Sao Paulo Hakkında

Brezilya’nın başlı başına sanayi merkezi olan Sao Paulo, ülkesinin yanı sıra Güney Amerika’nın en görkemli ve en büyük kenti olmaktadır. Metropol bir kent düzeyinde olan Sao Paulo, tüm bunların yanı sıra dünya çapında en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğini taşımaktadır. Ülkenin kültürel ve finansal bakımından en değerli kenti olan Sao Paulo adı Aziz Pavlus’tan gelmektedir. Kozmopolit bir yapıya sahip olan kentin içerisinde çok sayıda Japon, İtalyan ve Yahudi ailelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kentin kuruluşuna göz attığımızda ise 1554 yapısına sahip olan Sao Paulo kentinin kurulmasında en etkin rol dönemin rahipleri tarafından gerçeklemiştir. Rahipler tarafından kurulan kent, oldukça verimli toprak bütünlüğüne ve özelliklede kahve üretiminde yüksek bir potansiyel seviyesine sahip olmaktadır. Kahve üretimi 1800 senesinden sonra gelişmeye başlamış ve tüm dünyaya yayılmış bir ticari kapı aralığını oluşturmaktadır.
Planlı olarak giden bu gelişme neticesinde önce Japonlar tarafından sonra da Avrupalılar tarafından keşfedilen bir kent yapısını oluşturmaktadır. Olası bir zenginleşme kaynağını barındıran kent bu nedenle ilerleyen zamanlar çerçevesinde kozmopolit bir yapıya sahip olmuştur. Kentin sanayi tesisleri üzerine dolan akınlar neticesinde Sao Paulo kentinin kısa bir süre zarfında ülkenin en büyük ticaret, sanayi ve bankacılık merkezi halini almasını sağlamıştır. Birçok bilgin tarafından Alfa dünya şehri olarak kıyaslandırılan kent, günümüz tarihinde kentleşme hızı olarak oldukça yüksek bir performans sağlayan ve durmaksızın sürekli yükselişte olan bir yapıyı oluşturmaktadır. Oldukça yüksek gökdelenleri sayesinde Chicago’yu örneklendirmektedir.
Sao Paulo Vizesi
Brezilya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. 

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Eğer sizlerde bu görkemli şehri keşfetmek için hazırlık aşamasındaysanız, mutlaka yazımızın devamını okuyarak gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Zira hazırlıksız gideceğiniz bu kentte kaybolmanız olağan bir durum, nedeni ise baş döndüren gökdelenler ve oldukça büyük bir şehir yapılanması ile karşı karşıya kalmanız üzerine olmaktadır. Bu nedenle mutlaka gezilecek yerler üzerine bir liste yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Sao Paulo kentinde birçok gezilecek bölge ve alanlar yer almaktadır. Özelliklede tarihi binalar ve müzeler turistlerin başlıca tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunlar dışında oldukça harika mekanlar ve gezilecek birçok yerin bulunduğu kentte gezintiye fazlasıyla doyacağınızdan şüpheniz olmasın. Şimdi gelelim Sao Paulo’da gezilecek yerler sıralamasına.
Sao Paulo Katedrali: Şehrin en geniş kilisesi olma unvanını neo-gotik dizaynıyla ortaya çıkaran bu harika görkemli bina toplamda 111 metre uzunluğunda ve yaklaşık 46 metre genişliğine sahip olmaktadır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu tarihi bina tasarımsal görünümü ile oldukça hoş bir görünüm sunmaktadır. Binanın inşası Portekizliler tarafından 17. yüzyılda gerçekleştirilmiştir.
Memorial do Imigrante: Göçmen halkların tarihini ve buna dayalı olarak günümüze kalan miraslarını fotoğraf halinde sergilenen bir yapı olan müzede, aynı zaman’da bu göçmenlere ait birçok eşyada yer almaktadır. Müze turistlerin en çok rağbet ettiği mekanlardan biri olmaktadır. Özelliklede göçmen halklara ait olan ülkelerden gelen birçok kişi buraya uğramadan seyahatini tamamlamamaktadır. Bunların yanı sıra her sene Haziran ayının belirli günlerinde müzede “Göçmen Festivali” büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.
Mercado Municipal: Kentin en bilinen pazarı olan ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Mercado Municipal, kahve kültürünün tadılması gerekilen yerlerinden biridir. Günlük bazda ortalama 20 binden fazla insana ev sahipliği yapan bu Pazar içerisinde birçok şeye rastlayabilirsiniz. Neoklasik bir yapıda olan tasarımsal Pazar hali toplamda 319 adet standa sahip olmaktadır. Bu Pazar içerisinde yer alan ve kentin meşhur yiyecekleri arasında bulunan Mortadella Sandviçlerini mutlaka tatmalısınız.
Luz Tren İstasyonu: 20. yüzyıl dolaylarında bu bina kentin giriş kapısı olarak adlandırılmaktaydı. 19. yüzyılda inşaatı tamamlanan ve açılan tren istasyonu tarihi bir tasarıma sahip olup, görsellik bakımından muazzam bir izlenim bırakmaktadır. Santos kentinden gelen kahvelerin tümü buraya teslim edilmekteydi, bu nedenle şehrin giriş kapısı olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Bu olaydan ötürü önemli bir konuma sahip olan tarihi tren istasyonu, 1940 senesinde çıkan talihsiz yangın sonrasında büyük bir hasara uğramış ve yeniden inşa edilerek yeni katlarda eklenmiştir.
Museu do Ipiranga: Kentin gerçek bir müze yapıtı olan bu yapıt içerisinde birçok kültürel gelişime tanıklık edebilirsiniz. Kentin kültürel bakımından gelişimine oldukça katkı sağlayan bu müzede bulunan Pedre Americo’nun resmettiği Brezilya’nın Bağımsızlığı adlı eseri de burada bulunmaktadır. Ayrıca buraya uğrama şansınız olursa mutlaka harika bir görünüme sahip olan müze bahçesine girmeyi de ihmal etmeyin. 

