Oran Hakkında

Oran, Cezayir’de Akdeniz kıyısında bulunan bir şehirdir. Tarihine baktığımız zaman şehrin tarihinin milattan önce ikinci yüzyıla kadar uzandığını görürüz. Oran’da pek çok kültüre ait yapı bulabilirsiniz. Çünkü şehirde Endülüslerden başlayarak kartalcılara ondan sonra İspanyollara daha sonra ise Osmanlı İmparatorluğuna en son olarak ise Fransızlara kadar uzanan bir tarihi süreç vardır. Aynı zamanda Oran şehrinin mitolojik olarak da bir anlamı vardır. Şehrin diğer bir adı “İki Aslan”dır ve mitolojide şehrin bu iki aslan tarafından korunduğu düşünülüyor.
Oran şehri şuan ki konumuna 903 yılında kurulmuştur. 1492 yılında ise Arap ve Müslüman yerlerini tek tek ele geçirmek isteyen İspanya  tarafından 1509 yılında işgal edilmiştir. İspanyolların ele geçirdikleri toprakların büyük bir çoğunluğunu Türk denizciler geri aldı fakat konum bakımından müstahkem bir konumda olan Oran şehri bu saldırılara direnmeye devam etti. Oran, 16. YY’ın ortalarında ise İspanya’nın önemli üslerinden birisi halline geldi. Bu dönemlerde Oran şehri Vahran olarak anılmaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nun yaptığı kuşatmalar sonuç vermemeye devam ederken son olarak 1708 yılında Oran şehri Yusuf oğlu Mustafa Bey tarafından fethedildi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Cezayir Beyliği’ne katıldı. Şehir bunun ardında 1732 yılında İspanyollar tarafından geri alındı. Fakat İspanyollar Oran şehrini geri aldığında şehir askeri ve ticari önemini kaybetmişti. Şehir uzun bir süre İspanya yönetiminde kaldıktan sonra İspanya Krallığı çareyi şehri satmakta buldu ve İspanya Kralı IV. Charles Oran’ı cüzi bir meblağ karşılığında Osmanlı’ya sattı.
Fakat 1830 yılında bütün Cezayir’i kuşatmış olan Fransa Oran’ı da 1831 yılında kuşatarak şehirdeki Osmanlı yönetimine son verdi. Oran şehrinin tarihine baktığımız zaman hem İspanya hem Osmanlı hem de Fransız kültürü ve mimarisi görebiliriz. Oldukça farklı kültürleri bir arada barındıran bu şehir Cezayir’in en büyük ikinci şehridir. Oran şehri Cezayir’in başkenti olan Alger’e 450 KM uzaklıkta ve nüfusu son sayımlara göre 897 bin civarındadır.
Oran Vizesi
Cezayir’e seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Oran Gezilecek Yerler

Yazımızda da belirttiğimiz gibi Oran şehri birçok kültürel yapıyı bir arada bulunduruyor ve bu durum şehrin mimarisine de yansımıştır. Şehirde farklı inanışlara ve kültürlere at mimariler görebilirsiniz. Şehirde özellikle turizm amacıyla yapılan ve şehrin tüm manzarasını kuş bakışı görmenizi sağlayan yapılan oldukça dikkat çekmektedir ve mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yazımızın devamında sizlere Oran’da gezerken mutlaka uğramanız gereken birkaç örnek vereceğiz.

Fort Santa Cruz: Burası şehre tepeden bakmanızı sağlıyor ve nefes kesici ir manzaraya sahip. Özellikle kilisenin mimarisinin çok güzel olduğunu söyleyebiliriz. Şuanda kilise ibadete ve ziyaretçiye kapalı fakat yinede Burayı ziyaret ederek Oran’ın nefes kesici şehir manzarasına tanıklık edebilirsiniz.
Chapelle De Santa Cruz: Bu kilise tarihi bir kilisedir ve deniz manzaralıdır.  Özellikle kilisede bulunan motifler tarihi sokusuna değer katıyor o yüzden mutlaka ziyaret edecekleriniz listesine Chapelle De Santa Cruz kilisesini de eklemelisiniz.
La Gare D’Oran: Tren istasyonu olan La Gare D’Oran İspanya ve Fas motiflerini beraberinde taşıyan oldukça güzel bir mimariye sahip bir tarihi binadır diyebiliriz. La Gare D’Oran hala kullanılmakta olup özellikle turistler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.
Eski Şehir Merkezi: Oran şehrinin eski şehir merkezide mutlaka görmeniz gerekenler arasındadır. Şuanda halkın genellikle toplanma  alanı olarak kullanılan eski şehir merkezindeki binaların mimarisi çok güzel. Fakat buranın biraz bakımsız kaldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden eski şehir merkezine bakım yapılması gerekiyor diyebiliriz. Fakat yinede imkanınız varsa tarihi bir mücevher değerindeki bu yeri görmeye çalışın.
Le Theatre D’Oran: Bir tiyatro salonu olan Le Theatre D’Oran eski şehir merkezinde bulunmaktadır. Görkemli bir mimariye sahip olan tiyatro salonu geçmişte şehirde tiyatro gibi sanatlara ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi mahiyetindedir. Özellikle bu bina eski görünümü ve tarihi motifleriyle insanın ilgisini kendisine çekmektedir.

