Zanzibar Hakkında

Zanzibar Tanzanya'ya bağlı bir adalar topluluğudur. Unguja Adası, Pembe Adası ve birkaç küçük adada meydana gelen bu kent yarı özerk bir bölgedir. Dünyada Queen grubunun solisti Freddie Mercury'nin doğum yeri olması sebebiyle bilinmektedir. Bununla birlikte son yıllarda dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Zanzibar GMT+3 saat dilimini kullanır ve Türkiye ile arasında saat farkı bulunmaz. Para birimi Tanzanya Şilini'dir. 

Afrika'nın doğusunda ve Hint Okyanusu'nda bulunan bu ada Swahili Sahili'ne çok yakın bir konumdadır. 91 kilometre uzunlukta ve 29 kilometre genişlikte olan Zanzibar Adası'nın başkenti Zanzibar City'dir. Ekonomisi turizme dayanan kentte bununla birlikte baharat ve palmiye de önemli gelir kaynaklarındandır. Tarçın, karabiber, hindistan cevizi ve karanfil en önemli ihraç mallarıdır.
Bilimadamlarına göre bölgede Taş Devri'nden beri (en az 20.000 yıl) bu bölgede insanlar yaşamaktadır. 600'lü yılların sonlarına doğru yapılan savaşlarla Perslerin, Hintlilerin ve Arapların ilgisini çeken, ticaret ve göç merkezi olmuştur. Vasco De Gama tarafından 1499 yılında keşfedilen Zanzibar'da bu tarihten itibaren Portekiz etkisi de görülmeye başlamıştır. Ülke 200 yıl boyunca Portekiz sömürgesi olmuştur. Daha sonra Umman Sultanlığı ve İngiltere hakimiyetine de giren kent 1964'te Tanzanya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle bu ülkenin yarı özerk bir şehri oldu.
Ekvator çizgisine yakın bir noktada bulunan Zanzibar Hint Okyanusu'nun da etkisi altında olduğundan tropik bir iklime sahiptir. Yılın büyük bölümünde sıcak, nemli ve yağışlı bir iklime sahip olan Zanzibar'da belki de günlerce süren uzun yağışlar Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; kısa yağışlar ise Kasım'da görülür. Kentte bütün yıl görülen en yüksek sıcaklık 34 iken en düşük sıcaklık 23 derece olarak ölçülmüştür. Bu nedenle Zanzibar Mart-Mayıs ayları haricinde yılın her döneminde ziyaret edilebilir.
Zanzibar'da yoğun bir müslüman nüfus yaşamaktadır. Genel olarak batılılarla uyum içinde olsalar da onların inancına saygılı olmaya çalışmanız tavsiye edilir. Kadınlar ve erkekler omuzlarını ve dizlerini kapamalı, dışarda sevgi gösterileri yapmamalı ve alkol kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Ramazan ayı boyunca gündüzleri açık alanda yemek yemek ya da sigara içmek saygısızlık olarak görülmektedir.
Zanzibar Vizesi
Tanzanya seyahatlerinde Türk Vatandaşlarından vize talep edilmektedir. 

Zanzibar Gezilecek Yerler

Zanzibar gezilecek yerler listesini aşağıda sunmaktayız.
Plajlar
Zanzibar bir adadır ve bir adada görülmesi gereken ilk bölgelerden biri de kentin sahilleridir.  Beyaz kumlu plajlarıyla ünlü Zanzibar'ın en meşhur plajları Nungwi Kendwa, Paje Jambiani ve Matemwe Kiewngwa olarak bilinir.
Baharat Çiftlikleri
Zanzibar tarih boyunca bir baharat cennetiydi ve baharat ticaretinin merkezlerinden biriydi. Bugün de pek çok baharatın ve özellikle de nadir bulunan safranın ekildiği nadir yerlerden biridir. Baharat çiftliklerinden birinde anason, biber, kakule, safran ya da karanfilin nasıl ekildiğini görebilirsiniz.
Vahşi Doğa
Çok zengin bir ekolojiye ve vahşi yaşama sahip olan Zanzibar'da tur şirketleri tarafından bir günden bir haftaya kadar süren turlarla vahşi yaşamı keşfedebilirsiniz. Bu rehber eşliğinde düzenlenen turlarda adaya özgü olan Zanzibar Kırmızı Maymunu, Zanzibar Leoparı gibi hayvanları görebilirsiniz. Bu turları otelinize danışarak bulabileceğiniz gibi seyahatinize başlamadan Türkiye'deki tur şirketlerine de danışabilirsiniz.
Stone Town
Zanzibar kent merkezinin tarihi bölümü olan Stone Town adanın batısında bulunuyor. Eskiden baharat ve köle ticaretinin merkezi olan bu bölge Tanzanya'nın da en önemli cazibe merkezlerinden biridir. 1800'lü yılların mimarisiyle kurulmuş bu bölgede hem Swahili, hem Arap, hem Hint, hem Pers, hem de Avrupa kültürünün sentezini görebilirsiniz. Bu kadar kültürün birbirine karıştığı Stone Town bölgesi 2000'de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiş ve Tanzanya Hükümeti tarafından da sit alanı ilan edilmiştir. Bu bölgede yer alan ve turistler tarafından ilgi gören yapılar Old Dispensary, Anglican Katedrali, Forodhani Bahçeleri, Beit el-Sahel olarak sıralanabilir.
Seaweed Center (Yosunlama Merkezi)
Zanzibar dünya yosun ihracatının üçte birini karşılamaktadır. Bu sektörde 15 bin kadın çalışır ve bu yosunlardan sabun ve krem üretilir. Jambiani'deki bir tur şirketi bu yosun merkezlerine geziler düzenlemektedir. Köylüler de kendilerini izlemeye gelen turistleri sıcakkanlılıkla ağırlamaktadır. Bölgeye giriş için 10 dolar ödemeniz gerekmektedir.
Zanzibar Kelebek Merkezi
Jozani Orman Parkı'na 1 kilometre mesafedeki Pete köyünde bulunan bu bölge sabah 09'da açılır ve akşam 17'de kapanır. Bir çevre projesi olan Zanzibar Kelebek Merkezi kelebekleri sürdürülebilir bir şekilde çiftleştirebilmek ve koruma altına almak için kurulmuştur. Turist girişlerinden elde edilen gelirle burada kelebekler korunmaktadır. Afrika'nın en büyük kelebek koleksiyonunu görmek isterseniz rehberli bir tura katılabilirsiniz. Buraya giriş ücreti yaklaşık olarak 5 dolardır. 