Sao Paulo Konaklama

Kentte birçok farklı konaklama imkanı bulunmaktadır. Özelliklede bütçesine önem gösteren kişiler için çok sayıda apartlar, hosteller ve çeşitli pansiyonlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kentte konforlu ve lüks bir konaklama geçirmek isteyen kişiler içinde oldukça çok sayıda mükemmel oteller yer almaktadır. 700’den fazla konaklama merkezinin olduğu kentte hemen her bütçeye uygun bir konaklama merkezine rastlamak mümkün olmakta. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla yeteri seviyede bulunan birçok konaklama imkanının bulunduğu şehirde, havuzlu ve oldukça lüks bir konfor sağlayan otellere kadar birçok seçeneğe sahip olabilmektesiniz. Kentte otellerin en düşük fiyatta oldukları dönemler genellikle Ocak, Şubat ve Mart ayları olmaktadır. Eğer kenti Nisan veya Eylül gibi aylar ya da aralarında bir dönemde ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka daha öncesinden otelinizi rezerve etmeniz gerekmektedir. Konaklama ücretleri ortalama 30 dolar ile 250 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Sao Paulo’da Bulunan Oteller;

 • ·         Apto proximo ao Aeroporto Congonhas
 • ·         Flat Cobertura Interative Jardins
 • ·         Izzi Motel(Adult Only)
 • ·         Sao Paulo Lodge Business Hostel
 • ·         Deck Hostel
 • ·         Apartamento Juliana Bella Vista
 • Sao Paulo Havalimanı

  Sao Paulo, Guarulhos Uluslararası Havalimanı olarak bilinen ve ülkenin en gelişmiş hava yolu sistemine sahip olan limana ülkemizden de direkt olarak uçuşlar sağlanabilmektedir. Şehrin Guarulhos bölgesinde yer alan havalimanının adı ise eski kent valilerinden biri olan Andre Franco Montoro olarak belirlenmiştir. 1916 yılında kurulan ve ismini bu şekilde alan havalimanı 1999 senesine kadar bu şekilde gelmiş ve sonrasında ek olarak Govermador ekini de almıştır. Ülkemizin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden uçuşların sağlandığı havalimanına dilerseniz İstanbul üzerinden veya dilerseniz farklı bir ülkeden aktarmalı olarak ta geçişler sağlayabilirsiniz. Sao Paulo, Guarulhos Uluslararası Havalimanı IATA kodu GRU ve ICAO kodu SBGR olarak belirlenmiştir. 

  Sao Paulo Ulaşım

  Sao Paulo kentinde yer alan ulaşım sistemlerinin tamamı gelişmiş araçlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Birçok Avrupai sistemde de olduğu üzere birden fazla şehir içi ulaşım sisteminin bulunduğu kentte ister taksi, ister metro veya otobüs olarak yapacağınız tercihlerle şehir içi ulaşım hakkınızı rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Kentte çok sayıda otobüs hattı mevcut olmakta, buna hitaben seçeceğiniz otobüs tercihi ile şehrin içerisinde oldukça uygun fiyatlarla gezinti sağlayabilirsiniz. Bileti otobüs içerisinde satın alarak işlemlerinizi daha hızlı yerine getirebilirsiniz.
  Sao Paulo’da tercih edilen bir diğer ulaşım aracı ise taksidir. Fakat taksi ücretlendirmeleri diğer büyük dünya kentlerine göre daha yüksek bir seviyede olmaktadır. Bu nedenle turistler çok mecbur kalmadığı sürece taksileri tercih etmek yerine başlıca olarak otobüsleri tercih etmektedir. Tüm bunların yanı sıra her ne kadar kentin yolları bisiklet sürmeye elverişli olmasa bile bisiklet kullanımı oldukça yaygın olmaktadır. Dilerseniz bisiklet kiralayarak veya satın alarak kenti bisiklet turuyla gezebilir ve harika anılar yaşayabilirsiniz. 

  Sao Paulo Yorumlar

   

   

  Etiketler

  Sao Paulo uçak bileti, en uygun Sao Paulo uçak bileti, en ucuz Sao Paulo uçak bileti, Sao Paulo ucuz uçak bileti, Sao Paulo en uygun uçak bileti, kampanyalı Sao Paulo uçak bileti, promosyonlu Sao Paulo uçak bileti, indirimli Sao Paulo uçak bileti, ucuz Sao Paulo uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

  Sao Paulo Hava Durumu

  Hava Yolları