Roma Hakkında

Tarihi açıdan oldukça büyük bir değere sahip olan ve tarihin en derin savaşlarına karışan Roma şehri İtalya’nın başkenti ve en kalabalık nüfusa sahip olan muazzam bir kenti olmaktadır. Hem şehir, hem de komün bir statüye sahip olan Roma, Aniane ve Tiber nehirleri arasında yer almaktadır. Akdeniz’e yakın olan Roma 7 tepe üzerine kurulu bir şehir yapısını oluşturmakta. Şehrin nüfus oranı 2.7 milyon kişiden oluşmaktadır. Katoliklerin ruhani lideri olan Papa’nın da burada yaşadığı ve aynı zaman’da bağımsız bir devlet olan Vatikan’da burada bulunmaktadır. Bu durumdan ötürü birçok eski ve yeni kaynakta iki devletin yer alması durumu söz konusunca iki farklı devletin başkenti sıfatını da taşımaktadır.
Avrupa’nın genişlik konusunda en yüksek dereceye sahip başkentleri arasında yer almasının nedeni yüz ölçümünün 1285,3 kilometrelik bir duruma bağlı olmasından ötürü olmaktadır. Durum hal böyle olunca İtalya’nın diğer şehirleri olan Bolonya, Milano, Napoli, Palermo, Torino, Floransa, Cenova, Bari ve Catania şehirlerinin genel toplamından daha geniş bir yüz ölçümüne sahip olmaktadır. Roma Büyükşehir nüfusunun toplam oranı ise 4 milyonun üzerinde seyir göstermektedir. Bu nedenle gezi veya ticari amalı Roma uçak bileti alarak şehri ziyarette bulunmak isteyenlerin ne denli bir kalabalık şehirde olacağının işareti olmaktadır. 2800 yıllık bir tarihe sahip olan eski Roma Bizans, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti’nin tarih boyunca başkenti statüsünde yer almıştır.
Roma Vizesi
İtalya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.  

Roma Gezilecek Yerler

Roma şehri, Avrupa’nın en kaliteli şehirleri arasında yer almakta olan en zengin bölgesi olmaktadır. Bu nedenle Roma uçak bileti satın alarak Roma’yı görme hayalleri ile yanıp tutuşan gezginlerin yüksek mertebe şehrin gezi noktalarını iyi bilmesi ve buna göre hazırlıklı olması gerekmektedir. Bilet rezervasyonu yaptırmadan evvel mutlaka Roma hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Roma’da gezilecek yerler kapsamında Avrupa’nın en eski ve kapsamlı şehirleri arasında olmasından ötürü Antik Roma döneminden kalma kalıntıların günümüze kadar gelmesi birçok gezilesi yerlerin var olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, birçok tarihi yapı ve daha farklı gezi alanları olan kiliseler, müzeler ve eğlence noktaları hakkında geniş bir bilgi ağına sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra Avrupa şehirleri arasında en çok turistin akın ettiği kentler arasında ilk sıralarda yer alan bir şehir konumuna sahip olmaktadır.

Kolezyum: Roma’da gezilecek yerler arasında listenin ilk sırasında Kolezyum gelmektedir. Dünya genelinde tanıdık bir görsel sembol haline gelen bu tarihi yapı M.Ö. 72 yıllarında yapımına başlanmış bir mimari olmaktadır. Kolezyum ismini mimari yapının girişinde yer alan heykelden alındığı bilinmektedir. Birçok deprem vakasına uğrayan Kolezyum bu nedenle harap olmuş, fakat harap olmasına rağmen halen tarihi dokularını yüksek mertebe korumuş bir tarihi eser yapı olmaktadır.
Roma Forumu: Listedeki iki adres ise dünyanın arkeolojik alanlar üzerine en büyüğü olan Roma Forumu gelmekte. Tarihi eser yapısıyla günümüze kadar halen harabeleri bulunan Roma Forumu eski antik Roma devrinde ticaret ve hukuk merkezi, aynı zaman’da Pazar merkezi olarak da kullanılan bir bölgedir. Bir önceki durak olan Kolezyum konumuna az bir mesafede yer alan Roma Forumu en çok ziyaretçi akınına uğrayan tarihi yerlerden biri olmaktadır. Forum içerisinde yer alan önemli tapınaklar ve tarihi diğer yapılar arasında Veste Tapınağı, Roma Tapınağı, Venüs Tapınağı, Vesta Tapınağı, Julia Bazilikası, Vesta Bakireler Evi ve Romalus Tapınakları bulunmaktadır.
Trevi Çeşmesi: Namı diğer “Roma Aşk Çeşmesi” olarak ta adlandırılan Trevi, “üç yol” anlamını da taşıyan tarihi bir eser olmaktadır. Bu çeşme Nicola Salvi tarafından yaptırılmış olup, günümüze kadar neredeyse hiçbir bozuntuya uğramadan gelmiştir. İsminin bu denli bırakılması birçok hurafeye yönelse de en mantıklısı çeşme altında yer alan 3 yer altı kuyusunun birleşmesinden ötürü bırakıldığı düşüncesi olmaktadır. Çeşmenin yapımı toplam’da 30 yıl sürmüş ve çeşme üzerinde çok sayıda heykeller bulunmaktadır. Roma uçak bileti üzerine yapacağınız işlemlerden önce bu 3 harika gezi bölgesi hakkında daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Roma Konaklama

