Nouakchott Hakkında

Nouakchott Moritanya'nın başkentidir. Moritonya bir dönem Batı Afrika'nın bir parçasıydı ve başkenti yoktu; sakinlerinin çoğu göçebeydi. Nouakchott 1960'da kazanılan bağımsızlığın üzerine kuruldu. İnanılmaz bir hızda büyüdüğü için şimdi ülkenin nüfusunun üçte biri (2.8 milyon) bu kentte yaşıyor.
Şehir yüksek binaları ile gelişiyor ve şehirde çok fazla anıt bulunmuyor. Yüksek dalgalarda çekinmiyorsanız kentin iyi de bir plajı var. Çok eğlenceli ama pek kaliteli mal satmayan bir pazarı var. Göz atmak isteyebileceğiniz bir cami de kent meydanında bulunuyor. Turistler burada bulunduğu süre içerisinde şehirde dolaşır ya da plajlara gider. Nouakchott'ın şehir merkezi aktiftir ve eğlenceli aktiviteler günün her saati devam etmektedir. Cinqui me bölgesi el sanatlarının görülebileceği veya satın alınabileceği bir Pazar işlevi görür. Fiyatlar burada yüksek ve ne var ki verdiğiniz paraya değmez.
Nouakchott kenti yaşından büyük şeyler sunacak kadar genç bir şehir. Suudi Arabistan'ın ülkeye bağışladığı cami etkileyicidir. Aynı caminin Fas tarafından yaptırılmış olanı ise daha güneyde yer alır.
Şehirde hala göçebe sayılacak hayatlar da yaşanmaya devam etmektedir. Bahçelerde ve sokaklarda çadırlar göreceksiniz. Çöl hayatında önemli bir rol oynayan çay töreni hala her gün şehirde gerçekleştirilmektedir.
Moritanya çöl ve okyanus kıyısı bir arazide kurulmuştur. Çoğu turistin ilgisini çeken yerleri Adrar'daki çöl ve Tagant bölgeleridir. Adrar'I şu şekilde hayal edebilirsiniz: Sonsuz kum tepeleri, kayalık çöl ve sıcak. Çoğu turist ülkenin batı sahillerinde kalırken iç kısımların da çok güzel manzaraları vardır.
Moritanya bir İslam Cumhuriyeti'dir ancak bu siyasi statüden çekinmeyin. Kuzeydeki halkın çoğunluğu muhafazakar olsa da Moritanya aşırılık yanlısı değildir. Ne kölelik ne kadın sünneti yaygın değildir ancak daha koyu renkli insanlara karşı ırkçılık açıktır ve yaygındır. Ülkenin güney kesimi ise dost canlısı insanlarla doludur ve turistlere çok sıcak davranırlar.
Moritanya iklimi aşırı sıcak ve düzensiz yağışlarla karakterize edilir. Moritanya'nın büyük bölümü tropik bölgelerdir ve gece saatlerinde sıcaklık 7 derecenin altına inebilir ve Sahra bölgesinde 0 dereceye kadar düşmesine rağmen gündüz hava çok sıcaktır.
Nouakchott Vizesi

Moritanya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Nouakchott Gezilecek Yerler

Nouakchott'un etkileyici etnik kimliği, el değmemiş kum tepeleri, dalgalı plajları ve büyüleyici anıtlarıyla şekillenir. Moritanya'nın başkentindeki geziniz için bazı fikirler:
Chinguetti
Chinguetti bir kaç eski kütüphane, eski cami ve kaleleri ile hareketli bir açık hava pazarına dönüşen eski sokaklarıyla büyüleyici bir Sahra mahallesidir. Yerliler son derece canayakın ve bölge deve ve eşek yarışları gibi çeşitli kültürel etkiniklere ve spor müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
Çöl Timsahları
Tagant bölgesi ziyaretçilerine ilginç bir Neolitik köyün antik kalıntılarına ulaşma fırsatı sunar. Burada ölün yüksek uçurumlarından geçen heyecan verici bir yürüyüş yapılıyor. Eski çağlardaki insanın doğuştan gelen sanatsal dehasını işaret eden muhteşem kaya resimleri, mağara heykeli ve taş oymaları gözden kaçırmayın. Tarih öncesi hayatın askeri, sanatı ve medeniyetine şahit olacaksınız. Bölgede görülmesi gereken şey nadir bulunan çöl timsahları ve Matmata kanyonudur.
Tidjikja-Tichit
Moritanya ikiz antik şehirleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilmiş ve ülkenin en tenha bölgelerinden birisidir. Heybetli kum tepeleri ile canlı çöllerden geçen Tichit'teki dik eğimli Moritanya çöllerine ve tuz göllerine ulaşın. Afrika kıtasının çöl cazibesini yaşamak için mutlaka ziyaret edilmelidir.
Ksar el Barka
Ksar el Barka Moritanya kum tepelerinde örtülü bir 17.yy kenttir. 17. yüzyıldaki izleri süslenmiş cepheler, kervan ticareti ve zengin tarım yatakları halen görülür. Bir çok sütunlu camiye ev sahipliği yapan sayısız taş yapı ve raf bulunmaktadır. Nouakchott ve çevredeki çöl bölgesi egzotik kum yerleşimlerinin çekici cazibesinin izlerini taşıyan antik yerleşim yerleridir.
Ulusal Müze
Mağribi kültürüne ilgi duyan herkes için burası ortak bir değerdir. Birinci seviye arkeolojik sergilere sahip tarih öncesi bir galeri ve Mağrip toplumunun etnografik görüntüleri müzede incelenmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından işletilir ve çalışma saatleri sabah 8 ve akşam 3.30 dur.
Nouakchott Limanı
Port de Peche olarak da bilinen Nouakchott Limanı kentin cazibe merkezlerinden biridir. Balıkçıların balık ağlarında sürüklediği binlerce canlı ve renkli balığı görebilirsiniz. Küçük çocuklar bölgede balıkların taşınması için oradan oraya hareket ederler. Ziyaret etmek için en iyi zaman geç öğleden sonradır çünkü bu saatte balıkçılar denizden döner.
Zein Art
Nouakchott'taki en seçkin sanat eserlerini ve el işlerini bulacağınız bu mekanda çalışma saatleri 3.30-7.30 ve 10-7.30 olarak belirlenmiştir. Bölgedeki sanatçıların periyodik olarak sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.
Cuma Camii
Göz alıcı beyazlıktaki cephesiyle dikkat çeken camide turistler namaz saatlerinde içeriye giremez.
Büyük Camii
Müslümanların törenel bir şekilde abdestini aldığı meydanı, minareleri ve kumlu avlularıyla şehir merkezinin önemli bir noktası olma özelliği gösteriyor. Mimari açıdan önemli olmasa da en azından yalın binaların bulunduğu bir mahalleyi gözlemlemenize yardımcı olabilir.
Le Prince
Daha önce Nouakchott'un en eski restoranı olduğunu iddia eden Le Prince son dönemde biraz yenilendi. Fast food tüketmek için sağlam bir seçimdir.
Café Tunus
Bu kafe iyi bir kahvaltı -taze sıkılmış portakal suyu, ekmek, reçel, hamur işleri, yoğurt, kahve, maden suyu- için tercih edilebilir bir mekandır. Sokak önündeki masalarında insanları izleyerek kahvaltınızı bitirebilirsiniz.

