rahat edilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Hemen her bütçeye uygun oteller, hosteller ve pansiyonların yer aldığı kentte konaklama ile ilgili bir derdiniz bulunmamaktadır. Tavsiye olarak biraz lüks ve az biraz diğer otellere göre daha pahalı olan Hotel Terminus konaklama merkezini tercih edebilirsiniz. Bu otelde konforun en alasını yaşayabileceğiniz gibi tertemiz ve sürekli bakımı yapılan havuzlarına da dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Açık büfe yemekler ve kent içinde gezi için özel araç kiralayarak şehri gezebilme fırsatını sizlere sunuyor.
Daha orta derece oteller üzerine bir tercihte bulunacaksanız eğer bunun içinde adres “Les Roniers” olmaktadır. Otel biraz eski görünümde olsa da konforu ve güvenlik derecesi diğer birçok pansiyon veya diğer hostellerin yer aldığı bölgelere göre daha iyi bir derecede olmakta. Les Roniers çevresinde diğer orta bütçeli otellere de göz atmanızda fayda olacaktır. Bunun yanı sıra yine aynı bütçe orantılarına sahip fakat muhteşem manzaraları olan oteller arasında ise Hotel du Sahel veya Hotel de la Tapoa konaklama merkezlerini de listenizde barındırmakta fayda olacaktır. Hem ortalama bütçe hem de manzara olarak seçebileceğiniz bir hostel arıyorsanız “Grand Hotel du Niger” merkezini tercih etmenizde fayda var. Tüm bunların yanı sıra temel ihtiyaçların karşılanabileceği ve ucuz bir konaklama yeri arıyorsanız Hotel Univers ve Tenere Hotel’i tercih edebilirsiniz. Fakat buraya ziyarette bulunan birçok kişi genelde otelden memnun kalmamaktadırlar. Hırsızlık ve benzeri durumların sıklıkla yaşandığı bir bölgede yer almaktadırlar. Konaklama ücretleri ortalama 20 dolar ile 150 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 

Niamey Havalimanı

Diori Hamani Havalimanı Niamey kentinin uluslararası havalimanı olmaktadır. Diori Hamani ismi ise Nijer ülkesinin ilk başbakanının adı olup, vefa olarak isminin havalimanına verilmesiyle faaliyet gösteren bir hava yolu limanıdır. Kurulduğu ilk dönemlerde sadece askeri havalimanı üssü olarak kullanılan hava yolu limanının günümüzdeki görünümü ise yeniden inşa edilmiş ve Nijer kentinin dünyaya açılan kapısı olarak tekrardan faaliyet çerçevesinde yürütülmüştür. Geliştirilmiş bir havalimanı statüsünde yer alan Diori Hamani Havalimanına günümüzde birçok farklı hava yolu şirketi aracılığıyla dünyanın birçok yerinden seyahat edilebilmektedir. Niamey şehrine ortalama 12 kilometrelik bir mesafede yer alan havalimanına ulaşım oldukça kolaydır.
Niamey kentine ülkemizden direkt olarak aktarmasız uçuş seferleri düzenlenebilinmektedir. İstanbul şehrinden Niamey şehrine aktarmasız bir şekilde düzenli olarak Türk Hava Yolları seferler düzenlerken, aynı zaman’da Air Cezayir, Air Cote d’ivoire, Air France, Air Burkina, Air Niger, ASKY Airlines, Etiyopya Havayolları ve daha birçok farklı uçuş firması seferler düzenlemektedir. Direk uçuşlar ortalama 10 saat 05 dakika ve aktarmalı uçuşlar ise 15 saat sürmektedir. Diori Hamani Uluslararası Havalimanı IATA kodu NIM ve ICAO kodu DRRN olarak belirlenmiştir. 

Niamey Ulaşım

Niamey kentinde şehir içi ulaşımı da oldukça rahat ve stabil işleyen bir sistem üzerinden işlemektedir. Şehrin tamamını zevkinize göre dilerseniz taksi, otobüs, tren ve tramvaylar ile gezebilir ve tüm şehri keşfedebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında bir takım sıkıntılar mevcut olsa da yerli halk olmak üzere birçok turist şehrin tamamını dolaşan toplu taşıma araçlarından vazgeçmemektedir. Hem daha ucuz hem de kentin tamamını gezdiren bu otobüsler sayesinde kentte tam anlamıyla bir gezi yapabilirsiniz. Kentte gezilecek yerlerin tamamına genellikle tramvay, tren ve otobüsler tercih edilmektedir. Az da olsa taksi kullanan turist sayısı da bulunmaktadır. Aslında bu durum tamamen hem istenilen her yere gitme, hem de ucuz bir bütçe ile kenti gezmeye yönelik olmaktadır.  

Niamey Yorumlar

 

 

Etiketler

Niamey uçak bileti, en uygun Niamey uçak bileti, en ucuz Niamey uçak bileti, Niamey ucuz uçak bileti, Niamey en uygun uçak bileti, kampanyalı Niamey uçak bileti, promosyonlu Niamey uçak bileti, indirimli Niamey uçak bileti, ucuz Niamey uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Niamey Hava Durumu

Hava Yolları