Yukarıda sizlere şehirde gezebileceğiniz birkaç örnek verdi. Bunların dışında Oran şehrinde müzeler ve tarihi camii ve kiliseler de bulunmaktadır. Bu camii ve kiliseleri de geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle şehrin eski merkezinde bu tarz yapılar çok fazla bulunmaktadır. Bu yüzden şehrin eski merkezini gezerken taksi veya toplu taşıma yerine yürüyerek gezebilirsiniz.

Oran Konaklama

Oran’da konaklamanız için birçok otel alternatifiniz bulunmaktadır. Bu otellerin büyük bir çoğunluğu lüks otellerken orta sınıf diyebileceğimiz otellerde bulunmaktadır. Biz yazımızda sizlere Oran’da konaklayabileceğiniz birkaç oteli ortalama fiyatları ile örnek vereceğiz. Eğer siz bu otellerde konaklamak istemiyorsanız bazı misafir kabul sitelerinden Oran’da yaşayan ve misafir kabul eden kişilerin evlerinde günü birlik veya kişi ne kadar kabul ediyorsa kalabilirsiniz.
Oran’da konaklayabileceğiniz çeşitli oteller:

Hotel İbis Oran Les Falaises: Bu otel Oran’da konaklayabileceğiniz orta sınıf bir oteldir diyebiliriz. 2 yıldız olan otelde bir gece konaklama ek kişi için 268 TL’den başlamaktadır. Tarihe göre veya konaklamak istediğiniz odaya göre fiyatlardan değişiklik olabilir.
Royal Hotel Oran MGallery By Sofitel: Oran’da konaklayabileceğiniz lüks oteller arasında olan bu otel 5 yıldızlıdır. Tek kişi konaklama 740 TL’den başlıyor. Tarihlere göre ve kalacak kişi sayısına göre fiyatta değişiklik olabilir.
Sheraton Oran Otel: Oran’da konaklayabileceğiniz lüks otellerden birisi olan bu otel 5 yıldızlıdır. Otelde kişi başı günlük konaklama 550 TL ile 600 TL arasında değişiklik gösteriyor.
Les Ambassadeurs Hotel: Bu otel düşük bütçe ile Oran’da konaklayabileceğiniz oteller arasındadır. Kişi başı günlük konaklama ücreti 150 TL ile 200 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Oran Havalimanı

Oran Es Senia Havalimanı cam ve çelik kullanılarak inşa edilmiştir ve zamanla artan ihtiyaca karşılık havalimanına eklemelerde bulunulmuştur. Yapılan bu eklemeler havalimanına dışarıdan bakıldığı zamanda anlaşılacak tarzda eklemelerdir. Oran şehrine ülkemizden Türk Hava Yolları direk seferler düzenliyor ve haftada 4 gün Oran’a direk uçak seferi düzenlenmektedir. Aynı şekilde Oran’dan da ülkemize direk seferler düzenleniyor. İstanbul’dan Oran’a uçak seferinin süresi 3 saat 45 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Hava muhalefeti gibi olaylarda veya rötarlarda bu süre uzayabilir. Oran Es Senia Havalimanı IATA kodu ORN ve ICAO kodu DAOO olarak belirlenmiştir.

Oran Ulaşım

Oran, şehir içi ulaşım bakımından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Oran’da bir noktadan bir noktaya gitmek için otobüs, tren ve taksi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kendinize arabada kiralayabilirsiniz. Araba kiralarken iyice araştırarak mutlaka profesyonel bir yerden kiralamaya dikkat etmelisiniz. Şehir merkezinden şehrin her noktasına giden otobüs gibi toplu taşıma araçları mevcuttur bu yüzden toplu taşıma ile Oran’da kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Cezayir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Fakat yeşil pasaportu olanlar Cezayir’e vize almadan gidebilirler. Cezayir vizesi almak için Cezayir Konsolosluklarına veya Cezayir Konsolosluğuna bağlı vize verme yetkisi olan kurumlara başvurmanız gerekir.

Oran Yorumlar

 

 

Etiketler

Oran uçak bileti, en uygun Oran uçak bileti, en ucuz Oran uçak bileti, Oran ucuz uçak bileti, Oran en uygun uçak bileti, kampanyalı Oran uçak bileti, promosyonlu Oran uçak bileti, indirimli Oran uçak bileti, ucuz Oran uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Oran Hava Durumu

Hava Yolları