Zanzibar Konaklama

Zanzibar'ın gelirlerinin en önemli kaynağı turizm olduğu için burada oteller sezonda oldukça dolu olur ve pek de ucuz olduğu söylenemez. Özellikle eski kent merkezi olan Stone Town bölgesindeki oteller pahalıdır. Yine de kentte bütçenize göre birçok otel, pansiyon, hostel ya da apart daire bulabilirsiniz.
Eğer kent merkezine yakın bir noktada konaklamak ve her yere yakın olmak istiyorsanız Warere Town House ya da Zanzibar Palace Hotel'de konaklayabilirsiniz. Eğer bütçeniz düşükse ve ucuz bir yerde kalmak istiyorsanız Al-Minar Hotel, Asmini Palace Hotel ya da Hiliki House otellerinden birini seçebilirsiniz. Bu otellerde odalar küçük olsa da fiyatları ucuzdur. Ancak gelmeden en az bir iki ay öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Eğer bütçeniz genişse ve daha iyi imkanlara sahip bir otelde kalmak isterseniz de size tavsiyemiz Hakuna Matata Beach Lodge & Spa, House of Spices ya da Malindi Guest House yüksek standartlı Zanzibar otelleridir. 

Zanzibar Havalimanı

Zanzibar'daki ulusalararası havaalanından Türkiye'ye aktarmasız uçuş bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Zanzibar'a giderken vize almaları gerekir. Yeşil, gri ya da siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar vizeye tabi olmadan Zanzibar'a girebilir. Eğer bir sorun yaşarsanız Darüsselam'daki Türk Büyükelçiliği'ne başvurabilirsiniz. Kente girişte sarı humma aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Zanzibar Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı IATA kodu ZNZ ve ICAO kodu HTZA olarak belirlenmiştir.  

Zanzibar Ulaşım

Zanzibar'da ulaşım genellikle otobüsler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bununla birlikte kentteki en ucuz ve en kolay ulaşım aracı dala dala ismi verilen minbüslerdir. Arkadan binilen bu minibüslerde kişi başı 1.5 dolar ödeyerek seyahat edebilirsiniz.
Eğer araç kiralamayı düşünürseniz havalimanı ya da feribot çıkışında birçok uluslararası araç kiralama firmasının ofisleri bulunur. Buradan araç kiralayabilirsiniz. Bununla birlikte unutmayın ki bu kentte kiralanan araçlar yaklaşık 20 yaşında olur ve sıklıkla arızalanabilir. Yollarda birçok polis kontrol noktası bulunur. Sürücü belgenizi, araç sigortanızı ve Zanzibar yerel makamlarından aldığınız geçici yerel sürücü belgesini ibraz etmeniz gerekir. Bu izin için 10 dolar ödemeniz gerekir.
Eğer taksi kullanmak isterseniz havalimanı ya da feribot çıkışından kent merkezine yaklaşık 50 dolara gidebilirsiniz. Ancak taksiye binmeden önce fiyat konusunda anlaşmayı unutmayın ve 60 dolardan fazla ödemeyin. Eğer paylaşımlı taksi kullanmayı düşünürseniz de kişi başı 10 dolar ödemeniz gerekir ancak güvenlik sebebiyle bu taksilerin kullanılması turistlere pek tavsiye edilmez. Kaldığınız otel de üzerine bir miktar komisyon eklemesine rağmen sizin için bir taksi ya da araba temin edebilir. 

Zanzibar Yorumlar

 

 

Etiketler

Zanzibar uçak bileti, en uygun Zanzibar uçak bileti, en ucuz Zanzibar uçak bileti, Zanzibar ucuz uçak bileti, Zanzibar en uygun uçak bileti, kampanyalı Zanzibar uçak bileti, promosyonlu Zanzibar uçak bileti, indirimli Zanzibar uçak bileti, ucuz Zanzibar uçak bileti, uçak bileti, yurt içi uçak bileti, yurt dışı uçak bileti

Zanzibar Hava Durumu

Hava Yolları