Şangay Hakkında

Dünya’nın sayılı şehirlerinden biri olmayı başaran Şanghay(Shanghai), son dönemlerde göstermiş olduğu faaliyetler neticesinde değeri oldukça yükselen bir şehir niteliği taşımaktadır. Kozmopolit bir yapıya sahip olan Şanghay(Shanghai), Çin’in dünyaya ekonomik kapsamda açılan değerli bir penceresi olmakta. Şanghay(Shanghai), Çin’in kültürel, bilimsel, ekonomik, entelektüel ve teknoloji alanında en modern şehri olmaktadır. Kusursuz bir şekilde yapılandırılan şehir olanakları geleneksel niteliklerini de kaybetmeyen bir yapıya sahip olmaktadır. Kültürlerarası buluşma kapısı olan Şanghay(Shanghai), dünyanın birçok ülkesinden insanların yaşamlarını sürdürdüğü mega kent olmakta. Keşiflere açık gezginler için birçok imkanı sunan bu görkemli şehirde yaşam, sokak aralarında kendini belli ettiren cinsten olmakta. “Zenginlerin cenneti, Fakirlerin ise cehennemi” olarak da adlandırılan kent, ticari anlamda günümüz dünyasının kalbi olarak görülmektedir.
Şanghay(Shanghai), Çin’in en büyük kenti olmasına rağmen pek bir geçmişe sahip olmamakta. Çin gibi büyük ve buna dayalı olarak dünyanın en köklü tarihine sahip olan ülkenin Şanghay(Shangai) şehri maalesef Çin kadar eski bir tarihe sahip olmamakta. Daha önceleri nehir kıyısında yer alan küçücük bir kasaba olan Şanghay(Shanghai), günümüz tarihinde dünyanın ticaret merkezi haline gelmiş durumda. Şanghay(Shanghai) kentinde oluşan seyahat ağları genel olarak ticari amaçla olmaktadır, bunun yanı sıra birçok turistte şehrin olağan güzelliğine şahit olmak adına ziyarette bulunmakta. Eğer sizlerde ticari veya farklı nitelikler üzerinden şehri ziyaret etmek istiyorsanız Shanghai uçak bileti işlemlerinizi bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir. 
Şanghay Vizesi
Çin seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Şangay Gezilecek Yerler

Shanghai uçak bileti rezervasyon işlemlerinizi yapmadan evvel yine notlarınızın arasına ekleyeceğiniz bir diğer madde gezilecek yerler üzerine olmaktadır. Eğer sorunsuzca bir gezi planı veya iş üzerine gittiğiniz bu mega kentte biraz değişiklik yaşamak istiyorsanız mutlaka gezilmesi gerekilen yerlere ziyarette bulunmalısınız. Gezilecek yerler listesi oldukça kabarık olduğundan sizlere sadece belli başlı ve turistlerin genel olarak akın ettiği yerleri öne süreceğiz. Bu doğrultuda sizlerde turistik amaçlı ise gezi notlarınız arasına, eğer ticari anlamda bu şehirde bulunuyorsanız işten artta kalan zamanlarınızı şehri tanımak adına aklınızda tutabilirsiniz.

Oriental Pearl TV Kulesi: Toronto ve Moskova şehirlerinde bulunan Televizyon kulelerinden sonra gelen dünyanın en büyük 3’ncü televizyon kulesi olan Oriental Pearl, aşağıdan yukarıya doğru uzanan ve yukarı çıktıkça büyüyen 3 küre halinde olmaktadır. En üst katmanda yer alan kürenin ismi “Uzay Modülü” olmakta. Bu kürede Şanghay şehrini tamamen ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Orta’da yer alan küre tamamen şeffaf bir yapıya sahip olup, üzerinde rahatlıkla yürüyebilmenizi sağlayan bir mimariye sahiptir. En altta yer alan kürede ise atariler ve roller coaster’lar bulunmaktadır.
Kordon Boyu(Bund): Bir zamanlar “Zhonshan Ddong Yi Lu” adıyla anılan ve günümüz Şanghay(Shangai) şehrinin sembolik görselleri arasında yer alan dünyaca ünlü kordon boyunu oluşturmaktadır. Yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğunda ve Huangpu Nehri boyunca bir yola uzanmaktadır. 26 farklı yapıyı yol boyunca içerisinde barındıran kordon boyu Rönesans, Klasisizm, Barok, Gotik ve Romanesk gibi mimarileri de haznesinde barındırmaktadır.
Nanjing Caddesi: Çin ülkesinin en önde gelen ve en nadide caddelerinden biri olan Nanjing Caddesi ortalama 5,5 kilometre uzunluğuna sahip dünyanın en uzun alışveriş caddeleri arasında yer almaktadır. Doğu bölgesinde yer alan Bund’dan başlayarak, batıda bulunan Jing’an Tapınağı’na kadar uzanmaktadır. Çağımızın dünya genelindeki ünleri ile meşhur olan en iyi markaların ürünleri bu cadde üzerinde yer alan işletmeler üzerinden satışa sunulmaktadır. Afyon Savaşı(1840) sonrasında İngilizlerle yapılan anlaşma gereğince kapitülasyon bir yapıya dönüşen ve kapılarını bu husus üzerinden açan cadde, o dönemden bu yana yabancı ürünlerin ve markaların konumu olarak günümüze kadar gelmektedir.
Shanghai Bilim ve Teknoloji Müzesi: Müze tamamen bilim, insan ve doğa üzerine modern bir bilimsel hareketlenme sunarak bu kapsamda ziyaretçilerine eşi benzeri olmayan bir görsellik sunmaktadır. Toplam’da 4 kattan oluşan bu muazzam müze’nin orta noktasında havuz ve bu havuza bağlı bir cam küre bulunmaktadır. Kürenin ana tema anlamı ise “Yenilenen Yaşam Teması” simgesini taşımaktadır. Bunun yanı sıra müze içerisinde yer alan dört boyutlu toplamda 440 kişilik tiyatrolar yer almakta. 

