Sao Vicente Hakkında

Sao Vicente Batı Afrika bölgesinde ve Atlas Okyanusu'na yakın olan bir Cape Verde (Yeşil Burun Adaları) kentidir. Kent genel olarak Cape Verde'nin kültürel başkenti olarak bilinir. Kentte fazla turistik bölge olmadığından ülkenin diğer adaları kadar popüler değildir ancak son zamanlarda kumsalları, balıkçıları ile turistlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Ada son zamanlarda çölleşmekte ve bitki örtüsü zayıflamaktadır. Şehir Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşmuştur ve başkente yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Geçmiş yıllarda bölgeye turizm amaçlı birçok yatırım yapılmış olsa da kentteki oteller henüz yeterli popülariteye ulaşamamış, bazıları kapanmak zorunda kalmıştır.
Kentte ılıman bir iklim hakimdir. Sao Vicente'de hava sıcak, yağışlar düzensizdir. Bu yüzden kentte dönemsel kuraklıklar görülür. Ağustos ayı ile Ekim ayları arası kentin yağmur sezonudur. Bu ayların dışında hava çoğu zaman güneşli ve ılımandır. Okyanus akıntıları ve kuzey rüzgarlarından dolayı Batı Afrika'nın en serin bölgelerinden biridir. Hava sıcaklığı Şubat'ta 18 derece ile en düşük seviyeyi görür ve Temmuz ayında 30 derece ile en yüksek seviyeye ulaşır. Çevredeki bütün adalar volkaniktir.
Başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilen ülke seküler bir anayasaya sahiptir. 1975 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkede her yıl 5 Temmuz'da bağımsızlık günü kutlamaları yapılır. Kentte konuşulan resmi diller Portekizce ve Cabo Verde Kreolü olarak tanınmıştır. Halkın büyük bölümü hristiyan, onların da çoğunluğu katoliktir. Bununla birlikte azınlık olsalar da protestanlar da bulunmaktadır.
Kentin en önemli gelir kaynaklarından biri ton balığı ve ıstakoz ihracatıdır. Doğal madenler açısından pek zengin olmayan kentte halkın büyük bölümü kırsalda yaşamakta ve tarım yapmaktadır. En önemli tarım ürünleri muz, fasulye, patates, mısır, kahve, şeker kamışı ve fıstıktır. Bununla birlikte gıda tüketim maddelerinin yaklaşık %85'I ithal edilmektedir. En önemli ithalat ortağı Portekiz iken ihraç ettiği mallar ayakkabı, muz, balık, yakıt, elbisedir ve bu ihracatı genellikle İspanya ve Portekiz'e yapar.
Sao Vicente Karnavalı Her yıl 16 Şubat'ta düzenlenen bu karnaval Brezilya'nın Rio Festivali'nden esinlenilerek başlamıştır. Bununla birlikte Ağustos ayında bir müzik festivali düzenlenir ve ülkenin her yerinden müzisyenler Baia Das Gatas Festivali'ni izlemek için gelmektedir.
Bir ada kenti olan Sao Vicente'de ton balığı başta olmak üzere deniz ürünlerinin ayrı bir yeri vardır. Halkın en önemli gıdası balıktır. En meşhur yiyecekleri lagostada adı verilen ıstakoz yemeği, cachupa denilen mısır ve tavukla yapılan bir tür yemek ve tosta mista adını verdikleri jambon ve peynir içeren sandviçleridir. Avrupa mutfağından da esintilerin görülebileceği kentte bir çok İtalyan restoranı bulunmaktadır.
Kent ekonomisi büyük oranda hizmet tabanlıdır ve halkın büyük bölümü hastane, otel, ulaşım ve turizm sektörlerinde çalışmaktadır. Suç oranı nispeten düşüktür ancak yine de değerli mücevherleri üzerinde taşımanız tavsiye edilmez. Yine de kentte kapkaç, yankesicilik ve hırsızlık olayları çok nadiren görülür. Bir sorun yaşarsanız acil durum numarası 132'dir. Tesislerde musluk suyu içilebilir temizliktedir. İnsanlar genellikle nazik ve turistlere karşı sıcakkanlı davranır. Kentte Senegalli göçmenler yanınıza gelip size bir şeyler satmak isteyebilir. Sattıkları şeyler pek kaliteli değildir ve reddedersiniz size çocukları ve aileleri hakkında acıklı hikayeler anlatacaklardır. Bunlardan bir şey alırsanız pazarlık yapmayı unutmayın.
Sao Vicente Vizesi
Cape Verde seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Sao Vicente Gezilecek Yerler

 Sao Vicente gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Monte Verde
Sao Vicente'nin 725 metre rakımı ile en yüksek noktasıdır. Kaldırım taşlarından yapılmış tehlikeli bir dağ yoluna sahiptir ve bu yolu yürüyerek ya da araba kullanarak çıkabilirsiniz. Dağın tepesi çeşitli iletişim kulelerine ev sahipliği yapmaktadır ve adada çeşitli yabani bitkilerin bulunabileceği tek yerdir. Adada tarım yapmak ve bazı yabani bitkileri yetiştirmek için kurulmuş ve bazıları terk edilmiş çiftlikler bulunur.
Plajlar
Sao Pedro plajı havalimanının hemen arkasında yer alan beyaz kumlu bir plajdır. Havalimanına yakın olduğu için üzerinden uçaklar alçak uçuş yapar. Plaj genellikle boş ve sakindir. Plajın bir ucunda yerli halkın balık avladığı Sao Pedro kasabası, diğer ucunda ise bir tatil köyü var. Plaj Sao Vicente'nin meşhur rüzgarlarına karşı korunaklıdır ve sörf yapmak isteyenler için de bir sörf alanı bulunmaktadır.

