Stuttgart Hakkında

Almanya’nın güneybatı kısmında yer alan şehir, Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nin başkentidir. Stuttgart Almanya’nın en büyük altıncı metropol şehridir. Almanya’da ki büyük şehirler arasında en dağlık bölgedir. Önemli bir endüstri merkezidir. Dünya lideri otomobil firması Mercedes Benz’in merkezi de bu şehirde, Bosh markasının genel merkezi de Stuttgart’tadır. Geniş üzüm bağlarının arasın da kalan şehir Almanya’nın en büyük şarap üreticisi olan şehirdir. Tarihi, parkları, yeşil alanları ve kültürel aktiviteleri, müzeleri ile şehir herkesin dikkatini çekmekte. Tiyatro ve konser salonu fazlalığı ile de kültür alanın da dikkat çekmekte. İstanbul’dan Stuttgart uçak bileti ile rahatlık ile seyahat edebilirsiniz. Sene boyunca -3 ile 25 derece arasın da hava sıcaklığı görülmekte ve ekim ile haziran arasın da şehir gezilmek için en uygun zaman aralığı.
Stuttgart Vizesi
Almanya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir.

Stuttgart Gezilecek Yerler

Sanat ve kültür alanın da ön plan da olan şehrin birbirinden ilgi çekici ve farklı müzeleri bulunmaktadır.

Kunstmuseum Stuttgart müzesi modern sanata özgü eserleri bulabileceğiniz sanat müzesidir. Müze mimarisi camdan yapılmış modern binası ile dikkat çekmekte. Bu müze de birbirinden farklı alman modern sanatçılarının eserleri ile buluşmanız mümkün. 2005 yılın da açılmış ve küp şeklinde ki yapısı ile dikkat çekmekte. 5000 metre karelik alana sahip olan yapı toplam da 15000 adet koleksiyonu sergilemekte. Haftanın 6 günü pazartesi günleri hariç ziyaret etmeniz mümkün.
Staatsgalerie Stuttgart müzesi ise içerisin de çok çeşitli sergilerin açıldığı müzelerden biridir. Modern sanat akımının en önemli eserleri bu müze de sergilenmekte.
Mercedes Benz müzesi 2006 yılın da Mercedes Benz tarafından açılmış olup, sadece otomobil tutkunları için değil tüm insanların merakını çekecek, yansıttığı tarih ile herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir müze. Müze de otomobil dünyasının 130 yıllık tarihi yansıtılıyor. Mercedes markalı tam 160 klasik araç sergilenmekte müzede. Toplam da 16.500 metre karelik bir alana sahip olan müze bünyesin de aynı zaman da otomobil dünyasına ait belgesellerin gösterildiği salonlar, alışveriş merkezi ve restoran da bulundurmakta. En az 4 saat gezilebilecek bir müze.
Porsche müzesi de Mercedes Benz gibi bir otomobil müzesi olup 2009 yılın da açılmıştır. Fakat Mercedes Benz müzesinden farkı çok daha fazla araba sergilerken, daha az otomobil tarihine ait şeyler bulabilirsiniz. 5600 metre karelik alanda 80 adet klasik araç sergilenmekte.
Wilhelma hayvanat bahçesi şehrin kuzeyin de oldukça turistik yerlerden biri. Şato içerisin de yer alan yapı, huzurlu bir ortam arayanlar için oldukça ideal. 1846 yılından bu zamana iki milyondan fazla ziyaretçisi olmuştur.
Schlossplatz, Yeni Saray’ın ortasın da kalan yer kentin en büyük meydanı. Uzun süre askeri amaçlı olarak kullanılmış olup, 1918 yılından sonra halka açık hale getirilmiştir. CorcodiaHeykeli ve Melek Çeşmesi burada bulunmakta olup Noel pazarları, kutlamalar ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.
Solitude Kalesi, 1764 ile 1769 yılları arasın da inşa edilmiş olup, geçmişte çok fazla siyasi kararın alındığı yer olarak tarihe geçmiştir. Muhteşem bir manzara da Solitude Kalesi akademi ve müzeye ev sahipliği yapmakta.
Altes Schloss,  geçmişi 10. Yüzyıla kadar dayanan kale, çevresi hendekler ile kuşatılarak savunma amaçlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra saray olarak kullanılan tarihi yapı günümüz de eserlerin sergilendiği ve bahçesin de ibadete açık kiliseyi barındırmakta.
NeuesSchloss, 1746 ile 1807 arasın da inşa edilen yapı kraliyetin ikametgâh yerlerinden biri olmuştur. Günümüz de bir kısmı finans ve eğitim amaçlı resmi kurum ofislerini bulunduruyor. Tarihi yapıya turlar ile birlikte gezi yapmak mümkün.
Stuttgart Televizyon Kulesi, Stuttgart’ın güneyin de yer almakta. Dünya da ilk betonarme telekomünikasyon binası olarak tarihe geçmiştir. 1954 yılın da inşasına başlanmış 1956 yılın da hizmete açılmıştır. Kule de hediyelik eşya dükkânları ile alışverişin zevkini yaşamanız mümkün.
Konigstrasse alış veriş olmazsa olmazı olanlar için en ideal gezilmesi gereken yerlerden biri. Kentin en hareketli yerlerinden biri. En ucuz alış veriş yerlerini bulunmakta ve kafe, restoran ve benzeri yerler ile kentin en işlek kısımları arasında.
Johanneskirche, 1864 ile 1876 yılları arasın da inşa edilmiş olan yapı gotik bir tarza sahip.
Killesbergpark, 123 dönüm büyüklüğünde ki arazi geçmişte bir kısmı taş ocağı olarak kullanılmış. 1939 yılın da ise fuar alanına dönüştürülmüş ve daha sonra da kamuya açılmıştır.