Şangay Konaklama

Şehre gitmek için satın alacağınız Shanghai uçak bileti işleminizden hemen önce yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir takım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlardan biride konaklamalar üzerine olmakta. Eğer hem şehir merkezine yakın hem de diğer yerlere ulaşım konusunda zorluk çekmek istemiyorsanız buna uygun konaklama merkezlerini seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Bunun için Yangpu, Baoshan, People Square ve Pudong bölgelerinde yer alan otelleri tercih edebilirsiniz. Bu oteller diğer konaklama merkezlerine nazaran daha konforlu ve rahat olduğu için ücret maliyeti açısından daha fazla seyir göstermektedir. Konaklama ücretleri 30 usd ile 210 usd arasında değişmektedir.
Eğer hem konforlu hem de ekonomik konaklama merkezlerini tercih etmek istiyorsanız, öneri olarak URBN Hotels Shanghai, Holiday Inn Express Shanghai Putuo, Shanghai Celadon Theme Hotel, World Union Service Apartment ve Radisson Blu Hotel Shanghai New World adındaki daha düşük maliyetli konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. 

Şangay Havalimanı

Türkiye’den Şanghay(Shanghai) şehrine direk uçuşlar yapılabilmektedir. Satın alacağınız Shanghai uçak bileti ayrıcalığınız ile ortalama 10 saatlik bir yolculuk sayesinde şehre iniş yapabilir ve buradaki gerek kültürel, bilim ve ticari faktörlere şahitlik yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok hava yolu şirketi de aktarmalı olarak Shanghai şehrine uçuşlar düzenleyebilmektedir. Çin’in Şanghay şehrinde hizmetlerini sürdüren Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Oldukça gelişmiş bir sisteme sahip olan havalimanı bu kapsamda her sene milyonlarca insana hizmet vererek geliş ve gidiş hatları üzerine oldukça yoğun bir mesai harcamaktadır.
Çin’in en işlek havalimanı statüsüne sahip olan Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, aynı zaman’da Güneydoğu Asya bölgesinin de en yoğun işlek trafiğe sahip olan havalimanlarından biri olmaktadır. İstatistik verilerine göre 2014 senesinde Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanının toplam bazda 51,651,880 yolcuya hizmet ettiği belgelenmiştir. Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı IATA kodu PVG ve ICAO kodu ZSPD olarak belirlenmiştir.

Şangay Ulaşım

Her ülkede de olduğu üzere Şanghay’da da toplu taşıma araçlarından faydalanmak için “Public Transportation Card” adındaki akıllı kartlardan birine sahip olmanız gerekmektedir. Konumuz sizlere sıkıca gelse de, aslında bu tür ince ayrıntıları Shanghai uçak bileti işleminizi daha yapmadan evvel araştırmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sizlere en ince ayrıntısına kadar edinebildiğimiz bilgileri detaylı bir şekilde sunmaya çalışmaktayız. Konumuz devamı olan bu akıllı kartlara metro istasyonlarından ve bir kısım bankalardan satın alarak sahip olabilirsiniz. Akıllı kartlara sahip olabilmek için Çin para birimi olarak belirlenen 20 Yuan bedelini depozito olarak takdim etmeniz gerekmektedir. Tüm işlerinizi veya gezi planınızı sonlandırmaya doğru şehri terk etme durumunuzda kartı geri iade ederek depozitonuzu geri alabilmektesiniz. Şehirde en yoğun kullanılan toplu taşıma aracı metrolar olmaktadır. Metrolar özelliklede turistler tarafından tercih edilen bir ulaşım aracı olmakla birlikte, tercih edilmesinin en büyük nedeni otobüs ve taksi duraklarının tabelaları Çince olduğundan ve sadece metro tabelalarının İngilizce dilinin kullanması turistlerin daha yararına olmaktadır. Geriye kalan otobüs ulaşımları da en az metrolar kadar yoğun bir trafik ağına sahip olmaktadır. 

Şangay Yorumlar

 

 

Etiketler

Şangay uçak bileti, en uygun Şangay uçak bileti, en ucuz Şangay uçak bileti, Şangay ucuz uçak bileti, Şangay en uygun uçak bileti, kampanyalı Şangay uçak bileti, promosyonlu Şangay uçak bileti, indirimli Şangay uçak bileti, ucuz Şangay uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Hava Yolları