Praia Grande Plajı Calhau'nun karaya çıktığı bölgede bulunur. Haftasonları yerli halk tarafından günübirlik ziyaret edilen plaj beyaz kumdan oluşur ve bazen büyük dalgalar görülür. Burada denize girerken dip akıntılarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Baia Das Gatas Plajı ise inanılmaz bir şekilde korunaklı bir plajdır. Deniz sığ, dalgasızdır ve yüzmek için en iyi tercihtir. Haftasonları oldukça kalabalık olur ve bölgede birkaç bar ve restoran da bulunmaktadır.
Fortim d'El Rei
Eski Mindelo limanının üzerindeki bu terkedilmiş kale 1852 yılında Porto Grande'yi korumak için inşa edilmiştir. O günden beri de hapishane olarak kullanıldı ve 2009 yılına gelindiğinde restore edilip bir otel ve kumarhane haline getirilmek üzere çalışıldı ancak daha sonra yatırım durdu ve mekan terkedildi. Çevredeki reklam panoları her yere dağılmış durumda ve kapılar daima açık.
Belem Kulesi
Kule 1918 ile 1921 yılları arasında tuğladan yapılmıştır ve Lizbon'daki orjinalinin 3 katlı mütevazi bir kopyaıdır. Cuzi bir ücret karşılığında şehrin ve limanın muhteşem manzaralarını görmek için üst kattaki gözlem güvertesine tırmanabilirsiniz.

Sao Vicente Konaklama

Kente zamanında birçok otel yatırımı yapılmıştır ancak yeterli turist sayısına ulaşamadığı için çoğu kapanmıştır. Bu yüzden size tavsiye edebileceğimiz tek bir otel var: Goa Residencial. Bu otel Calhau Körfezi çevresinde bulunan modern bir oteldir. Arnavut kaldırımlı sokaklar Calhau'da biter ve otelin bulunduğu bölgeye toprak yoldan gitmeniz gerekir. Otelin pencerelerinden koyun ve etraftaki yanardağların manzarasını izleyebilirsiniz. 

Sao Vicente Havalimanı

Kente Türkiye'den direkt uçuş bulunmaktadır. Sao Vicente Uluslararası Havaalanı'na Amsterdam, Lizbon, Madrid, Milano, Münih üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. En ucuz uçuş Lizbon'dan yapılır ve haftanın her günü uçuş vardır. Transavia haftada iki kez Amsterdam üzerinden, TAP Lizbon üzerinden, TUI Fly Basel üzerinden kente uçmaktadır. Ayrıca Batı Afrika'nın en köklü havayolu şirketi olan TACV da bölgeye hizmet vermektedir.
Kente Türkiye'den giderken vize almanız gerekmektedir. Sao Vicente Cesaria Evora Uluslararası Havaalanı IATA kodu VXE ve ICAO kodu GVSV olarak belirlenmiştir. 

Sao Vicente Ulaşım

Adanın etrafındaki otobüsler sınırlı sayıdadır ve Mindelo'dan hareket etmektedir. Taksiler kent çevresinde yaygın olmakla birlikte karayoluyla şehri dolaşmaktadır. Kısa mesafeler için dahi seyahat masrafları oldukça yüksektir. Mindelo'dan Calhau bölgesine yapacağınız bir yolculuk yaklaşık 1500 dolara malolacaktır.
Kentte Pazar yerlerinde ve adadaki ana kavşaklarda araç bulmak biraz daha kolaydır ve taksilerden daha ucuzdur. Ayrıca kent merkezinden bir arazi aracı kiralayabilirsiniz ancak bu yaklaşık 4000 dolara malolacaktır. Adada yaşayan insanların çoğu araba almaz ve köylülerin içinden yürümeyi istemedikleri için de genelde otostop çekerler. Otostop çekmek bu adada ucuz yollu dolaşmanın yollarından biridir. 

Sao Vicente Yorumlar

 

 

Etiketler

Sao Vicente uçak bileti, en uygun Sao Vicente uçak bileti, en ucuz Sao Vicente uçak bileti, Sao Vicente ucuz uçak bileti, Sao Vicente en uygun uçak bileti, kampanyalı Sao Vicente uçak bileti, promosyonlu Sao Vicente uçak bileti, indirimli Sao Vicente uçak bileti, ucuz Sao Vicente uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Sao Vicente Hava Durumu

Hava Yolları