Pekin Hakkında

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olarak kabul edilen Pekin, İkinci büyük şehir konumundadır. Önemli finans merkezlerinin bulunmasının yanı sıra gelişmişlik düzeyi de oldukça yüksektir. İklime baktığımızda ise karasal bir muson olduğu görülmektedir. En soğuk ay Ocak olurken en sıcak ay ise çoğunlukta Temmuzdur. Her ne kadar önemli bir gelişmişlik düzeyine sahip olsa da eski yapılar bakımından da zengin bir şehirdir. Çok daha eski zamanlarda yapıların bulunduğu bölgeler, artık turistik amaçlı kullanılmaktadır. 20 Milyonun üstünde bir nüfusu bulunan Pekin, sayılı kalabalık şehirlerden bir tanesi olmayı da başarmıştır. Nüfusun büyük bir bölümünü Han Çinlileri oluşturmaktadır. Mançular, Moğollar, Koreliler ise çok az bir kısmı temsil etmektedir. Eğitim anlamında Pekin ve Tsinghua üniversiteleri oldukça kalitelidir. Dünya genelinde tanınan bu üniversitelerin birçok yabancı öğrenci tarafından da tercih edildiği bilinmektedir. Bilimin yanında müzik, tıp ve teknik alanlarda uzman kişilerin yetiştiği bu yerler, önemli bir konuma sahiptir. 
Pekin Vizesi
Çin seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Pekin Gezilecek Yerler

Çok eski bir yerleşim yeri olmasından dolayı çok fazla gezilecek yere sahiptir. Bunun yanında kalabalık olması da durumu çok daha zorlaştırmaktadır. Başta müzeler, saraylar, çeşitli dinlere ve inanışlara ait tapınaklar, anıtlar bulunmaktadır. Bunun dışında yeni olarak yapıldığı söylenebilecek modern yapılarda görülmeye değerdir.
Şehrin tam ortasında bulunan Tiananmen Meydanı önemli bir atmosfere sahiptir. Görülmesi gereken ilk yerlerden biri olan bu meydan dini bir geçmişe de sahiptir. Cennet kapısı olarak ifade edilebilecek olan bu meydan yaklaşık olarak 500 yıl önce inşa edilmiştir. 40 hektarlık bir alanı kaplayan meydanın son genişletmeler ile birlikte 1 milyon kapasiteli olduğu ifade edilmektedir. Bu sebeple önemli olay ve kutlamalar için ideal yerlerden bir tanesidir. Ancak çoğu zaman protesto gösterileri sahne olmasıyla tanınmaktadır.
Bir başka gezilecek yer ise Mao Anıt Mezarıdır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 27 yıla yakın bir zaman yönetme başarısı göstermiş Mao, burada bulunmaktadır. Öldükten sonra mumyalanan bedeni, ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Ayrıca önemli bir değer olarak kabul edilmesinden dolayı Mao resimli birçok üründe bu anıt çevresinde satılmaktadır. Başta bardak, fincan, çakmak olmak üzere hatıra olarak alınabilecek ürünler bulunmaktadır. 1958 yılında yapımı biten Halk Kahramanları Anıtı’da bir başka gezilecek mekân olarak söylenebilir. Tamamen granitten oluşan yapı, 38 metre yüksekliğe sahiptir. 1989 yılında başlayan şiddetli protesto gösterilerinde merkez olarak burası seçilmiştir. Bu sebeple oldukça önemli bir tarihe ve değere sahiptir. Büyük Halk Sarayı ise istenmesi halinde tur şirketleri tarafından gezdirilmektedir.
Pekin uçak bileti alarak bir geziye katılan kişiler, rehber aracılığı ile burayı da gezmektedir. Herhangi bir farklılığı ya da değeri olduğu söylemek güç olsa da Ulusal Halk Meclisinin toplandığı yer olarak kullanılmaktadır. Büyük Çin Ulusal Tiyatrosu ise çok daha yeni ve modern bir yapıdır. 2007 yılında yapımı biten tiyatronun kubbesi dikkatleri çekmektedir. Titanyum ve camdan yapılmış bir kubbesi olan tiyatro, Halk Sarayının hemen arkasında bulunmaktadır. 65.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan ve oldukça büyük olan Çin Ulusal Müzesi önemli yerlerden bir tanesidir. 1 milyondan fazla eseri barındıran müzenin girişi ise ücretlidir. Çok değerli ve köklü bir geçmişi olan tarihi eserleri barındıran bu müzenin de mutlaka gezilmesi faydalı olacaktır.
Müzenin sahip olduğu belki de en olumsuz yanı ise sergilenen eserler hakkında bilgilerin sadece Çince olmasıdır. Bunun dışında Çin Devrim Müzesi’de Pekin’de bulunmaktadır. Bu müzede ise daha çok komünist devrimi hakkında eserler yer almaktadır. Resim, Fotoğraf ve belgeler sergilenmeye devam etmektedir. 15. Yüzyıldan kalma bir kapı olan Göksel Huzur Kapısı da bulunmaktadır. 2 katlı ve geniş olan bu kapı ahşaptan yapılmıştır. Birçok hasar almasına rağmen yıkılmamıştır. Mao’nun resmi kapıda asılı olarak durmaktadır. Her yıl, 1 Ekim gününde burada bulunan Mao portresi yenisi ile merasim düzenlenerek değiştirilmektedir. Yıllar boyunca halktan insanların girişine izin verilmediği için Yasak Şehir olarak adlandırılmış olan bölgede Pekin’de yer almaktadır.
70 hektarlık bir alan içinde olan bu şehirde saray, avlu, bahçe gibi yapılar bulunmaktadır. Oldukça eski bir medeniyet kalıntısı olan bu yerin mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Girişi ücretli olmasının yanı sıra belli saat aralıkları da vardır. Bu nedenle her saat ziyaretçilere açık tutulmamaktadır. Önemli bir şekilde inşa edilmiş bu şehrin kutsal yönü de bulunmaktadır. Sarayın içinde 9999 oda vardır. Bu sayı dini inanış açısından bir kutsallığa sahiptir. Ayrıca yaklaşık 13. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen bu sarayın yapımının nasıl olduğu ise merak konusudur. Yine 13. Yüzyıla ait bir başka yapı ise Büyük Uyum Kapısı’dır. Kapının iki tarafında bronz aslan heykelleri de bir çeşit bekçi görevini görmektedir. Tao inanışına göre tasarlanmış bir yapı olarak kabul edilmektedir. Bu yapıların dışında İmparatorluk Bahçeleri, Jingshan Parkı, Onbin Bahar Pavyonu, Beihai Parkı gibi yerler de gezilebilir. 