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere Roma başlı başına hem tarihi hem de alışveriş konusunda turistler tarafından yoğun bir markaj altına alındığından ötürü kalabalık bir şehir yapısına sahip olmaktadır. Yaz aylarında genellikle sıcak havaların etkisiyle turistlerin daha yoğun olduğu şehir, kış aylarında daha sakin bir yapıya sahip olmaktadır. Buna hitaben kış aylarında otel fiyatları daha çok düştüğünden birçok kişi kış aylarında da şehri ziyaret etmektedir. Her sezon doluluk oranı oldukça yüksek olan Roma şehrinin bu sezonlar çerçevesinde otel fiyatları da oldukça yüksek seyir göstermektedir. Daha ekonomik ve kaliteli bir otelde konaklamak istiyorsanız Roma uçak bileti işlemlerinizi turistlerin belirli tarihlerde gittiği sezon öncesinden rezervasyonunuzu yaptırarak sağlayabilirsiniz. Roma konaklama ücretleri 40 euro ile 300 euro arasındadır. 
Şehirde çok sayıda lüks otel ve bunlara ek olarak birçok miktarda konforlu ve ekonomik konaklama merkezlerinde bulunmaktadır. Eğer konforlu ve lüks bir otel istiyorsanız ilk önerimiz Clarin Hotel olmakta, şehir merkezine en yakın oteller arasında yer alan Clarin dışında Residence Maximus ve Morpheus Rooms konaklama yerleri var olmaktadır. En uygun fiyatlarla konaklamak istiyorsanız Cressy, Alessandro Palace ve Legends R.G. seçeneklerini tercih edebilirsiniz. 

Roma Havalimanı

Roma’da toplam 2 farklı havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan biri dünyaca ünlü Leonardo da Vinci(Fiumicino) Havaalanı, bir diğer ise Ciampino Havalimanı olmaktadır. Her sene milyonlarca turistin Roma’ya akın etmesiyle yoğun bir hava yolu trafiğinin oluşması erken rezervasyon işlemlerinin ne denli bir öneme sahip oluğunun göstergesi olmakta. Roma uçak bileti işlemlerinizi bu kapsamda daha erken tarihlere alarak yoğun trafiğe kapılmamanız daha mantıklı bir planlama çerçevesini sizlere sunacaktır. Leonardo da Vinci Havalimanı, İtalya’nın ulusal hava yolu şirketi olan Alitalia başlıca olmak üzere dünyanın birçok önemli kaliteye sahip hava yolu şirketi Roma’ya ve Roma’dan seferler düzenlemektedir. İstanbul’dan Roma’ya uçak seferleri direkt olarak sağlanmakta ve yaklaşık varış tahmini 2,5 saat aralığında olmaktadır. Haftanın her günü ülkemizden Roma’ya düzenli olarak uçuşlar sağlanmaktadır. Roma Leonardo da Vinci Havalimanı (Fiumicino) IATA kodu FCO ve ICAO kodu LIRF olarak belirlenmiştir.

Roma Ulaşım

Birçok Avrupa şehrinde de olduğu üzere Roma’nın da oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım güzergahı bulunmaktadır. Zengin bir kent konumuna sahip olan Roma, bu kapsamda özelliklede turistleri göz önünde bulundurarak gelişmiş bir metro sistemine sahip olmaktadır. Turistlerin daha iyi bir gezi planı çerçevesinde olmaları için metro sistemlerini olabildiğince kaliteli düzeyde tutmaktadırlar. Bu nedenle Roma uçak bileti üzerine göstermiş olduğunuz dikkati şehir içi planlamasında da göstermenizde fayda olacaktır. Metro’nun yanı sıra otobüs ve tren hatlarının da işlek olduğu şehirde birçok turist bu tür ulaşım araçlarını kullanmaya özen göstermektedirler. Ulaşım hizmetinden faydalanmak adına biletleri istasyonlarda bulunan gişe terminallerinden temin edebilirsiniz. Son bir ek öneri verecek olursak; Otobüslerin turistik bölgelerde bulunan duraklarından ötürü metrolara göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.  

Roma Yorumlar

 

 

Etiketler

Roma uçak bileti, en uygun Roma uçak bileti, en ucuz Roma uçak bileti, Roma ucuz uçak bileti, Roma en uygun uçak bileti, kampanyalı Roma uçak bileti, promosyonlu Roma uçak bileti, indirimli Roma uçak bileti, ucuz Roma uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Roma Hava Durumu

Hava Yolları