Stuttgart Konaklama

Stuttgart da herkese her zevke ve her ekonomik şarta göre kalacak yerler mevcut. Şartlar en üst seviye de olsun istiyorsanız Rosen ve Willy-Brand caddeleri üzerindeki ve şehir merkezi etrafında ki oteller tam size göre. Lüks otel olarak Waldhotel Stuttgart, Mövenpick Hotel StuttdartAirportandMesse ve Kronen Hotel. Bu üç otel en çok tercih edilen, en lüks ve birçok imkâna sahip olan otellerdir. Eğer ekonomik olarak biraz uygun bir yer arıyor iseniz Silberburg ve Karl-Sahurz sokakların da sizin için birbirinden faklı birsürü seçenek mevcut. Stuttgart da oteller farklı imkân ve seçenekler sunmakta.KernerApertement, HostelAlex 30 gibi oteller de yarı ekonomik ve güvenilir otel olarak tercih edilebilir. Tamamen ekonomik konaklama isteyenler için de seçenekler mevcut. RelaxWellnesshotel Stuttgart ve Hotel Astoria am Urachplatz gibi oteller de ekonomik olarak düşünebileceğiniz oteller arasın da yer alıyor. Konaklama ücretleri 50 euro ile 350 euro arasındadır.

Stuttgart Havalimanı

Stuttgart uçak biletini Türk Hava Yollarından günde birkaç kez direk uçan uçakları sayesinde kolaylık ile bulmanız mümkün. Ulaşım süresi de yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Aynı zaman da Pegasus ve diğer havayolları ile Stuttgart şehrine varabilirsiniz. Şehir merkezinden 13 km kadar uzaklıkta bulunuyor havalimanı. Havalimanından şehir merkezine varabilmek için S-Bahn trenlerini kullanabileceğiniz gibi otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik yolculuk ile şehre varabilirsiniz. Yaklaşık olarak 30 Euro gibi bir miktarla taksi ulaşımını da tercih edebilir ve yine yarım saatte şehre ulaşabilirsiniz. Stuttgart Havalimanı IATA kodu STR ve ICAO kodu EDDS olarak belirlenmiştir.

Stuttgart Ulaşım

Şehir de en yaygın kullanılan ulaşım aracı bisiklet. Her yer de bisiklet park etmek için yapılmış yerler mevcut. Kendinize kolaylık ile ikinci el bir bisiklet temin edip gezebilirsiniz. Stuttcard Plus temin edip 3 gün boyunca sınırsız olarak tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu kart sayesin de şehirde ki bazı müze, tiyatro ve turlara indirimli olarak ya da ücretsiz olarak katılmanıza olanak sağlar.SingledayTicket ise bir gün boyunca sınırsız olarak kullanım olanağı sağlar. 5.80 Euro karşılığın da 1. ve 2. zon da kullanmanız mümkün.

Stuttgart Yorumlar

 

 

Etiketler

Stuttgart uçak bileti, en uygun Stuttgart uçak bileti, en ucuz Stuttgart uçak bileti, Stuttgart ucuz uçak bileti, Stuttgart en uygun uçak bileti, kampanyalı Stuttgart uçak bileti, promosyonlu Stuttgart uçak bileti, indirimli Stuttgart uçak bileti, ucuz Stuttgart uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Stuttgart Hava Durumu

Hava Yolları