Pekin Konaklama

Birçok farklı konaklama yeri bulunmaktadır. Öncelikle şehrin gezilmesinin istenmesi durumunda metroya yakın yerler tercih edilmelidir. Bu şekilde çok daha rahat bir ulaşım sağlanabilir. Ayrıca otel gibi yerlerin dışında kiralık daire seçenekleri de çok daha makul olabilmektedir. Bu şekilde yapılacak kiralamalar da yine de dikkatli olunması yarar sağlayacaktır. Konaklama ücretleri 30 dolar ile 140 dolar arasında değişiklik gösterir.

Pekin Havalimanı

Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı, birçok yere ulaşım sağlamaktadır. Önceden alınan Pekin uçak bileti fiyatlarının çok daha makul olduğu da bilinmelidir. Bu nedenle erken yapılan rezervasyonlar ile planlı bir tatil mümkün olabilmektedir. 2008 yılında yapımı biten havalimanı 2009 Pekin Olimpiyatları için yapılmıştır. İnanılmaz bir büyüklüğe sahip olmasının yanında tek bir çatıya sahiptir. İstanbul Atatürk havalimanından birçok sefer bulunmaktadır. Ayrıca İzmir, Ankara gibi şehirlerden de sefer yapımı olmaktadır. Ancak yabancı firmalardan ile alınan Pekin uçak bileti ile de gelinebilmektedir. Aktarmalı yolculuklarda bilet fiyatı çok daha indirimli olacaktır. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı IATA kodu PEK ve ICAO kodu ZBAA olarak belirlenmiştir.

Pekin Ulaşım

Yüksek hızlı trenlerde çokça kullanılmaktadır. Birçok otobana sahip olan karayolu ise oldukça yoğundur. 6 milyona yakın otomobilin bulunduğu Pekin, bu alanda önemli bir sayıya ulaşmıştır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km olan Havalimanı ise birçok yer ile bağlantılı sağlayan önemli bir merkez olarak kabul edilmektedir. Çoğunlukta kara yolunun yerine metro ve tren tercih edilmektedir. Şehir içi trafiğinin bazı günler ve saatler için tam bir keşmekeşe dönüştüğü de rahatlıkla söylenebilir. Bu sebeple birçok farklı projelerin devam ettiği de bilinmektedir. Ancak 50 şeritli otobanların bile bazı saatler arasında tıkandığı çokça görülen bir durum olmaktadır. 

Pekin Yorumlar

 

 

Etiketler

Pekin uçak bileti, en uygun Pekin uçak bileti, en ucuz Pekin uçak bileti, Pekin ucuz uçak bileti, Pekin en uygun uçak bileti, kampanyalı Pekin uçak bileti, promosyonlu Pekin uçak bileti, indirimli Pekin uçak bileti, ucuz Pekin uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Pekin Hava Durumu

Hava Yolları