Nouakchott Konaklama

Nouakchott'ta konaklamak için ucuz ve iyi bir otel bulmak her zaman kolay değildir. En iyi ihtimalleriniz genel olarak merkez pazar yakınındaki Avenua Abdel Nasır civarındadır.
Hotel Adrar en iyi seçenek değildir ama muhtemelen en ucuzudur.
1 Planet Hotel Akwa şehrin batısında havaalanına yakın modern ve bakımlı bir otel. Kablosuz internet çalışır ancak klimaları yoktur. Odalar genellikle temizdir ve televizyonda birkaç İngiliz kanalı çalışır. Eğlence ihtiyacınız olursa caddenin karşısında bir gece kulübü var. Peninsula Plaza Hotel şehrin kuzeyinde yer alır ve modern bir oteldir. 

Nouakchott Havalimanı

Nouakchott Oumtounsy Uluslararası Havalimanı Dakar, Casablanca ve Zoueratt'a uçan Moritanya Uluslararası Havayolları'nın ana hizmeti veren şirket olduğu bir havalimanıdır. Ayrıca Cezayir Havayolları ve Air France da buraya sefer düzenlemektedir. Alternatif olarak 400 euro gibi ücret ile charter uçuşu da yapabilirsiniz. Türk Hava Yolları da mevcut Dakar hizmetini Moritanya başkentine genişleterek Nouakchott'u çok yakın bir zamanda ağına ekledi. Haftada üç doğrudan uçuş İstanbul Atatürk Havalimanı'na yapılıyor ve Salı, Perşembe, Pazar günleri gerçekleşiyor. Fiyatları 300 eurodan başlıyor. Nouakchott Oumtounsy Uluslararası Havalimanı IATA kodu NKC ve ICAO kodu GQNN olarak belirlenmiştir. 

Nouakchott Ulaşım

Nouakchott bulunduğu bölgeye yayılmış geniş bir şehirdir. Tam bir merkezi yoktur ve bir yeri merkez olarak tanımlamak gerekirse burası Pazar alanı olurdu. Bu bölgede birkaç iyi otel, restoran ve kafe var. Ulaşım için genelde taksi kullanılsa da treni de denenebilir.
Moritanya'da mahalleleri birbirine bağlayan tek bir tren hattı bulunur. Bir çoğu trenin 2 kilometreden uzun olduğunu iddia etse de değil. Zouerat madeninden Nouadhibou limanına kadar demir cevheri taşımak için kullanılır.
Tren saat 15 civarında Nouadhibou'dan her gün kalkar 1 saat kadar sonra Choum'a gelir. Varışta kalkış saatlerini kontrol edin. Trende birinci sınıf konaklama da vardır ve ranzalı küçük bir odada kalabilirsiniz. Yine de pek konforlu değildir. Toz çok olduğu için yüzünüzü örtmek için bir fular bulundurun. 

Nouakchott Yorumlar

 

 

Etiketler

Nouakchott uçak bileti, en uygun Nouakchott uçak bileti, en ucuz Nouakchott uçak bileti, Nouakchott ucuz uçak bileti, Nouakchott en uygun uçak bileti, kampanyalı Nouakchott uçak bileti, promosyonlu Nouakchott uçak bileti, indirimli Nouakchott uçak bileti, ucuz Nouakchott uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Nouakchott Hava Durumu

Hava Yolları