Panama City Hakkında

Orta Amerika’da yer alan Panama Cumhuriyeti’nin başkenti olan Panama City, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kuzey kıyısında yer alan muazzam bir metropol kenti yapısına sahip olmaktadır. Kosta Rika ve Kolombiya’nın tam arasında konumlandırılmış olan şehir yapısı gelişmişlik ve modern görünümü sayesinde birçok Avrupa başkentine eşit olmaktadır. Dünyaca ünlü Panama Kanalı ise Pasifik Okyanusunun hemen girişinde yer almaktadır. Yerel halk tarafından ismi “Sayısız Kelebek” anlamını da taşıyan Panama City adeta cennet görünümlü bir şehir olmaktadır. Renkli bir görünüme sahip olan şehrin hemen her alanı deniz ve okyanusla kaplı olmakla beraber, tropikal bir görünüm sunmaktadır. 1519 senesinde kurulan kent tarihi binaları, müzeleri, birbirinden harika plajları, Arnavut kaldırımı dar sokaklar ve daha birçok gezilesi yerleri ile buraya gelen turistleri adeta büyülüyor. Lezzetli mutfağa sahip olan Panama, aynı zaman’da görkemli yağmur ormanlarıyla da meşhur ve okyanusun tam ortasında yer alan görünümü ile muazzam bir kent olmakta.
Bölgede hakimiyetini sürdüren tropikal savan iklimi sayesinde senenin bitimine kadar sıcaklıklarda hiçbir farklılık yaşanmaktadır. Sürekli güzel bir hava atmosferinde olan Panama kentinin yıllık hava sıcaklık hacmi ise 27 derece olmaktadır. Bu doğrultuda buraya gezi yapma amacıyla veya farklı amaçlarla bulunan turistlerin her sene buraya gelmesi oldukça mümkün. Şehir tatil kenti olduğu gibi aynı zaman’da Panama Cumhuriyeti’nin finansal merkezi olarak ta bilinmektedir. Bu nedenle birçok ticaret ve bankacılık hizmetleri yüksek seviyede faaliyetlerini sürdürmektedir.
Panama City Vizesi
Panama seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.  

Panama City Gezilecek Yerler

Tropikal bir cennet havası estiren Panama’da birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Özelliklede kuruluşundan bu yana dimdik ayakta durmaya devam eden tarihi kolonyal taş binaları ve Arnavut taşlı dar sokakları ile büyüleyici bir geçmişe götüren şehir, birbirinden canlı güzel plajları ve müzeleriyle de nefes kesen bir görüntü bahşetmekte. Gelelim Panama’da gezilecek en güzel yerler listesine.
Panama Kanalı: İlk sırada Panama kanalları gelmekte ve bu kanallar dünyaya nam salmış bir üne salmış olmaktadır. Kanal üzerinden geçen ilk buharlı geminin tarihi 3 Ağustos 1914 olmaktadır. Kanalın kıyıdan kıyıya uzunluğu ise yaklaşık 64.8 metre olarak bilinmektedir. Pasifik ucundan güneşin yükselişini görmek mümkün ve birçok turist bu görüntüye şahit olmak için şehre akın ediyor.
Casco Viejo: San Felipe adıyla da anılan Casco Viejo yani eski şehir bölgesi 1673 senesinde inşa edilmiş ve bu yıl içerisinde halk buraya yerleşme olanağına sahip olmuştur. Panama kenti bu bölgeye dayalı olarak birçok korsan saldırısına uğramış ve aynı zaman’da devasa bir yangın sonucunda kent neredeyse tamamen yok olmuştur. 1671 senesinde gerçekleşen bu talihsiz olay sonrasında kent tekrardan inşa edilmiş ve günümüz halini almıştır. 1997 senesinde San Felipe UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almıştır.
Panama Kanal Müzesi: Museo del Canal Interoceanico de Panama orijinal ismiyle de bilinen Panama Kanal Müzesi, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen bir diğer müze yapısı olmaktadır. 1997 senesinde Panama Cumhuriyeti’nin başkenti olan Panama City’de kurulmuştur. Müze içerisinde Panama Kanalına ilişkin inşaatı ile ilgili birçok evreye dayalı olarak tarih çerçevesinde yer alan muazzam eserleri barındırmaktadır. Bahsedilen evreler arasında Fransızların ilk olarak buraya gelerek bir kanal dikme girişimi içerisinde olduklarına dair bilgileri ve görselleri kapsamaktadır. 

Panama City Konaklama

Birçok gezginin hayallerinde yatan Panama kentinde birçok farklı konaklama seçeneğine sahip olmaktasınız. Hayal edebileceğiniz lükse sahip birçok otel ve farklı konaklama merkezleri bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama yerleri olan Panama’da sizlerde dilerseniz sadece temel ihtiyaçlarınız doğrultusunda veya dilerseniz daha konforlu ve güvenli bir ortamda konaklamak için lüks otel odalarını tercih edebilirsiniz. Bu kapsamda otellerin sayısı özelliklede plaj bölgelerinde daha fazla bir seyir halinde olmaktadır. Çok sayıda otelin bulunduğu plaj bölgesinde konaklama yapabilirsiniz. “Sizin Eviniz” konsepti ile rahatlığı yaşatan otel yöneticileri her arzunuza karşılık muazzam bir hizmet vermektedir.
Panama şehrine seyahat düşüncesindeyseniz mutlaka şehre gelmeden önce size en uygun oteli seçmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Böylelikle hem zamandan hem de tasarruf amaçlı bir kazancınız olacaktır. Konforunuz veya temel ihtiyaçlarınıza dayalı olarak seçenekler arasından birini tercih edip hemen otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Konaklama ücretleri 15 dolar ile 400 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Panama City’de Bulunan Bazı Oteller;

 • ·         The Bristol Hotel
 • ·         Lemon Inn
 • ·         Discovery
 • ·         Dumas Villa
 • ·         Luxury Apartment Cinta Costera
 • ·         Country Inn & Suites Panama City
 • Panama City Havalimanı

  Panama Cumhuriyeti’nin en gelişmiş kenti ve başkenti olan Panama City’de bulunan Tocumen Uluslararası Havalimanı sayesinde dünyanın birçok ülkesinden bu şehre seyahat edebilirsiniz. Avrupa’nın birçok gelişmiş kentinde yer alan havalimanları ile nereden bakılırsa bakılsın aynı standartlarda olan bu muazzam havalimanına Türkiye’den de direkt olarak uçuşlar başlamış bulunmaktadır. Daha öncesinden ülkemizden herhangi bir uçuş düzeni olmayan Panama City’e sadece aktarmalı uçuşlar sağlanmaktaydı. Fakat THY tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde yapılan açıklamayla Tocumen Uluslararası Havalimanına ülkemizden artık direkt olarak uçuşların seferlerine başlandığına dair duyuru yapılmıştı. Direk uçuş süresi 13 saat 55 dakika sürmektedir aktarmalı uçuşlarda ise süre 20 saat kadar sürebilmektedir.
  Dilerseniz direkt olarak veya dilerseniz birçok hava yolu şirketi aracılığı ile ülkemizden aktarmalı olarak Panama City şehrine ayak basabilir ve bu muazzam şehirde tatil ya da ticari amaçlı seferinizi muazzam bir ana dönüştürebilirsiniz. Panama City Tocumen Uluslararası Havalimanı IATA kodu PTY ve ICAO kodu MPTO olarak belirlenmiştir. 

  Panama City Ulaşım

  Her gelişmiş Avrupa başkentlerinde de olduğu gibi Panama City kentinde de birçok farklı şehir içi ulaşım seçeneği mevcut olmaktadır. Panama City’de daha çok taksiler tercih sebebi olmakta, bunun en büyük sebebi ise şehirde hem daha hızlı, hem dilediğiniz yere gitme olanağı hem de daha güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızla alakalı olmaktadır. Fakat taksiyi tercih edecekseniz eğer, taksilerde taksimetrelerin olmadığını söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda yetkililer tarafında belirtilen ödeme metotlarınca ödeme yapmak zorundasınız. Bahsi geçen bu ödemelerin ücretleri, ülkemizde bulunan dolmuş sistemleri ile aynı olmaktadır. Örnek olarak; bulunduğunuz bir yerden gideceğiniz bir yere kadar mesafe ücreti standart olmaktadır, değişiklik göstermez.
  Taksilerin yanı sıra şehir içi ulaşımında tercih edilen en belirgin sistemlerden biride otobüsler olmaktadır. Hem çok ucuz hem de neredeyse kentin tamamını gezen bu otobüslere binerek hem şehri gezebilirsiniz, hem de gideceğiniz yere daha ekonomik bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu nedenle turistlerin birçoğu taksi ile birlikte bu tür iki katlı otobüsleri de tercih etmektedir. Bu otobüslerin tamamı özeldir ve herhangi bir kurumla alakası olmadığı gibi müşterilerin dikkatini çekebilmek için şoförler arabalarını rengarenk süsleyerek keyifli bir otobüs seyahati yaşamalarına olanak tanımaktadır. Taksi ve otobüslerin yanı sıra Panama City’de metro kullanımı da aktif olarak kullanılan bir diğer ulaşım aracı olarak faaliyet görmektedir. Kentte daha önce var olmayan metro istasyonları 2014 yılında tamamlanarak kentte hem yerli halk için hem de turistler için harika bir hizmet sunmaktadır.  

  Panama City Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Panama City uçak bileti, en uygun Panama City uçak bileti, en ucuz Panama City uçak bileti, Panama City ucuz uçak bileti, Panama City en uygun uçak bileti, kampanyalı Panama City uçak bileti, promosyonlu Panama City uçak bileti, indirimli Panama City uçak bileti, ucuz Panama City uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Panama City Hava Durumu

  Hava Yolları